Справа № 686/16901/24
Провадження № 1-кс/686/5275/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2024 року м. Хмельницький
Слідчий суддяХмельницького міськрайонногосуду Хмельницькоїобласті ОСОБА_1 ,з участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні клопотаннястаршого слідчогоВРЗЗС СВ ХмельницькогоРУП ГУНПв Хмельницькійобласті ОСОБА_3 погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 12024243000001912 від 10.06.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 190 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий ВРЗЗС СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим прокурором Окружної прокуратури міста Хмельницького ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що 10.06.2024 надійшов рапорт ВКП Хмельницького РУП про те, що в ході опрацювання інформації, встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , подав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву про відшкодування витрат за тимчасове розміщення гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 , за січень 2023 року, який за вказаний період часу постійно перебував в місті Києві, чим здійснив порушення при поданні заяви на відшкодування витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб та шляхом обману заволодів грошовими коштами сума яких встановлюється.
10.06.2024 слідчим відділом Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області відомості по даному факту внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024243000001912 за ч. 1 ст. 190 КК України.
Також, 10.06.2024 надійшов рапорт ВКП Хмельницького РУП про те, що в ході опрацювання інформації, встановлено, що ОСОБА_5 повторно подав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву про відшкодування витрат за тимчасове розміщення гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 за 11 місяців 2023 року та січень, лютий, березень, квітень, травень 2024 року, який за вказаний період часу постійно перебував в місті Києві, чим здійснив порушення при поданні заяви на відшкодування витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб та шляхом обману повторно заволодів грошовими коштами сума яких встановлюється.
10.06.2024 слідчим відділом Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області відомості поданому факту внесенодо Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023243000001913 за ч. 2 ст. 190 КК України.
12.06.2024 вказані кримінальні провадження об`єднанні в одне кримінальне провадження.
Сектором протидії шахрайству ВКП ХРУП ГУНП в Хмельницькій області на постійній основі проводиться ряд заходів спрямованих на встановлення фактів вчинення шахрайських дій, пов`язаних з незаконним отриманням грошових коштів від органів державної влади. органів місцевого самоврядування та благодійних організацій.
У зв`язку із військовою агресією російської федерації у 2022 році підписано Меморандум про взаєморозуміння, який укладений між ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період військового стану, власникам житла, які безкоштовно прихистили внутрішньо переміщених осіб запроваджено гарантовану щомісячну державну підтримку.
Так, відповідно до вимог п.5 «Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістились у період військового стану», затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 19.03.2022 року №333 (в редакції від 30.04.2022 року) (надалі Порядок) для отримання компенсації особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, не пізніше ніж протягом п`яти днів з дня закінчення звітного місяця подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації за місцем розташування житлового приміщення заяву за формою згідно з додатком (далі - заява).
Заява подається в паперовій формі або в електронній формі (на електронну адресу, визначену виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною в м. Києві держадміністрацією, відповідною військовою адміністрацією).
У разі подання заяви в паперовій формі особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, пред`являє: документ, який посвідчує його особу; документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника.
При цьому, відповідно до п.4 цього ж порядку особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, також зобов`язані в день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості подати в довільній формі заяву з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати внутрішньо переміщених осіб у цьому житловому приміщенні.
Сума компенсації розраховується виходячи з кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (далі - людино-день), з дня розміщення, але не раніше дати взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відповідним органом або внесення відповідної інформації до Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. Кількість людино-днів визначається шляхом додавання кількості внутрішньо переміщених осіб, які проживали у житловому приміщенні, наданому для розміщення внутрішньо переміщених осіб, у кожний день місяця. Загальна сума компенсації визначається шляхом визначення добутку загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день. Сума компенсації за кожен людино-день становить 14,77 гривень.
Так, в ході опрацювання вищевказаної інформації встановлено порушення при поданні заяви на відшкодування витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістились у період військового стану, зокрема: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 подав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви про відшкодування витрат за тимчасове розміщення гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 за 12 місяців 2023 року та січень, лютий, березень, квітень, травень 2024 року.
Однак, відповідно до інформації, здобутої оперативним шляхом, виявлено, що вищезазначений громадянин за вказаний період часу постійно перебував в місті Києві.
Таким чином гр. ОСОБА_5 , шляхом обману, заволодів грошовими коштами на суму яка встановлюється.
Окрім цього, встановлено, що в заяві особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, про отримання компенсації витрат ОСОБА_5 , вказував номер банківського рахунку для перерахунку суми компенсації НОМЕР_2 .
Згідно п. 6 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх (здійснити їх виїмку). При цьому ч. 2 ст. 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутись до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 КПК України.
Враховуючи вищевикладене, з метою отримання документів, а саме оригіналів заяви особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, про отримання компенсації витрат,що міститьнеправдиві відомостіпро такийосіб,тощо,а такожте,що дляповного тавсебічного встановленнявсіх обставинвчинення кримінальногоправопорушення іншимшляхом неможливоотримати вказануінформацію,а відповідноі докази,які самостійноабо всукупності зіншими доказамиможуть матисуттєве значеннядля з`ясуванняобставин злочинуабо встановленняосіб,які йоговчинили,для подальшогопризначення судовихекспертиз,у кримінальномупровадженні виникланеобхідність утимчасовому доступідо оригіналівдокументів заяви особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, про отримання компенсації витрат, поданих від імені ОСОБА_5 за період березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2023 року та січень, лютий, березень, квітень, травень 2024 року, а також всіх доданих до заяв документів, у тому числі оригінали довіреностей, що стали підставою для виплат грошових компенсацій та були подані до відділу ведення Державного реєстру виборців ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_1 .
При цьому, відповідно до вимог наказу Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», зокрема при призначенні почеркознавчої експертизи, згідно п. 1.3 даної інструкції для проведення досліджень орган, який призначає експертизу (залучив експерта), повинен надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.
Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів. При цьому копії вказаних документів, в яких відображатимуться підписи посадових осіб, не зможуть досліджуватись при проведенні експертизи почерку та підпису.
При цьому, оригінали таких документів будуть використані, як об`єкти дослідження при проведенні почеркознавчої експертизи та можуть підтвердити особу (осіб), яка підписала та подала заяви з метою подальшого заволодіння шляхом обману грошовими коштами як відшкодування витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб.
Слідча в судове засідання не з`явилася, проте у клопотанні слідчого міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без її участі, вимоги клопотання підтримує в повному обсязі, просить клопотання задовольнити. Також, слідчий просить проводити розгляд клопотання за відсутності особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.
В силу ч.2 ст.163 КПК України слідчий суддя вважає за можливе розглянути указане клопотання без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться з підстави загроза зміни або знищення документів, до яких слідчий просить надати доступ.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 107 КПК України рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. За клопотанням учасників процесуальної дії застосування технічних засобів фіксування є обов`язковим. Фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Вивчивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов висновку про те, що клопотання підлягає задоволенню частково з таких підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
При цьому, обов`язок доведення обґрунтованості клопотання КПК покладає на слідчого, прокурора, який звертається із відповідним клопотанням.
Як передбачено ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно із ч. 5 ст.110 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, є всі підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, в зв`язку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню, оскільки іншими способами обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого ВРЗЗС СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 задовольнити.
Надати старшому слідчому ВРЗЗС СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_1 ),асаме оригіналів документів заяви особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, про отримання заяви особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, про отримання компенсації витрат, поданих від імені ОСОБА_5 за період березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2023 року та січень, лютий, березень, квітень, травень 2024 року, а також всіх доданих до заяв документів, у тому числі оригінали довіреностей, що стали підставою для виплат грошових компенсацій та були подані до відділу ведення Державного реєстру виборців ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ до документів та надати можливість отримати їх оригінали.
Ухвала діє по 15 серпня 2024 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119868200 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дзюбак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні