ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.06.2024 Справа № 904/1600/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б.
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рубінетто", село Святопетрівське(3), Києво-Святошинський район, Київська область
до Приватного підприємства "НЕРЕЙ КР", м.Кривий Ріг Дніпропетровська область
про стягнення 261 676,32 грн
Представники сторін в судове засідання не викликались
СУД ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рубінетто" (далі-Позивач) 11.04.2024 року звернулося з позовом до Приватного підприємства "НЕРЕЙ КР" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Приватного підприємства "НЕРЕЙ КР" (ЄДРПОУ 41588960, адреса: 50079, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вулиця Смирнова Юрія, будинок 33а, квартира 24) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РУБІНЕТТО» (код ЄДРПОУ 42369882, адреса: 08141, Київська область, Киево-Святошинський район, село Святопетрівське(з), вулиця Центральна, будинок 140-Б, приміщення 1024) заборгованість у розмірі 261 676,32 грн (двісті шістдесят одна тисяча шістсот сімдесят шість гривень 32 копійки) з яких: сума основної заборгованості - 177 724, 50 грн (сто сімдесят сім тисяч сімсот двадцять чотири гривні 50 копійок), інфляційні збитки - 4 452,68 грн (чотири тисячі чотириста п`ятдесят дві гривні 68 копійок), 10 % річних - 16 154,72 грн (шістнадцять тисяч сто п`ятдесят чотири гривні 75 копійки та пеня - 63 344,42 грн (шістдесят три тисячі триста сорок чотири гривні 42 копійки) та понесені витрати на оплату судового збору 3 925,14 грн (три тисячі дев`ятсот двадцять п`ять гривень 14 копійок).
В обґрунтування позову Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов`язань за Договором поставки з відстроченням платежу №Ru-023/21 від 15.01.2021.
2. Процесуальні питання, вирішені судом
12.04.2024 року ухвалою суд позовну заяву залишив без руху.
У зв`язку із усуненням недоліків позовної заяви, 25.04.2024 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Розгляд справи №904/1600/24 відбувався за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач заперечення щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та без виклику сторін не подав.
Поштова кореспонденція направлялась Відповідачу у справі в установленому порядку на адресу, вказану у спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань який наявний в матеріалах справи (арк.с. 176).
Поштова кореспонденція, двічі була направлена судом на адресу Відповідача 25.04.2024 та 22.05.2024 та була повернута до суду 21.05.2024 та 13.06.2024 з відміткою підприємства зв`язку "за закінченням терміну зберігання" (арк.с. 195-202).
Пунктом 99 Правил надання поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009, передбачено, що рекомендовані поштові відправлення з позначкою "Судова повістка", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об`єкті поштового зв`язку вручаються адресату.
У разі відсутності адресата до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. За змістом пункту 116 зазначених Правил у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення. Не вручені з поважних причин рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка" повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення. Відповідно до пункту 117 Правил поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі закінчення встановленого строку зберігання.
Відповідно до п. 5 частини шостої статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Ухвала суду від 25.04.2024 була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до яких є вільним, цілодобовим і безкоштовним.
З огляду на наведене, суд вважає, що Відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі.
3. Позиції інших учасників справи
Заперечення проти позову від Відповідача не надійшли.
4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті
15.01.2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рубінетто" (далі-Постачальник) та Приватним підприємством "НЕРЕЙ КР" (далі-Покупець) укладено Договір поставки №12/09-23 (далі-Договір).
Відповідно до умов Договору:
1.1. Постачальник зобов`язується передати у власність Покупця устаткування для систем тепло - і водопостачання (далі за Договором - Товар), а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити поставлений Товар відповідно до умов даного Договору.
1.2. Поставка Товару здійснюється на підставі заявки Покупця, при цьому асортимент, кількість і ціна Товару визначаються на підставі видаткової накладної і (чи) сплаченого Покупцем рахунку.
1.3. Товар передається Покупцеві для його наступної реалізації тільки на території Дніпропетровської області.
2.1. Поставка Товару провадиться на підставі заявок Покупця, що направляються Постачальникові по е-mail або в усній формі по телефону, Заявка на поставку Товару за даним Договором повинна становити не менш 3 000 (трьох тисяч) гривень, якщо інше не погоджено Сторонами.
Заявка на поставку Товару повинна бути надіслана Постачальникові не пізніше, ніж за 3 (три) робочі дні до передбачуваного дня відвантаження Товару. Покупець зобов`язаний зазначити в заявці наступну інформацію про необхідний Товар: код товару, який використовується Постачальником; найменування; артикул; кількість одиниць; розмір (якщо Товар даної групи має різні варіанти розмірів); додаткові технічні параметри уточнюючого характеру (марка, тип, вид); спосіб поставки (п.2.4. Договору), точна адреса доставки (у випадку поставки способом, зазначеним у п. 2.4.2. Договору).
Покупець зобов`язаний у письмовій формі надавати Постачальникові контактні відомості про особи (ПІБ, посада, №телефону), уповноважені здійснювати замовлення Товару, У випадку попадання таких відомостей, сторони виходять із того, що всі заявки, отримані Постачальником у рамках даного Договору, направлені працівниками Покупця в процесі виконання ними трудових обов`язків від імені, в інтересах і за рахунок Покупця.
2.4. Поставка Товару може здійснюватися на наступних умовах:
2.4.1. Одержанням Товару Покупцем на складі Постачальника.
2.4.2. Доставкою Товару Постачальником до місця знаходження перевізника за адресою, зазначеною в заявці, або врученням перевізнику товару за місцезнаходженням Постачальника. Послуги перевізника оплачує Покупець.
2.4.3. Стосовно до даного Договору Сторони остаточно погодили наступний спосіб поставки: 2.4.1., якщо інше не зазначено в заявці на поставку товару.
3.3.1. Отримання Товару Покупцем може підтверджуватись шляхом проставляння на видатковій накладній підпису особи, яка отримала Товар, із зазначенням її посади та прізвища, і скріплення його печаткою.
5.1. Покупець оплачує Товар за ціною, встановленою відповідно до діючого прайс-листа Постачальника та зазначеної в рахунку, виставленому Постачальником, або видатковій накладній. Ціна на Товар, встановлена відповідно до прайс-листа Постачальника, є вільною та включає ПДВ, вартість тари та упаковки.
5.2. Загальна вартість Товару визначається виходячи із ціни, кількості Товару, поставленого Покупцеві та вказується у видатковій накладній, та рахунках-фактурах на поставку товару, що направляються Покупцеві.
Сума договору складається з суми вартості товарів, поставлених Постачальником протягом строку дії цього Договору та вказаних у видаткових накладних.
5.4. Покупець зобов`язується оплатити 100 (сто) % вартості Товару протягом 22 (двадцяти двох) банківських днів, з моменту виконання Постачальником обов`язку по передачі Товару Покупцеві.
5.5. Постачальник встановлює Покупцеві ліміт кредитування (відстрочення оплати Товару) у розмірі 2000010,00 (двісті тисяч) гривень, утому числі ПДВ, що визначається як максимально припустиму суму всіх неоплачених рахунків (рахунків-фактур) або видаткових накладних. Відсотки по кредитуванню не нараховуються.
9.1. Даний Договір набуває чинності з моменту його підписання та скріплення печаткою та діє до 31 грудня 2021 року, а в частині виконання грошових зобов`язань - до повного їх виконання.
Так, на виконання умов договору Позивач поставив Відповідачу товар на загальну суму 1 947 035,34 грн, що підтверджується видатковими накладними та товарно-транспортними накладними, копії та перелік яких наявний в матеріалах справи (арк.с. 39-69).
Відповідач свої зобов`язання по повній та своєчасній оплаті отриманого товару здійснив частково у розмірі 1 769 310,84 грн, що підтверджується платіжними дорученнями, квитанціями та податковими накладними (арк.с. 70-162), внаслідок чого заборгованість останнього склала 177 724,50 грн основного боргу.
У випадку прострочення оплати поставленого Товару Покупець зобов`язаний сплатити Постачальнику неустойку (пеню) за прострочення оплати в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє в період, за який сплачується пеня та яка нараховується від суми заборгованості за кожний день прострочення, починаючи з дня, наступного за днем, коли Товар за даним Договором повинен бути оплачений, а також додатково 10 % річних (від суми заборгованості) за кожен день прострочення (згідно з ч.2. ст.625 Цивільного кодексу України) (п. 7.1. Договору).
Згідно з розрахунком Позивача сума пені складає 63 344,42 грн, яка нарахована за період з 26.04.2023 по 22.03.2024.
На підставі ст. 625 ЦК України Позивач нарахував Відповідачу суму 16154,72 грн 10% річних, яка нарахована за період з 26.04.2023 по 22.03.2024 та 4452,68 грн інфляційних втрат за період квітень 2023 - січень 2024 року.
Нараховані Позивачем інфляційні втрати відповідають вимогам чинного законодавства.
З метою досудового врегулювання спору Позивач 21.09.2023 звернувся до Відповідача з претензією про стягнення заборгованості в сумі 17 7724,50 грн (арк.с. 163-165), яка останнім була залишена без відповіді та задоволення.
Доказів погашення суми позову Відповідач на час розгляду справи суду не надав.
5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення
Відповідно до ч.1 статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують права та обов`язки.
Правовідносини з поставки регулюється статтями 264-271 ГК України.
Так, відповідно до ст.265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з частинами 1 і 7 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; а одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається крім випадків, передбачених законом.
Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
2) зміна умов зобов`язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
На підставі ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За положеннями ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов`язку в натурі, стягнення збитків та застосування штрафних санкцій.
Враховуючи викладене та матеріали справи, суд вважає доведеним факт поставки товару Позивачем та його неповну оплату з боку Відповідача на суму основного боргу за позовом.
Проте, суд визнає неправомірним нарахування інфляційних втрат за період - квітень 2023, тривалість якого складає 5 днів.
В постанові від 20 листопада 2020 року у справі №910/13071/19 Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного господарського суду висловив правову позицію, згідно з якою методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Отже, враховуючи правову позицію Верховного суду у справі №910/13071/19 від 20.11.2020 року інфляційна складова боргу за період прострочення до 15 днів не враховується.
Таким чином, сума інфляційних втрат встановлена судом на суму 3907,80 грн, яка нарахована за період травень 2023 - січень 2024 року. У зв`язку з цим інфляційні втрати підлягають стягненню за позовом частково.
Щодо стягнення пені в розмірі 63 344,42 грн, суд зазначає про таке.
Згідно з частиною 6 статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2» №211 від 11.03.2020 (зі змінами та доповненнями), а також постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами та доповненнями) №1236 від 09.12.2020, в Україні встановлено карантин з 12.03.2020.
Згідно з положеннями пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
У той же ж час, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №651 від 27.06.2023, на всій території України відмінено карантин з 24 год. 00 хв. 30.06.2023, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Так, суд здійснив перерахунок на суму боргу за період з 26.04.2023 по 26.10.2023 та визначив пеню на суму 41319,73 грн. Нарахування пені Позивачем у період з 27.10.2023 по 22.03.2024 є неправомірним.
6. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору
Враховуючи наведені норми чинного законодавства, а також встановлений судом факт поставки та його неповну оплату в обумовлені договором строки Відповідачем, суд задовольняє позовні вимоги Позивача на суму 177724,50 грн основного боргу, 41319,73 грн пені, 16154,72 грн 10% річних та 3907,80 грн інфляційних втрат. В решті позову відмовити.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до ст.129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Рубінетто" до Приватного підприємства "НЕРЕЙ КР" задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства "НЕРЕЙ КР" (ЄДРПОУ 41588960, адреса: 50079, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вулиця Смирнова Юрія, будинок 33а, квартира 24) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РУБІНЕТТО» (код ЄДРПОУ 42369882, адреса: 08141, Київська область, Киево-Святошинський район, село Святопетрівське(з), вулиця Центральна, будинок 140-Б, приміщення 1024) суму основної заборгованості - 177 724, 50 грн (сто сімдесят сім тисяч сімсот двадцять чотири гривні 50 копійок), інфляційні втрати - 3907,80 грн (три тисячі дев`ятсот сім гривень 80 копійок), 10 % річних - 16 154,72 грн (шістнадцять тисяч сто п`ятдесят чотири гривні 75 копійок), пеня - 41 319,73 грн (сорок одна тисяча триста дев`ятнадцять гривень 73 копійки) та понесені витрати на оплату судового збору у розмірі 3586,60 грн (три тисячі п`ятсот вісімдесят шість гривень 60 копійок).
В решті позову відмовити.
Видати наказ після набрання законної сили рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).
Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 20.06.2024
Суддя Н.Б. Кеся
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119866945 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні