Ухвала
від 19.06.2024 по справі 200/4006/24
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

19 червня 2024 року Справа №200/4006/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Смагар С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , , РНОКПП НОМЕР_1 )

до 1) Артемівського міськрайонного суду Донецької області (адреса: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 5, код ЄДРПОУ 26503744),

2) Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 2, код ЄДРПОУ 26288796)

про визнання дій протиправними, скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

На адресу електронної пошти (inbox@adm.dn.court.gov.ua) Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Артемівського міськрайонного суду Донецької області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, в якій позивач просить:

-визнати протиправними дії в.о. керівника апарату Артемівського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 , які полягають у видачі наказу № 2- к від 22.02.2024 «Про встановлення надбавки до посадового окладу за вислугу років» в частині встановлення заступнику керівника апарату Артемівського міськрайонного суду Донецької області надбавки за вислугу років на державній службі у розмірі 30 відсотків посадового окладу;

-скасувати наказ в.о. керівника апарату Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 22 лютого 2024 року № 2-к «Про встановлення надбавки до посадового окладу за вислугу років» в частині щодо встановлення заступнику керівника апарату Артемівського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 (таб. № 9854) надбавки за вислугу років на державній службі у розмірі 30 відсотків посадового окладу;

-зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області ЄДРПОУ 26288796 зробити перерахунок з 25.01.2024 та виплачувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (таб. № 9854) надбавку за вислугу років на державній службі на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу на підставі наказу т.в.о. начальнику ТЦ ДСА України в Донецькій області від 07 червня 2022 року № 69-к, виданого відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, який набув чинності 01.05.2016 року.

Відповідно до положень статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Необхідною умовою для реалізації права на звернення до адміністративного суду є пред`явлення адміністративного позову шляхом подання позовної заяви із дотриманням вимог, встановлених КАС України, насамперед його статтями 122, 160-161.

Недотримання встановленого цим Кодексом порядку звернення до адміністративного суду, залежно від обставин може тягнути за собою залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, залишення позовної заяви без розгляду.

Частиною 2 статті 160 КАС України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно із частинами сьомою та восьмою статті 44 КАС України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

За правилами статті 18 КАС України позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів. Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом.

В свою чергу, за вимогами частини шостої статті 18 КАС України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

Такий обов`язок у осіб, визначених у частині шостій статті 18 КАС України, виник з 05 жовтня 2021 року, у зв`язку з розміщенням 04 вересня 2021 року на вебпорталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування трьох підсистем (модулів) ЄСІТС: Електронний кабінет, Електронний суд, підсистеми відеоконференцзв`язку (https://court.gov.ua/press/news/1173657).

З огляду на положення частини шостої статті 18 КАС України реєстрація офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі для позивача не є обов`язковою, проте, як вбачається з позовної заяви позивач зареєстрована у підсистемі Електронний суд ЄСІТС.

Відповідно до пунктів 25, 26, 27 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо), пов`язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду в електронній формі виключно з використанням підсистеми «Електронний суд», якщо інше не визначено процесуальним законодавством чи цим Положенням.

Електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.

До створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.

Отже, надсилання процесуальних документів до Донецького окружного адміністративного суду в електронному вигляді передбачає використання сервісу Електронний суд, розміщеного за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua/login, з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису.

Таким чином, альтернативою звернення учасників справи до суду з позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи з використанням підсистеми «Електронний суд».

Водночас, відповідно до підпункту 15.1 підпункту 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.

Таким чином, приписами КАС України визначено дві форми звернення з позовною заявою: в паперовій формі зі скріпленням власноручним підписом учасника справи (його представника) або в електронній формі з обов`язковим скріпленням документів власним електронним підписом учасника справи через «Електронний кабінет».

При цьому, обмеження, які пов`язанні з використанням підсистеми «Електронний суд», у тому числі щодо подачі процесуальних документів через «Електронний кабінет», є легітимними, пропорційними і не перешкоджають доступу до правосуддя.

Звернення до суду за допомогою електронної пошти з (або без) використанням електронного підпису, є способом, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.

Суд зазначає, що адміністративний позов з доданими до нього документами позивачем ОСОБА_1 надісланий на електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду та засвідчений кваліфікованим електронним підписом.

Суд зауважує, що, позовна заява містить відомості про наявність у позивача Електронного кабінету у підсистемі Електронний суд ЄСІТС. Проте, у позові відсутні відомості і обґрунтування, які б засвідчували причини неможливості використання позивачем електронного кабінету у підсистемі «Електронний суд» або подання позову в паперовій формі засобами поштового зв`язку.

Отже, позовна заява ОСОБА_1 подана електронною поштою з використанням електронного цифрового підпису позивача, що дає підстави стверджувати, що позивач ОСОБА_1 використала спосіб звернення до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.

Оскільки перевірка електронного цифрового підпису здійснюється за умови дотримання порядку подачі документів із використанням сервісу підсистеми «Електронний суд», позовна заява, подана позивачем на електронну пошту суду, не може вважатися підписаною у встановленому законом порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 9901/335/20 (провадження № 11-361заі20), від 10 березня 2023 року у справі № 380/15/22, від 1 липня 2021 року у справі № 9901/76/21 (провадження № 11-137заі21), ухвалах Верховного Суду від 27.04.2022 у справі № 160/10831/21, від 22 червня 2022 року у справі № 240/22777/21, від 05 січня 2023 року у справі № 420/19954/21, від 18 вересня 2023 року у справі № 420/181/23, від 20 вересня 2023 року у справі № 480/6874/22, від 20 вересня 2023 року у справі № 200/5084/22.

Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

За такого правового регулювання та обставин справи позовна заява вважається не підписаною, а тому не може бути прийнята до розгляду і підлягає поверненню особі, яка її подала.

На підставі наведеного, керуючись статтями 169, 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

1.Позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , , РНОКПП НОМЕР_1 ) до 1) Артемівського міськрайонного суду Донецької області (адреса: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 5, код ЄДРПОУ 26503744), 2) Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 2, код ЄДРПОУ 26288796) про визнання дій протиправними, скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, повернути позивачу.

2.Роз`яснити позивачу, що за змістом частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

3.Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи було здійснено в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

4.Ухвала суду набирає законної сили у строк та в порядку передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

5.Повний текст ухвали складений та підписаний 19 червня 2024 року.

Суддя С.В. Смагар

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.06.2024
Оприлюднено21.06.2024
Номер документу119843863
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо

Судовий реєстр по справі —200/4006/24

Ухвала від 19.06.2024

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Смагар С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні