справа № 208/9782/23
№ провадження 2/208/351/24
РІШЕННЯ
Іменем України
18 квітня 2024 р. м. Кам`янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання Грищенко О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради, про визнання незаконною постанови приватного нотаріуса та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача:
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради, про визнання незаконною постанови приватного нотаріуса та зобов`язання вчинити певні дії.
Позивач просить суд:
-визнати незаконною та скасувати постанову Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни від 21.03.2023 р. про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ;
-зобов`язати приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкову Ірину Володимирівну видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), свідоцтво про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .
В обґрунтуванні позову ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її сестра, ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить квартира під АДРЕСА_1 .
04 лютого 2022 року позивач звернулась до Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті своєї сестри, ОСОБА_2 .
На підставі вищезазначеної заяви, нотаріусом була заведена Спадкова справа за №12/2022 після померлої ОСОБА_2 .
21 березня 2023 року позивач звернулася до Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_2 .
Однак, їй було надано Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.03.2023 р., в якій значиться наступне: «За даними Спадкового реєстру ОСОБА_2 залишила заповіт, посвідчений ОСОБА_3 , приватним нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу, 26 липня 2006 року, зареєстрований в реєстрі №2738, на ім`я юридичної особи Заводський районний територіальний центр соцобслуговування пенсіонерів (24224017, м.Дніпродзержинськ, пр.Леніна, буд.36).
20 червня 2022 року по даній спадковій справі була подана заява про прийняття спадщини за заповітом представником Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради як правонаступника Заводського районного територіального центру соцобслуговування пенсіонерів, однак оригінал заповіту не був поданий».
У зв`язку з тим, що неможливо встановити коло спадкоємців, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.03.2023р. Приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидковою Іриною Володимирівною було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
ОСОБА_1 зазначає, що вважає що нотаріальна дія Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни була вчинена неправомірно, постанова від 21.03.2023 року про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 має бути визнана незаконною та скасована.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридична особа, на ім`я якої наявний заповіт, тобто - Заводський районний територіальний центр соцобслуговування пенсіонерів припинена 30 вересня 2021 року в результаті її реорганізації. ЇЇ правонаступником є Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради.
Тобто, юридична особа, на ім`я якої наявний заповіт, припинена до смерті спадкодавця.
Законом не встановлено та не передбачено правонаступництво юридичної особи в спадкових відносинах. Таким чином Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради не є спадкоємцем за заповітом щодо майна ОСОБА_2 , а тому вступають в дію норми закону про спадкування за законом.
ОСОБА_1 зазначає, що вона є спадкоємицею за законом другої черги спадкування, а постанова Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни від 21.03.2023 року про відмову у видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 є незаконною та має бути скасована.
Відповідач Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкова Ірина Володимирівна надала суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 21 березня 2023 року до неї звернулась ОСОБА_1 із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_2 як спадкоємиці другої черги за законом, на яку їй було надано мотивовану відмову у вчиненні такої дії у зв`язку з певними обставинами, а саме: наявність заповіту на іншу особу (однак оригінал заповіту до нотаріуса не був поданий), відсутність документів, що посвідчують право власності на майно померлої. Зазначає, що законом не встановлено та не передбачено правонаступництво юридичної особи в спадкових відносинах, тому за загальними нормами, які регулюють спадкові правовідносини, юридична особа, на ім`я якої наявний заповіт, не може спадкувати, оскільки припинена шляхом реорганізації до смерті спадкодавця. Водночас, враховуючи принцип верховенства волі заповідача, пріоритетність спадкування за заповітом перед спадкуванням за законом, визначеною статтею 1223 ЦК України, а також те, що заповідач не повинна була відслідковувати рішення міської ради стосовно реорганізації комунальних закладів надання соціальних послуг, вбачаються певні колізії законодавства, що унеможливлюють визначення кола спадкоємців за даною спадковою справою.
II. Заяви, клопотання позивача, відповідача, третьої особи.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 не з`явились,представник позивача надала суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
В судове засідання Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкова Ірина Володимирівна не з`явилась, надала суду відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити у задоволенні позовних вимог. Також надала заяву про розгляд справи без її участі.
В судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за відсутністю представника, з позовними вимогами позивача не згоден та просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись на обставини, викладенні у клопотанні.
III. Процесуальні дії по справі.
01 листопада 2023 року ухвалою суду відкрито провадження по справі.
15 січня 2024 року ухвалою суду заяву позивача про витребування доказів по цивільній справі задоволено. Витребувано від Приватного нотаріуса Кам`янського районного округу Жидкової Ірини Володимирівни належним чином засвідчену копію спадкової справи №12/2022 до майна ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .
20 березня 2024 року ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті.
Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши надані суду докази, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
IV. Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин з посиланням на докази.
Як вбачається з свідоцтва про смерть, виданого 03 лютого 2022 року Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис №241 (а.с.13, 48).
Згідно довідки №001163383, виданої 04.02.2022 року ТОВ «Абонент XXI» на день смерті ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Інші особи, зареєстровані разом з померлою за однією адресою, відсутні (а.с.64).
04 лютого 2022 року, ОСОБА_5 , приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області, була заведена спадкова справа №12/2022 до майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.46-121), на підставі заяви ОСОБА_6 , рідної сестри (факт родинних відносин вбачається з доданих до матеріалів справи (а.с.7-17) та до спадкової справи документів), про прийняття спадщини (а.с.47).
Відповідно до свідоцтва про шлюб, ОСОБА_6 після укладення шлюбу з ОСОБА_7 28 липня 2022 року, актовий запис №413, змінила прізвище з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 » (а.с.11).
За даними інформаційної довідки №68401196 зі Спадкового реєстру від 04.02.2022 року ОСОБА_2 залишила заповіт, посвідчений ОСОБА_3 , приватним нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу, 26 липня 2006 року, зареєстрований в реєстрі за № 2738, на ім`я юридичної особи Заводський районний територіальний центр соцобслуговування пенсіонерів (код 24224017, м.Дніпродзержинськ, пр.Леніна, буд.36) (а.с.55-62, 86).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 14.06.2022 року юридична особа Комунальний заклад «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Заводського району м.Кам`янське» (код ЄДРПОУ 24224017) припинена в результаті її реорганізації 30.09.2021 року на підставі рішення щодо реорганізації 30.09.2021 року на підставі рішення щодо реорганізації Кам`янської міської ради; юридична особа правонаступник: Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради, ЄДРПОУ 38187074 (а.с.87-90, 93).
20 червня 2022 року представником Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради як правонаступника Заводського районного територіального центру соцобслуговування пенсіонерів подана заява про прийняття спадщини за заповітом, однак не надано оригінал заповіту (а.с.93-101).
21 березня 2023 року ОСОБА_10 звернулася до Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_2 (а.с.115).
Однак, їй було надано Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.03.2023 р., відповідно до якої, відмовлено ОСОБА_11 у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що неможливо встановити коло спадкоємців (а.с.18-20, 119-121).
Судом встановлено, що в матеріалах спадкової справи №12/2022, заведеної після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 , відсутні документи, що посвідчують право власності спадкодавця на нерухоме майно, а саме: на квартиру АДРЕСА_1 ).
V. Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування.
У частинах 1, 2, 4 та 5статті 263 ЦПК Українивстановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 3ст. 3 ЦПК Українипровадженняв цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до норм статей12,13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 15 ЦК Українивизначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановленоЗаконом України «Про нотаріат», та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5.
Щодо позовної вимоги про визнання незаконною та скасування постанови про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно достатті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно дочастин 1,2статті 1220ЦК Україниспадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).
Відповідно достатті 1222ЦК Україниспадкоємцями зазаповітом іза закономможуть бутифізичні особи,які єживими начас відкриттяспадщини,а такожособи,які булизачаті зажиття спадкодавцяі народженіживими післявідкриття спадщини. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2цього Кодексу).
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленомузакономпорядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Відповідно дост.91ЦК Україниюридична особаздатна матитакі жцивільні правата обов`язки(цивільнуправоздатність),як іфізична особа,крім тих,які засвоєю природоюможуть належатилише людині. Цивільнаправоздатність юридичноїособи можебути обмеженалише зарішенням суду. Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до частин першої та п`ятої статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно достатті 1223ЦК Україниправо наспадкування маютьособи,визначені узаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до частини 1 статті 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до статті 1245 ЦК України частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом.
Відповідно до статті 1258 ЦК Україниспадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно статті 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно частини першої статті 1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Згідно частини першої статті 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1статті 5 Закону України «Про нотаріат»нотаріус зобов`язаний здійснювати свої професійні обов`язки відповідно до цьогоЗаконуі принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики; відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам.
Відповідно дост.49 Закону України «Про нотаріат»нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо:
1) вчинення такої дії суперечить законодавству України;
2) не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії;
3) дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії;
4) є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства;
5) з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка в установленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень;
6) правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у їх статуті чи положенні, або виходить за межі їх діяльності;
7) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення;
8) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов`язані з її вчиненням;
8-1) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії щодо відчуження належного їй майна, внесена до Єдиного реєстру боржників.
9) в інших випадках, передбачених законом.
Нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам, встановленим устатті 47цього Закону, або містять відомості, передбаченічастиною третьоюстатті 47 цього Закону.
Нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.
На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Згідно п.1 глави 13 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії у випадках, передбачених Законом.
Згідно абз. 1 статті 68 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна.
Згідно статті69Закону України«Про нотаріат»нотаріус абов сільськихнаселених пунктах-посадова особавідповідного органумісцевого самоврядування,уповноважена навчинення нотаріальнихдій,при видачісвідоцтва проправо наспадщину зазаповітом перевіряєфакт смертіспадкодавця,наявність заповіту,час імісце відкриттяспадщини,склад спадковогомайна. Нотаріус або посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також перевіряє коло осіб, які мають право на обов`язкову частку в спадщині.
Згідно п.п. 4.12 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.
Згідно п.п. 4.14 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.
Згідно п.п. 4.16 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбаченихпунктом 3глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно п.п. 4.19 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Згідно п.п. 2.3 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України у разі наявності заповіту нотаріусу подається його оригінал чи дублікат. Повна інформація про заповіт, який було посвідчено іншим нотаріусом, витребовується нотаріусом шляхом направлення запиту.
Згідно п.п. 5.1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при оформленні спадщини за заповітом нотаріус має надати правову оцінку заповіту, перевірити його реєстрацію у Спадковому реєстрі та чинність на момент смерті заповідача. Якщо наданий спадкоємцем заповіт не відповідає вимогам законодавства, нотаріус відмовляє в його прийомі.
Згідно п.п. 5.17 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України після видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом поданий спадкоємцями оригінал або дублікат заповіту (протокол про оголошення секретного заповіту) залишається у спадковій справі.
Судом встановлено, що:
-заяву про прийняття спадщини подала рідна сестра померлої та правонаступник юридичної особи, на ім`я якої наявний заповіт;
-юридична особа, на ім`я якої наявний заповіт, припинена до смерті спадкодавця;
-оригінал чи дублікат заповіту в матеріалах спадкової справи відсутній;
-оригінали документів, що посвідчують право власності на майно померлої в матеріалах спадкової справи, відсутні.
За встановлених обставин, вимога позивача про визнання незаконною та скасування постанови Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни від 21.03.2023р. про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , є безпідставною та не підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 пред`явила позов, в якому, крім вимоги визнати незаконною та скасувати постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, заявила вимогу щодо зобов`язання приватного нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину за законом.
Відповідно до частини 1 статті 67Закону України«Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
Згідно зістаттею 50Закону України «Про нотаріат», нотаріальна дія або відмова у її вчиненні оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 березня 2018 року у справі№ 754/16825/15-ц (провадження № 61-3156св18) викладено висновок, що суд не може зобов`язати нотаріальну контору видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки такі дії вчиняються нотаріусом відповідно доЗакону України «Про нотаріат».
У постанові від 10 квітня 2019 року у справі № 161/9939/17 (провадження№61-40053св18)Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду зазначив, що суд не може підміняти орган, до повноважень якого належить прийняття рішення, яке є предметом оскарження, приймати замість нього своє рішення та давати вказівки, якіб свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта.
Тобто суд не може зобов`язувати нотаріуса вчиняти дії щодо вирішення питань, які безпосередньо належать до його компетенції.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 01 березня 2021 року у справі № 473/1878/19 (провадження № 61-20469сво19).
Таким чином, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину за законом слід відмовитиз вказаної підстави.
Нотаріус вносить відповідну інформацію у Спадковий реєстр на підставі рішення суду про визнання його дій неправомірними чи у зв`язку зі скасуванням судом постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Таким чином, аналізуючи зазначені норми закону, повно та всебічно з`ясувавши вищевказані обставини, які стосуються предмету доказування, та оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих доказів, суд, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради, про визнання незаконною постанови приватного нотаріуса та зобов`язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
VI. Розподіл судових витрат.
На підставі ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається у разі відмови в позові - на позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 15, 80, 91, 104, 1216-1218, 1220, 1222, 1223, 1233, 1235, 1245, 1258, 1262, 1268, 1269, 1296-1298 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76, 77, 80, 81, 89, 141, 263, 268, 272, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової Ірини Володимирівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради, про визнання незаконною постанови приватного нотаріуса та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто до Дніпровського Апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості сторін:
позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 .
відповідач - Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкова Ірина Володимирівна, адреса: АДРЕСА_4 .
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам`янської міської ради, ЄДРПОУ: 38187074, адреса: Дніпропетровська обл., м.Кам`янське, пр-т.Свободи, 36.
Суддя Похваліта С. М.
Суд | Заводський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2024 |
Оприлюднено | 20.06.2024 |
Номер документу | 119819334 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Заводський районний суд м.Дніпродзержинська
Похваліта С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні