Ухвала
від 20.06.2024 по справі 926/1632/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

п р о з а л и ш е н н я п о з о в н о ї з а я в и б е з р у х у

20 червня 2024 року м. ЧернівціСправа № 926/1632/24

Суддя Господарського суду Чернівецької області Дутка Віталій Володимирович, розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АФ- Транс», м.Чернівці

до товариства з обмеженою відповідальністю «Даріана - Трейд», м.Чернівці

про стягнення збитків

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АФ-Транс» звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Даріана - Трейд» про відшкодування збитків у розмірі 160671,04 грн., як різницю між розміром страхового відшкодування та вартістю матеріального збитку завданого внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог ст.ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно пункту 2 частини 1 статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Так, згідно приписів частини 2 статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із підпункту 1 та 2 пункту 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання вимоги немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому, згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028,00 грн.

Ціна вказаного позову становить 160 671,04 грн, а тому відповідно до вимог пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір за його подання становить 3028,00 грн.

Проте, доказів сплати судового збору позивачем суду не надано.

Поряд із цим, позивач у позовній заяві посилається на п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" де зазначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Аналіз п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" свідчить, що позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, звільняються від сплати судового збору у разі надання позивачем до суду доказів, що матеріальні збитки, які він просить стягнути, завдані саме у зв`язку із вчиненням кримінального правопорушення.

Зазначений висновок викладено в постанові Верховного Суду від 16.05.2019 у справі №757/52913/17-ц (провадження №61-36065св18) та ухвалі Верховного Суду від 20.05.2021 у справі №569/4294/21.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до положень частини першої статті 128 КПК України, особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

Тобто цивільний позов подається на стадії досудового розслідування, до початку судового розгляду та прийняття судом вироку у справі.

Разом з тим, зі змісту позовної заяви вбачається, що ухвалою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 09.06.2022 у справі №349/522/22 обвинуваченого ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності передбаченої ч.1 ст.286 КК України, на підставі ст.46 КК України у зв`язку з примиренням з потерпілим, а кримінальне провадження закрито. Одночасно судом встановлено, що відомостей про шкоду, завдану кримінальним правопорушенням, обвинувальний акт не містить.

Таким чином, господарський суд звертає увагу позивача на відсутність підстав для застосування положень п.6 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", оскільки відповідачем в межах цієї справи є юридична особа, а не фізична особа, щодо якої було порушено кримінальне провадження, і в даному випадку предметом спору є вимога про відшкодування збитків, як різниця між розміром страхового відшкодування та вартістю матеріального збитку завданого джерелом підвищеної небезпеки внаслідок ДТП, а не шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Отже, позивач не звільнений від сплати судового збору на підставі п.6 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Враховуючи викладене, позивачем не дотримано вимог п.2 ч.1 ст. 164 ГПК України та не надано доказів сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно п.2 ч.3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Відтак, у позовній заяві позивач повинен вказати відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідача. Однак, позивачем даної вимоги не дотримано.

З наведених підстав позовна заява підлягає залишенню без руху.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом 5-ти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху та встановлює спосіб і строк усунення недоліків, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, якщо ж позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Керуючись статтями 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Встановити строк на усунення недоліків позовної заяви протягом трьох днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду:

- доказів сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн;

- відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідача.

Ухвала набрала законної сили 20.06.2024 та оскарженню не підлягає.

Суддя В.В.Дутка

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення20.06.2024
Оприлюднено24.06.2024
Номер документу119870534
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —926/1632/24

Ухвала від 18.07.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

Ухвала від 24.06.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

Ухвала від 20.06.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні