Справа № 545/2134/24
Провадження № 2/545/1441/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.06.2024 року Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого суддіПотетія А.Г.
з участю секретаряМамишевої А.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради, треті особи: Перша Полтавська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 , про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом та прохала суд визнати за нею у порядку спадкування за законом, право власності на земельну ділянку, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з розташованим на ній житловим будинком з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку, надану для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . Посилалася на те, що в позасудовому порядку вирішити даний спір не можливо, в зв`язку з чим змушена звертатися до суду з даним позовом.
У судове позивач не з`явилася, попередньо надавши заяву, у якій просила суд розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача надав відзив в якому позовні вимоги не визнав та заперечував з приводу їх задоволення.
Третя особа ОСОБА_2 до суду не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Представник третьої особи Першої Полтавської державної нотаріальної контори не з`явився, наддав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , який був дядьком позивача ОСОБА_1 , про що складено відповідний актовий запис №1143, та підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданий Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Після померлого ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянка, надана для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з розташованим на ній житловим будинком з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 : земельна ділянка, надана для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Спадкодавець ОСОБА_3 на випадок своєї смерті не залишив заповіту, тому на виконання вимог ст. 1269 ЦК України, з заявою про прийняття спадщини позивачка ОСОБА_1 , як спадкоємиця - племінниця померлого, звернулася до Першої Полтавської державної нотаріальної контори, на підставі якої заведено спадкову справу №34/2023. В спадковій справі є заява про відмову від прийняття спадщини за всіма правовими підставами сестри померлого - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь племінниці померлого - ОСОБА_1 .
Інших заяв про прийняття спадщини чи відмову від спадщини не надходило.
01.05.2024 постановою державного нотаріуса Першої Полтавської державної нотаріальної контори Ярощук В. А. позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, зареєстрованих у встановленому законом порядку.
Згідно інформації Першої Полтавської державної нотаріальної контори №1044/02-14 від 07.05.2024. згідно матеріалів спадкової справи спадкоємицею за законом після померлого ОСОБА_3 , є його племінниця - ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району» Полтавської районної ради №48 від 30.01.2024 інформації про власника станом на 31.12.2012 відомості про паво власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами відсутні.
Згідно з витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , розташований на земельній ділянці площею 0,25га, з кадастровим номером 5324080301:01:001:0214, яка відповідає цільовому призначенню та використання.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.02.2023 інформація про зареєстроване право власності в Державному земельному кадастрі на земельну ділянку, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер 5324080301:01:001:0214-відсутні.
Таким чином, відсутність документа, який засвідчує право власності на нерухоме майно не позбавляє позивача права на спадщину та право власності на майно може бути визнано за спадкоємцем на підставі рішення суду.
Згідно ч. 3 ст. 1267 ЦК України спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Отже, закон дозволяє змінювати частки та об`єкти спадкового майна при прийнятті спадщини але за наявності постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії не можливо укласти між спадкоємцями відповідну угоду.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації. Неможливість оформлення свідоцтва про право на спадщину позбавляє спадкоємця за законом можливості вільно розпоряджатися майном.
Відповідно до ст. 328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.321ЦК України право власності є не порушеним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У силу ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
За змістом ст.1296Цивільного кодексуУкраїни оформлення спадщини здійснюється шляхом видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину. Як свідчить п. 23 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 р., у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є доведеними в судовому порядку та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 7, 8, 12, 13, 19, 30, 81, 141, 210, 228-229, 258- 274,354,430 ЦПК України,суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Полтавської міської ради, треті особи: Перша Полтавська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 , про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ) у порядку спадкування за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , право власності на земельну ділянку, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з розташованим на ній житловим будинком з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку, надану для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Судовий збір віднести за рахунок позивача.
Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Суддя: А. Г. Потетій
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119888556 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Потетій А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні