Справа №573/1079/24
Номер провадження 1-кп/573/135/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2024 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області у складі:
головуючої судді: ОСОБА_1 ,
з участю секретаря: ОСОБА_2 ,
прокурора: ОСОБА_3 ,
обвинуваченого: ОСОБА_4 ,
представника потерпілого: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Білопілля кримінальне провадження, зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 01 лютого 2024 за № 12024205530000014 по обвинуваченню
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Піски, Буринського району Сумської області, освіта середня, не працює, одруженого, маючого на утриманні малолітню доньку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на обліку у лікаря нарколога та лікаря психіатра не перебуває, зареєстрований та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,
у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до п. 2 «Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі», затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 № 332, допомога «дається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно - територіальних одиниць, де проводяться бойові дії за що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка».
Згідно п. 2-1 "Порядку оформлення за видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи" затвердженою постановою КМУ від 01.10.2014 №509, заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний помер облікової картки платника податків. У разі наявності в такої особи дітей подання заяви про взяття їх на облік можливе лише за наявності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження таких дітей, виготовленому на паперовому бланку.
Для подання заяви особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету із увімкненою функцією геолокації, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.
Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту відповідно до відомостей, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих в порядку електронної інформації взаємодії.
Крім того, встановлено, що згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, Ворожбянська ТГ Сумського району Сумської області відноситься до територій активних бойових дій з 07.06.2022 (п. 2.1 розділу 2 вказаного Наказу).
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебував за місцем свого мешкання, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , де в останнього виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), а саме державними коштами, які нараховуються у вигляді державної допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Реалізуючи свій злочинний умисел, цього ж дня ОСОБА_4 , приїхав у м. Ворожба та перебуваючи біля будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , діючи з прямим умислом, спрямованим на заволодіння чужим майном шляхом обману, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки у виді спричинення матеріальної шкоди державі і бажаючи їх настання, з метою отримання державної грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, механізм призначення та виплати якої, передбачені порядком, затвердженим постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», особисто зі свого мобільного телефону в електронній формі за допомогою засобу мобільного додатку Порталу Дія, 21.09.2022, подав заяву про взяття його на облік, як внутрішньо переміщеної особи та на призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Під час заповнення у електронній формі вказаної заяви ОСОБА_4 , вніс недостовірні дані щодо своєї адреси фактичного місця проживання/перебування, як внутрішньо переміщеної особи, а саме будинку за адресою: АДРЕСА_2 та пройшов електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, таким чином отримавши статус внутрішньо переміщеної особи (далі ВПО).
Внаслідок того, що ОСОБА_4 , вніс до заяви про взяття на облік, як ВПО, недостовірні відомості про адресу його місця проживання/перебування, останньому було безпідставно нараховано та виплачено бюджетні кошти у виді державної допомоги ВПО, період з вересня 2022 року по січень 2023 року, в розмірі 10000 гривень, (у вересні 2022 р. - 2000 грн., у жовтні 2022 р. - 2000 грн., у листопаді 2022 р. - 2000 грн., у грудні 2022 р. - 2000 грн., у січні 2023 р. - 2000 грн.) згідно Порядку, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 р. №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", ОСОБА_4 , грошовими коштами розпорядився на власний розсуд, чим державі в особі Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації (Білопільський підрозділ) завдано майнової шкоди на вказану суму.
Здійснюючи вказані дії ОСОБА_4 , усвідомлював суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачав їх суспільно-небезпечні наслідки і бажав їх настання, тобто діяв з прямим умислом.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ч. 1 ст. 190 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
19 червня 2024 обвинувачений ОСОБА_4 у підготовчому засіданні звернувся до суду із клопотаннями про звільнення його від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 190 КК України у зв`язку з дійовим каяттям на підставі ст. 45 КК України, вказуючи, що він щиро розкаявся у вчиненні злочину, активно сприяв його розкриттю та повністю відшкодував майнову шкоду, завдану проступком, про що свідчить копія квитанцій про повне відшкодування майнової шкоди.
У судовому засіданні представник потерпілого ОСОБА_5 не заперечувала проти звільненням від кримінальної відповідальності ОСОБА_7 на підставі ст. 45 КК України та закриття кримінального провадження у зв`язку з відшкодуванням завданої шкоди.
Прокурор ОСОБА_3 у підготовчому засіданні не заперечувала щодо закриття провадження у справі на підставі ст. 45 КК України.
Заслухавши думку учасників кримінального провадження, обговоривши заявлене клопотання, суд вважає, що клопотання про закриття кримінального провадження і звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 45 КК України, особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Відповідно до абзацу 6 пункту 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», передбачене у ст.45 КК України звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов`язковим.
Дійове каяття полягає в тому, що після вчинення проступку особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Відсутність хоча б однієї із зазначених складових дійового каяття виключає звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст. 45 КК України.
Пунктом 2 частини 3 статті 314 КПК України визначено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 2 статті 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно із ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Судом встановлено, що кримінальне правопорушення, в якому обвинувачуються ОСОБА_4 дійсно мало місце та містить склад кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Під час з`ясування питання щодо визнання обвинуваченим вини у вчиненні інкримінованого йому кримінальному проступку, останній вину визнав, щиросердечно розкаявся, відшкодував завдані збитки.
Щире розкаяння характеризує суб`єктивне ставлення винної особи до вчиненого злочину, яке виявляється в тому, що вона визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажання виправити ситуацію, що склалася.
Активним сприянням розкриттю злочину слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи.
Повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди полягає в добровільному задоволенні винним або іншими особами обґрунтованих претензій потерпілого щодо відшкодування заподіяної злочином матеріальної та моральної шкоди, загладжуванні її в інший спосіб.
Судом встановлено, що шкода потерпілому у добровільному порядку повністю відшкодована обвинуваченим ОСОБА_4 .
В ході судового розгляду справи, представник потерпілого ОСОБА_5 та обвинувачений ОСОБА_4 відповідно до вимог ст. 285 та ст. 286 КПК України погодили звільнення від кримінальної відповідальності із вказаних вище підстав.
З врахуванням наведеного вище та враховуючи, що обвинувачений ОСОБА_4 вчинив кримінальний проступок, представник потерпілого не має до нього претензій, суд приходить до переконання, що ОСОБА_4 можливо звільнити від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям на підставі ст. 45 КК України, а кримінальне провадження закрити.
Процесуальні витрати, цивільний позов у кримінальному провадженні відсутні.
Речові докази суд вирішує відповідно до вимог ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 284-286, 314, 372 КПК України, ст. 45 КК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, на підставі ст. 45 КК України у зв`язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження, зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 01 лютого 2024 за № 12024205530000014 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, закрити.
Речові докази: Речові докази: оптичний диск CD-R з інформацією про зв`язок абонента з абонентським номером НОМЕР_1 , оптичний диск CD-R із інформацією по банківському рахунку НОМЕР_2 , копії особової справи №3144 відносно гр. ОСОБА_4 , звлишити у матеріалах кримінального провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд Сумської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2024 |
Оприлюднено | 21.06.2024 |
Номер документу | 119853470 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Білопільський районний суд Сумської області
Черкашина М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні