Ухвала
від 24.06.2024 по справі 920/715/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

24.06.2024м. СумиСправа № 920/715/24

Суддя Господарського суду Сумської області Жерьобкіна Є.А., перевіривши матеріали позовної заяви (вх. № 2860 від 19.06.2024)

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ),

до відповідачів 1) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Альянс» (40009, м. Суми, вул. В.Чорновола, 51, код ЄДРПОУ 34743830),

2) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )

про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди

УСТАНОВИВ:

19.06.2024 до Господарського суду Сумської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ОСББ «Альянс» щодо нарахування внесків (платежів, тарифів) по особовому рахунку НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_3 на ремонтний фонд «поточне утримання будинку» з січня 2024; зобов`язання ОСББ «Альянс» скасувати заборгованість по особовому рахунку НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_3 по сплаті внесків та інших платежів - вид платежу на ремонтний фонд «поточне утримання будинку» у розмірі 1,54 грн. за кв.м. з січня 2024; стягнення з уповноваженої особи ОСББ «Альянс» ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 10000 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.06.2024, справу № 920/715/24 призначено судді ОСОБА_3 .

Розглянувши вищезазначену позовну заяву, господарський суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі з наступних підстав.

Господарський процесуальний кодексу України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах (ст. 1 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних зі здійсненням господарської діяльності та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних осіб та юридичних осіб, держави.

Главою 2 ГПК України визначено предметну та суб`єктну юрисдикцію, інстанційну юрисдикцію та територіальну юрисдикцію (підсудність).

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Відповідно до ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені устатті 4 цього Кодексу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

Згідно ч. 2 ст. 4 ГПК України сторонами можуть бути, зокрема, юридичні особи, фізичні особи-підприємці, а також фізичні особи, які не є підприємцями. Останні можуть бути стороною у господарській справі лише у випадках, визначених у п.п.1, 3, 4, 12 ч. 1 ст. 20 ГПК України.

Так, у вказаній нормі Господарського процесуального кодексу України визначено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду.

З огляду на положення частини першої статті 20 ГПК України, а також статей 4, 45 цього Кодексу для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення саме суб`єктний склад сторін.

Згідно ст. 47 ГПК України позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо іншої сторони діє в судовому процесі самостійно.Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо:1) предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів;2) права або обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави;3) предметом спору є однорідні права і обов`язки.

Згідно ст. 48 ГПК Українисуд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача.Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала.

З викладеного вбачається, що нормами ГПК України передбачено процесуальну співучасть, залучення до участі у справі співвідповідача, заміну неналежного відповідача.

З огляду на вказане, фізична особа ОСОБА_2 не може бути стороною (відповідачем) в судовому процесі у господарському суді щодо вимог про стягнення моральної шкоди. Такий спір, не відносяться до юрисдикції господарських судів, оскільки спір позивача з ОСББ "Альянс" виник з корпоративних правовідносин, де відповідачем може бути лише юридична особа - ОСББ «Альянс».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. ст. 175 ГПК України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у відкритті провадження у справі № 920/715/24 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України.

Разом з тим, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що він не позбавлений можливості звернутися з позовом до фізичної особи про стягнення моральної шкоди в порядку цивільного судочинства.

Згідно з ч. 3, 4 ст. 175 ГПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 175, 232, 234, 235, 255 - 257 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Відмовити у відкритті провадження у справі № 920/715/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСББ «Альянс», ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди.

2.Позовну заяву та додані до неї документи повернути заявнику ОСОБА_1 .

3.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 24.06.2024 та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Додаток: позовна заява від 19.06.2024 на 3-х арк. з додатками на 15-ти арк., в т.ч. поштові накладні № 4000013578820 від 13.06.2024, № 4000013578812 від 13.06.2024, описи вкладення до них.

СуддяЄ.А. Жерьобкіна

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення24.06.2024
Оприлюднено26.06.2024
Номер документу119928596
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/715/24

Ухвала від 24.06.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні