Рішення
від 04.06.2024 по справі 911/468/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2024 р. м. Київ Справа № 911/468/24

Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., за участю секретаря судового засідання Руденко Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоінвестпроект»до Приватного підприємства «Діміорс»про стягнення 689377,99 грн.за участю представників:

позивача:Розумовський О.С. адвокат, ордер від 30.05.2024 серія АХ № 1190433відповідача:не з`явилися суть спору:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоінвестпроект» (далі позивач) до Приватного підприємства «Діміорс» (далі відповідач) про стягнення 689377,99 грн. заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором про постачання електричної енергії споживачу від 20.12.2018 № 83/02-ЕЕ-18 щодо повного розрахунку за поставлену електричну енергію за період з березня 2022 по червень 2022 року у встановлений договором строк.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 29.02.2024 у даній справі прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справ та вирішено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження. Встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву та інших документів, що підтверджують заперечення проти позову до 22.03.2024. Запропоновано відповідачу надати до суду у строк встановлений для подачі відзиву докази належного виконання своїх зобов`язань за договором від 20.12.2018 № 83/02-ЕЕ-18 про постачання електричної енергії споживачу щодо повного розрахунку за поставлену електричну енергію за період з березня 2022 по червень 2022 року у встановлений договором строк.

Позивач повідомлений про відкриття провадження у даній справі у порядку встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом надсилання до його електронного кабінету копії ухвали в електронній формі.

Відповідач повідомлений про відкриття провадження у даній справі у порядку встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом направлення на адресу його місцезнаходження, належним чином завіреної копії ухвали, рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

У встановлений судом строк відповідач своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, відзиву на позовну заяву та інших документів до суду не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 30.04.2024 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.06.2024 о 11:20.

Присутній в судовому засіданні в режимі відеоконференції представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з мотивів, викладених в позові.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

Частиною 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті, суд відповідно до вимог ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні в режимі відеоконференції, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

Між сторонами у справі було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу від 20.12.2018 № 83/02-ЕЕ-18 (далі договір), відповідно до умов якого позивач постачальник продає електричну енергію відповідачу споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п. 2.1 договору).

Цей договір про постачання електричної енергії споживачу є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання Споживача до умов цього договору (п. 1.1 договору).

Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (п. 1.2 договору).

Згідно п. 3.1 договору початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в Заяві приєднання, яка є Додатком № 1 до умов цього Договору.

Пунктом 5.1 договору унормовано, що Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.

Відповідно до п. 5.4 договору ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни. У випадках застосування до Споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін.

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п. 5.5 договору).

Відповідно до п. 5.6 договору розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі спецрахунок). При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника та в інший не заборонений законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього Договору. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.

Згідно п. 5.7 договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його Споживачем, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого Споживачем.

Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до цього Договору, та сплаченого рахунку (квитанції) Постачальника (п. 13.1 договору).

Приватне підприємство «Діміорс» підписало заяву приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до якої початок постачання електричної енергії з 01.01.2019.

В Комерційній пропозиції № 83/02 (додаток 2 до Договору) Сторони узгодили, зокрема: ціну, спосіб оплати, остаточний розрахунок, термін оплати виставлених рахунків, термін дії договору та інші умови, а саме: Розрахунковим періодом є календарний місяць (з першого по останнє число включно). Вартість замовленого обсягу споживання електричної енергії визначається шляхом множення прогнозованої оптової ринкової електричної енергії ціни на заявлений обсяг споживання електричної енергії та на коефіцієнт 1,1. Ціна спожитої електроенергії у розрахунковому періоді зазначається в акті купівлі продажу електроенергії та формується на підставі щодобових погодинних графіків споживання електроенергії Споживачем та фактичної ринкової ціни електричної енергії закупленої Постачальником за результатами розрахункового періоду, яка включає дохід Постачальника, розмір акцизного податку, витрати на внески на регулювання, інші обов`язкові витрати Постачальника, пов`язанні з провадженням ліцензійної діяльності з постачання електричної енергії Споживачу. Оплата здійснюється у безготівковій формі на поточний рахунок Постачальника, зазначений у Договорі або у розрахункових документах, плановими платежами за наступним графіком: до 25 числа місяця, що передує розрахунковому періоду 40% вартості замовленого обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період; до 10 числа розрахункового періоду 35 % оплати вартості замовленого обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період; до 20 числа розрахункового періоду 25 % оплати вартості замовленого обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період. За підсумками розрахункового періоду Постачальником виписується рахунок для остаточного розрахунку. Сума рахунку визначається виходячи з ціни на постачання електричної енергії та фактичного обсягу спожитої електричної енергії з урахуванням всіх платежів що надійшли від споживача. Рахунок оплачується Споживачем протягом 5 календарних днів після закінчення розрахункового періоду. Не більше 5 робочих днів з моменту отримання, але не пізніше строків встановлених у графіку планових платежів.

Договір укладається на строк до 31 грудня 2019 року та набирає чинності з дати погодження (акцептування) Споживачем Заяви приєднання Споживача до умов Договору, в якій зазначено про обрання даної комерційної пропозиції та сплаченого Споживачем рахунку Постачальника. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за 21 робочий день до закінчення терміну його дії, жодною зі Сторін не буде ініційовано процедуру припинення його дії або перегляд його умов.

Інформування Споживача про зміни в умовах Договору, про закінчення терміну дії Договору, про закінчення терміну дії, зміну тарифів, суми до сплати по рахунках, виставлених згідно з умовами Договору, строки їх оплати, про відключення за несплачену заборгованість, іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин Сторін або може бути корисною для споживача, може здійснюється шляхом направлення відповідної інформації: Через особистий кабінет на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет; Засобами електронного зв`язку на електронну адресу вказану у заяві приєднання до умов договору; СМС повідомленням на номер визначений у заяві приєднання до умов договору; Поштовими/електронними відправленнями на адресу; зазначену у заяві приєднанні до умов договору.

Вартість та обсяг спожитої у розрахунковому періоді електричної енергії відображається в Акті приймання передачі, який Постачальник надає Споживачу протягом 11 (одинадцяти) робочих днів місяця, наступного за розрахунковим. Споживач підписує та повертає Постачальнику Акт приймання передачі протягом 3 (трьох) робочих днів з дня його отримання.

На виконання умов договору позивач у період з січня 2022 по червень 2022 року продав відповідачу електричну енергію в обсязі 581821 кВт*год на суму 1910615,54 грн., що підтверджується актами приймання-передачі електричної енергії: від 31.01.2022 № 48/01 на суму 588218,72 грн., від 28.02.2022 № 48/02 на суму 375396,47 грн., від 31.03.2022 № 48/03 на суму 412463,06 грн., від 30.04.2022 № 48/04 на суму 493250,22 грн., від 31.05.2022 № 48/05 з урахуванням акту-коригування від 29.09.2022 № 48/05К на суму 41168,74 грн., від 30.06.2022 № 48/06 на суму 118,33 грн., які підписані в односторонньому порядку уповноваженим представником позивача та скріплені його печаткою, копії яких залучені до матеріалів справи.

Для оплати проданої електричної енергії позивач виставив відповідні рахунки-фактури, копії яких містяться в матеріалах справи.

Акти приймання-передачі електричної енергії та рахунки-фактури були направлені позивачем на електрону пошту відповідача.

Відповідач акти приймання-передачі електричної енергії не підписав, не повернув на адресу позивача, мотивовану відмову від їх підписання чи заперечення на них, в тому числі під час розгляду даної справи, не надав, у зв`язку з чим, акти вважаються погодженими в повному обсязі.

Згідно наданої операторами системи розподілу електричної енергії ПАТ «Запоріжжяобленерго» інформації щодо споживання електричної енергії Приватним підприємством «Діміорс» в січні 2022 року червні 2022 року спожито 581821 кВт/год (лист ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 28.10.2022 № 007-6/5259).

Вказаний обсяг розподіленої електричної енергії відповідає загальному спожитому відповідачем обсягу електричної енергії, про який зазначає позивач в позовній заяві та відображений в актах приймання-передачі електричної енергії. Доказів протилежного відповідач суду не надав.

Відповідач спожиту електричну енергію в січні лютому 2022 році сплатив в повному обсязі, частково сплатив спожиту електричну енергію в березні 2022 році, разом з тим, своїх договірних зобов`язань щодо здійснення розрахунку за спожиту електричну енергію в березні 2022 червні 2022 року в повному обсязі не виконав, у зв`язку з чим, за ним на час розгляду справи рахується борг в розмірі 689377,99 грн. різниця між перерахованими грошовими коштами та загальною вартістю спожитої електричної енергії.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Статтею 275 Господарського кодексу України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».

Згідно з ч. 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Пунктом 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 визначено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» електропостачальники мають право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Проте, всупереч згаданих приписів закону, положень укладеного між сторонами у справі договору, відповідач не виконав своїх зобов`язань щодо здійснення повного розрахунку за спожиту електричну енергію у березні 2022 червні 2022 року, в зв`язку з чим, за ним на час розгляду справи рахується борг в розмірі 689377,99 грн. Доказів сплати вказаного боргу відповідач суду не надав.

Згідно з вимогами ст. 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Таким чином, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення з відповідача на свою користь 689377,99 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію.

З огляду на зазначене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 689377,99 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. 13, 74, 123, 129, 165, 178, 202, 232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоінвестпроект» до Приватного підприємства «Діміорс» про стягнення 689377,99 грн. заборгованості задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Діміорс» (вул. Воздвиженська, 3, смт Красятичі, Вишгородський р-н, Київська обл., 07053, ідентифікаційний код 36490830) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоінвестпроект» (вул. Шевченка, 146, офіс 39, м. Харків, Харківська обл., 61013, ідентифікаційний код 34633789) 689377 (шістсот вісімдесят дев`ять тисяч триста сімдесят сім) грн. 99 коп. заборгованості, 8272 (вісім тисяч двісті сімдесят дві) грн. 54 коп. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення Господарського суду Київської області набирає законної сили у строк та порядку передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у строк визначений ст. 256 ГПК України, в порядку передбаченому ст. 257 ГПК України з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.

Дата складання та підписання повного тексту рішення 24.06.2024.

Суддя Ю.В. Подоляк

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення04.06.2024
Оприлюднено26.06.2024
Номер документу119928026
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —911/468/24

Рішення від 04.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 30.04.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 26.03.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 29.02.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні