Рішення
від 13.06.2024 по справі 307/648/24
ТЯЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 307/648/24

Провадження № 2/307/157/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2024 року м. Тячів

Тячівський районний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Стецюк М.Д., секретар судового засідання Цех Г.М., за участю представника позивачки ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тячів цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Б ОСОБА_3 ,в інтересахякої дієпредставник адвокат НосаІнна Михайлівназвернулася до суду з позовною заявою до Тячівського районуЗакарпатської областіпро визначеннядодаткового строкуна прийняттяспадщини.Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - бабуся ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно. 28 жовтня 2019 року ОСОБА_4 було складено заповіт, посвідчений в.о. секретаря Ганичівської сільської ради М.В. Фіцай за реєстровим номером 115, за яким все належне спадкодавцю майно вона заповіла позивачці. Маючи намір прийняти спадщину, ОСОБА_2 звернулась до приватного нотаріуса Гримута Павла Володимировича Тячівського районного нотаріального округу Закарпатської області. Проте у прийнятті заяви позивачці було відмовлено в зв`язку з пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини. При цьому їй було роз`яснено, що питання про визначення додаткового строку для подання заяви може бути вирішено судом. Однак, вказаний строк для прийняття спадщини був пропущений позивачкою з поважних причин, а саме у зв`язку зі складними умовами праці закордоном де вона знаходилась два роки, що підтверджується візою у закордонному паспорті, і не мала змоги повернутися у визначені строки для прийняття спадщини.

Враховуючи викладене,просить постановитирішення суду,яким продовжитипозивачці строкдля прийняттяспадщини післясмерті ОСОБА_4 , строком на два місяці.

13 жовтня 2023 року ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач своїм правом щодо подачі відзиву на позовну заяву не скористався.

12 березня 2024 року ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області закрито підготовче провадження по цивільній справі та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив.

Вислухавши поясненняпредставника позивачки, дослідивши всі матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно копії заповіту від 28 жовтня 2019 року посвідченого в.о. секретарем Ганичівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області М.В. Фіцай та зареєстрованого в реєстрі за №115 вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на випадок своєї смерті зробила таке заповітне розпорядження: все своє майно, де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося і, взагалі все те, що ще їй буде належати на час її смерті і на що за законом вона матиму право заповідає у власність - ОСОБА_2 яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Ганичі, Тячівського району, Закарпатської області. Усіх інших її спадкоємців вона позбавляє права на спадкування (а.с.11).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 14 січня 2022 року Виконавчим комітетом Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті - Закарпатська область, Тячівський район, с. Ганичі, про що складено відповідний актовий запис за № 17 (а.с.9).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 26 листопада 2009 року Виконкомом Ганичівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, ОСОБА_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце смерті - Закарпатська область, Тячівський район, с. Ганичі, про що складено відповідний актовий запис за № 54 (а.с.10).

З свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого 06 вересня 2010 року державним нотаріусом Тячівської державної нотаріальної контори Дуйчак Т.А., та зареєстрованого в реєстрі за №3-1935 вбачається, що спадкоємцем 1/2 частини житлового будинку з надвірними спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , який належав померлому ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 є його дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_1 (а.с.13).

Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно №311 від 10 грудня 2008 року та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №21286878 від 16 грудня 2008 року вбачається, що житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , на праві приватної власності розмір частки 1/2 належить ОСОБА_4 (а.с.18-19).

З державного акту на право приватної власності на землю від 23 березня 2001 року виданого громадянину України ОСОБА_4 , вбачається, що їй передано у приватну власність земельну ділянку площею 0.40 гектарів в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована в урочищі «Палащик» Ганичівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №197 (а.с.15).

Відповідно до свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серія ЗК №ХІ081717 від 02 вересня 2002 року, ОСОБА_6 має право на пайовий фонд майна АПФ «Ганичі», в т.ч. СГВК «Ганичі» (а.с.20).

Довідкою від 19 лютого 2024 року виданою приватним нотаріусом Тячівського районного нотаріального округу Гримутом П.В., встановлено, що на звернення ОСОБА_2 щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , видати вказане свідоцтво неможливо, так як пропущений строк прийняття спадщини, згідно ст.1270 ЦКУ та рекомендовано продовжити строки для прийняття спадщини на підставі рішення суду (а.с.12).

З довідки виданої Ганичівським старостинським округом №5 Нересницької сільської ради Тячівського району №323 від 14 лютого 2024 року вбачається, що ОСОБА_4 , 1936 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно до дня смерті проживала за адресою АДРЕСА_1 (а.с.30).

Відповідно до довідки виданої Ганичівським старостинським округом №5 Нересницької сільської ради Тячівського району №694 від 04 квітня 2024 року вбачається, що ОСОБА_4 , 1936 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на день смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , проживала одна (а.с.30).

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №75873554 від 19 лютого 2024 року, виданого приватним нотаріусом Гримутом П.В., вбачається, що інформація щодо відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня (а.с.42).

Відповідно до положень ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом особистого майнового чи немайнового права та інтересу, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

У відповідності до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Статтею 1217ЦК України,встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1222 ЦК України).

Відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1220-1221 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Частиною 1 ст. 1269 ЦК України, передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини згідно із ч. 1 ст. 1270 ЦК України, встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Частина 3 ст. 1272 ЦК України, передбачає, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Причиною пропуску строку на прийняття спадщини позивачка вказує те, що вона перебувала поза межами України, де складні умови праці та не мала змоги повернутися додому у визначені строки для прийняття спадщини, що підтверджується копією паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_2 (а.с.7-8).

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

Таким чином, перебування позивачки ОСОБА_2 за межами України є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини за законом.

Разом з цим, факт пропуску позивачем строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення його від спадкування, а тому суд проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 81 ЦПК України докази в їх сукупності, зважаючи на те, що позивачка ОСОБА_2 є спадкоємцем за заповітом, має намір прийняти спадщину після смерті ОСОБА_4 , а також зазначила причину пропуску строку, встановленого законом для прийняття спадщини, яка визнана судом поважною та беручи до уваги той факт, що позивачка позбавлена в позасудовому порядку реалізувати своє право на спадщину, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, визначивши ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини терміном два місяців з моменту набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір сплачений при поданні позовної заяви, слід покласти на позивача.

Керуючись ст. 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для поданнязаяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з моменту набрання рішенням законної сили.

Судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп. покласти на позивачку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду в 30-денний строк з дня його проголошення (складання).

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителька: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 .

Відповідач: Виконавчий комітет Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області, адреса місцезнаходження: 90540, с. Нересниця, вул. Грушевського, 25, Тячівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 26528477.

Повний текст рішення суду складено 20 червня 2024 року.

Суддя М.Д. Стецюк

СудТячівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення13.06.2024
Оприлюднено21.06.2024
Номер документу119854579
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —307/648/24

Рішення від 13.06.2024

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Стецюк М. Д.

Рішення від 13.06.2024

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Стецюк М. Д.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Стецюк М. Д.

Ухвала від 22.02.2024

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Стецюк М. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні