Рішення
від 20.06.2024 по справі 740/2229/24
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/2229/24

Провадження № 2/740/854/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2024 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючої судді Гагаріної Т.О., за участі секретаря судових засідань Філоненко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ніжині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, третя особа ОСОБА_2 , про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівській області, в якому просила визнати за нею право на земельну частку (пай) площею 7,4 умовних кадастрових гектара із земель колишнього сільськогосподарського підприємства «Маяк» в адміністративних межах Вертіївської сільської об`єднаної територіальної громади Ніжинського району Чернігівської області в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Спадщину після її смерті вона прийняла, шляхом подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом, ОСОБА_2 подала заяву про відмову від прийняття спадщини на її користь. До складу спадщини увійшло право на земельну частку (пай) із земель на території Вертіївської сільської ради розміром 7,4 умовних кадастрових гектара, яка перебувала у колективній власності КСП «Маяк». За життя ОСОБА_3 було включено до списку громадян-власників земельних часток (паїв) за порядковим №37, який є додатком до державного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ЧН №000038, виданого КСП «Маяк» по Вертіївській сільраді, проте сертифікат на право на земельну частку (пай) на її ім`я не виписувався, не реєструвався та не видавався.

Нотаріус не може видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом через відсутність у Сертифіката на право на земельну частку (пай), тому вона вимушена звернутися до суду за захистом свого порушеного права.

Позивач в судове засідання не з`явилась, на адресу суду 20.06.2024 надійслала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити.

Відповідач, в особі сільського голови Вертіївської сільської ради Ніжинського району, в судове засідання не з`явився та на адресу суду надіслав заяву про розгляд справи без участі їх представника за наявними у справі доказами, поясненнями.

Третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, у заяві від 20.06.2024 просила засідання провести без її участі. Не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд приходить до наступного висновку.

Частиною 1 статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 06.06.2016 (а.с.12).

Відповідно до довідки №170/06-15/В від 29.01.2024, виданої Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області померла 06.06.2016 ОСОБА_4 була постійно зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На день її смерті разом з нею та протягом шести місяців ніхто не був разеєстрований (а.с.13).

За життя ОСОБА_4 мала право на майновий пай у пайовому фонді КСП «Маяк», що підтверджується довідкою Головного управління Дергеокадастру у Чернігівській області згідно якої ОСОБА_3 було включено до списку громадян-власників земельних часток (паїв) за порядковим №37, який є додатком до державного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ЧН №000038, виданого КСП «Маяк» по Вертіївській сільраді. Ссертифікат на право на земельну частку (пай) на її ім`я не виписувався, не реєструвався та не видавався (а.с.10-11).

Положеннями п.2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08.08.1995 N 720/95 встановлено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Згідно з вимогами ст.ст.22, 23 ЗК України та зазначеного Указу особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: 1) перебування в числі членів колективного сільськогосподарського підприємства на час паювання; 2) включення до списку осіб, доданого до державного акту на право колективної власності на землю; 3) одержання колективним сільськогосподарським підприємством цього акту.

Отже, член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Відповідно до ст.ст.1216, 1217, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, надані позивачем та досліджені в судовому засіданні докази дають підставу встановити, що померла мала право на земельну частку (пай) площею 7,4 умовних кадастрових гектарах, що розташована на території Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, а позивач є спадкоємцем майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , що вбачається із копії спадкової справи, заведеної приватним нотаріусом Ніжинського районного нотаріального округу Чумак Л.В., наданої на запит суду (а.с.21-30).

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 328, 1216-1218,1261 ЦК України та ст.ст. 12,13, 200, 206, 263-265, 273 ЦПК України,суд,

ухвалив:

позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , право на земельну частку (пай) площею 7,4 умовних кадастрових гектара в адміністративних межах Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга подається до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Вертіївська сільська рада Ніжинського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04414313, адреса місцезнаходження: Чернігівська область, Ніжинський район, с.Вертіївка, вул.Миру, 126.

Суддя Т.О. Гагаріна

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.06.2024
Оприлюднено21.06.2024
Номер документу119854089
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —740/2229/24

Рішення від 20.06.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Гагаріна Т. О.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Гагаріна Т. О.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Гагаріна Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні