КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2024 року м. Київ№ 640/33352/20
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у м. Києві
до державного реєстратора Варвинської районної державної адміністрації Якименко Тетяни Володимирівни,
треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Ойл Американ Груп»; Товариство з обмеженою відповідальністю «Агровет Атлантик Груп»,
про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління ДПС у м. Києві (далі позивач/ГУ ДПС у м. Києві) з позовом до державного реєстратора Варвинської районної державної адміністрації Якименко Тетяни Володимирівни (далі - відповідач), в якій просить суд:
відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП» (далі ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП») (запис від 11 лютого 2020 року №10701110035043414).
В обгрунтування позову зазначає, що ГУ ДПС у м. Києві стало відомо, що державним реєстратором 23.09.2020 внесено запис №1000431120011000411 про припинення юридичної особи ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП». Позивач не погоджується із зазначеним рішенням державного реєстратора, оскільки ГУ ДПС у м. Києві у відповідності до норм законодавства направлено повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) (за формою № 27 - ОПП) від 20.05.2020 за №2029152700140,у зв`язку з наявністю податкової заборгованості.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 9 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/33352/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання. Крім того, вказаною ухвалою залучено до участі у справі третю особу ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП» (а.с.39).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2021 року залучено ТОВ «Агровет Атлантик Груп» до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (а.с.85).
18 травня 2023 року від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла адміністративна справа №640/33352/20 на виконання Закону України №2825-IX від 13 грудня 2022 року «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
18 травня 2023 року протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями цю справу передано на розгляд судді Журавлю В.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Журавель В.О.) від 23.05.2023 відкрито провадження у справі (а.с.102).
У зв`язку зі звільненням судді ОСОБА_1 у відставку на підставі рішення Вищої ради правосуддя від 03.10.2023 №949/0/15-23 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Київського окружного адміністративного суду у зв`язку з поданням заяви про відставку», призначено повторний автоматизований розподіл судової справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.12.2023 справа розподілена судді Жуковій Є.О.
27 грудня 2023 року зазначену справу фактично передано судді Жуковій Є.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 прийнято справу №640/33352/20 до провадження судді Жукової Є.О. Розгляд справи вирішено здійснювати суддею Жуковою Є.О. одноособово за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до довідки про доставку електронного листа, документ в електронному вигляді «Ухвала про прийняття адміністративної справи до провадження» від 16.01.2024 по справі №640/33352/20 доставлено до електронного кабінету ГУ ДПС у м. Києві 15.12.2023.
05 квітня 2024 року до відділу документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярію) Київського окружного адміністративного суду від ТОВ «Агровет Атлантик Груп» надійшли пояснення на позовну заяву.
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, хоча про відкриття провадження у справі був повідомлений у відповідності до положень КАС України. У зв`язку із зазначеним, суд, керуючись положеннями частини шостої статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
З метою додержання розумного строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд визнав за можливе розгляд справи здійснювати за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Судом встановлено, що 23.09.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (надалі - «ЄДР») внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо реорганізації ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП» в результаті приєднання до ТОВ «Агровет Атлантик Груп».
ГУ ДПС у м. Києві направлено повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) (за формою N 27 ОПП) від 20.05.2020 за №2026152700140, у зв`язку з наявною податковою заборгованістю(а.с.7).
За наслідком проведення ліквідаційної процедури 23.09.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (надалі - «ЄДР») внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо реорганізацію ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП» в результаті приєднання до ТОВ «Агровет Атлантик Груп» за принципом мовчазної згоди (запис №1000431120011000411).
Не погоджуючись із внесенням державним реєстратором Варвинської районної державної адміністрації Якименко Т. В. запису про припинення ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП», позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулюються Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV (надалі - Закон №755 - IV).
Пункт 12 частиною першою статті 1 Закон №755 - IV визначає, що принцип мовчазної згоди у сфері державної реєстрації (далі принцип мовчазної згоди) - принцип, згідно з яким державний реєстратор набуває право на проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій без одержання від державних органів у порядку та випадках, визначених цим Законом, відповідних документів (крім судових рішень та виконавчих документів) або відомостей, за умови, що відповідні державні органи у встановлений цим Законом строк не направили до державного реєстратора такі документи або відомості.
Згідно пункту 1 частини п`ятої статті 25 Закону №755 - IV порядок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації включає проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру - не пізніше наступного робочого дня з дати настання підстави, передбаченої частиною четвертою цієї статті.
Відповідно частини сьомої статті 25 Закону №755 - IV порядок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації та включає:
1) проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру - не пізніше наступного робочого дня з дати настання підстави, передбаченої частиною четвертою цієї статті;
2) державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації - не пізніше наступного робочого дня після отримання відомостей:
про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів та відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.
Судом встановлено, що 23.09.2020 внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо припинення ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП» в результаті приєднання до ТОВ «Агровет Атлантик Груп» (запис №1000431120011000411).
Відповідно до пункту 1.2. статуту ТОВ «Агровет Атлантик Груп» є правонаступником всіх прав та обов`язків ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП».
ТОВ «Агровет Атлантик Груп» є правонаступником майна, прав та обов`язків ТОВ «ОЙЛ АМЕРИКАН ГРУП».
Частиною першою статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
На відміну від ліквідації, за якої відбувається абсолютне припинення діяльності юридичної особи без переходу її прав і обов`язків у порядку правонаступництва до інших осіб, реорганізація є відносним припиненням діяльності юридичної особи при збереженні для функціонування в цивільному обороті її майнової маси і переходом її прав і обов`язків у порядку правонаступництва до інших осіб, шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення. Приєднання - це вид реорганізації, у ході якої одне або кілька підприємств приєднуються до іншого, в результаті чого до останнього переходять усі майнові права та обов`язки приєднаних підприємств.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.
Так, стаття 98 ПК України регулює порядок погашення грошових зобов`язань або податкового боргу у разі реорганізації платника податків, або передачі цілісного майнового комплексу державного чи комунального підприємства в оренду чи концесію.
Підпунктом 98.2.2 пункту 98.2 статті 98 ПК України вмзначено, що якщо реорганізація здійснюється шляхом об`єднання двох або більше платників податків в одного платника податків з ліквідацією платників податків, що об`єдналися, об`єднаний платник податків набуває усіх прав і обов`язків щодо погашення грошових зобов`язань чи податкового боргу всіх платників податків, що об`єдналися.
Порядком ведення органами ДФС України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 07.04.2016 №422 визначено, що у разі коли внаслідок припинення юридичної особи шляхом реорганізації частина її зобов`язань чи заборгованості залишається непогашеною або у платника обліковуються складові суми переплат, до ІКП юридичних осіб - правонаступників працівником підрозділу, який здійснює облік платежів та інших надходжень, засобами програмного забезпечення переносяться відповідні облікові показники з дотриманням хронології їх виникнення на підставі одного із документів: рішення про узгодження плану реорганізації платника податків; передавального акта; розподільчого балансу.
Пунктом 11.10 розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом №1588 від 09.12.2011 (зі змінами чинними на момент винекнення спірних правовідносин) встановлено, що якщо контролюючим органом до Єдиного державного реєстру передано відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів, то після погашення заборгованості зі сплати податків і зборів контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів.
Дізнавшись після підписання передавального балансу про існування заборгованості з ПДВ на суму 3596 грн, ТОВ «Агровет Атлантик Груп» невідкладно повністю сплатило зазначені кошти, що підтверджується платіжним дорученням №109394495 від 29.09.2020(а.с.72).
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» відомості з ЄДР про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.
Наказом Мінфіну України від 09.12.2011 № 1588 (в редакції на час виникнення спірних відносин) затверджено Порядок обліку платників податків і зборів.
Відповідно до пункту 11.5. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09 грудня 2011 року № 1588 (із змінами станом на дату звернення позивача із заявою до державного реєстратора), у зв`язку з реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом (XI), у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей), зокрема, відомостей державного реєстратора.
Координацію заходів щодо зняття з обліку юридичної особи у зв`язку з припиненням, яка протягом року змінила місцезнаходження, що пов`язано зі зміною адміністративного району, у тому числі формування, видачу та направлення відомостей та довідок, передбачених цим розділом, проводить контролюючий орган, у якому платник податків перебуває на обліку за основним місцем обліку на момент отримання відомостей (документів), визначених цим пунктом.
Відповідно до пункту 11.9. розділу XI Порядку у разі отримання документів згідно з пунктами 11.1 - 11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу, які у даному випадку не поширюються на позивача) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
В контексті наведеного слід зазначити, що відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
У той же час, відповідно до послідовності дій, визначених Порядком, пунктом 11.14. розділу XI Порядку передбачено, що до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу відомості, зокрема, про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП (додаток 15).
Якщо до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, на запит суб`єкта державної реєстрації контролюючим органом надано відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів, а також у разі виникнення у платника податків заборгованості зі сплати податків і зборів або визначення грошових зобов`язань, за якими не настав строк сплати, до проведення державної реєстрації припинення юридичної особи контролюючий орган формує та передає до Єдиного державного реєстру відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів або відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи.
Крім того, відповідно до пункту 11.17. розділу XI Порядку передбачено, що у разі прийняття рішення про припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру:
у разі відсутності грошових зобов`язань та/або податкового боргу - відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою №30-ОПП;
за наявності податкового боргу - відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи за формою №31-ОПП або відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів за формою №30-ОПП (якщо план реорганізації юридичною особою до контролюючого органу не подавався або не був узгоджений контролюючим органом).
Однак, у даному випадку, протягом усього розгляду справи ГУ ДПС у м. Києві так і не надано жодних доказів на підтвердження наведеного.
Більш того, протягом усього розгляду справи позивачем так і не надано доказів наявності у позивача будь-якої заборгованості станом як на 20.05.2020 (дата формування повідомлення на адресу державного реєстратора), так і станом на дату прийняття рішення суду.
Таким чином, відсутні будь-які докази наявності підстав для надіслання державному реєстратору повідомлення про наявність заперечень від 20.05.2020.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, з урахуванням наведеного у суду відсутні правові підстави для задоволення позову, оскільки спірне податкове повідомлення-рішення відповідає обставинам справи та нормам матеріального права.
На думку суду у спірних правовідносинах відповідач діяв без порушення меж повноважень, визначених Законами України, та у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України і частиною другою статті 2 КАС України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.
Враховуючи наведене вище в сукупності, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у відповідності до положень статті 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1.У задоволенні позову Головного управління ДПС у м. Києві відмовити повністю.
2. Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жукова Є.О.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119875317 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Жукова Є.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні