Справа № 309/3113/24
Провадження № 2/309/776/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
21 червня 2024 року м. Хуст
Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Ткач О.О., розглянувши матеріали позовної заяви керівника Хустської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Комунальне некомерційне підприємство «Хустська районна лікарня імені Віцинського О.П.» Хустської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Керівник Хустської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Комунальне некомерційне підприємство «Хустська районна лікарня імені Віцинського О.П.» Хустської міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів на лікування потерпілого неповнолітнього у розмірі 16347,54 грн.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суддя приходить до наступного висновку.
Позовна заява за змістом і формою повинна відповідати вимогам ст.ст.175-177 ЦПК України. Відповідно до вимог ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Однак, до позовної заяви не додано документа, що підтверджує сплату судового збору чи документа, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З позовної заяви вбачається, що керівник Хустської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України звернувся до суду з позовною заявою, в якій зазначена позовна вимога майнового характеру, ціна позову 16347,54 грн.
В позові зазначено, що за подання вказаної позовної заяви судовий збір не сплачується відповідно до вимог ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», згідно якого від сплати судового збору звільняються позивачі за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Натомість, предметом заявлених позовних вимог є відшкодування витрат, понесених закладом охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілої від злочину. Відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину, регламентується ст.1206 ЦК України, на норми якої посилається також і прокурор у позовній заяві.
Зміст та суб`єктний склад зобов`язання, що регулюються ст.1206 ЦК України, дозволяють констатувати, що це зобов`язання не є договірним, але й не є зобов`язанням із відшкодування шкоди в розумінні статті 1177 ЦК України (відшкодування шкоди фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення), оскільки, зокрема, понесені закладом охорони здоров`я (кредитором) витрати на лікування не є завданою боржником (особою, яка вчинила злочин) шкодою. Зазначене має принципове значення, оскільки покладений на відповідну особу обов`язок не є видом цивільно-правової відповідальності, до цих правовідносин не підлягають застосуванню загальні положення про відшкодування шкоди, у тому числі такі, що стосуються підстав виникнення зобов`язання, змісту шкоди, солідарного обов`язку боржників тощо.
При цьому, посилання прокурора на пч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» не може бути підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки ні прокуратура, ні органи, в інтересах яких пред`явлено позов, не є потерпілим від злочину, згідно змісту позовної заяви.
Відповідно до п 2, 6 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах: про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також смертю фізичної особи; про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення. В свою чергу, прокурор просить стягнути з винної особи витрати, понесені Комунальне некомерційне підприємство «Хустська районна лікарня імені Віцинського О.П.» Хустської міської ради на стаціонарне лікування неповнолітньої потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , однак, з матеріалів позовної заяви встановлено, що позивачам - юридичним особам, не завдано збитків внаслідок вчинення кримінального правопорушення, оскільки прокурор зазначає, що потерпілим в вказаному випадку є неповнолітня особа ОСОБА_2 , а не позивач, який витратили кошти на його лікування. Отже, Національна служба здоров`я України, в інтересах якого прокурором заявлено позов, не відносяться до жодної категорії осіб, які згідно зі ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях. Наведене вище узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у постанові від 17 січня 2019 року в справі № 462/375/17. За таких обставин у вказаному випадку відсутні визначені законом підстави для звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно з п/п.1 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, справляється судовий збір, ставка якого складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 гривень. Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у сумі 3028 грн. за вимогу майнового характеру та надати відповідний підтверджуючий документ про його сплату.
Відповідно до ч.1 ст 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 175, 177, 185, 258-261, 353, 354 ЦПК України, суддя
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву керівника Хустської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Комунальне некомерційне підприємство «Хустська районна лікарня імені Віцинського О.П.» Хустської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 7 (сім) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме: додати до позовної заяви документи, що підтверджують сплату судового збору у розмірі 3028 грн.
Роз`яснити, що у разі невиконання вимог даної ухвали у вказаний строк, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Хустського
районного суду: Ткач О.О.
Суд | Хустський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119897654 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Хустський районний суд Закарпатської області
Ткач О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні