Київський районнийсуд м.Полтави
Справа № 552/4071/24
Провадження № 1-кс/552/1513/24
У Х В А Л А
іменем України
25.06.2024 м. Полтава
Слідчий суддя Київського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши скаргу Голови ГО «Нон-Стоп» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ТУ БЕБ в Полтавській області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до поданої заяви про вчинення кримінального правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
До слідчого судді Київського районного суду м. Полтави 24.06.2024 надійшла скарга Голови ГО «Нон-Стоп» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ТУ БЕБ в Полтавській області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до поданої заяви про вчинення кримінального правопорушення.
Скарга сформована в системі «Електронний суд» 23.06.2024.
Скарга обґрунтована тим, що 14.06.2024 за вих. № 14/06/2024-1 головою ГО «Нон-Стоп» ОСОБА_3 з використанням технологій електронної пошти на офіційну електронну пошту ТУ БЕБ у Полтавській області з офіційної електронної адреси ГО «Нон-Стоп» подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, але за заявою відомості до ЄРДР уповноваженими особами Територіального управління БЕБ у Полтавській області не внесені, досудове розслідування не розпочато.
В своїй скарзі заявник просив зобов`язати уповноважених осіб органу досудового розслідування внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та почати досудове розслідування за заявою ГО «Нон-Стоп» ОСОБА_3 від 14.06.2024 за вих. № 14/06/2024-1 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111- 2, ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 213, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 258-5, ч. 3 ст. 307, ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 368-5, ч. 3 ст. 369, ч. 1 ст. 369-2, ч. 5 ст. 426-1КК України.
В судове засідання заявник ОСОБА_3 не з`явився, звертався до суду з клопотанням про розгляд скарги за його відсутності.
Враховуючи, що скаржник заявляв про розгляд скарги за його відсутності, слідчий суддя вважає за можливе розглянути скаргу за його відсутності.
Розглянувши надані матеріали, слідчий суддя приходить до таких висновків.
У статті 303 КПК України визначено порядок оскарження бездіяльності, яка може полягати, зокрема, в бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК України бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до п. 1 розділу 3 Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 30.06.2020 № 298, унесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням строків, визначенихКПК Українита цим Положенням, а саме про: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначенийчастиною першоюстатті 214 КПК України.
В поданій до слідчого судді скарзі голова ГО «Нон-Стоп», посилаючись на ст. 303 КПК України, оскаржує бездіяльність посадових осіб Територіального управління БЕБ у Полтавській області, вказуючи, що не внесено відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за поданою ним 14.06.2024 заявою з повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення.
Слідчим суддею встановлено, що розглянувши заяву про вчинення кримінального правопорушення голови ГО «Нон-Стоп» від 14.06.2024 Територіальним управлінням БЕБ у Полтавській області надано заявнику відповідь від 14.06.2024 №23.14/3.5/3960-24.
Відомості, які підлягають внесенню до ЄРДР та їх перелік визначені ч. 5 ст.214 КПК України, відповідно до положень якої до ЄРДР підлягають внесенню, серед інших відомостей, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлені з іншого джерела.
Згідно п.1розділу 2Положення проЄдиний реєстрдосудових розслідувань,порядок йогоформування таведення від30.06.2020№ 298до Реєструвносятьсявідомості,втомучислі,про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Таким чином, виходячи зі змісту ст. 214 КПК України, п. 1 розділу 2 Положення про Єдиний реєстрдосудових розслідувань,порядок йогоформування таведення заява про кримінальне правопорушення повинна містити такі відомості.
Аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об`єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов`язково внесені до ЄРДР. Це слугує гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
В скарзі від 14.06.2024 про кримінальне правопорушення, поданій в тому числі і до посадових осіб Територіального управлінняБЕБ уПолтавській області, ОСОБА_3 зазначав, що начальник Лозівського РВП ГУНП у Харківській області ОСОБА_4 , працівники Лозівського РВП ГУНП у Харківській області, разом з міським головою м. Лозова (Харківської області) ОСОБА_5 та начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_6 , зловживаючи службовим становищем, у злочинній змові з рядом фізичних осіб, створили організовану злочинну групу, яка діє на території Лозівської міської територіальної громади, сприяє та покриває, а також приймає безпосередню участь, в реалізації злочинних схем, зокрема щодо протиправної торгівлі на території громади підакцизним товаром, контрафактними спиртними напоями та цигарками, щодо незаконних операцій з металобрухтом, щодо незаконної торгівлі паливом, щодо торгівлі на території громади наркотичними засобами (метадоном), а також щодо організації у м. Лозова незаконного обмінного пункту валют, в тому числі із використанням російського рубля, та подальшого перевезення валют на тимчасово окуповані території України, що призводить до фінансування тероризму, пособництва державі-агресору, колабораційної діяльності. Начальник Лозівського РВП ГУНП у Харківській області ОСОБА_4 , разом з міським головою м. Лозова (Харківської області) ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), контролюючи ряд медичних закладів Лозівської громади, зокрема КНП "ЛОЗІВСЬКЕ ТМО" (код ЄДРПОУ 40199749) та інші, перебуваючи у злочинній змові з їх керівництвом, в тому числі з ОСОБА_7 , зловживаючи службовим становище та наданими їм повноваженнями, організували та реалізують злочинну схему щодо підроблення та внесення неправдивих відомостей до медичних документів, з метою надання можливості ухилятися від мобілізації, ряду фізичних осіб, отримуючи від останніх неправомірну вигоду. Злочинну діяльність вказаної організованої злочинної групи приховують та сприяють начальник ГУНП у Харківській області ОСОБА_8 , а також посадові особи та працівники УВБ в Харківській області ДВБ НП України, за свої дії вказані особи систематично отримують неправомірну вигоду від учасників організованої злочинної групи.
З наданих заяв вбачається, що у скарзі відсутня конкретна інформація щодо протиправних дій конкретних зазначених осіб. Заява не містить конкретних фактів, що свідчать про вчинення правопорушень конкретними особами, а містить лише загальні формулювання щодо вчинення правопорушень колом осіб.
Підставами вважати, що в заяві чи повідомленні містяться відомості саме про злочин є об`єктивні дані, які дійсно свідчать про наявність ознак злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР.
Зміст заяви ОСОБА_9 , як голови ГО «НОН-СТОП», про вчинення кримінальних правопорушень не містить конкретних фактичних даних щодо дій, які б свідчили про вчинення зазначених можливих кримінальних правопорушень. Натомість вказана заява містить припущення про ймовірне вчинення протиправних дій зазначеними особами, яке ґрунтується лише на суб`єктивному сприйнятті обставин, викладених у вказаній заяві.
Так, у заяві не вказані конкретні фактичні дані, які свідчать про вчинення зазначеними посадовими особами дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень, відомості про вчинення яких просить внести до ЄРДР заявник.
Вказане позбавляє орган досудового розслідування провести перевірку конкретних фактів на предмет наявності/відсутності у діях/бездіяльності осіб складу кримінальних правопорушень.
Оскільки скаржником оскаржується не внесення відомостей до ЄРДР посадовими особами ТУ БЕБ у Полтавській області, слідчий суддя також звертає увагу, що вказана заява про вчинення кримінального правопорушення також не містить викладення будь-яких обставин, що свідчать про вчинення кримінальних правопорушень, внесених до юрисдикції ТУ БЕБ у Полтавській області.
Доводів, наведених головою ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 у поданій ним заяві про вчинення кримінальних правопорушень та скарзі, недостатньо для того, щоб розпочати кримінальне провадження стосовно вказаних посадових осіб, адже досудове розслідування розпочинається саме на підставі фактів, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення, і не може слугувати механізмом для безпідставного переслідування невизначеного кола осіб лише з огляду на суб`єктивні припущення заявника про вчинення ними протиправних дій.
Тому доводи скаржника про бездіяльність посадових осіб ТУ БЕБ у Полтавській області свого підтвердження в судовому засіданні не знайшли.
В задоволенні скарги необхідно відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 303 307, 372 КПК України, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні скарги Голови ГО «Нон-Стоп» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ТУ БЕБ в Полтавській області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до поданої заяви про вчинення кримінального правопорушення відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2024 |
Оприлюднено | 26.06.2024 |
Номер документу | 119949651 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Київський районний суд м. Полтави
Яковенко Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні