Справа №: 398/1493/24
провадження №: 2/398/1611/24
РІШЕННЯ
Іменем України
"17" червня 2024 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючогосудді Дубровської Н.М.
за участю секретаря судового засіданняБаранник Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 до Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області провизначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Приютівської селищної ради Олександрійського району ради Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно та майнові права. 23 жовтня 2015 року ОСОБА_3 було складено заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Войнівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, зареєстрований в реєстрі за №99, за яким заповіла належну їй земельну ділянку площею 5,28 га, кадастровий номер 3520381800:02:000:0072, розташовану на території Войнівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, ОСОБА_1 . ОСОБА_3 не була родичем позивача. Вона проживала в АДРЕСА_1 разом із співмешканцем ОСОБА_4 . Дітей померла ОСОБА_3 не мала. Позивач проживав та зареєстрований в АДРЕСА_2 . Позивач та його батько допомогали ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (який також був немолодою та хворою людиною) по господарству, доглядати за будинком, оскільки інших родичів у них не було. Останні роки ОСОБА_3 тяжко хворіла, потребувала постійного догляду та допомоги, тому позивач постійно відвідував його та надавав допомогу. Похованням ОСОБА_3 та організацією усіх необхідних дій також займався позивач. На початку травня 2020 року ОСОБА_4 повідомив позивачу, що склав заповіт на його ім`я, оскільки інших родичів у нього нема. А також повідомив, що за свого життя такий заповіт склала ОСОБА_3 . Згодом ОСОБА_4 віддав йому свій заповіт, а також заповіт на ім`я позивача, складений ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 , після смерті якого позивач вчасно звернувся до нотаріуса, оформив спадщину на земельну ділянку та отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом. І хоча з моменту смерті ОСОБА_3 сплило 6 місяців позивач вирішив звернутися до нотаріальної контори для оформлення спадщини. Однак приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу, позивачу було відмовлено, оскільки позивачем пропущено строк для подачі заяви про прийняття спадщини, а тому їй необхідно звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Позивач вважає, зо встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини, він пропустив з поважних причин, адже про існування заповіту на його ім`я від ОСОБА_3 , йому було невідомо.
Ухвалою судді від 25.03.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 03.05.2024 року закрито підготовче провадження по справі та призначити справу до судового розгляду.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися, про час, місце та дату судового засідання повідомлені належним чином. Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю та відсутністю позивача, на задоволенні позовних вимог наполягають в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час, місце та дату судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив. Надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, просить вирішити справу на розсуд суду та в межах чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно, повно та об`єктивно оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, приходить до такого висновку.
23.10.2015 року секретарем виконавчого комітету Войнівської сільської ради посвідчено заповіт від імені ОСОБА_3 , яка діючи добровільно і перебуваючи у здоровому розумі та ясній пам`яті, розуміючи значення своїх дій, попередньо ознайомлена з вимогами чинного законодавства, щодо недійсності правочинів, на випадок її смерті, зробила наступне заповітне розпорядження: належну їй земельну ділянку, площею 5,28 га., на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серія КР № 005766, кадастровий номер земельної ділянки 3520381800:02:000:0072, що розташована на території Войнівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, вона заповіла ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю, ОСОБА_3 , на підставі рішення сесії Войнівської сільської ради народних депутатів від 21.02.2001 року №167, передано у приватну власність земельна ділянка площею 5,28 гектарів в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території Войнівської сільської ради, ділянка № НОМЕР_1 . Землю передано для ведення товарчого сільсько-господарського виробництва.
Як вбачається з довідки №228 виданої 18.03.2024 року Виконавчим комітетом Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , постійно проживала та була зареєстрована до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 , з 1962 року до дня смерті. Спільно з нею на момент смерті за вищевказаною адресою постійно проживав і був зареєстрований ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 1962 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як вбачається з довідки №218 виданої 18.03.2024 року Виконавчим комітетом Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, ОСОБА_1 , дійсно здійснював догляд за гр.. ОСОБА_3 , до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого повторно 07.02.2024 року, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Листом приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Чернишовим С.С. №41/02-14 від 26.02.2024 року, повідомлено ОСОБА_1 , що ним пропущено строк для подачі заяви про прийняття спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_1 необхідно звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Статтею 1216 ЦК Українивстановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкодавців).
Згідно зіст. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За змістом ч. 1 ст.1269та ч. 1 ст.1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини.
Як зазначено в ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про надання позивачу додаткового строку для прийняття спадщини суд виходить з приписівПостанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», згідно якої вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, для подання заяви про прийняття спадщини, суд вирішує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховним Судом України від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17.
Відповідно до положеньстатті 63 Закону України «Про нотаріат»нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, в редакції, чинній на момент відкриття спадщини, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Виходячи з наведеного, враховуючи відсутність інших спадкоємців, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 , наявність поважних причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, а сааме незнання про наявність відповідного заповіту, тобто, наявність перешкод, які об`єктивно впливали на своєчасність подання позивачем заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом, суд визнає причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними, в зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.12,13,81,89,263- 265,273, 352,354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 до Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області провизначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 додатковий строк в два місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М.Дубровська
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 20.06.2024 |
Номер документу | 119819478 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дубровська Н. М.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дубровська Н. М.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дубровська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні