Герб України

Рішення від 19.06.2024 по справі 400/2873/24

Миколаївський окружний адміністративний суд

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2024 р. № 400/2873/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А. з розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , що діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , до відповідачаУправління державної міграційної служби України в Миколаївській області (в особі Вознесенського відділу), вул. Декабристів, 5А,м. Миколаїв,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,54001, провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся з позовом до Управління Міграційної служби у Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо невидачі паспорта громадянина України ОСОБА_2 ;

- зобов`язати відповідача видати паспорт громадянина України ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у серпні 2023 він звернувся до відповідача з заявою про видачу його сину, ОСОБА_2 паспорт громадянина України, одна отримав відмову. У листі відповідач зазначив, що для оформлення набуття громадянства України дитиною, мати якої є іноземка або особа без громадянства, батька визнано громадянином України необхідно надати перелік документів, зокрема копію документа, який підтверджує, що мати дитини є іноземкою або особою без громадянства. Позивач зазначає, що він позбавлений можливості надати цей документ, оскільки мати дитини тривалий час проживає на території України без жодного документу, що посвідчує її особу. Крім того, на адвокатський запит було повідомлено, що згідно обліків міграційної служби ОСОБА_3 (мати дитини) не значиться, паспорт громадянина України не отримувала та за заявою про визнання її особою без громадянства не зверталась. Таким чином, відмовляючи у видачі паспорта громадянина України відповідач позбавив права на отримання паспорта громадянина України сина позивача через, що позивач змушений звернутись до суду з цим позовом.

Ухвалою від 03.04.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що листом 24.08.2023 була надана відповідь позивачу у формі листа, в якому зазначено норми законодавства, які застосовуються у випадку позивача та зазначено які документи позивач має надати для оформлення набуття громадянства України. Відповідач наголосив, що рішення про оформлення чи відмову у набутті громадянства України ним не приймалось, оскільки звернення позивача вимоги про оформлення громадянства України не містило.

Ухвалою від 24.04.2024 за клопотанням відповідача суд призначив судове засідання.

У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення щодо своєї позиції, викладеної у відзиві на позовну заяву.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

22.08.2023 позивач звернувся з заявою до Вознесенського відділу УДМУ у Миколаївській області, в якій просив провести перевірку з приводу набуття громадянства України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , так як він уродженець України, а мати ОСОБА_3 є громадянкою Туркменії, місце знаходження її не відоме. Також, у заяві позивач зазначив, що у 2022 році було визнання батьківська за позивачем судом Одеської області і позивача визнано батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . До заяви позивачем було додано: копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , копія паспорта громадянина України, копія рішення суду про визнання батьківства.

Листом Вознесенського відділу Управління держаної міграційної служби у Миколаївській області від 24.08.2023 року було розглянуто вищезазначену заяву позивача та надано роз`яснення, що для оформлення набуття громадянства України дитиною, мати якого є іноземка або особа без громадянства, а батьком визнано громадянина України необхідно надати наступні документи: заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України внаслідок визнання батьківства, дві фотокартки, копію свідоцтва про народження, копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує перебування батька дитини у громадянстві України, копію рішення суду про визнання батьківства, копію документа, який підтверджує, що мати не є іноземкою або особою без громадянства, заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду на набуття громадянства України.

Позивач вважаючи лист відповідача протиправною відмовою у видачі паспорта громадянина України його дитині, звернувся до суду з даним позовом.

Суд вирішуючи спір між сторонами виходить з наступного.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначений Законом України «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235).

Так, ч. 1 ст. Закону №2235 визначено, що громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках.

Відповідно до ст. 6 Закону № 2235 Громадянство України набувається:

1) за народженням;

2) за територіальним походженням;

3) внаслідок прийняття до громадянства;

4) внаслідок поновлення у громадянстві;

5) внаслідок усиновлення;

6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров`я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю;

7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;

8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;

9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;

10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

З матеріалів справи вбачається, що позивач набув батьківства щодо ОСОБА_2 внаслідок рішення Балтського районного суду Одеської області від 16.12.2002 у справі № 505/3870/21, а мати ОСОБА_2 є інозмекою або особою без громадянства. Відтак, суд зазначає, що відповідачем вірно зазначено, що у даному випадку застосуванню підлягає ст. 15 Закону № 2235.

Відповідно до ч. 1 та 8 ст. 15 Закону № 2235 у разі визнання батьківства дитини, мати якої є іноземкою або особою без громадянства, а батьком визнано громадянина України, дитина незалежно від місця її народження та місця постійного проживання набуває громадянство України.

Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених частинами першою - п`ятою цієї статті, є дата народження дитини (особи) або дата набуття громадянства України батьком чи матір`ю, батьківство чи материнство яких визнано або щодо яких встановлено факт батьківства чи материнства, якщо такі батько чи мати набули громадянство України після народження дитини (особи).

Датою набуття громадянства України у випадку, передбаченому частиною шостою цієї статті, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

Так, порядком, що визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України є Порядок провадження і за заявами і поданням з питань громадянства України та викоанння прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (у редакції указу Президента України від 27.06.2006 № 588) (далі - Порядок 215).

Відповідно до п. 1 Розділу I Порядку № 215 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.

Відповідно до п. 70 Розділу II Для оформлення набуття громадянства України дитиною, мати якої є іноземкою або особою без громадянства, а батьком визнано громадянина України (частина перша статті 15 Закону), один із батьків або інший законний представник дитини подає такі документи:

а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України внаслідок визнання батьківства;

б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 років;

в) копію свідоцтва про народження дитини;

г) копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує перебування батька дитини у громадянстві України. Якщо документи для оформлення набуття громадянства України дитиною внаслідок визнання батьківства подає мати або інший законний представник дитини, які не мають можливості одержати копію документа, що підтверджує перебування батька дитини у громадянстві України, ними може бути подано декларацію про належність батька дитини до громадянства України;

д) копію рішення суду про визнання батьківства;

е) копію документа, який підтверджує, що мати дитини є іноземкою або особою без громадянства;

є) заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду на набуття громадянства України.

З огляду на зазанчене, позивач мав подати до відповідача заяву для оформлення громадянства України та додати до неї визначені у п. 70 Розділу I Порядку № 215 документи. Натомість, позивачем 22.08.2023 була подано до відповідача заяву взагалі іншого змісту «провести перевірку з приводу набуття громадянства України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , так як він уродженець України, а мати ОСОБА_3 є громадянкою Туркменії, місце знаходження її не відоме. У 2022 році було визнання батьківська за позивачем судом Одеської області і позивача визнано батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .» До заяви позивачем було додано: копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , копія паспорта громадянина України, копія рішення суду про визнання батьківства.

Тоді як, у листі відповідач роз`яснив позивачу про необхідність звернення з відповідною заявою та надати наступні документи: заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України внаслідок визнання батьківства, дві фотокартки, копію свідоцтва про народження, копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує перебування батька дитини у громадянстві України, копію рішення суду про визнання батьківства, копію документа, який підтверджує, що мати не є іноземкою або особою без громадянства, заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду на набуття громадянства України.

Отже, суд дослідивши зміст заяви позивача, надані ним до цієї заяви документи, а також лист відповідача, доходить висновку про правомірність дій відповідача.

Щодо посилання позивача про неможливість надати відповідачу копію документа, який підтверджує, що мати дитини є іноземкою або особою без громадянства через відсутність у нього відомостей про місце перебування матері дитини, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 2 п. 35 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - Постанови № 302), Заявник для оформлення паспорта подає: оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; у випадках, коли у заявника з поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв`язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутня можливість подати документи, зазначені в абзаці першому цього підпункту, перевірка факту належності заявника до громадянства України здійснюється за обліками ДМС, інших державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави.

Таким чином, позивач не маючи можливості надати відповідачу копію документа, який підтверджує, що мати не є іноземкою або особою без громадянства має надати до заяви про набуття громадянства України та видачі паспорта громадянина України письмові пояснення з вказанням поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв`язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутності можливості надати копію документа, який підтверджує, що мати дитини є іноземкою або особою без громадянства. При цьому, суд звертає увагу, що надання такого пояснення і є підставою для перевірки факту належності заявника до громадянства України здійснюється за обліками ДМС, інших державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави.

Отже, з доданих позивачем документів до заяви від 22.08.2023 вбачається, що позивачем не було надано повний пакет документів необхідних для оформлення громадянства України та видачі паспорта громадянина України його дитині.

При цьому, суд вважає за необідне роз`яснити позивачу про не позбавлення його права на повторне звернення з заявою про набуття громадянства та отримання паспорта громадянина України його дитині та долучити до заяви наступні документи: дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 років; копію свідоцтва про народження дитини; копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує перебування батька дитини у громадянстві України. Якщо документи для оформлення набуття громадянства України дитиною внаслідок визнання батьківства подає мати або інший законний представник дитини, які не мають можливості одержати копію документа, що підтверджує перебування батька дитини у громадянстві України, ними може бути подано декларацію про належність батька дитини до громадянства України; копію рішення суду про визнання батьківства; копію документа, який підтверджує, що мати дитини є іноземкою або особою без громадянства АБО пояснення з вказанням поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв`язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутності можливості надати; заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду на набуття громадянства України.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , що діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області (в особі Вознесенського відділу) (вул. Декабристів, 5А,м. Миколаїв,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,54001 37844163) , відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя І. А. Устинов

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.06.2024
Оприлюднено25.06.2024
Номер документу119875709
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо реалізації владних управлінських функцій у сфері громадянства

Судовий реєстр по справі —400/2873/24

Рішення від 19.06.2024

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Устинов І. А.

Ухвала від 24.04.2024

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Устинов І. А.

Ухвала від 03.04.2024

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Устинов І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні