Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/5937/23
Провадження № 2/279/84/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2024 року
Коростенський міськрайоннийсуд Житомирськоїобласті вскладі суддіШульги О.М.,з секретаремРайвахівській Л.В.,розглянувши вприміщенні судув м.Коростеніцивільну справу№ 279/5937/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, Товариство з обмеженою відповідальністю "Мінагротехніка", про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3 , який проживав за адресою АДРЕСА_1 , разом з дружиною ОСОБА_1 .
14 жовтня 2011 року, тобто в період шлюбу, ОСОБА_1 придбав за спільні грошові кошти міні - трактор марки DF-244, заводський номер НОМЕР_1 , двигун НОМЕР_2 , шасі НОМЕР_3 , 2011 року випуску, згідно договору купівлі - продажу укладеного між продавцем ТОВ «Мініагротехніка» та покупцем ОСОБА_3 , що підтверджено довідкою рахунком серії ТН № 199365 вартість трактора - 51700 гривень, накладною № 66 від 14.10.2022 року, квитанцією про оплату від 14.10.2011 року 51700,00 гривень продавцю ТзОВ «Мініагротехніка», рахунком -фактурою № 74 від 14.10.2011 року виданою постачальником ТОВ «Мініагротехніка», актом прийому - передачі міні-трактора сільськогосподарського DF-244 з вказаними заводськими номерами, довідкою АА №190478 з ЄДРПОУ, сертифікатом відповідності Серії ВВ, який зареєстровано в реєстрі UA1.118.0001229-11, довідкою АА № з ЄДРПОУ ТзОВ «Мініагротехніка» 36106632, актом прийому передачі від 03.10.2011 року ТзОВ «Техномаштрейд» та ТОВ «Мініагротехніка», копією дилерського договору від 10.01.2011 року та додатковою угодою від 10.01.2011 року.
Після смерті чоловіка їй стало відомо, що відомості про зазначений договір внесено ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області до електронного реєстру сільськогосподарської техніки в базу Агротех не зареєстрував.
Спадкодавець ОСОБА_1 мав зареєструвати транспортний засіб у Держпродспоживслужбі в Житомирській області та отримати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, номерний знак, але відкладав з оформленням документів, так як не знав куди звертатися.
Після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина на належне йому майно.
Вона, як дружина померлого є спадкоємцем першої черги, яка отримала у спадщину все нерухоме майно, яке належало спадкодавцю, спадкова справа №85/202222, спадковий реєстр №73814780 від 05.09.20223.
Також спадкоємцем є син ОСОБА_2 , який на момент смерті батька проживав та був зареєстрований окремо від них. Вона подала заяву про прийняття спадщини, але свідоцтво про право на спадщину за законом на вказаний міні-трактор після смерті чоловіка ОСОБА_4 не отримала, так як відсутнє свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
Син ОСОБА_2 не подав заяву про прийняття спадщини після смерті батька.
Приватний нотаріус Зіневич Сергій Олександрович Коростенського нотаріального районного округу Житомирської області листом від 05.09.2023 року за № 153/01-16 відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадкове майно: міні - трактор, оскільки відсутній правовстановлюючий документ, який би підтверджував право власності спадкодавця на транспортний засіб, оскільки чоловік придбав спірний міні-трактор на підставі договору купівлі-продажу, набув право власності на зазначене рухоме майно, але не отримав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, та не отримав номерний знак.
За життя ОСОБА_3 не встиг зареєструвати в установленому законом порядку транспортний засіб у Держпродспоживслужбі в Житомирській області та отримати свідоцтво про право власності на міні-трактор.
Майном як особливим об`єктом вважаються окремі речі, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки (ч. 1 статті 190 ЦК України).
Згідно зі ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Верховний Суд України ще у постанові від 30 січня 2013 року у справі №6-168цс12 визначив, що майнове право, яке можна визначити як «право очікування», є складовою частиною майна як об`єкта цивільних прав.
Статтями 1216, 1218 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За приписами статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За змістом ст.66 Закону України «Про нотаріат» на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців, нотаріусом видається свідоцтво про право на спадщину.
Невидача нотаріусом свідоцтва про право на спадщину за наявності поданої у встановлені строки до нотаріальної контори заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину свідчить про наявність порушеного права позивача, яке, виходячи з приписів статті 16 ЦК України підлягає захисту в судовому порядку.
Відповідно до частини третьої статті 368 ЦК України та статті 60 СК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно до статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 8 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» відомчу реєстрацію тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до п. 2 Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 8 липня 2009 року (далі Порядок № 694), реєстрація та зняття з обліку машин (у тому числі тракторів) проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби).
Згідно п. 3 Порядку № 694 власники, крім суб`єктів господарювання, визначених у підпункті 5 пункту 8 цього Порядку, зобов`язані зареєструвати в територіальному органі Держпродспоживслужби машину протягом 10 діб від дня придбання, митного оформлення або виникнення інших обставин, що є підставою для реєстрації. Строк реєстрації може бути продовжений територіальним органом Держпродспоживслужби у разі неможливості власника своєчасно її провести у зв`язку з хворобою, відрядженням чи з інших причин.
Відповідно до п. 4 Порядку № 694 машина реєструється протягом семи днів на підставі зареєстрованої в установленому порядку державним інспектором заяви власника або уповноваженої ним особи у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі. До заяви додаються (для машин, які реєструються вперше):
- декларація про відповідність, оформлена виробником або його уповноваженим представником, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р.; 62 ;
- сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. № 1367, або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу;
- інші документи у випадках, визначених цим Порядком.
ОСОБА_3 не встиг зареєструвати в установленому законом порядку транспортний засіб у Держпродспоживслужбі та отримати свідоцтво про право власності на міні-трактор.
Разом з тим, як вбачається з договору купівлі-продажу від 14.10.2011 року, ОСОБА_1 придбав міні - трактор марки DF-244, заводський номер НОМЕР_1 , двигун НОМЕР_2 , шасі НОМЕР_3 , 2011 року випуску, згідно договору купівлі - продажу укладеного між ТОВ «Мініагротехніка» та покупцем ОСОБА_3 , що підтверджено довідкою рахунком серії ТН № 199365 вартість трактора - 51700 гривень, та іншими письмовими доказами.
Згідно договору купівлі-продажу передача товару покупцеві здійснюється після повної оплати вартості товару. Відповідно до видаткової накладної № 66 від 14 жовтня 2011 року ОСОБА_3 сплатив продавцю вартість трактору в повному обсязі, а продавець передав вказаний транспортний засіб ОСОБА_1 спадкодавцю, що підтверджується актом приймання-передачі від 14.10.2011 року.
Відповідно до Сертифікату відповідності №UА1.118.00012229-11, спірний міні-трактор відповідає вимогам ДСТУ та ГОСТ... . Згідно Декларації про відповідність спірний трактор відповідає вимогам безпеки машин та електромагнітної сумісності обладнання ДСТУ UN/ЕСЕ R 10-01-2002.
За загальним правилом, передбаченим ч. 1 ст. 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 204 ЦК України передбачено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Тобто, вказаною нормою права закріплено презумпцію правомірності правочину. Ця презумпція означає, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права й обов`язки, доки ця презумпція не буде спростована, зокрема, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили. У разі не спростування презумпції правомірності договору всі права, набуті сторонами правочину за ним, повинні безперешкодно здійснюватися, а обов`язки, що виникли внаслідок укладення договору, підлягають виконанню (Постанова ВП ВС від 14.11.2018 року № 2-383/2010).
Вищезазначений договір купівлі-продажу від 31.08.2017 року є чинним, ніким не оспорювався та в судовому порядку недійсним визнаний не був.
Для реєстрації транспортного засобу міні - трактору та видачі свідоцтва про реєстрацію ТЗ та номерного знака, необхідно визнати право на спадкування рухомого майна, так як всі документи під час купівлі-продажу були оформлені на спадкодавця ОСОБА_3 , та в силу вимог ст. 60 СК України був придбаний за спільні кошти подружжя, тому дружина померлого, як спадкоємець, має право на оформлення майнових прав на спадкове майно, а в разі виникнення спору з відповідачем сплатити його частку, так як майно є неподільною річчю.
Треті особи, не оспорюють договір купівлі-продажу сільськогосподарського міні-трактору, Головне управління Держпродспоживслужби у Житомирській області при визнанні права власності на міні-трактору не відмовляє щодо проведення реєстрації та видачі свідоцтва про реєстрацію ТЗ на підставі документів оформлених на ім`я спадкодавця покупця ОСОБА_3 на спадкоємця ОСОБА_1 , дружину померлого.
Для подальшого утримання та збереження майна їй необхідно оформити право власності на спадкове майно, проте іншого шляху, окрім визнання права власності на вказаний міні-трактор /майнові права/ в судовому порядку, не існує.
Просить визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності на сільськогосподарський міні-трактор марки DF-244, заводський номер НОМЕР_1 , двигун НОМЕР_2 , шасі НОМЕР_3 , 2011 року випуску, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Сторони письмово повідомили про можливість розгляду справи у їх відсутності.
У зв`язку з наведеним, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне:
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Дружбівка, Коростенського району Житомирської області помер ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 виданим 14.04.2022 року Коростенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький).
Позивач є спадкоємцем ОСОБА_3 по закону першої черги, як дружина останнього, що стверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_6 виданим 27.02.1971 року.
Частиною 1 ст. 1268, ч.1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом, чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно вимог частини 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З листа Приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Зіневича Сергія Олександровича за №153/01-16 від 05.09.2023 року та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №73814780 від 05.09.2023 року слідує, що після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа №85/2022, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , прийняла спадщину після смерті чоловіка, та 07.04.2023 року отримала свідоцтво на спадщину на нерухоме майно.
Інформація про інших спадкоємців відсутня.
Отримати свідоцтво про право на спадщину на вказане у позові рухоме майно у органах нотаріату неможливо з тієї причини, що спадкодавцем не було проведено державну реєстрацію машини у відповідній інспекції державного технічного нагляду та не отримано свідоцтво про реєстрацію машини.
Статтею 34 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що усі механічні транспорті засоби підлягають відомчій реєстрації та обліку, порядок яких установлюється для : тракторів, самохідних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів незалежно від форми власності що підлягають експлуатації на вулично- дорожній мережі, загального користування, - уповноваженим органом спеціально- уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики.
Відповідно до Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених постановою Кабінету міністрів України №694 від 08.07.2009 року, реєстрація тракторів повинна проводитись інспекцією державного технічного нагляду, з видачею реєстраційних документів (свідоцтва про реєстрацію машини, трактора), та державних номерних знаків, присвоєння ідентифікаційного номеру з метою забезпечення єдиного обліку транспортних засобів контролю за відповідністю їх номерів, конструкцій та технічного стану діючим в Україні правилам, нормативам і стандартам.
Відповідно до п.4 Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених постановою Кабінету міністрів України №694 від 08.07.2009 року, машина реєструється протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, яка подається державному інспектору у відповідному районі.
Відповідно п. 4.16 Глави 10, «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за №282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Не проведення спадкодавцем позивача реєстрації трактора, позбавляє можливості отримати свідоцтво на спадщину у органах нотаріату.
Разом з тим, право власності ОСОБА_2 на трактор ніким не оспроюється та не спростовується.
Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Оскільки власник трактора правовстановлюючого документу на нього при житті не виготовив, так як своєчасно не зареєстрував машину в територіальному органі Держпродспоживслужби відповідно до Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого постановою КМУ № 694 від 08.07.2009 року, тому позивач не може реалізувати свої спадкові права.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно з ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та його батьки.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх невизнаних прав.
У відповідності до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, зокрема якщо це право не визнається іншою особою.
В разі неможливості оформлення спадкових прав в органах нотаріату спір може бути вирішено у позовному провадженні.
Враховуючи те, що позивачем надано суду лист нотаріуса, яким відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначене у позові рухоме майно і надано роз`яснення щодо підстав відмови, чим позивач підтвердила неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину в органах нотаріату, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 4, 12, 19, 141, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 328, 1217, 1222, 1225, 1261, 1268, 1269, 1296 ЦК України, ст.60 СК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування",
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності на на сільськогосподарськийміні-трактормарки DF-244,заводський номер НОМЕР_1 ,двигун НОМЕР_2 ,шасі НОМЕР_3 ,2011року випуску,вартістю на датупридбання 51700гривень, впорядку спадкуванняза закономпісля смертічоловіка ОСОБА_3 ,померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники:
Позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_7 .
Треті особи:
Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, місце знаходження: 10002, м.Житомир, вул.Гагаріна, 55, код ЄДРПОУ 40346926.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мінагротехніка", місце знаходження: 61204, м.Харків, проспект Людвіга Свободи, 48-А, кв.241, Харківська обл., код ЄДРПОУ 36106632.
Суддя: Шульга О.М.
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119887300 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Шульга О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні