Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2-о/733/52/24
Єдиний унікальний №733/1199/24
Рішення
Іменем України
24 червня 2024 року Ічнянський районний суд Чернігівської області
у складі:
головуючого судді Карапиш Т.В.,
присяжних: Шага Н.В., Требка Л.О.,
за участю секретаря Щур О.П.,
заявниці ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ічня цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Ічнянський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уПрилуцькому районіЧернігівської областіСхідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції,Ічнянська державнанотаріальна контора про оголошення фізичної особи померлою,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про оголошення фізичної особи померлою, вказуючи на те, що вона є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка в грудні місяці 2009 року з невідомих причин залишила постійне місце проживання та на підставі поданої заявницею заяви перебувала на обліку Ічнянського РВ УМВС як безвісти зникла особа. Рішенням Ічнянського районного суду Чернігівської області від 27.01.2011 року її матір ОСОБА_2 визнано безвісно відсутньою. Також ОСОБА_2 перебуває в розшуку як безвісти відсутня особа ОРС № 06-594 від 14.12.2009 року та до цього часу місце знаходження останньої не встановлено. Станом на даний час місцезнаходження ОСОБА_2 невідоме, за місцем постійного проживання остання не з`являється більше 3 років. Визнання ОСОБА_2 померлою необхідне заявниці для реєстрації її смерті та реалізації права на спадкування.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_3 свою заяву підтримала повністю та просила суд її задовольнити та оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлою, так як остання більше трьох років не з`являється за місцем свого постійного проживання, перебуває в розшуку як безвісти відсутня особа та відомості про місце її перебування відсутні.
Представник заінтересованої особи Ічнянського відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану уПрилуцькому районіЧернігівської областіСхідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції в судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Представник заінтересованоїособи Ічнянськоїдержавної нотаріальноїконтори всудове засіданняне з`явилася,хоча прочас тамісце розглядусправи булаповідомлена належнимчином.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні підтвердили факт відсутності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем свого постійного проживання в АДРЕСА_1 , яка, пішовши в кінці 2009 року до магазину в с. Безбородьків Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, зникла та не з`являється по даний час, перебуває в розшуку органів Національної поліції як безвісти відсутня особа. Відомості про місце перебування ОСОБА_2 відсутні.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши заявницю, свідків, проаналізувавши всі доводи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Згідност. 4 ЦПК України,кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно дост. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно дост. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до п. 3 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до копії свідоцтва про народження заявниці ОСОБА_6 серії НОМЕР_1 від 06.04.1973 року, актовий запис № 4, виданого Бурімським с/ЗАГС Ічнянського району Чернігівської області, батьком останньої вказано ОСОБА_7 , матір`ю ОСОБА_2 (а.с. 6).
17 листопада 1990 року заявниця ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_8 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 17.11.1990 року, складеного Андріївським бюро сіль ЗАГС Ічнянського району Чернігівської області, актовий запис № 11, після укладення якого змінила своє прізвище з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 » (а.с. 8).
Відповідно до копії довідки начальника Ічнянського РВ УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_11 від 20.10.2010 року № 1181, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканка АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Ічнянському РВ УМВС як безвісти зникла особа. ОРС «Розшук» № 594 від 14.12.2009 року (а.с. 9).
Як видно з копії рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 27.01.2011 року № 2-о-6/11, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку та мешканку АДРЕСА_1 , громадянку України, було визнано безвісно відсутньою (а.с. 10).
Повідомленням начальника Відділення поліції № 2 (м. Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області Романа Данька від 05.03.2024 року № 2476/124/47.2/2024 встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка АДРЕСА_1 перебуває у розшуку як безвісти відсутня особа ОРС № 06-594 від 14.12.2009 та до цього часу місце знаходження останньої не встановлено (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1ст. 46 ЦК України,фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців.
Згідно з ч. 3ст. 46 ЦК України,фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Статтею 47 ЦК Українивизначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Оголошення громадянина померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлою може бути прийняте судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців; 3) неможливість одержання відомостей про місце перебування особи, незважаючи на вжиті заходи.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
При цьому слід зазначити, що у відповідності до роз`яснень, які містяться в п.13постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року за №5, на відміну від встановлення факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених вст.46 ЦК Українина підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Згідно з частиною першоюстатті 306 ЦПК Україниу заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Системний аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що сама по собі відсутність відомостей про місце перебування фізичної особи протягом трьох років у місці її постійного проживання не може бути підставою для оголошення цієї фізичної особи померлою. Суд повинен мати достатні належні та допустимі докази для встановлення обставин, на підставі яких можливо зробити вірогідне припущення про смерть громадянина. При цьому на наявність права, а не обов`язку суду оголосити фізичну особу померлою за умови відсутності у місці її постійного проживання відомостей про місце її перебування протягом трьох років прямо вказує зміст частини першоїстатті 46 ЦК України.
При розгляді справ вказаної категорії судам слід, крім іншого, з`ясовувати, чи може бути відсутність особи умисною, тобто чи не переховується вона від правоохоронних органів з метою уникнення юридичної відповідальності.Вказаний висновок висловлено у постанові Верховного Суду від 06 листопада 2019 року у справі № 226/3053/18 (провадження № 61-11048св19).
Відсутність безумовних доказів або суперечність у доказах на підтвердження обставин, що надаються заявником та/або заінтересованими особами, унеможливлює оголошення особи померлою. Подібний висновок висловлено у постанові Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 461/424/15-ц (провадження № 61-35636св18).
Згідно ч. 3ст. 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1статті 76 ЦПК Українипередбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частинами 1, 5, 6статті 81 ЦПК Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що заявниця не може належним чином оформити своє право на спадщину після смерті її матері ОСОБА_2 , яка складається з житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого в АДРЕСА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 23.12.2004 року серії НОМЕР_3 , виданого в.о. державного нотаріуса Ічнянської державної нотаріальної контори Бодько О.Є., зареєстрованого в реєстрі за № 1234 (а.с. 12), а також копією Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно від 26.12.2005 року № 9418013, виданого Ічнянським районним бюро технічної інвентаризації (а.с. 13).
Враховуючи вищевикладене, показання опитаних у судовому засіданні свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , прийнявши до уваги здобуті докази на підставі матеріалів справи, та те, що відсутні відомості про ОСОБА_2 в місці її постійного проживання, відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років починаючи з грудня місяця 2009 року, яка зникла безвісти та неможливість одержання відомостей про місце перебування її, незважаючи на вжиті заходи, а отже, в силу ч.3 ст. 46 ЦК України останню слід визнати померлою.
Також суд зауважує, що згідно зіст. 309 ЦПК Україниу разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Керуючись ст. 4, 12, 13, 76, 81, 258-259, 263-265, 293-294, 309, 354 ЦПК України, ст.ст. 46, 47, 48 ЦК України, постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року за №5, суд,
ВИРІШИВ:
Оголосити померлою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , уродженку с. Безбородьків Ічнянського (нині Прилуцького) району Чернігівської області, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 .
Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Безбородьків Ічнянського (нині Прилуцького) району Чернігівської області, вважати день набрання рішення суду законної сили.
Роз`яснити учасникам справи положення частини другої статті47, частини першої статті48 Цивільного кодексу Українипро те, що спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження. Якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявниця: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: Ічнянська державна нотаріальна контора, місце знаходження: м. Ічня, вул. Воскресінська, 17, Прилуцький район, Чернігівська область, ЄДРПОУ 02901606.
Заінтересована особа: Ічнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місце знаходження: м. Ічня, вул. Вокзальна, 2, Прилуцький район, Чернігівська область, ЄДРПОУ 14248867.
Повне рішення складено 24 червня 2024 року.
Суддя: Т.В. Карапиш
Присяжні: Шага Н.В.
Требка Л.О.
Суд | Ічнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2024 |
Оприлюднено | 25.06.2024 |
Номер документу | 119913633 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Карапиш Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні