Справа № 589/1430/24
Провадження № 1-кп/589/550/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2024 року
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4
- у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов обвинувальний акт, згідно якого ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, а саме у заволодінні грошовими коштами, шляхом обману.
Так, 17.05.2023 ОСОБА_4 , яка фактично зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до відділу соціального захисту населення апарату Середино-Будської міської ради з заявою про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи.
Під час заповнення даної заяви фахівцем роз`яснено ОСОБА_4 , що внесення відомостей до даної заяви має офіційний характер і їй потрібно проживати за тією адресою, яку вона вказала в заяві, в разі порушення цих умов вона може понести кримінальну відповідальність.
Усвідомлюючи зміст заяви, ОСОБА_4 власноручно поставила в ній підпис, тим самим даючи згоду на вищезазначені умови призначення та виплати допомоги. Сформована заява про взяття на облік передається до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення управління соціального захисту населення Шосткинської райдержадміністрації для подальшого включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, таким чином щодо ОСОБА_4 , сформовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 17.05.2023 № 5914-7001789355.
З 01.05.2023 ОСОБА_4 нараховувались виплати, а саме: державна допомога на проживання внутрішньо перемішеним особам.
Після написання відповідної заяви, Управляння соціального захисту населення надало ОСОБА_4 статус внутрішньо переміщеної особи, яка згідно умов отримання грошової допомоги зобов`язана проживати за місцем мешкання, яке зазначила в заяві, а саме: АДРЕСА_2 . В свою чергу, ОСОБА_4 , усвідомлюючи наслідки своїх неправомірних дій, залишилася за місцем постійного проживання в АДРЕСА_1 , та продовжувала отримувати грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа у розмірі 2000 грн. на місяць, не повідомивши Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації Сумської області про зміну обставин, чим порушила умови надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам.
З 01.05.2023 по 30.09.2023 ОСОБА_4 шляхом обману отримавала грошову допомогу у розмірі 10 000 грн. та розпорядилася на власний розсуд.
Відповідно до пункту 3 Порядку, допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року. В наступних розмірах : для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 грн., для інших осіб - 2000 грн. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року.
Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщенім особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема, через Єдиний державний ВЕБ-портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження знищення нерухомого майна, в наслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією
ІНФОРМАЦІЯ_1 включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.
Таким чином, ОСОБА_4 , порушуючи умови взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, маючи протиправний умисел направлений на заволодіння бюджетними коштами державної допомоги переміщеним особам на проживання, шляхом обману, діючи умисно, з корисливих мотивів, в повній мірі усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, вказала завідомо не правдиві відомості в заяві, яку подала до відділу соціального захисту населення апарату Середино-Будської міської ради, та діючи умисно, маючи умисел на протиправне заволодіння коштами з Державного бюджету України, діючи шляхом обману, переслідуючи при цьому ціль незаконного збагачення, отримала державну допомогу за травень-вересень 2023 року на загальну суму 10000 грн, які витратила на власний розсуд, що підтверджується протоколом розрахунків управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації за вищевказаний період, таким чином заволоділа бюджетними коштами на суму 10000 грн., котрі були їй перераховані на особистий рахунок AT КБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
В підготовчому судовому засіданні 19.06.2024 обвинувачена заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України. В обгрунтування клопотання обвинувачена вказувала на те, що вона щиро розкаюється у вчиненому, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, повністю відшкодувала завдану шкоду.
Судом було роз`яснено обвинуваченій право наполягати на подальшому проведенні судового розгляду в повному обсязі в загальному порядку. Обвинувачена заявила, що підтримує клопотання та наполягає на його розгляді, розуміючи той факт, що ст. 45 КК України є нереабілітуючою підставою звільнення від кримінальної відповідальності.
Прокурор не заперечував проти клопотання обвинуваченої, вважає за можливе закрити дане кримінальне провадження на підставі ст. 45 КК України.
Представник потерпілого в судове засідання не з`явився, просив розглядати справу за його відсутності, в заяві підтвердив, що шкода відшкодована.
Вислухавши думки учасників кримінального провадження, перевіривши відповідність клопотання обвинуваченої вимогам чинного КПК України, обґрунтованість і наявність підстав для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, суд вважає, що його слід задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 44 КК України і ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
В свою чергу, положеннями ст. 45 КК України передбачається, що особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Відповідно до пункту 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» дійове каяття полягає в тому, що після вчинення кримінального правопорушення особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Відсутність хоча б однієї із зазначених складових дійового каяття виключає звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст. 45 КК України. Виняток можуть становити лише випадки вчинення злочину чи замаху на нього, внаслідок яких не заподіяно шкоду або не завдано збитки.
Так в процесі розгляду клопотання, судом встановлено, що ОСОБА_4 вперше вчинила кримінальний проступок, передбачений ч. 1 ст. 190 КК України, а саме: заволоділа грошовими коштами, шляхом обману.
Також в судовому засіданні обвинувачена визнала провину у вчиненому, висловила щирий жаль з приводу цього та осуд своєї поведінки, зазначила, що зробила для себе належні висновки і обіцяла, що більше такого не повториться.
Таким чином судом встановлено, що обвинувачена щиро розкаялася.
Крім того, ОСОБА_4 активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, що підтверджено стороною обвинувачення, та випливає з пояснень обвинуваченої щодо її співпраці в установленні обставин справи.
Представник потерпілого також підтвердив, що шкода, завдана кримінальним правопорушенням, обвинуваченою відшкодована.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявні підстави, передбачені ст. 45 КК України, для звільнення обвинуваченої ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. При цьому, частиною 7 цієї статті передбачено, що закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує.
Оскільки встановлено, що наявні всі підстави, передбачені ст. 45 КК України, для звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченої, а також враховуючи те, що ОСОБА_4 наполягає на закритті кримінального провадження, суд вважає за можливе звільнити її від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 190 КК України, на підставі ст. 45 КК України, а кримінальне провадження - закрити.
У кримінальному провадженні речові докази та процесуальні витрати відсутні.
Керуючись ст.ст. 44, 45 КК України, ч.ч. 2, 7 ст. 284, ст.ст. 285, 288, 369-372 КПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, на підставі ст. 45 КК України.
Кримінальне провадження № 589/1430/24 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_1
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2024 |
Оприлюднено | 25.06.2024 |
Номер документу | 119911699 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Прачук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні