Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/5830/23
Номер провадження 1-кп/711/285/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2024 року м.Черкаси
Придніпровський районнийсуд м.Черкаси у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Придніпровського районного суду м.Черкаси кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023255330000907 від 10.07.2023, стосовно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси, громадянина України, українця, з середньою спеціальною освітою, не працюючого, неодруженого, на утриманні неповнолітніх дітей не має, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення - проступку, передбаченого ч.1 ст.309 КК України,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Придніпровського районного суду м.Черкаси перебуває кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023255330000907 від 10.07.2023, стосовно ОСОБА_5 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення - проступку, передбаченого ч.1 ст.309 КК України.
Під час судового засідання прокурор заявив клопотання про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи ОСОБА_5 по кримінальному провадженню №12023255330000907 від 10.07.2023, мотивуючи тим, що останній вчинив інші злочини, та згідно висновку судово-психіатричної експертизи ОСОБА_5 потребує госпіталізації. При призначенні судово-психіатричної експертизи поставити наступні питання: Чи страждає ОСОБА_5 на будь-які психічні захворювання, якщо так, то чи міг він усвідомлювати свої дії та керувати ними на момент скоєння інкримінованого йому злочину? Чи не знаходився ОСОБА_5 на момент скоєння правопорушення у тимчасово-хворобливому стані, чи міг усвідомлювати свої дії та керувати ними? Чи потребує ОСОБА_5 застосування заходів медичного характеру.
Захисник ОСОБА_4 при розгляді клопотання прокурора поклався на розсуд суду.
Обвинувачений ОСОБА_5 при вирішенні клопотання поклався на розсуд суду.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши письмові матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст.91 КПК України, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; 5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення; 7) обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру.
Відповідно до ч.2 ст.84 КПК України, процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відповідно до ч.1-2 ст.332 КПК України, під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, якщо:
1) суду надані кілька висновків експертів, які суперечать один одному, а допит експертів не дав змоги усунути виявлені суперечності;
2) під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другою статті 509 цього Кодексу;
3) існують достатні підстави вважати висновок експерта (експертів) необґрунтованим чи таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає інші обґрунтовані сумніви в його правильності.
Експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання (ч.1 ст.242 КПК України).
Такими підставами, що визначені ст.242 КПК України, зокрема, є визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності.
Відповідно до ст.22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Досудовим розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуваючи за адресою: місто Черкаси, Черкаської області, по вулиці Сергія Амброса, навпроти магазину «АТБ», придбав шляхом знахідки два полімерні пакетики з порошкоподібною речовиною білого кольору, якіумисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, незаконно зберігав при собі з метою власного вживання без мети збуту. 10.07.2023, близько 14 год. 00 хв., перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , маючи умисел на зберігання психотропної речовини, без мети збуту, ОСОБА_5 , був зупинений дільничними офіцерами поліції ВПД №1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, яким в ході перевірки документів повідомив, що зберігає при собі заборонені обігом речовини.
Цього ж дня, в ході затримання в рамках ст. 298-2 КПК України, ОСОБА_5 , самостійно видав, діставши з правої кишені шортів, в які був одягнутий,два полімерні пакетики з вмістом порошкоподібної речовини білого кольору, яка згідно висновку експерта №СЕ-19/124-23/8295-НЗПРАП від 07.08.2023 містить у своєму складі психотропну речовину, обіг якої обмежено амфетамін. Загальна маса психотропної речовини амфетаміну (в перерахунку на амфетамін-основу) становить 0.221 г, яку останній знайшов та зберігав для власного вживання, без мети збуту. Дії ОСОБА_5 кваліфіковані за ч. 1 ст. 309 КК України, як незаконне придбання та зберігання психотропної речовини без мети збуту.
В ході розгляду кримінального провадження стало відомо, що 17.10.2023 обвинуваченому ОСОБА_5 в іншому кримінальному провадженні проведено судово-психіатричну експертизу, та згідно висновку судово-психіатричного експерта № 548 від 17.10.2023 встановлено, що на період часу, до якого відноситься скоєння інкримінованих йому дій (23.06.2018) та на теперішній час ОСОБА_5 виявляв і виявляє ознаки хронічного психічного захворювання на шизофренію параноїдну з безперервним типом перебігу, частим загостренням психічної симптоматики, з актуальними психотичними розладами-вербальними, полівокальними псевдогалюцінаціями, персекуторним маренням (переслідування), що ускладнюється вживанням психоактивних речовин (алкоголь, психостимулятори), що позбавляло на вказаний період часу та позбавляє на теперішній час його здатність усвідомлювати свої дії та свідомо керувати ними, перешкоджає йому правильно сприймати обставини, що мають значення у справі та давати про них покази під час проведення з ним слідчих дій та в судовому засіданні. З огляду на виявлені у ОСОБА_5 психопатологічні феномени в межах вищезазначеного хронічного психічного захворювання на шизофренію параноїдну, враховуючи ускладнюючий вплив вживання психоактивних речовин, низьку ефективність, амбулаторного психіатричного лікування, ОСОБА_5 виявляє клінічні ознаки суспільної небезпеки та потребує поміщення в спеціальний лікувальний заклад з метою його обов`язкового лікування, а також запобіганню вчинення ним суспільно-небезпечних діянь.
Враховуючи викладене, зокрема той факт, що ОСОБА_5 визнаний неосудним в іншому кримінальному провадженні, суд приходить до висновку, що клопотання прокурора є обґрунтованим. Тому для з`ясування обставин, що мають істотне значення для кримінального провадження, які потребують спеціальних знань, а саме встановлення психічного стану обвинуваченого, виникла необхідність у проведенні амбулаторної судово-психіатричної експертизи стосовно ОСОБА_5 .
Керуючись ст.ст.242, 322, 332, 509 КПК України, суд
УХВАЛИВ :
Клопотання прокурора про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи у кримінальному провадженні № 12023255330000907 від 10.07.2023 року стосовно ОСОБА_5 обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.309 КК України - задовольнити.
Призначити проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи у кримінальному провадженні № 12023255330000907 від 10.07.2023 року стосовно ОСОБА_5 обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.309 КК України.
Виконання амбулаторноїсудово-психіатричноїекспертизи доручитиекспертам Черкаськоїфілії судовихекспертиз Державноїустанови «Інститутсудової психіатріїМОЗ України» (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Павлова, 46).
На розв`язання експертам поставити наступні запитання:
1)чи страждав ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період скоєного кримінального правопорушення яким-небуть психічним розладом, якщо так, то яким саме?
2) чи був ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , через цей розлад здатний усвідомлювати свої дії та свідомо керувати ними, в період скоєння кримінального правопорушення, яке йому інкримінується?
3) чи страждає ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в даний час психічним захворюванням, якщо так, то в якій формі?
4) чи позбавляє цей розлад ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , здатності усвідомлювати свої дії та свідомо керувати ними на теперішній час?
5) чи потребує ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосування до нього примусових заходів медичного характеру?
6) якщо страждає, то яких примусових заходів медичного характеру потребує?
В розпорядження експерта надати матеріали кримінального провадження.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Роз`яснити експертові, що він не має права брати участь у кримінальному провадженні з підстав, передбачених ч.1 ст.77 КПК України, і за наявності таких підстав зобов`язаний заявити собі самовідвід.
Зобов`язати директора Черкаської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України» надати дозвіл на використання експертами медичної документації, яка ведеться на даний час стосовно пацієнта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити строк проведення експертизи до 24.07.2024 року.
Доручити організацію проведення експертизи сектору дізнання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора ОСОБА_3 .
Копії ухвали надіслати до експертного закладу для проведення експертизи.
Ухвала оскарженнюне підлягає,але запереченнящодо неїможуть бутивключені вапеляційну скаргуна рішення,яке будеприйнято занаслідками розглядукримінального провадження.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2024 |
Оприлюднено | 26.06.2024 |
Номер документу | 119950382 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту |
Кримінальне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Олійник В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні