ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2024 р. м. УжгородСправа № 907/383/24
Суддя Господарського суду Закарпатської області Лучко Р.М.,
Розглянув матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», м. Ужгород
до відповідача Громадської організації «Товариство циган Закарпаття «Рома», м. Ужгород
про стягнення 94 185,71 грн
секретар судового засідання Піпар А.Ю.
учасники справи не викликались
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» звернулося до Господарського суду Закарпатської області з позовом до Громадської організації «Товариство циган Закарпаття «Рома» про стягнення 94 185,71 грн вартості необлікованого об`єму природного газу внаслідок несанкціонованого відбору (крадіжки) природного газу (наявність несанкціонованого газопроводу), що зафіксовано Актом про порушення №ZK03485 від 22.09.2023, за результатами якого Комісією з розгляду актів про порушення прийнято рішення від 09.11.2023 за період з 22 березня 2023 року до 22 вересня 2023 року.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №907/383/24 визначено головуючого суддю Лучка Р.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 квітня 2024 року.
Ухвалою суду від 22 квітня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглянути спір в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено строки для подання заяв по суті спору.
Відповідач не скористався наданим йому правом заперечити проти позовних вимог та надати суду відзив на позов. Ухвала суду про відкриття провадження у справі, яка була надіслана на офіційну юридичну адресу відповідача (88000, м. Ужгород, вул. Донська, буд. 4) отримана Громадською організацією «Товариство циган Закарпаття «Рома» 26.04.2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за трек-номером 0600913245064 та вбачається з відомостей з вебсайту Укрпошти щодо відстеження рекомендованого відправлення за трек-номером 0600913245064.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач мав час та можливість надати свої заперечення з приводу предмета спору, та докази, які мають значення для розгляду справи по суті.
Згідно з ч. 2 ст. 14 ГПК України учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Відтак, відповідно до положень ч. ч. 8, 9 ст. 165, ч. 1 ст. 251 ГПК України у зв`язку з ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ПОЗИЦІЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Правова позиція позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані виявленим самовільним несанкціонованим газопроводом через який не обліковується природний газ на об`єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Богатирська, 45, що є порушенням, передбаченим п.п. 1 п. 1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (надалі Кодекс ГРС), відповідальність за яке передбачена положеннями п. 1 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРС у вигляді компенсації Оператору ГРМ вартості необлікованого через порушення об`єму природного газу, що за підрахунками позивача становить 94 185,71 грн.
Заперечення (відзив) відповідача.
Відповідачем не подано суду відзиву на позов.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
01 грудня 2006 року між Ужгородською міською радою, як Позичкодавцем та Громадською організацією «Товариство циган Закарпаття «Рома», як Користувачем укладено Договір за умовами п.п. 1, 2 якого Позичкодавець безоплатно передає, а Користувач приймає в безстрокове користування нежитлове приміщення площею 79,7 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Богатирська, 45, вказане в плані під літ. «А» з метою використання його Користувачем для влаштування недільної ромської школи.
Термін дії даного Договору встановлюється до моменту витребування зазначеного приміщення (п. 3 Договору від 01.12.2006).
Право комунальної власності Ужгородської міської ради на нежитлове приміщення площею 79,7 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Богатирська, 45 підтверджується долученою до позову Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №353179405 від 06.11.2023 року.
За встановленими у справі обставинами на час розгляду справи в суді означений Договір позички від 01.12.2006 сторонами не розірвано, а нежитлове приміщення площею 79,7 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Богатирська, 45 продовжує знаходитися в користуванні Громадської організації «Товариство циган Закарпаття «Рома».
При цьому, доказів укладення між сторонами Договору розподілу природного газу та/або подання відповідачем Заяви-приєднання до такого Договору сторонами у справі суду не надано.
22 вересня 2023 року працівниками Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» на об`єкті відповідача в м. Ужгород, вул. Богатирська, 45 встановлено наявність несанкціонованого газопроводу, через який не обліковується витрата природного газу яке відповідно до п. 1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу.
Дані порушення, зафіксовано актом про порушення №ZK 03485 від 22.09.2023 (надалі Акт про порушення), складеного та підписаного за участю представник органу місцевого самоврядування Сердюк О.О. та керівника Громадської організації «Товариство циган Закарпаття «Рома» Адам С.Й., які підписали Акт про порушення без зауважень.
Відповідно до наявних в матеріалах справи Акту про порушення, фотофіксації виявленого порушення вбачається врізка в газову мережу відповідачем через некомерційний лічильник №1646186, неопломбований вузол обліку та кран у відкритому положенні.
Згідно з Актом про порушення вбачається, що на об`єкті відповідача в м. Ужгород, вул. Богатирська, 45 встановлено наступне газоспоживаюче обладнання: 4 конвектори потужністю по 5,6 кВт кожен та 1 конвектора, потужністю 5,8 кВт.
Акт про порушення у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС розглянуто та задоволено комісією АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» з розгляду актів про порушення, про що свідчить витяг з рішення комісії від 09.11.2023 року.
У зв`язку з наведеним, позивачем здійснено нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання, що відповідно до розрахунків годинної витрати природного газу становить: 0,73 м.куб./год. конвектор 5,8 кВт, 0,73 м.куб./год. конвектори 0,70 кВт та 1,42 м.куб./год. ПГ-4.
Розрахунок позивачем здійснено за період з 22.03.2023 по 22.09.2023 (шість місяців до дати виявлення порушення).
Так, згідно з Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу, що не є побутовим від 09.11.2023, Розрахунком об`ємів та вартості природного газу за вказаний період (з 22.03.2023 по 22.09.2023), Розрахунком витрат газоспоживаючого обладнання за адресою: м. Ужгород, вул. Богатирська, 45, перерахований до сплати об`єм природного газу становить 5490,40 м.куб., вартість якого становить 94 185,71 грн.
Зазначена вартість донарахованого об`єму природного газу пред`явлена до сплати відповідачу окремим платіжним рахунком на оплату б/н б/д, шляхом надсилання такого рахунку Громадській організації «Товариство циган Закарпаття «Рома» та керівнику Громадської організації Адам С.Й. рекомендованими поштовими відправленнями, що підтверджується фіскальними чеками від 16.01.2024) разом із вимогою № 880-Сл-96-0124 від 16.01.2024. Відповідачем вказана вимога залишена без відповіді та задоволення, а рахунок без оплати.
Зважаючи на вищенаведене, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права з даним позовом, предметом якого позивачем визначено стягнення вартості необлікованого (донарахованого) відповідачу об`єму природного газу в розмірі 94 185,71 грн.
Встановлення наявності підстав для стягнення з відповідача 94 185,71 грн вартості необлікованого через порушення об`єму природного газу за період з 22.03.2023 по 22.09.2023 становить предмет судового розгляду в даній справі.
ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частин першої та другої статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Згідно з приписами частин першої - третьої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
У відповідності до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписами статті 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно зі статтею 224 Господарського кодексу України (далі - ГК України) учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до частини першої статті 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" (далі Закон) постановою від 30.09.2015 N 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Пункт 1 глави 1 Розділу VI Кодексу ГРС визначає, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними "газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу .
Договір розподілу природного газу є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної Споживачем заявам-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що на є побутовим) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплати рахунка Оператора ГРМ, та/бо документально підтверджене споживання природного газу (п.1.3. Договору).
Відповідно до абзацу 12 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС договір на приєднання до газорозподільної системи/договір на приєднання - це письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання об`єкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи.
За встановленими у справі обставинами між сторонами Договір розподілу природного газу до моменту виявлення порушення позивачем та оформлення Акту про порушення, - не укладався.
Відповідно до абзацу 44 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціонований споживач фізична, юридична особа або фізична особа - підприємець, яка без укладання договору розподілу природного газу з оператором газорозподільної системи або на об`єкті, який не підключений до ГРМ в установленому порядку, здійснює несанкціонований відбір природного газу.
Несанкціонованим газопроводом є самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу) (абзац 42 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС).
Згідно з абзацом 39 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціонованим втручанням в роботу газорозподільної системи є втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Згідно з приписами пунктів 1 та 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо, зокрема, відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку наявності ознак несанкціонованого газопроводу представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
У відповідності до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до пунктів 1 та 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Матеріалами справи підтверджується, що 22 вересня 2023 року працівниками Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» на об`єкті відповідача, що знаходиться в м. Ужгород, вул. Богатирська, 45, в присутності власника нерухомого майна представника Ужгородської міської ради було встановлено наявність несанкціонованого газопроводу, через який витрата природного газу не обліковується, яке відповідно до п. 1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу.
Крім того, за встановленими у справі обставинами відповідач в розумінні абзацу 44 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС на моменту оформлення Акту про порушення вважається несанкціонованим споживачем природного газу в нежитловому приміщенні площею 79,7 м.кв., що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Богатирська, 45, переданому в безоплатне користування Ужгородською міською радою за Договором від 01.12.2006 року.
Дані порушення, зафіксовано Актом про порушення №ZK 03485 від 22.09.2023, складеного за участю представника несанкціонованого споживача - керівника Громадської організації «Товариство циган Закарпаття «Рома» та органу місцевого самоврядування, якими і підписано Акт про порушення без зауважень чи заперечень.
Відповідачем, при цьому, і до суду не подано будь-яких доказів на спростування означених доказів та аргументів позивача.
Отже, внаслідок самовільної врізки в газову мережу через некомерційний лічильник №1646186, неопломбований вузол обліку та кран у відкритому положенні на об`єкті відповідача, що знаходиться в м. Ужгород, вул. Богатирська, 45, відповідачем порушено зазначені вище вимоги Кодексу ГРС та вказане порушення відповідно до пункту 1 глави 2 Розділу ХІ даного Кодексу має наслідком перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу Споживачу, яким воно допущено.
Приписами пункту 8 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з пунктами 10-12 вказаної глави розділу XI Кодексу ГРС Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
З матеріалів справи вбачається, що листом №706 від 12.10.2023 позивачем було повідомлено відповідача про дату засідання комісії з розгляду актів про порушення (рекомендоване відправлення за трек-номером 8800901328680, фіскальний чек від 12.10.2023).
Як встановлено судом і це підтверджується матеріалами справи, Акт про порушення у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС розглянуто та задоволено комісією АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» з розгляду актів про порушення, про що свідчить витяг з рішення комісії від 09.11.2023 року.
Враховуючи викладене, судом встановлено підставність доводів та аргументів позивача щодо порушення відповідачем п.п. 1 п. 1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС у вигляді самовільного несанкціонованого газопроводу та, відповідно, несанкціонованого відбору природного газу на об`єкті відповідача що знаходиться в м. Ужгород, вул. Богатирська, 45.
При цьому, донарахування об`єму природного газу у зв`язку з виявленим порушенням є одним із засобів обліку протранспортованого природного газу, що передбачений Кодексом ГРС, який згідно з умовами договору розподілу природного газу, поширюється на Сторін договору.
У відповідності до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільчих систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (пункт 12 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС).
Згідно з пунктом 1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до зазначених норм, судом встановлено, що позивачем здійснено нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання, виявленого відповідно Акту про порушення, що становить: 0,73 м.куб./год. конвектор 5,8 кВт, 0,73 м.куб./год. конвектори 0,70 кВт та 1,42 м.куб./год. ПГ-4 за період з 22.03.2023 по 22.09.2023 (шість місяців до дати виявлення порушення), що за підрахунками Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» становить 94 185,71 грн.
У відповідності до положень Кодексу, зазначена вартість донарахованого об`єму природного газу пред`явлена до сплати відповідачу окремим платіжним рахунком на оплату б/н б/д, шляхом надсилання такого рахунку Громадській організації «Товариство циган Закарпаття «Рома» та керівнику Громадської організації Адам С.Й. рекомендованими поштовими відправленнями, що підтверджується фіскальними чеками від 16.01.2024) разом із вимогою № 880-Сл-96-0124 від 16.01.2024.
При цьому, як вже зазначалося вище, відповідно до Акту про порушення на об`єкті відповідача на об`єкті відповідача що знаходиться в м. Ужгород, вул. Богатирська, 45 було виявлено наявність 5 одиниць газоспоживаючого обладнання: 4 конвекторів потужністю по 5,6 кВт кожен та 1 конвектора, потужністю 5,8 кВт, тоді як розрахунок донарахування позивачем здійснено також і з урахування газоспоживаючого обладнання ПГ-4 (плита газова), наявність якої на об`єкті відповідача на час виявлення порушення та складання Акту про порушення документально не підтверджується, а відтак, здійснені позивачем в цій частині донарахування на суму 34 610,12 грн (відповідно до розрахунку об`ємів та вартості природного газу) не відповідають пункту 1 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.
Згідно з частиною другою статті 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час; боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України (п. 8.1. Типового Договору розподілу природного газу ).
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушення зобов`язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Пунктом 4 ст. 611 цього Кодексу визначено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Ця норма кореспондується зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, враховуючи, що сукупністю наявних у справі доказів належним чином підтверджується, а відповідачем жодними доказами не заперечується наявність самовільного несанкціонованого газопроводу через який не обліковується витрата природного газу на об`єкті відповідача що знаходиться в м. Ужгород, вул. Богатирська, 45, судом встановлено правомірність здійсненого позивачем нарахування вартості необлікованого об`єму природного газу в частині документально підтвердженої наявності на об`єкті споживання газоспоживаючого обладнання: 4 конвекторів потужністю по 5,6 кВт кожен та 1 конвектора, потужністю 5,8 кВт, - у зв`язку з чим позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» підлягає частковому задоволенню шляхом стягнення з відповідача вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в підтвердженому розмірі 59 572,59 грн, а вимоги в цій частині суд визнає правомірними, обґрунтованими, незапереченими відповідачем, а відтак, такими, що підлягають задоволенню.
В задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача 34 610,12 грн вартості необлікованого об`єму природного газу, донарахованої по газоспоживаючому обладнанню ПГ-4 (плита газова) належить відмовити, позаяк наявність означеного газоспоживаючого обладнання на об`єкті відповідача на час складання Акту про порушення документально не підтверджується.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Положеннями статей 13-14 ГПК України унормовано, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В той же час, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до статті 73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Сторонами у справі не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження наявності інших обставин ніж ті, що досліджені судом, позовні вимоги, які є предметом розгляду в даній справі відповідачем визнаються, а відтак, зважаючи на зазначене вище, позовні вимоги як обґрунтовано заявлені, підтверджені належними та допустимими доказами підлягають до часткового задоволення судом.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору на підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони у справі пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
В той же час, з урахуванням ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» зайво сплачений позивачем судовий збір в розмірі 605,60 грн може бути повернутий з Державного бюджету України Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» в порядку п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» за його клопотанням.
Відповідно до ч. 5 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 126, 129, 221, 236, 238, 240, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Громадської організації «Товариство циган Закарпаття «Рома» (88000, м. Ужгород, вул. Донська, буд. 4, код ЄДРПОУ 22089526) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» (88015, м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2, код ЄДРПОУ 05448610) 59 572,59 грн (п`ятдесят дев`ять тисяч п`ятсот сімдесят дві гривні 59 копійок) вартості необлікованого об`єму природного газу та 1532,17 грн (одну тисячу п`ятсот тридцять дві гривні 17 копійок) у повернення сплаченого судового збору.
3. В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного Господарського суду
Повне судове рішення складено та підписано 21 червня 2024 року.
СуддяЛучко Р.М.
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119895304 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Лучко Р.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні