Справа № 761/44695/23
Провадження № 2/761/4533/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
17 червня 2024 року Шевченківський районний суд м.Києва:
у складі:
головуючого судді Осаулова А.А.
за участю секретаря судових засідань: Путрі Д.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в заочному порядку в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Парк Хіллс», ТОВ «Соціальна молодіжна ініціатива» про визнання права власності на майнові права,-
в с т а н о в и в:
В грудні 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом Євгеновича до ТОВ «Парк Хіллс», ТОВ «Соціальна молодіжна ініціатива», в якому просив визнати за ОСОБА_1 право власності на майнові права на квартиру за будівельним номером АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером: 8000000000:91:050:0053.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.12.2013 р. між позивачем та відповідачем 2 було укладено договір №СМІ/01/85 купівлі-продажу майнових прав, за яким об`єкт нерухомості, розташований в об`єкті капітального будівництва за адресою: АДРЕСА_1 за наступними характеристиками: Об`єкт квартира, будівельний №85, кількість кімнат 1, загальна площа 34,84 кв.м., поверх 12, секція 1.
Позивач зазначає, що ТОВ «Соціальна молодіжна ініціатива» зобов`язане було забезпечувати будівництво Об`єкту капітального будівництва та введення його в експлуатацію, але будівництво будинку в строки зазначені Договором не було закінчено, будинок не введений в експлуатацію.
Крім того, ТОВ «Соціальна молодіжна Ініціатива» було відчужено земельну ділянку, на якій проводилось будівництво будинку, на користь ТОВ «Парк Хіллс» яке, у свою чергу, 30 листопада 2018 року отримало дозвіл на проведення будівельних робіт на зазначеному Об`єкті.
Позивач звертає увагу, що свої зобов`язання за договором №СМІ/01/85 від 27.12.2013 р. були виконані ним в повному обсязі, сплачено в загальному розмірі 243695,00 грн. Однак, будівництво об`єкту незавершене, будинок не введений в експлуатацію в строк, передбачений умовами договору.
Вказане стало підставою для звернення до суду.
В судовому засіданні позивач позов підтримав за викладених у позовній заяві обставин, просив його задовольнити.
Відповідачі 1, 2 в судове засіданні свого представника не направили, але про дату і час розгляду справи по суті повідомлялися належним чином, причини неявки суд не повідомили, відзиву на позовну заяву не подали.
Розгляд справи відбувається в судовому засіданні. Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів (ч.ч. 1, 3 ст. 211 ЦК України).
У відповідності до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ст. 44 ЦПК України, учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до вимог суд може ухвалити заочне рішення у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, та не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Ухвалою судді від 13.12.2023 р. відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання з повідомленням учасників справи.
Ухвалою суду від 16.05.2024 р. закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено її судовий розгляд по суті.
Суд, вислухавши пояснення позивача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників процесу, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 27.12.2013 р. між позивачем та ТОВ «Соціальна молодіжна ініціатива» було укладено договір №СМІ/01/85 купівлі-продажу майнових прав, за яким об`єкт нерухомості, розташований в об`єкті капітального будівництва за адресою: АДРЕСА_1 за наступними характеристиками: Об`єкт квартира, будівельний №85, кількість кімнат 1, загальна площа 34,84 кв.м., поверх 12, секція 1. Орієнтована вартість майнових прав на об`єкт нерухомості складає 243695,0 грн, в тому числі ПДВ - 40615,83 грн.
Згідно довідки №68 від 02.07.2016 р. про фінансування 100% майнових прав по договору №СМІ/01/85 від 27.12.2023 р. ОСОБА_1 сплатив продавцю 243695,00грн, в тому числі ПДВ - 40615,83 грн, що складає 100% вартості майнових прав на об`єкт нерухомості: квартира, будівельний АДРЕСА_1 .
Виконання ОСОБА_1 умов договору №СМІ/01/85 від 27.12.2023 р. підтверджується також актом звіряння взаємних розрахунків на 22.05.2015 р. та платіжними дорученням про сплату.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів, тобто дій особи, спрямованих на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Правовідносини, які склалися між сторонами, регулюються Законом України від 18 вересня 1991 року № 1560-XII «Про інвестиційну діяльність»
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про інвестиційну діяльність» всі суб`єкти інвестиційної діяльності незалежно від форм власності та господарювання мають рівні права щодо здійснення інвестиційної діяльності, якщо інше не передбачено законодавчими актами України.
Розміщення інвестицій у будь-яких об`єктах, крім тих, інвестування в які заборонено або обмежено цим Законом, іншими актами законодавства України, визнається невід`ємним правом інвестора і охороняється законом.
Інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торгівельні операції на території України, відповідно до законодавчих актів України.
Згідно із ст. 190 ЦК України, майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки .
Майнове право, яке можна визначити як «право очікування», є складовою частиною майна як об`єкта цивільних прав. Майнове право - це обмежене речове право, за яким власник цього права наділений певними, але не всіма правами власника майна, та яке засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому.
За змістом ч. 2, 3 ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Відповідно до ч 3 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, копії, засвідчені в установленому порядку.
Моментом виникнення майнових прав у їх носія вважається загально прийнятий момент набуття права власності, визначений статтею 328 ЦК України на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Захист майнових прав здійснюється у порядку, визначеному законодавством, а якщо такий спеціальний порядок не визначений, захист майнового права здійснюється на загальних підставах цивільного законодавства.
У Постанові № 6-98цс13 від 02 жовтня 2013 року Верховний Суд України висловив правову позицію про те, що виконання грошових зобов`язань за інвестиційною угодою, а саме повна сплата вартості об`єкта інвестування (стовідсоткова передоплата), свідчить про вчинення дій, спрямованих на виникнення юридичних фактів, необхідних і достатніх для отримання права вимоги переходу права власності на об`єкт будівництва або набуття майнових прав на цей об`єкт.
Статтею ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» визначено, що майновими правами визнаються будь-які права пов`язані з майном, відмінні від права власності у тому числі права, які є складовими частинами права власності (права володіння, розпорядження, користування), а також інші специфічні права (право на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо).
Судом встановлено, що позивач в повному обсязі проінвестував будівництво зазначеної вище квартири, в зв`язку з чим відповідно до ст.7 Закону України «Про інвестиційну діяльність», має право володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктами та результатами інвестицій відповідно до законодавчих актів України, оскільки об`єкти та результати інвестицій є власністю інвестора.
Тобто, ОСОБА_1 виконав свої зобов`язання за договором, сплатив пайові внески у визначеній у договорі сумі, у зв`язку із чим за умовами договору набув майнових прав щодо об`єкта нерухомості, зокрема права на отримання в подальшому у власність спірної квартири.
Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктами 2.6, 2.7 Договору №СМІ/01/85 передбачено, що Плановий термін закінчення будівництва - 3 квартал 2014 року. Плановий термін введення в експлуатацію - 1 квартал 2015 року.
Між тим, будівництво об`єкту не завершене, будинок не введений в експлуатацію (доказів протилежного суду відповідачами не надано).
Крім того, як вбачається із інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно №4708510 від 30.11.2023 року, право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:91:050:0053 належить TOB «Парк Хіллс».
Тобто, ТОВ «Соціальна молодіжна Ініціатива» відчужено земельну ділянку, на якій проводилось будівництво будинку, на користь ТОВ «Парк Хіллс», яке, у свою чергу, 30.11.2018 р. отримало дозвіл на проведення будівельних робіт.
Відтак, до завершення будівництва об`єкта нерухомості, а саме квартири за будівельним номером АДРЕСА_1 ., та введення будинку в експлуатацію позивачу як інвестору належать майнові права на цей об`єкт.
Аналогічного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові № 14-461 цс19 від 09 жовтня 2019 року.
Враховуючи те, що відповідач не виконав 2 належним чином узятих на себе зобов`язань, при цьому вказане товариство відчужило земельну ділянку, де відбувається будівництво, на користь ТОВ «Парк Хіллс», що ставить під сумнів майнові права позивача, оскільки жодних договорів з ТОВ «Парк Хіллс» він не укладав, а також, враховуючи, що будинок по АДРЕСА_1 не введено в експлуатацію, з урахуванням повної сплати пайових внесків позивачем, суд прийшов до висновку, що права позивача порушені, оскільки відповідачі свої зобов`язання щодо передачі об`єкта інвестування в експлуатацію для здійснення реєстрації прав власності за позивачем на об`єкт інвестування, не виконують.
Тобто, відповідачі в односторонньому порядку відмовились від виконання зазначених зобов`язань, що свідчить про порушення майнових прав позивача на вищевказаний об`єкт, які він очікував отримати до - 1 квартал 2015 року.
Оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту шляхом визнання майнових прав за ОСОБА_1 на квартиру будівельний №85 , кількість кімнат 1, загальною площею 34,84 кв.м., поверх 12, секції 1 як частину в об`єкті незавершеного будівництва по АДРЕСА_1, літера А , що розташований на земельній ділянці із кадастровим номером 8000000000:91:050:0053, а тому позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Згідно ст. 141 ЦПК України потрібно стягнути на користь ОСОБА_1 з ОВ «Парк Хіллс», ТОВ «Соціальна молодіжна ініціатива» по 974,78 грн судового збору з кожного.
Керуючись ст. ст. 190, 328, 331, 530 ЦК України, Законом України "Про інвестиційну діяльність", ст.ст. 77-83, 89, 95, 259, 263, 265, 280-283, 287 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВ «Парк Хіллс», ТОВ «Соціальна молодіжна ініціатива» про визнання права власності на майнові права, - задовольнити частково.
Визнати майнові права за ОСОБА_1 на квартиру будівельний АДРЕСА_1 , що розташований на земельній ділянці із кадастровим номером 8000000000:91:050:0053.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з ТОВ «Парк Хіллс» сплачений судовий збір у сумі - 974,78 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з ТОВ «Соціальна молодіжна ініціатива» сплачений судовий збір у сумі - 974,78 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його отримання.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити учасників:
Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_5 .
Відповідачі:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Парк Хіллс», код ЄДРПОУ 41712900, адреса м.Київ, вул.Степана Руданського, 3А.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Соціальна молодіжна ініціатива», код ЄДРПОУ 32658052, адреса м.Київ, вул.Руданського, 3-А.
Повне рішення виготовлено 17.06.2024
Суддя: Андрій Анатолійович Осаулов
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 21.06.2024 |
Номер документу | 119842508 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Осаулов А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні