З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
20червня 2024 року
м. Одеса
Справа № 521/6501/24
Провадження № 2/521/3987/24
Малиновський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого - судді Гуревського В.К.
за секретаря - Федорова А.В.,
Учасники справи:
Позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне»
Представник позивача ОСОБА_1
Відповідач ОСОБА_2
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Одесі цивільнусправу за позовноюзаявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -
В С Т А Н О В И В:
До Малиновського районного суду м. Одеси звернулося з позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» до ОСОБА_2 , за яким просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» грошові кошти у сумі 57264,29 грн, а саме: заборгованість за комунальні послуги за період з серпня 2017 року по березень 2024 року у сумі 45460,4 грн, інфляційні втрати у розмірі 9504,81 грн, три відсотки річних - 2299,08 грн та судові витрати по справі, посилаючись на наступне.
ОСОБА_2 є власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Станом на 01 березня 2024 року заборгованість перед Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» складає 45460,4 грн. Враховуючи, що ОСОБА_2 не виконує обов`язок щодо сплати комунальних послуг, Позивач змушений з метою захисту своїх прав звернутися до суду для їх стягнення.
14 червня 2024 року представник позивача об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» Попова Олена Анатоліївна надала до суду клопотання про відшкодування судових витрат, де просила стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5200,00 грн.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явився повторно, про дату, час і місце судового засідання повідомлений у встановленому законом порядку, відзиву та заяву про поважність причин неявки в судове засідання суду не представив. Суд у зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 280 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача, ухвалив слухати справу за відсутності відповідача, що не з`явився, у порядку заочного розгляду справи.
Розгляд справи проводився в порядку спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити із задоволенням позову. Судом встановлені такі фактичні обставини на підставі представлених позивачем письмових доказів.
Судом встановлено наступне, 15 серпня 2005 року проведено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про реєстрацію за № 155612000000010514, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 31 жовтня 2005 року № 723 вирішено Комунальному підприємству «ДЄЗ «Південно-Західне» з балансу актом приймання- передачі жилий комплекс, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 на баланс ОСББ «Палубне».
Протоколом № 2 загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» від 20 березня 2016 року, прийнято рішення про введення в дію з 01 квітня 2016 року членських внесків, здійснювалося нарахування заборгованості за надані послуги СДПТ, опалення та за гаряче водопостачання.
Правовідносини з питань управління, утримання та використання спільного майна багатоквартирного будинку, створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку регулюються Цивільним кодексом України, Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Питання, пов`язані з вказаними правовідносинами регулюються Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Житловим кодексом УРСР та ін.
Відповідно до ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, асоціації.
Отже, крім вказаних законодавчих актів, ОСББ в своїй діяльності керується статутом, що має бути враховано під час розгляду справи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до статті 4 вказаного Закону об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає в здійсненні функцій, шо забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 10 вказаного Закону до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з частиною першою статті 85 ЦК України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад (ч. 1 ст. 98, ч. 1 ст. 99 ЦК України).
Отже, вищезазначений Закон України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Статтею 4 Закону «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Частиною 1 Розділу II Статуту ОСББ передбачено, що метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством.
Частиною 3 Розділу II Статуту передбачено, що завданням та предметом діяльності об`єднання є сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами.
Частиною 14 Розділу III Статуту передбачено, що до компетенції правління належить здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно із законодавством.
Частиною 2 Розділу V Статуту передбачено, що співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті в межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Обов`язки співвласників своєчасно та у повному обсязі сплачувати належні внески і платежі передбачені Законом України «Про' об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (ст. 15).
ОСОБА_2 є власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Станом на 01 березня 2024 року заборгованість перед Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» складає 45460,4 грн.
Протоколом № 07/2018 Зборів правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» від 19 грудня 2018 року з 01 січня 2019 року встановлено розмір внеску на утримання будинку і прилеглої території у розмірі: для власників квартир 1-го поверху - 5,65 грн./кв.м.; для власників 2-9-го поверхів - 5,93 грн./кв.м.; для офісних приміщень цокольного поверху - 5,03 грн./кв.м. Розмір внесків на опалення за 1 кв.м. опалювальної площі з 1 січня 2019 року 23,1 грн. щомісячно.
Протоколом № 03/2019 Зборів правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» від 24 грудня 2019 року з 01 січня 2020 року встановлено розмір внеску на утримання будинку і прилеглої території у розмірі: для власників квартир 1-го поверху - 6,17 грн./кв.м.; для власників 2-9-го поверхів - 6,45 грн./кв.м.; для офісних приміщень цокольного поверху - 5,49 грн./кв.м. Розмір внесків на опалення за 1 кв.м. опалювальної площі з 1 січня 2019 року 23,59 грн.
Протоколом № 1 Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» від 27 лютого 2021 року з 01 березня 2021 року встановлено розмір внеску на утримання будинку і прилеглої території у розмірі: для власників квартир 1-го поверху - 6,17 грн./кв.м.; для власників 2-9-го поверхів - 6,72 грн./кв.м.; для офісних приміщень цокольного поверху - 5,48 грн./кв.м. Обслуговування домофоних систем - 10 грн. з квартири. Плата за розподіл природного газу - 0,83 грн. за 1 кв.м. опалювальної площі. Розмір разового внеску на ремонт ліфту 2,23 грн. за 1 кв.м. Розмір внесків на опалення за 1 кв.м. опалювальної площі 18,63 грн. щомісячно.
Протоколом № 1 Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» від 13 лютого 2022 року з 01 лютого 2022 року встановлено розмір внеску на утримання будинку і прилеглої території у розмірі: для власників квартир 1-го поверху - 6,81 грн./кв.м.; для власників 2-9-го поверхів - 7,15 грн./кв.м.; для офісних приміщень цокольного поверху - 5,54 грн./кв.м. Обслуговування домофонних систем - 10 грн. з квартири. Плата за розподіл природного газу - 1,06 грн. за 1 кв.м. опалювальної площі. Розмір внесків на опалення за 1 кв.м. опалювальної площі 23 грн. щомісячно. Розмір обов`язкових внесків співвласників на водопостачання та водовідведення - 35,16 грн. за 1 метр кубічний.
Відповідно до ч. 1 статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно з ч. 2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення (договір чи делікт). Тобто, приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань.
За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Враховуючи, що Відповідач на тривалий час прострочила оплату комунальних послуг, з неї додатково підлягають стягненню інфляційні втрати та три відсотки річних. Сума інфляційних втрат складає 9504,81 грн.
Враховуючи обставини справи, суд вважає за необхідне визнати позов обґрунтованим та стягнути з відповідача на користь позивача суму заборгованості у повному обсязі у межах заявлених вимог.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов`язання в натурі. Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволені, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір з відповідача на користь позивача в розмірі 3028,00 гривень.
Позивачем заявлено про розмір витрат на професійну правничудопомогу в сумі 5200,00 гривень.
Відповідно до ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Частиною 3 ст. 137 ЦПК України передбачено, що для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно ізч.3ст.141ЦПКУкраїни,привирішенніпитання пророзподілсудовихвитрат судвраховує: 1)чипов`язаніці витратизрозглядомсправи; 2)чиєрозмір такихвитратобґрунтованимта пропорційнимдопредметаспору зурахуваннямцінипозову,значеннясправидля сторін,втомучислі чимігрезультатїї вирішеннявплинутинарепутацію сторониабочивикликала справапублічнийінтерес; 3)поведінкусторонипід часрозглядусправи,щопризвеладо затягуваннярозглядусправи,зокрема,поданнястороноюявно необґрунтованихзаявіклопотань,безпідставнетвердженняабо запереченнястороноюпевнихобставин,якімаютьзначення длясправи,безпідставнезавищенняпозивачем позовнихвимогтощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Відповідно доч.8ст.141ЦПКУкраїнирозмірвитрат,якісторонасплатила абомаєсплатитиу зв`язкузрозглядомсправи,встановлюєтьсясудомна підставіподанихсторонамидоказів (договорів,рахунківтощо). Такідокази подаютьсядозакінченнясудових дебатівусправіабо протягомп`ятиднівпісля ухваленнярішеннясудуза умови,щодозакінчення судовихдебатівусправі стороназробилапроце відповіднузаяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
За змістом пункту першого та другого частини другої статті 137 ЦПК України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч. 4 ст. 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені у повному обсязі, характер виконаної адвокатом роботи, принципи співмірності та розумності судових витрат, критерій реальності адвокатських витрат, а також критерій розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи, її складності та виконаної адвокатом роботи, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з позивача на користь відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 5200,00 гривень.
Керуючись ст. ст. 3,118, 119, 120, 121 ЦПК України, СУД
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» (ЄДРПОУ 33720428; м. Одеса, вул. Палубна, буд. 9/4) грошові кошти у сумі 57264 (п`ятдесят сім тисяч двісті шістдесят чотири) гривні 29 копійок, що складається з:
- заборгованість за комунальні послуги за період з серпня 2017 року по березень 2024 року у сумі 45460 (сорок п`ять тисяч чотириста шістдесят) гривень 4 копійок;
- інфляційні втрати у розмірі 9504 (дев`ять тисяч п`ятсот чотири) гривні 81 копійка;
- три відсотки річних 2299 ( дві тисячі двісті дев`яносто дев`ять) гривень 08 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» (ЄДРПОУ 33720428; м. Одеса, вул. Палубна, буд. 9/4) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Палубне» (ЄДРПОУ 33720428; м. Одеса, вул. Палубна, буд. 9/4) витрати на правову допомогу у розмірі 5200 (п`ять тисяч двісті) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційному суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення судуу повномуобсязі складено20червня 2024 року.
СУДДЯ В. К. Гуревський
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119894167 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Гуревський В. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні