печерський районний суд міста києва
Справа № 757/45546/23-ц
пр. № 2-4280/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2024 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Литвиновій І. В.,
при секретарі судового засідання - Орел А. О.,
за участі представника позивача Масленнікової Т. М. , представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Печерські вежі» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,
ВСТАНОВИВ:
І. Позиція сторін у справі.
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, у якому просив стягнути з ОСОБА_3 суму боргу за житлово-комунальні послуги у розмірі 38 387, 16 грн, яка складається з основного боргу, трьох відсотків річних та інфляційних втрат, вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування позову вказано, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , який передано позивачу на експлуатацію та обслуговування. У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх обов`язків з оплати за утримання будинку та прибудинкової території за період із 01 лютого 2019 року по 31 січня 2022 року утворилася заборгованість у розмірі 33 811, 56 грн, яка не погашається у добровільному порядку, тому позивач нараховує і штрафні санкції, передбачені ст. 625 ЦК України.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов, подав заяву про закриття провадження у справі, посилаючись на погашення суми основного боргу - 33 811, 56 грн.
ІІ. Процесуальні дії і рішення суду.
10 жовтня 2023 року до Печерського районного суду м. Києва надійшла вказана позовна заява, для розгляду якої, у відповідності до пункту 15 Розділу XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року № 1618-IV (у редакції Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року), визначено суддю та передано, для вирішення питання про відкриття провадження у справі, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями.
12 жовтня 2023 року отримано відповідь з Єдиного демографічного реєстру про актуальну адресу місця реєстрації відповідача /а. с. 129/.
16 жовтня 2023 року ухвалою судді у справі відкрито провадження для розгляду справи у спрощеному порядку з викликом сторін у судовому засіданні /а. с. 130-131/.
18 червня 2024 року представник відповідача подав заяву про закриття провадження у справі, вмотивовану тим, що відповідач сплатив суму основного боргу у розмірі 33 811, 56 грн, тому, на його переконання, провадження у справі підлягає закриттю, у зв`язку із відсутністю спору.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позов і просила задовольнити з підстав, наведених у позовні заяві.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, просив задовольнити заяву про закриття провадження, посилаючись на погашення відповідачем суми основного боргу.
Суд, заслухавши обґрунтування представника позивача і заперечення представника відповідача, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
ІІІ. Фактичні обставини справи.
19 червня 2013 року відповідно до протоколу № 1 Установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку зареєстровано ОСББ «ПЕЧЕРСЬКІ ВЕЖІ».
Протоколом № 1 Установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 06 грудня 2012 року створено ОСББ «ПЕЧЕРСЬКІ ВЕЖІ», затверджено Статут ОСББ «ПЕЧЕРСЬКІ ВЕЖІ» та обрано головою Об`єднання - ОСОБА_4.
Пунктом 7 Протоколу № 9 Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 01 серпня 2017 року, у зв`язку з підвищенням мінімальної заробітної плати та підвищення цін на енергоносії (електрика та тепло), а також підвищенням цін від постачальників послуг вивезення сміття, обслуговування ліфтів було прийнято рішення затвердити внесення обов`язкових платежів на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 6, 68 грн за один квадратний метр площі квартири.
Підпунктом 9 пункту 9.3 розділу 9 Статуту Об`єднання член об`єднання і власник приміщення у будинку зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі за отримані житлово-комунальні послуги, відшкодування експлуатаційних витрат (витрат на утримання будинку), а також додаткові, установлені загальними зборами членів Об`єднання платежі, внески, відрахування.
Зобов`язання із сплати зазначених платежів, внесків, відрахувань виникають у члена Об`єднання з моменту придбання ним прав власності на квартиру, інше житлове чи нежитлове приміщення і діють до повного їхнього погашення».
Станом на 23 лютого 2022 року власник квартири АДРЕСА_1 , де ОСББ «Печерські вежі» надає послуги утримання будинку і прибудинкової території, ОСОБА_3 № 184 за період з 01 лютого 2019 року по 31 січня 2022 року не здійснює оплату за отримані послуги та має заборгованість за особовим рахунком НОМЕР_1 , яка складає 33 811, 56 грн.
Відповідно до п. 13.1 розділу 13 Статуту Об`єднання у разі прийняття житлового комплексу на баланс Об`єднання між Об`єднанням і кожним власником житлового, нежитлового приміщення та машиномісця укладається Договір про участь у витратах на утримання будинку і прибуткової території та оплату комунальних послуг.
Відповідно до п. 13.2 розділу 13 Статуту Об`єднання члени Об`єднання можуть не укладати вищезазначений договір про участь у витратах на утримання будинку і прибуткової території та оплату комунальних послуг з Об`єднанням.
Станом на дату подачі позовної заяви між позивачем і відповідачем вищезазначений договір не укладено.
Згідно з розрахунком ОСББ «Печерські вежі», заборгованість ОСОБА_3 за отримані, але не сплачені послуги щодо утримання будинку і прибудинкової території, станом на 31 січня 2022 року дорівнює 33 811, 56 грн, три відсотки річних - 1 415, 17 грн, інфляційні втрати - 3 160, 43 грн.
ІV. Позиція суду та оцінка аргументів учасників розгляду.
Частиною шостою ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку.
Статтею 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі, якщо правління об`єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об`єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об`єднання комунальних послуг.
Відмова від укладання договору, від оплати рахунків або несплати рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку.
Отже, відповідно до наведених вимог чинного законодавства особа, яка є власником приміщення і, в свою чергу, співвласником будинку, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, однак не є членом цього об`єднання, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.
Таким чином, особа, яка є власником приміщення у житловому комплексі, у якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, тому сума заборгованості підлягає стягненню (зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 01 квітня 2015 року у справі № 916/2197/13, від 11 листопада 2015 року у справі № 914/189/14, від 27 січня 2016 року у справі № 904/8242/14).
Відповідно до положень ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 Цивільного кодексу України.
Згідно зазначеної статті, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими акти, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Частиною другою ст. 382 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
Статтею 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що оплата за спожиті житлово-комунальні послуги здійснюється щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Статтею 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання.
Відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Згідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.
Таким чином, позивач обґрунтовано просив стягнути з відповідача суму боргу з нарахованими на таку суму штрафними санкціями, передбаченими нормою статті 625 Цивільного кодексу України.
Після відкриття провадження у цій справі і до постановлення рішення суду відповідач сплатив суму основного боргу у розмірі 33 811, 56 грн, на підтвердження чого представником надано копію відповідної квитанції, що свідчить про визнання відповідачем факту невиконання свого обов`язку по сплаті за отримані комунальні послуги і нарахованого боргу, однак не сплатив суму нарахованих трьох відсотків річних та інфляційних втрат.
Враховуючи викладене, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за послуги з утримання будинку та прибудинкової території є обґрунтованими, доведеними, однак з врахуванням сплаченої частини - суми основного боргу, позов підлягає задоволенню частково: у частині стягнення трьох відсотків річних та інфляційних втрат.
V. Розподіл судових витрат.згляду.
Згідно з приписами статті 137-141 ЦПК України, судові витрати (судовий збір і витрати на правову допомогу) покладаються на відповідача.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 09 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року).
На підставі встановлених судом обставин, що мають юридичне значення у справі, керуючись
ст.ст. 3, 8, 21, 55, 61, 129, 129-1 Конституції України;
ст.ст. 1-16, 316, 319, 322, 331, 382, 509, 526, 530, 611, 901, 903 Цивільного кодексу України;
ст.ст. 1-13, 22 «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»,
ст.ст. 1, 13, 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»;
ст.ст. 1-33, 76-82, 89, 95, 258-259, 263-265, 267, 274-279, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Печерські вежі» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Печерські вежі» (код ЄДРПОУ 38800022, пров. Лабораторний, буд. 6, м. Київ, 01133) суму інфляційних втрат у розмірі 3 160, 43 грн, трьох відсотків річних - 1 415, 17 грн, нарахованих на суму основного боргу, а також судовий збір - 2 684, 00 грн, витрати на правову допомогу - 5 000, 00 грн.
Відмовити у задоволенні позову у частині стягнення основної суми боргу у розмірі - 33 811, 56 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 24 червня 2024 року.
Суддя І. В. Литвинова
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2024 |
Оприлюднено | 26.06.2024 |
Номер документу | 119951215 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Литвинова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні