Справа № 212/4195/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2024 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Зіміна М.В., секретаря судового засідання Пелешенко К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України без участі всіх осіб, які беруть участь у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Відокремленого структурного підрозділу «Гірничий фаховий коледж Криворізького національного університету» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди, -
встановив:
У квітні 2024 року позивач Відокремлений структурний підрозділ «Гірничий фаховий коледж Криворізького національного університету» (далі ВСП«ГФК КНУ»,Коледж) звернулось досуду ізпозовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди. В обґрунтуванняпозовних вимогзазначено,що Криворізький національнийуніверситет вособі ВСП«ГФК КНУ»є балансоутримувачемгуртожитку заадресою:м.Кривий Ріг,вул.Захисників Азовсталі(Невська),буд.3. 25.10.2019року міжпозивачем тавідповідачем булоукладено договір№ 25/10-306найму житлав гуртожитку,яким було передано у користування житло площею 62,2 кв.м., кімната №27 на 2 поверсі у гуртожитку АДРЕСА_1 . 24.04.2020 року між сторонами повторно було укладено договір найму вказаного житла, який діяв до 30.09.2020 року. 01.10.2020 року за заявою відповідача їй було передано в користування квартиру АДРЕСА_2 була передана позивачу, про що було складено відповідні акти. 22.10.2022 року між сторонами було укладено договір найму житла у гуртожитку №22/10-328, строк дії якого сплив 31.03.2021 року, однак відповідач продовжує проживати в даному приміщенні по закінченню строку дії договору. Відповідно п.3.5 договору відповідач зобов`язувалась вносити своєчасно до 15 числа наступного місяця, за минулий місяць плату за житло за тарифом вартості квартирної плати та комунальні послуги (водопостачання, електрична, теплова енергія та інші послуги), згідно помісячного рахунку позивача, на підставі його розрахунків або показників лічильників, за тарифами, діючими у місті Кривому Розі. Відповідач не здійснює визначені платежі та станом на 01.04.2024 року заборгованість відповідача становить 69289,84 грн. основного боргу, які позивач просить стягнути з відповідача. Крім того, у зв`язку із невиконанням відповідачем обов`язків щодо сплати заборгованості позивач просить стягнути з останньої суму інфляційних витрат у розмірі 12400,35 грн., 3% річних у розмірі 3311,65 грн. Окрім того, просить стягнути з відповідача понесені судові витрати в сумі 2422,40 грн.
06 травня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
29 травня 2024 року розгляд справи був відкладений через неявку відповідача.
Представник позивача надав письмове клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити, проти проведення заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, відзив на позов до суду не подала.
Статтями 43, 211 ЦПК України передбачено, що прийняття участі в судовому засіданні є правом сторони, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд, відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, з урахуванням згоди представника позивача на проведення заочного розгляду справи, вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що на балансі гірничого технікуму КДТУ станом на 01.03.2000 року знаходиться в тому числі гуртожиток № 2, що підтверджується довідкою та реєстраційним посвідченням БТІ від 17.03.2000 року. (а.с.6, 12)
Згідно Наказу Криворізького національного університету № 188 від 18 червня 2020 року, Гірничий коледж Криворізького національного університету перейменовано на Відокремлений структурний підрозділ «Гірничий фаховий коледж Криворізького національного університету».
Згідно із договором № 25/10-306 найму житла у гуртожитку № 2 від 24 квітня 2020 року, укладеного між сторонами по справі, вбачається, що ОСОБА_1 надано житло площею 62,6 м2, кімната АДРЕСА_3 , терміном до 25 квітня 2020 року.
Згідно із договором № 24/04-326 найму житла у гуртожитку № 2 від 24 квітня 2020 року, укладеного між сторонами по справі, вбачається, що ОСОБА_1 надано житло площею 62,6 м2, кімната № НОМЕР_1 , на АДРЕСА_1 , терміном до 30 вересня 2020 року.
Згідно із договором № 22/10-328 найму житла у гуртожитку від 22 жовтня 2020 року, укладеного між сторонами по справі, вбачається, що ОСОБА_1 надано житло площею 84,5 м2, кімната АДРЕСА_4 , терміном до 31 березня 2021 року.
Згідно із п.3.5 вищевказаних договорів ОСОБА_1 зобов`язувалась вносити своєчасно до 15 числа наступного місяця за минулий місяць плату за житло за тарифом вартості квартирної плати та комунальні послуги (газ, водопостачання, електрична, теплова енергія та інші послуги), відповідно до помісячного рахунку позивача на підставі його розрахунків або показників лічильника за тарифами, діючими у м. Кривому Розі, борг за минулий час повністю сплатити у термін дії цього договору.
Надання відповідачу в житловому приміщенні гуртожитку ВСП ГФК КНУ у спірний період послуг з електропостачання, з надання теплової енергії, з централізованого водопостачання та водовідведення, з вивезення та захоронення твердих побутових відходів підтверджується договорами, укладеними позивачем з ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», АТ «Криворізька теплоцентраль», КП «Кривбасводоканал» та ТОВ «Екоспецтранс».
Відповідно ч.1ст.810 ЦК України за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.
Згідно ч.3 ст.815 ЦК України наймач зобов`язаний своєчасно вносити плату за житло. Наймач зобов`язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму.
Статтею 820 ЦК України передбачено, що розмір плати за користування житлом встановлюється у договорі найму житла. Одностороння зміна розміру плати за користування житлом не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Наймач вносить плату за користування житлом у строк, встановлений договором найму житла.
За ч.1ст.764 ЦКякщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Відповідно до ч.1ст.66 Житлового кодексу України(далі -ЖКУкраїни) плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири (одноквартирного будинку).
Згідно ізст.67 ЖКУкраїни плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
За 68ЖКУкраїни наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
За п.5 Розділу ІV Положення про особливості користування гуртожитками закладів фахової передвищої та вищої освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 21 листопада 2019 року № 1452, мешканці гуртожитку закладу освіти зобов`язані своєчасно та у повному обсязі відповідно до договору найму жилого приміщення в гуртожитку закладу освіти сплачувати плату за проживання, комунальні послуги.
На підставі п.2 Розділу V Положення про особливості користування гуртожитками закладів фахової передвищої та вищої освіти, плата за проживання у гуртожитках закладу освіти вноситься мешканцями у порядку та строки, встановлені договором найму жилого приміщення у гуртожитку закладу освіти.
Згідно пункту 4 розділу 3 Положення про гуртожитки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України 27.04.2015 року № 84, чинного на момент виникнення правовідносин (втрата чинності 02.01.2019 року), особи, які проживають у гуртожитку, зобов`язані: своєчасно сплачувати за проживання в гуртожитку та за житлово-комунальні послуги.
Згідно пункту 7 розділу 3 Положення про гуртожитки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України 27.04.2015 року № 84, особа, яка проживає в гуртожитку, сплачує за таке проживання,а також за житлово-комунальні послуги, які їй надаються у зв`язку з проживанням у гуртожитку, розмір плати за проживання в гуртожитку визначається в договорі найму жилого приміщення в гуртожитку відповідно до розрахунку, затвердженого власником гуртожитку. У договорі найму жилого приміщення в гуртожитку також визначається порядок здійснення розрахунків між власником гуртожитку та особою, що проживає в гуртожитку.Розмір плати за житлово-комунальні послуги визначається відповідно до встановлених уповноваженим органом цін/тарифів на такі послуги.
Згідно ізст.ст.526, 530 ЦКУкраїни зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно достатті 509 ЦК України, зобов`язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 525 ЦК України, передбачає, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
На підставіст.625 ЦКборжник не звільняється від відповідальності в зв`язку із неможливістю виконання ним грошового зобов`язання.
Статтею 610 ЦК Українивизначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Зобов`язання оплатити житлово-комунальні послуги виникає у будь-якого споживача, якщо ці послуги були фактично надані (а не тільки нараховані), а також у разі, якщо споживач фактично користувався фактично наданими комунальними послугами. Такі правові позиції зазначені в постановах Верховного Суду від 20.04.2016 року (справа № 6-2951цс15); від 26.09.2018 року (справа № 750/12850/16-ц); від 06.11.2019 року (справа № 642/2858/16).
Оскільки відповідач є наймачем відособленої кімнати в гуртожитку належному позивачу у зв`язку з чим також користується комунальними послугами, а тому суд приходить до висновку про обов`язок відповідача здійснювати плату за житло за тарифом вартості квартирної плати та комунальні послуги, згідно помісячного розрахунку Наймодавця та на підставі його рахунків або показників лічильника.
Відповідач, як споживач послуг не здійснював своєчасно та в повному обсязі оплату за комунальні послуги, у зв`язку з чим виникла заборгованість.
Як встановлено судом з наданого розрахунку заборгованості, який перевірений судом та не спростований відповідачем, відповідач має заборгованість по оренді житлової площі та за комунальні послуги за період з грудня 2020 року по березень 2024 року у розмірі 69289,84 грн.
Доказів погашення заборгованості та спростування розрахунку заборгованості до суду відповідачем не надано.
Крім того, згідно з частиною 2статті 625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 10 квітня 2018 року у справі № 910/10156/17 вказала, що приписистатті 625 ЦК Українипоширюються на всі види грошових зобов`язань, та погодилася з висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 01 червня 2016 року у справі № 3-295гс16, за змістом яких грошове зобов`язання може виникати між сторонами не тільки з договірних відносин, але й з інших підстав, передбачених цивільним законодавством.
За змістом ч. 1 ст. 901, ч. 1 ста. 903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Беручи до уваги вищевикладене, правовідносини, які склалися на підставі договору про надання послуг, є грошовим зобов`язанням і, зважаючи на таку юридичну природу правовідносин сторін, на них поширюється дія ч. 2 ст.625ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання (постанова Верховного Суду України від 14 листопада 2011 р. у справі № 6-40цс11).
Оскільки неправомірними діями відповідача позивачеві було завдано збитків, по суті матеріальної шкоди, яка виражена в грошовому еквіваленті, а відтак є грошовим зобов`язанням, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення індексу інфляції та трьох відсотків річних узгоджуються з положеннями ч. 2ст. 625 ЦК України.
Таким чином, згідно з розрахунку доданого по позову, з яким погоджується суд, з відповідача підлягають стягненню 3% річних у розмірі 3311,65 грн. та інфляційні втрати у розмірі 12400,00 грн., за період з січня 2021 року по квітень 2024 року.
Крім того, на підставі ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 2422,40 грн. на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4,12,13,76-83,141,259,263-265,280-282 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовні вимоги Відокремленого структурного підрозділу «Гірничий фаховий коледж Криворізького національного університету» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 накористь Відокремленогоструктурного підрозділу«Гірничий фаховийколедж Криворізькогонаціонального університету» суму заборгованості за договором оренди у розмірі 69289,84 гривень (шістдесят дев`ять тисяч двісті вісімдесят дев`ять гривень 84 копійки, інфляційні втрати у розмірі 12400,35 гривень (дванадцять тисяч чотириста гривень 35 копійок), 3 % річних у розмірі 3311,65 гривень (три тисячі триста одинадцять гривень 65 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 накористь Відокремленого структурного підрозділу «Гірничий фаховий коледж Криворізького національного університету» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Відокремлений структурний підрозділ «Гірничий фаховий коледж Криворізького національного університету», місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Захисників Азовсталі, 3, ЄДРПОУ 37861922.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 .
Повний текст рішення суду складений та підписаний 20 червня 2024 року.
Суддя: М. В. Зімін
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119881728 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Зімін М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні