Справа № 677/1014/24
Провадження № 2/677/538/24
У Х В А Л А
24 червня 2024 року м. Красилів
Суддя Красилівського районного суду Хмельницької області Гладій Л.М., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: орган опіки та піклування Антонінської селищної ради Хмельницього району, орган опіки та піклування Оржицької селищної ради Полтавської області, про позбавлення батьківських прав, припинення стягнення аліментів та стягнення аліментів, -
В с т а н о в и в :
До провадження Красилівського районного суду Хмельницької області надійшла справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: орган опіки та піклування Антонінської селищної ради Хмельницього району, орган опіки та піклування Оржицької селищної ради Полтавської області, про позбавлення батьківських прав, припинення стягнення аліментів та стягнення аліментів.
Одночасно з позовною заявою представник позивача ОСОБА_1 адвокат Богач А.А. подав клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору.
Розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору, приходжу до висновку про відмову в задоволенні клопотання з наступних підстав.
Відповідно до ст.1Закону України«Про судовийзбір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно до ч. 1 ст.4Закону України«Про судовийзбір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 3 ст.136ЦПК України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи або звільнити від їх сплати.
Згідност. 8 Закону України «Про судовий збір»суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. На тій же підставі суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Відповідно до п. 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17 жовтня 2014 року єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі ст.10ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Уст.129Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Між тим, з урахуванням дії принципу змагальності, питання щодо звільнення від сплати судового збору вправі поставити перед судом позивач шляхом подання відповідного обґрунтованого клопотання, у якому повинно бути наведено обставини, котрі свідчать про незадовільне скрутне матеріальне становище особи, та подати суду відповідні докази. Такими доказами можуть бути, зокрема, документи про рівень доходу позивача, документи про заборгованість за комунальні послуги, документи про стягнення заборгованості з позивача в межах виконавчого провадження, відомості про відсутність рухомого чи нерухомого майна, від яких позивач може отримувати доходи, тощо.
Так, позивач просить звільнити її від сплати судового збору, однак не обґрунтувала, не навела обставин, котрі свідчать про її незадовільне скрутне матеріальне становище, та не подати суду відповідні докази (документи, що підтверджують об`єктивно її майновий стан та які свідчили, що її майновий стан на даний час у повному обсязі чи частково перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі).
За таких обставин, суд позбавлений можливості оцінити майновий стан позивача, а тому не вбачає підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, оскільки звільнення від сплати судового збору допускається лише у виключних випадках. При цьому, суд бере до уваги, що звільнення від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду. Позивач не звертався до суду з клопотаннями про відстрочення, розстрочення сплати судового збору або зменшення розміру судового збору.
Враховуючи вищевикладене, оскільки позивач не обґрунтувала та не подала до суду докази на підтвердження обставин того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за подану заяву у встановлений законом порядку, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору.
Відсутність у позивача пільг щодо сплати судового збору ніяким чином не порушує положення п. 1 ст.6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод (про право на справедливий суд), оскільки не перешкоджає вказаній особі у доступі до суду і не ускладнює його таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права.
На підставі викладеного, керуючисьст.129 Конституції України, ст.ст.136,258,260 ЦПК України,ст. 8 Закону України «Про судовий збір»,
П о с т а н о в и в :
Відмовити у задоволенні клопотання представнику позивача ОСОБА_1 адвокату БогачуАнатолію Анатолійовичу про звільнення від сплати судового збору.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Гладій
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2024 |
Оприлюднено | 25.06.2024 |
Номер документу | 119913276 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Гладій Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні