Справа №752/18354/23
Провадження №2-о/752/51/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року м. Київ
Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кордюкової Ж.І.,
за участю секретаря Дураєвої А.О.,
заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Носівська державна нотаріальна контора, Носівську міська рада Чернігівської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Гунько Олександр Юрійович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа Носівська державна нотаріальна контора, Носівська міська рада Чернігівської області.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Києві помер батько заявниці ОСОБА_2 .
Після його смерті відкрилася спадщина, до якої увійшов житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Батько заявниці за життя був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Проте за станом здоров`я з весни 2009 року до дня смерті ОСОБА_2 проживав разом зі своєю дочкою ОСОБА_1 .
З метою оформлення спадкових прав після смерті батька заявниця зверталась до Носівської державної нотаріальної контори. Нотаріусом було повідомлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заведена та їй необхідно звернутись до суду за визначенням додаткового строку для прийняття спадщини або із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Заявниця єдина, хто бажає прийняти спадщину після смерті ОСОБА_2 , інших спадкоємців немає.
Відсутність даних, які б підтверджували факт постійного проживання заявниці з батьком на момент його смерті унеможливлює належне оформлення спадкових прав на майно, яке належало батьку.
Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття разом зі спадкодавцем заявниці необхідно для юридичного оформлення своїх спадкових прав.
Просив встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто станом на 12.07.2011 за адресою: АДРЕСА_2 .
08.09.2023 судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі, призначено її до розгляду в порядку окремого провадження.
20.02.2024 судом постановлено ухвалу про залучення до участі в справі заінтересованої особи.
Заявниця ОСОБА_1 підтримала заявлені вимоги, просила їх задовольнити.
Допитана як свідок ОСОБА_3 пояснила, що ОСОБА_1 - її подруга з 1986 року. Вона знає батька подруги, його звали ОСОБА_2 . Коли вони були дітьми, він жив у с. Баришівка. Він помер в 2011 році. На момент смерті батько проживав разом з дочкою в АДРЕСА_3 , оскільки в 2009 році він переніс інсульт, після чого ОСОБА_1 забрала батька до себе, оскільки він потребував стороннього догляду.
Допитана як свідок ОСОБА_6 пояснила, що ОСОБА_1 - її сусідка з кв. №74 . Вона знала її батька, оскільки бувала у неї вдома. Батько жив з ОСОБА_1 з 2009 року, бо хворів і дочка забрала його до себе і доглядала, вони жили разом. Батько сусідки помер в 2011 році. На момент його смерті батько і його дочка ОСОБА_1 жили разом.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явився.
Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Києві.
ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 на праві власності належав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
В період з 25.05.2009 по 05.06.2009 ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні в Київській міській клінічній лікарні №10. В його медичних картках зазначена адреса: АДРЕСА_3 .
Згідно з медичною картою стаціонарного хворого №73701 ОСОБА_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , проходив стаціонарне лікування в Київській міській клінічній лікарні №10 в період з 16.04.2010 по 11.05.2010.
Носівська державна нотаріальна контора у листі від 31.08.2023 №798/01-16 роз`яснила ОСОБА_1 , що з метою захисту своїх прав їй необхідно звернутись до суду за визначенням додаткового строку для прийняття спадщини або із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Згідно з ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В пункті 23 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» міститься роз`яснення, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
У статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України ).
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом норми статті 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Суд відзначає, що заявником було доведено факт наявності у неї волі щодо реалізації своїх спадкових прав після смерті батька та наступного невизнання її прав на спадкування з боку нотаріуса через неможливість документально підтвердити факт проживання разом зі спадкодавцем на день відкриття спадщини.
В судовому засіданні було встановлено, що заявниця ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_3 . Разом з нею з 2009 року за цією адресою проживав її батько ОСОБА_7 по день своєї смерті.
Зазначену обставину беззаперечно підтвердили також свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , які повідомили суд що ОСОБА_1 та її батько проживали разом за адресою: АДРЕСА_3 , до дня смерті останнього.
Свідчення свідків узгоджуються з іншими письмовими доказами по справі, та поясненнями, які надала заявниця в судовому засіданні.
Таким чином, відсутність документального підтвердження того, що спадкоємець ОСОБА_1 проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, позбавляють її права отримати спадщину, яка залишилась після смерті батька.
За таких обставин суд вважає, що в судовому засіданні заявниця довела належними та достатніми доказами, що постійно проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто станом на 12.07.2011 за адресою: АДРЕСА_2 , що має наслідком задоволення заяви.
Відповідно до положень ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати по цій справі заявниці не відшкодовуються, оскільки іншого не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 12-13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 267-269, 273, 293, 315-319, 354-355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто станом на 12.07.2011 за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Носівська міська рада Чернігівської області, місцезнаходження: Чернігівська область, Носівський район, м. Носівка, вул. Центральна, б.20, код ЄДРПОУ 04061984.
Заінтересована особа: Носівська державна нотаріальна контора , місцезнаходження: Чернігівська область, Носівський район, м. Носівка, вул. Центральна, б.20, код ЄДРПОУ 02901687.
Рішення складене 18.06.2024.
Суддя Ж. І. Кордюкова
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119901393 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Кордюкова Ж. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні