ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.06.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/359/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "КНС-К"
до відповідача: Калуського ліцею №1 Калуської міської ради Івано-Франківської області
про стягнення заборгованості за договором в сумі 31 701 грн 89 коп.
встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "КНС-К" із позовною заявою до Калуського ліцею №1 Калуської міської ради Івано-Франківської області про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з поводження з побутовими відходами №101 від 30.11.2023 в сумі 31701 грн 89 коп., з яких 28737 грн 86 коп - сума основного боргу, 2377 грн 55 коп - пеня, 346 грн 21 коп - інфляційні втрати, 240 грн 27 коп - 3% річних.
Вирішення судом процесуальних питань.
19.04.2024 суд постановив відкрити провадження у справі та ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 19.04.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного документа.
19.04.2024 суд встановив відповідачу для подання відзиву на позов п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не подав.
Згідно з ч. 1 ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення умов договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами №101 від 30.11.2023 не виконав зобов"язання щодо оплати наданих послуг, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 28 737 грн 86 коп. Керуючись ст.625 ЦК України та п.6.4. договору, позивач за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання нарахував відповідачу пеню, 3% річних та інфляційні втрати. Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 525, 526, 530, 610, 612, 903 ЦК України, ст. 174, 193 Господарського кодексу України.
Позиція відповідача.
Відповідач відзиву на позов не подав, проти позову не заперечив.
Обставини справи. Оцінювання доказів.
30.11.2023 ТОВ "КНС-К" (виконавець) та Калуський ліцей № 1 Калуської міської ради (замовник) уклали договір про надання послуг № 101.
Відповідно до п. 1.1 договору, замовник доручає, а виконавець зобов`язується надати такі послуги: послуги ДК 021:2015:90470000-2 - Послуги з чищення каналізаційних колекторів - Гідродинамічне очищення каналізації Калуського ліцею №1 на вулиці Франка,6, 4 в місті Калуш Івано-Франківської області.
В п. 1.2 договору сторони погодили, що замовник зобов`язується своєчасно прийняти і оплатити послуги, які визначені у п. 1.1 цього договору.
Загальна сума договору складає 28 737 грн 86 коп. без ПДВ(п.2.1. договору).
За надані послуги згідно з п. 1.1 цього договору замовник сплачує виконавцю суму, яка буде визначена актом (актами) здачі - прийняття наданих послуг (п. 3.1 договору).
Відповідно до п. 3.2 договору, оплата здійснюється протягом 10 календарних днів з моменту підписання обома сторонами актів здачі-приймання наданих послуг у безготівковій формі шляхом перерахування замовником грошових коштів на поточний рахунок виконавця.
Прийом наданих виконавцем послуг оформляється актом(ми) здачі-приймання наданих послуг та здійснюється замовником протягом 2-х днів з моменту його повідомлення про готовність послуг до приймання. У випадку наявності недоліків або дефектів наданих послуг, замовник зобов`язаний у цей термін вмотивовано письмово повідомити виконавця про відмову від підпису актів (п. 5.1 договору).
В п. 6.4 договору сторони визначили, що при несвоєчасній оплаті замовником вартості наданих послуг, замовник сплачує виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день перевищення терміну сплати від суми не перерахованих коштів.
Згідно з п. 12.1 договору, цей договір вступає в силу з моменту його підписання обома сторонами і діє до 31.12.2023, а в частині виконання взятих на себе зобов`язань - до повного їх виконання сторонами.
На виконання умов договору позивач виконав роботи з чищення каналізаційних колекторів - Гідродинамічне очищення каналізації на суму 28 737 грн 86 коп., що підтверджується довідкою про вартість виконаних робіт (форма №КБ-3) від 13.12.2023 та актом здачі-приймання робіт (форма № КБ-2в) від 13.12.2024, які підписані сторонами та скріплені їх печатками.
13.02.2024 ТОВ "КНС-К" направило на адресу Калуського ліцею № 1 Калуської міської ради Івано-Франківської області претензію № 10/02-24 з вимогою сплатити заборгованість, докази чого приєднані до матеріалів справи. Однак вказана вимога залишена відповідачем без відповіді та задоволення. У зв`язку з чим позивач керуючись п. 6.4. договору та ст. 625 ЦК України, за порушення строків оплати виконаних робіт нарахував відповідачу 346 грн 21 коп. інфляційних втрат, 2 377 грн 55 коп. пені та 240 грн 27 коп. 3% річних і звернувся до суду за захистом порушеного права.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
При вирішенні цього спору суд керується ч. 1 ст. 67 ГК України, згідно з якою відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання, в силу яких один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ст.173, 174 ГК України).
Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (п. 1 ст. 628 ЦК України). Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Згідно з статтею 627 ЦК України та відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
30.11.2023 ТОВ "КНС-К" та Калуський ліцей № 1 Калуської міської ради уклали договір про надання послуг № 101.
Аналіз укладеного сторонами договору дозволяє зробити висновок, що хоча сторони і визначили назву укладеного договору як договір про надання послуг, однак за своїм правовим змістом вказаний договір є договором підряду.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов`язаний одержати спеціальний дозвіл. До окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2-4 цієї глави, положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів (ст. 837 ЦК України).
У договорі підряду визначається ціна або способи її визначення. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу (ч.ч.1, 3 ст.843 ЦК України).
За змістом статті 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.
Згідно з ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо в зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк (термін).
За приписами ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі статтею 202 Господарського кодексу України та статтею 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
Приписами ст. 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (ч.1). Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч.2).
Відповідно до ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Статтею 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст.86 ГПК України).
Висновки суду.
Факт порушення відповідачем свого зобов`язання щодо оплати наданих послуг підтверджується матеріалами справи, тому вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 28 737 грн 86 коп. обґрунтована та належить до задоволення.
Суд, враховуючи суму заборгованості, умови договору, настання строку оплати та межі позовних вимог, перевірив правильність нарахування позивачем суми пені за період 05.01.2024 - 15.04.2024 та інфляційних втрат за період січень 2024 року - березень 2024 року, і задовольняє їх згідно із розрахунком позивача, який є обґрунтованим та арифметично правильним.
Також суд перевірив правильність нарахування позивачем суми 3% річних за період 05.01.2024 - 15.04.2024 , яка згідно арифметичного розрахунку, проведеного судом менша за суму заявлену позивачем до стягнення, тому суд задовольняє вимоги щодо стягнення 3 % річних сумі 237 грн 91 коп. (розрахунок додається). В решті суми нарахованих 3% річних належить відмовити.
За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позову та стягнення з відповідача 28 737 грн 86 коп. основної заборгованості, 346 грн 21 коп. інфляційних втрат, 2 377 грн 55 коп. пені та 237 грн 91 коп. 3% річних.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 3028 грн 00 коп., що підтверджується платіжною інструкцією №1010 від 15 квітня 2024 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи часткове задоволення позову судовий збір в сумі 3027 грн 77 коп. суд покладає на відповідача. Судовий збір в сумі 0 грн 23 коп. на позивача.
Керуючись ст. 8, 124 Конституції України, статтями 2, 86, 126, 129, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КНС-К" до Калуського ліцею №1 Калуської міської ради Івано-Франківської області про стягнення заборгованості за договором в сумі 31 701 грн 89 коп. задовольнити частково.
Стягнути з Калуського ліцею №1 Калуської міської ради Івано-Франківської області, вул. Івана-Франка, буд. 6, м. Калуш, 77300 (код 23922831) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КНС-К", Солом`янська площа, буд. 2, офіс 609/2, м. Київ, 03035 ( код 40694074) 28 737 (двадцять вісім тисяч сімсот тридцять сім) грн 86 коп. основної заборгованості, 346 (триста сорок шість) грн 21 коп. інфляційних втрат, 2 377 (дві тисячі триста сімдесят сім) грн 55 коп. пені та 237 (двісті тридцять сім) грн 91 коп. 3% річних, а також 3027 (три тисячі двадцять сім) грн 77 коп. судового збору.
В частині позовних вимог про стягнення 02 (дві ) грн 36 коп. 3% річних належить відмовити.
Судовий збір в сумі 0 (нуль) грн 23 коп. покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 20.06.2024
Суддя Т. В. Максимів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119868694 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Максимів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні