ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД
Миколаївської області
Справа №477/489/24
Провадження №2/477/721/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повний текст)
12 червня 2024 року Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:
головуючої судді Семенової Л.М.,
при секретарі судового засідання Пихтіні О.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Мішково-Погорілівська сільська рада, про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та її вихованні та визначення способу участі батька, який проживає окремо від дитини, у вихованні та спілкуванні з нею,
ВСТАНОВИВ:
04.03.2024 року позивач звернувся до суду із позовом до відповідачки про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини, визначити спосіб участі ОСОБА_1 у спілкуванні та вихованні доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно наступного графіку:
- за фактичним місцем проживання дитини ( АДРЕСА_1 ) два рази на місяць, а саме: останню суботу та неділю місяця проводити з донькою час 11:00 до 17:00 год;
- за місцем проживання батька ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) два рази на місяць, а саме першу та другу суботу місяця проводити з донькою час з 12:00 до 12:00 наступного дня;
- за місцем проживання батька ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) у будь який вихідний від роботи день три рази на місяць за попередньою домовленістю з матір`ю ОСОБА_3 час 10:00 до 17:00 год;
- за попередньою домовленістю між батьком та матір`ю, щодо місця та присутності матері під час зустрічі, кожен день народження доньки- ОСОБА_5 , тобто 01.02. кожного року проводити час з батьком ОСОБА_1 з 10:00 до 14:00 год.;
- за попередньою домовленістю між батьком та матір`ю, щодо часу та місця зустрічі усі святкові дні у календарі проводити з донькою час у присутності матері або наодинці з донькою з дотриманням режиму дня дитини, а саме:1 січня- Новий рік; 7 січня та 25 грудня Різдво Христове; 28 червня день Конституції України; 14 жовтня день захисника України; один день ( неділя)- Пасха( Великдень); один день неділя -Трійця.
Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що позивач та відповідачка перебуваючи у шлюбі народили доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Шлюб розірвано. Сторони проживають окремо. Після розірвання шлюбу дитина залишилася проживати з матір`ю. Батько проживає окремо. Певний час проблем у спілкуванні не було, але декілька місяців поспіль відповідачка почала періодично переховувати дитину, придумувати різні причини відмови у спілкуванні з батьком. Позивач стверджує, що за рішенням суду платить аліменти добровільно, заборгованість відсутня. Позивач неодноразово купував дитині необхідні їй речі, продукти та іграшки, активно хоче приймати участь у вихованні своєї доньки, однак відповідачка створює штучні перешкоди у цьому. Відповідачка відмовляла позивачу у зустрічах з дитиною під різними приводами та приховувала інформацію про стан здоров`я доньки. Відповідачка також перешкоджала вільному спілкуванню батька з дитиною за допомогою засобів комунікації, створювала умови, за яких дитина не могла підтримувати таке спілкування. Відповідачка всіляко противилась намаганням позивача будь-яким чином розвивати, оздоровлювати та заохочувати власну дитину. Позивач вважає, що враховуючи вік дитини, яка вже не є немовлям, тому біологічно не пов`язана з матір`ю, вона може залишатись на ночівлю у позивача, з метою проведення спільного дозвілля та з виховною метою.
27 березня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначений розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві, просив про задоволення позовних вимог зазначивши, що відповідач обмежує його права у вихованні сумісної з нею доньки.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги позовної заяви з підстав викладених у ній, просить позов задовольнити зазначивши, що всі обставини викладені у позовній заяві.
Відповідачка в судовому засіданні зазначила, що не чинила позивачу перешкод у спілкуванні з дитиною і не проти зустрічей батька з донькою. Відповідачка вказує, що коли позивач забирав дитину, він невчасно її повертав, також відповідачка вказує, що спілкування має відбуватись лише за згодою самої дитини, оскільки на теперішній час дитина виявляє таку згоду, але в подальшому її бажання можуть змінитись. Відповідачка просила про задоволення позовних вимог, однак за графіком, визначеним службою у справах дітей.
Представник третьої особи в судове засіданні не з`явився, в матеріалах справи наявне клопотання третьої особи про розгляд справи за відсутності представника.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суд, вислухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі наявні у справі докази, кожен окремо та в їх взаємозв`язку і сукупності, повно, об`єктивно та всебічно встановивши обставини справи, приходить до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідачка є батьками малолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження.
Рішенням виконавчого комітету Мішково-Погорілівської сільської ради №87 від 23.04.2024 року встановлений наступний порядок участі позивача у вихованні малолітньої доньки: у першу та третю суботута неділюз 10.00години суботидо 17.00години неділіза адресою: АДРЕСА_3 ; кожен деньнародження дитини01лютого з10.00години до14.00години; у святковідні (19грудня,25грудня,1січня,Пасха (неділя),Трійця (неділя)з 10.00години до14.00години; літня відпустка(липень)з 01липня по07липня; за бажанням дитини та батька, спілкування в онлайн режимі.
Згідно висновку Служби у справах дітей та сім`ї виконавчого органу Мішково-Погорілівської сільської ради від 22.04.2024 року, службою в межах компетенції розглянуті звернення позивача та визнано доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини вищенаведений графік та зобов`язання відповідачки не чинити перешкоди у спілкуванні доньки з батьком.
Загальні засади регулювання сімейних відносин визначено у статті 7 Сімейного кодексу (далі СК) України, згідно з якою жінка та чоловік мають рівні права й обов`язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім`ї. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Згідно з пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини (далі - Конвенція), яка відповідно до статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно із судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини (стаття 9 Конвенції).
Відповідно до статті 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до частин четвертої та п`ятої статті 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Поряд із цим, згідно частини 6 статті 19 СК України, суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Згідно статті 121 СК України, права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Згідно статей 151, 152 СК України, батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства. Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
За змістом статей 150, 155 СК України, здійснюючи свої права та виконуючи обов`язки, батьки повинні передусім дбати про інтереси дитини, батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Згідно статті 153 СК України передбачено, що мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли це право обмежене законом.
За змістом статті 142 СК України, діти мають рівні права та обов`язки щодо батьків, незалежно від того, чи перебували їхні батьки у шлюбі між собою.
Відповідно до статті 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
За змістом положень статті 1 Закону України «Про охорону дитинства», забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити; контакт з дитиною - реалізація матір`ю, батьком, іншими членами сім`ї та родичами, у тому числі тими, з якими дитина не проживає, права на спілкування з дитиною, побачення зазначених осіб з дитиною, а також надання їм інформації про дитину або дитині про таких осіб, якщо це не суперечить інтересам дитини.
Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України (стаття 8 Закону України «Про охорону дитинства»,).
Відповідно до частин першої та другої статті 15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
З урахуванням викладеного, вимоги позивача про зобов`язання відповідача не чинити перешкод у спілкуванні та вихованні дитини є обґрунтованими.
Визначаючи графік спілкування дитини з батьком, суд урахував всі обставини справи, вік, стать дитини, необхідність початку дитиною навчання, і може в повній мірі погодитись із висновком органу опіки та піклування.
Враховуючи, що дитина дошкільного віку, суд вважає за можливе визначити позивачу час спілкування з донькою згідно графіку, встановленого органом опіки та піклування, про що не заперечували сторони у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 12, 13, 76-81, 89, 133, 134, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 353, 354 ЦПК України, ст.ст. 7, 18, 19, 121, 141, 142, 150, 151, 152, 153, 155, 157, 158, 159 СК України, Конвенцією про права дитини, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визначити час та спосіб спілкування з батьком, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з малолітньою донькою, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за графіком, а саме:
1) перша, третя субота та неділя з 10.00 години суботи до 17.00 години неділі за адресою: АДРЕСА_3 ;
2) кожен день народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_4 з 10.00 години до 14.00 години;
3) у святкові дні (19 грудня, 25 грудня, 1 січня, Пасха (неділя), Трійця (неділя) з 10.00 години до 14.00 години;
4) літня відпустка (липень) з 01 липня по 07 липня;
5) за бажанням дитини та батька, спілкування в онлайн режимі.
Зобов`язати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не перешкоджати у прийнятті участі батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вихованні дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та спілкуванні з нею.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 19 червня 2024 року, з якого обчислювати строк на подання апеляційної скарги.
Повне найменування сторін:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Суддя Л.М. Семенова
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2024 |
Оприлюднено | 20.06.2024 |
Номер документу | 119822527 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Семенова Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні