Ухвала
від 18.06.2024 по справі 943/1358/24
БУСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер №943/1358/24

Провадження № 2/943/916/2024

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

18 червня 2024 року

Суддя Буського районного суду Львівської області Журибіда Б.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третьої особи Буського відділу державної виконавчої служби у Золочівському районі Львівської області Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про звільнення від сплати заборгованості за аліментами, -

в с т а н о в и в :

До провадження Буського районного суду Львівської області надійшла вищевказана позовна заява.

Вивчивши подані матеріали позовної заяви, вважаю за необхідне даний позов залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, відповідно до ст.ст.175, 177, 185 ЦПК України, з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Так, статті 175, 177 ЦПК України визначають вимоги до позовної заяви.

Частиною 4 ст. 177 ЦПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Як вбачається з матеріалів зазначеної позовної заяви, позивач не сплатив судовий збір за її подання, з посиланням на Закон України «Про судовий збір», вказуючи на те, що він внаслідок хвороби звільнений з військової служби та виключений з військового обліку, продовжує хворіти, постійно лікується, внаслідок хвороби йому призначено 3 групу інвалідності. Просить звільнити його від сплати судового збору.

Однак позивачем не подано доказів про проходження ним військової служби, посвідчення ветерана, учасника бойових дій, тощо, наданих йому пільг за проходження такої служби. Також не подано доказів встановлення 3 групи інвалідності. Позивачем додано витяг з наказу командира 710 бригади охорони № 64/РС від 24.05.2023 року, з якого вбачається, що солдат ОСОБА_3 звільнений у відставку за станом здоров`я, вислуга на військовій службі 4 місяці 07 днів, пільгова вислуга немає.

Так, суд зазначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об`єктів та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, регулюються положеннями Закону України «Про судовий збір».

Відповідно до положень пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

За змістом зазначеної статті, звільнення від сплати судового збору осіб, які мають, зокрема статус ветеранів війни - учасників бойових дій, обмежено справами, пов`язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими заявник звернувся у даній справі.

Зазначена позиція також висловлена в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 6 травня 2020 року у справі №9901/70/20.

Таким чином, оскільки заявник звернувся до суду із позовною заявою щодо звільнення від сплати заборгованості по аліментах, що в даному випадку не зачіпає порядку надання, обсягу соціальних гарантій чи будь-яким іншим чином стосується соціального і правового захисту особи, пов`язаної зі статусом учасника бойових дій (якщо такий є), то судовий збір за подання даної позовної заяви - підлягає сплаті на загальних підставах, у розмірі та порядку, визначених Законом України «Про судовий збір».

В той же час, вбачається, що подана до суду позовна заява містить вимогу про звільнення від сплати заборгованості по аліментах.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".

Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (ч. 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір").

Згідно з ч. 2 ст. 133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Як визначено приписами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

За подання до суду позовної заяви майнового характеру, як подана фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначено підпунктом 1 пункту 1 частини 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".

Таким чином, виходячи з наведеного вище, а також норм Закону України "Про судовий збір" та Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік", позивач за подання до суду даної позовної заяви має сплатити суму судового збору в розмірі 1211,20 гривень.

Однак, позивач на виконання вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви не додав документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, а правова норма, на яку він посилається як на підставу звільнення його від сплати судового збору, не стосується до категорії справ щодо аліментів.

Відтак, приходжу до висновку про необхідність усунення позивачем недоліків, які має позовна заява, а саме позивачу необхідно додати до позовної заяви документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

За правилами ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 та 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наведене, у відповідності до ст.ст. 175,185 ЦПК України, вважаю за необхідне позовну заяву залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 260, 261 ЦПК України, суддя -

п о с т а н о в и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третьої особиБуського відділудержавної виконавчоїслужби уЗолочівському районіЛьвівської областіМіжрегіонального управлінняМіністерства юстиціїпро звільненнявід сплатизаборгованості зааліментами - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків, вказаних в мотивувальній частині даної ухвали - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Б. М. Журибіда

СудБуський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення18.06.2024
Оприлюднено20.06.2024
Номер документу119834418
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —943/1358/24

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Журибіда Б. М.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Журибіда Б. М.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Журибіда Б. М.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Журибіда Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні