Справа № 346/1386/24
Провадження № 2/346/976/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.06.2024м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі головуючого судді Яремин М.М.
з участю секретаря Тимошишин І.Л.
провівши підготовче засідання в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Коршівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області, Державного підприємства «Національні інформаційні системи», в особі відокремленого підрозділу - Івано-Франківська регіональна філія Державного підприємства «Національні інформаційні системи», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Антонюк Оксана Василівна, про застосування наслідків недійсності нікчемного заповіту ,-
В С Т А Н О В И В:
позивач звернулася до Коломийського міськрайонного суду із вказаним позовом. В обгрунтування позовних вимог вона зазначає, що 26.08.1994 року між нею та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , укладено шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер в місті Фару Португальської Республіки, після смерті якого вона здійснила перевезення його тіла та поховання в с.Черемхів Коломийського району Івано-Франківської області, а також як спадкоємець за законом першої черги звернулася із заявою до приватного нотаріуса. ОСОБА_3 на день його смерті на праві власності належав житловий будинок в АДРЕСА_1 . Проте, після прийняття нею спадщини, крім неї, до нотаріуса із відповідною заявою звернулася дочка її чоловіка від першого шлюбу ОСОБА_4 , під час зустрічі із якою їй стало відомо, що ОСОБА_3 склав на її ім`я заповіт від 10.12.2012 року, посвідчений секретарем Черехівської сільської ради та зареєстрований в реєстрі за № 167, у зв`язку з чим позивач більше не може претендувати на спадщину після його смерті. Однак, дійсність такого заповіту ставиться позивачем під сумнів, оскільки почерк рукописного тексту в заповіті про прочитання заповідачем його тексту візуально відрізняється від почерку, який належав її чоловіку. Між останнім та нею тривалий час велося письмове спілкування шляхом обміну листів, а ним особисто вівся щоденник, із записами якого вона була ознайомлена. Їй достовірно відомо про візуальні характеристики його почерку та вона стверджує, що цей почерк йому не належить. Також нею ставиться під сумнів належність підпису саме її чоловіку та виконання його без збиваючих обставин (зокрема, намагання виконавця викривити свій почерк шляхом імітації почерку особи похилого віку, виконання в стані сп`яніння тощо). Тому позивач просить застосувати наслідки нікчемності заповіту як правочину шляхом виключення із Спадкового реєстру інформації про реєстрацію в даному реєстрі вказаного заповіту.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання, в якому вона просить призначити в даній справі судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити запитання: чи виконаний рукописний текст, який починається словами «цей заповіт…» і закінчується словами «…заповідачем особисто» від імені ОСОБА_3 у документі «заповіт від 10.12.2012 року, посвідчений секретарем Черемхівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області Тарантюк В.М. 10.12.2012 року та зареєстрований в реєстрі за №167» ОСОБА_3 чи іншою особою; чи виконаний підпис від імені ОСОБА_3 у рядку «підпис заповідача» у вищевказаному документі ОСОБА_3 чи іншою особою; чи виконано рукописний текст, який починається словами «цей заповіт…» і закінчується словами «…заповідачем особисто» від імені ОСОБА_3 у вищевказаному документі під впливом збиваючих факторів (природних, штучних), зокрема, намагання виконавця викривити свій почерк шляхом імітації почерку особи похилого віку, викривлення письма зміненими рухами, виконання в стані сп`яніння, незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; чи виконано підпис від імені ОСОБА_3 у рядку «підпис заповідача» у зазначеному документі під впливом збиваючих факторів (природних, штучних), зокрема, намагання виконавця викривити свій почерк шляхом імітації почерку особи похилого віку, викривлення письма зміненими рухами, виконання в стані сп`яніння, незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; особою якої статі виконано рукописний текст, який починається словами «цей заповіт...» і закінчується словами «…заповідачем особисто» у вищевказаному документі; до якої групи за віком належить виконавець рукописного тексту, який починається словами «цей заповіт…» і закінчується словами «…заповідачем особисто» у зазначеному документі. Проведення цієї експертизи просить доручити експертам Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру УМВС України (76005, м. Івано-Франківськ, вул. Національної Гвардії, 14), оплату за проведення експертизи покласти на позивача.
Позивач в підготовче засідання не з`явилася, її представник, адвокат Гресько В.В. подав до суду письмове клопотання, в якому просить підготовче засідання 20.06.2024 року провести у його та позивача відсутності, а також призначити в справі судову почеркознавчу експертизу, клопотання щодо якої позивачем подано разом з позовною заявою.
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилася, її представник, адвокат Лейб`юк Б.Б. подав до суду письмову заяву про проведення даного засідання у його та ОСОБА_2 відсутності, щодо заявленого стороною позивача клопотання про призначення почеркознавчої експертизи не заперечує.
Представник відповідача - Коршівської сільської ради в підготовче засідання не з`явився. ОСОБА_5 як представник подав до суду письмову заяву про долучення на виконання вимог ухвали суду оригіналу заповіту та проведення засідання 20.06.2024 року в його відсутності.
Представник відповідача Державного підприємства «Національні інформаційні системи», в особі відокремленого підрозділу - Івано-Франківська регіональна філія Державного підприємства «Національні інформаційні системи», а також приватний нотаріус Антонюк О.В. в підготовче засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомили.
В зв`язку з неявкою в підготовче засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалося.
Відповідно до положень ч.1ст.103ЦПКУкраїни суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Суд, вивчивши подані матеріали, вважає, що для забезпечення сторонам рівних можливостей щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, клопотання є обґрунтованим і підлягає задоволенню, оскільки для з`ясування зазначених позивачем питань та обставин, які мають істотне значення у справі, тобто для з`ясування чи виконаний рукописний текст та підпис заповідачем у вищевказаному заповіті, щодо застосування наслідків нікчемності якого заявлено вказаний позов, потрібні спеціальні знання.
Отже, в справі необхідно призначити судову почеркознавчу експертизу.
Згідно з п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України на час проведення експертизи суд може зупинити провадження у справі.
Тому провадження в справі з вказаної підстави слід зупинити.
Керуючись ст. ст. 103, 104, 108, 197, ч.2 ст.247, ст.ст. 252, 260, 261, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
призначити в даній справі судову почеркознавчу експертизу.
На вирішення експертизи поставити наступні запитання:
1. Чи виконаний рукописний текст, який починається словами «цей заповіт…» і закінчується словами «…заповідачем особисто» від імені ОСОБА_3 у документі «заповіт від 10.12.2012 року, посвідчений секретарем Черемхівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області Тарантюк В.М. 10.12.2012 року та зареєстрований в реєстрі за №167» ОСОБА_3 чи іншою особою?
2. Чи виконано підпис від імені ОСОБА_3 у рядку «підпис заповідача» у документі «заповіт від 10.12.2012 року, посвідчений секретарем Черемхівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області Тарантюк В.М. 10.12.2012 року та зареєстрований в реєстрі за №167» ОСОБА_3 чи іншою особою?
3. Чи виконано рукописний текст, який починається словами «цей заповіт…» і закінчується словами « …заповідачем особисто» від імені ОСОБА_3 у документі «заповіт від 10.12.2012 року, посвідчений секретарем Черемхівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області Тарантюк В.М. 10.12.2012 року та зареєстрований в реєстрі за №167» під впливом збиваючих факторів (природних, штучних), зокрема, намагання виконавця викривити свій почерк шляхом імітації почерку особи похилого віку, викривлення письма зміненими рухами, виконання в стані сп`яніння, незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо?
4. Чи виконано підпис від імені ОСОБА_3 у рядку «підпис заповідача» у документі «заповіт від 10.12.2012 року, посвідчений секретарем Черемхівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області Тарантюк В.М. 10.12.2012 року та зареєстрований в реєстрі за №167» під впливом збиваючих факторів (природних, штучних), зокрема, намагання виконавця викривити свій почерк шляхом імітації почерку особи похилого віку, викривлення письма зміненими рухами, виконання в стані сп`яніння, незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо?
5. Особою якої статі виконано рукописний текст, який починається словами «цей заповіт...» і закінчується словами «…заповідачем особисто» у документі «заповіт від 10.12.2012 року, посвідчений секретарем Черемхівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області Тарантюк В.М. 10.12.2012 року та зареєстрований в реєстрі за №167»?
6. До якої групи за віком належить виконавець рукописного тексту, який починається словами «цей заповіт…» і закінчується словами «…заповідачем особисто» у документі «заповіт від 10.12.2012 року, посвідчений секретарем Черемхівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області Тарантюк В.М. 10.12.2012 року та зареєстрований в реєстрі за №167»?
Виконання експертизи доручити експертам Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (76005, м. Івано-Франківськ, вул. Національної Гвардії, 14).
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 (тел.: НОМЕР_2 ), та роз`яснити їй положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.
Для проведення експертизи надіслати копію даної ухвали та матеріали справи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текстухвали складено 21 червня 2024 року.
Суддя: Яремин М. П.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119891444 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Яремин М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні