Рішення
від 18.06.2024 по справі 541/1561/24
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/1561/24

Номер провадження 2/541/654/2024

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

18 червня 2024 року м.Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючогосудді Дністрян О.М.,

при секретарі Докуніній А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миргород цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Миргородської міської ради Полтавської області, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася досуду зпозовною заявоюдо Миргородськоїміської радиПолтавської області,третя особа: ОСОБА_2 ,про визнанняправа власностіна земельнуділянку впорядку спадкування.Свій позовмотивував тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померйого батько ОСОБА_3 ,після смертіякого відкриласьспадщина,в томучислі у виглядіземельної ділянкиплощею 4.30га,що розташованана територіїХомутецької сільськоїради,яка належалайому напідставі державногоакту серіїІV-ПЛ№ 036922,виданого 02.07.2002року Хомутецькоюсільською радою,Миргородського району.За життябатько склавзаповіт,яким належнуйому земельнуділянку площею4.30га,що розташованана територіїХомутецької сільськоїради,кадастровий номер5323288200:00:007:0346,цільове призначення-для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,заповів позивачу.В установленізаконодавством Українистроки вінподав заявудо нотаріальноїконтори проприйняття спадщиниза заповітом.В березні2024року вінзвернувся додержавного нотаріусаМиргородської державноїнотаріальної конторидля отриманнясвідоцтва проправо наспадщину зазаповітом наземельну ділянку,але нотаріусвідмовив увчиненні нотаріальноїдії,в зв`язкуз тим,що в державномуакті направо приватноївласності наземлю,який буввиданий померлому ОСОБА_3 вказана серія НОМЕР_1 ,а увитязі зДержавного земельногокадастру проземельну ділянкузазначено серію НОМЕР_2 . Для вирішення даного питання та виправлення помилки в Витязі з ДЗК, з метою врегулювання спору в досудовому порядку, він звернувся з заявою до Державного реєстратора, але отримав відмову. Просив визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 4.2999 га, кадастровий номер 5323288200:00:007:0346, що розташована на території Миргородської міської ради (раніше-Хомутецька сільська рада), цільове призначення «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», яка на підставі державного акту серії ІV-ПЛ № 036922, виданого 02.07.2002 року Хомутецькою сільською радою, Миргородського району належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , в порядку спадкування за заповітом після смерті батька.

Ухвалою суду від 30.04.2024 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

21.05.2024р. підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач подав клопотання про проведення судового засідання без його участі, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача Степура О.В.С. подала клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника. Позовні вимоги визнають та не заперечують проти їх задоволення.

Третя особа подала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила задовольнити позовні вимоги.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 від 27.06.2023р. та копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження позивача №0042596719 (а.с.10, 62-63).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, в тому числі у вигляді земельної ділянки площею 4.30 га, що розташована на території Хомутецької сільської ради, яка належала йому на підставі державного акту серії ІV-ПЛ № 036922, виданого 02.07.2002 року Хомутецькою сільською радою, Миргородського району (а.с.12).

За життя ОСОБА_3 склав заповіт, яким належну йому земельну ділянку площею 4,2999 га, що розташована на території Хомутецької сільської ради, кадастровий номер 5323288200:00:007:0346, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, заповів позивачу ОСОБА_1 (а.с.11).

Як вбачаєтьсяз матеріалівспадкової справи№21/2023,заведеної Миргородськоюдержавною нотаріальноюконторою післяпомерлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 ,з заявоюпро прийняттяспадщини зазаповітом до нотаріальної контори звернувся його син ОСОБА_1 (а.с.60-63).

Крім того, з заявою про прийняття спадщини за законом на інше нерухоме майно звернулася донька померлого ОСОБА_2 (а.с.49-59).

Крім того, до нотаріальної контори з заявою про відмову від прийняття спадщини за законом після померлого ОСОБА_3 звернувся його син ОСОБА_4 (а.с.45-48).

29 березня 2024 року позивач звернувся до державного нотаріуса Миргородської державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

29 березня 2024 року державним нотаріусом Миргородської державної нотаріальної контори Бобир О.Ю. була винесена постанова про відмову ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 4,2999 га, що знаходиться за адресою: Полтавська область, Миргородський район, Хомутецька сільська рада, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5323288200:00:007:0346, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , оскільки за документами, поданими спадкоємцем встановлено розбіжності у серії державного акту земельної ділянки, зазначеної у документі, що посвідчує право власностіі спадкодавця на спадкове майно, та у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.68).

Так, встановлено, що в державному акті на право приватної власності на землю, який був виданий померлому ОСОБА_3 вказана серія НОМЕР_1 (а.с.12), а у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку зазначено серію НОМЕР_2 (а.с.16-21).

Для вирішення даного питання та виправлення помилки в Витязі з ДЗК, з метою врегулювання спору в досудовому порядку, позивач звернувся з заявою до Державного реєстратора, але отримав відмову у виправленні помилок (а.с.14).

Відповідно до положень ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Згідно з ч. 1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Вищевказані обставини сторонами не оспорюються, визнаються та підтверджуються наявними у справі письмовими доказами.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.

Відповідно до ч. 3ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Статтею 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язані звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Частина 5 ст.1268 ЦК України встановлює, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкодавцеві з часу відкриття спадщини.

Зі змісту ст. 321 ЦК України вбачається, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена законом.

На підставі ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008року №7«Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом майна свого батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не має можливості отримати правовстановлюючі документи на спадкове майно у вигляді земельної ділянки (постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 29.03.2024р.), чим порушуються його права.

Оскільки позивач виконала всі необхідні умови для прийняття спадщини, суд вважає за необхідне визнати за ним право власності на зазначену земельну ділянку, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 .

Керуючись ст.ст. 4, 13, 18, 141, 259, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,2999 га, що розташована на території Хомутецької сільської ради Миргородського району Полтавської області, кадастровий номер 5323288200:00:007:0346, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Миргород Полтавської області, місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач Миргородська міська рада Миргородського району Полтавської області, місцезнаходження: вул. Незалежності, буд. 17, м. Миргород, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21051131.

Суддя: О. М. Дністрян

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення18.06.2024
Оприлюднено21.06.2024
Номер документу119839653
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —541/1561/24

Рішення від 18.06.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні