ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"24" червня 2024 р.м. Одеса № 916/2731/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О., розглянувши матеріали позовної заяви вх. № 2792/24 від 19.06.2024 Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бреуса 63/1» (вул. Бреуса, 63/1, м. Одеса, 65074) до 1) фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) та 2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Нове Місто» (вул. Палубна, 9/2, м. Одеса, 65049) про витребування майна грн,
УСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бреуса 63/1» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до фізичної особи ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Нове Місто», в якій просить суд витребувати з незаконного володіння відповідача-1 на користь позивача нежитлове приміщення № 58к, загальною площею 6,6 кв.м., за адресою: вул. Бреуса, 63/1.
В обґрунтування підстав позову позивач посилається на те, що спірне приміщення є допоміжним приміщенням багатоквартирного будинку, а тому має перебувати у власності співвласників будинку, натомість, це приміщення без достатніх правових підстав було відчужено відповідачем-2 на користь відповідача-1.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява, серед іншого, має містити: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються (п.3); зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них (п.4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову (п.5).
Згідно з ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частинами 4 та 5 статті 91 ГПК України передбачено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до ч.1 ст.81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
За змістом ч. 1 ст. 163 ГПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна. Водночас, частиною 2 статті 163 ГПК України передбачено, що якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір сплачується у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.7 ст.12 ГПК України для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про державний бюджет України на 2024 рік установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, зокрема, з 1 січня 2024 року 3028 гривень.
Згідно з ч.1, 2 ст.174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Розглянувши матеріали позовної заяви Об`єднання співвласників багатоквартиного будинку «Бреуса 63/1», суд встановив, що її подано без додержання вимог ст. 162, 164 ГПК України, оскільки:
- у позовній заяві позивач в обґрунтування обставин підсудності даного спору Господарському суду Одеської області посилається на те, що між ним та відповідачем-1 існують правовідносини, які притаманні господарській діяльності, адже відповідач-1 має статус фізичної особи-підприємця та видом підприємницької діяльності останнього є надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Водночас, у позовній заяві позивач не вказав і не додав доказів, що підтверджують вказані обставини;
- позивачем заявлено вимогу про витребування з володіння відповідача-1 на користь позивача нерухомого майна, а отже відповідно до ст. 163 ГПК України ціна позову у цій справі має визначатись з урахуванням вартості спірного майна та, відповідно, з урахуванням цієї вартості майна має обчислюватись розмір судового збору, що підлягає сплаті позивачем. В цей же час, позивач не зазначив ціну позову та не вказав і не додав до позову доказів на її підтвердження відповідно до ст. 162, 163 ГПК України;
- у прохальній частині позову позивачем заявлено вимогу про витребування нерухомого майна з володіння відповідача-1, в цей же час, позовна заява не містить змісту позовних вимог до відповідача-2.
З урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бреуса 63/1» на підставі ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених судом недоліків.
Керуючись ст. 91, 162, 163, 164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бреуса 63/1» за вх. ГСОО № 2792/24 від 19.06.2024 залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду:
- письмових пояснень з вказанням і доданням доказів щодо обставин наявності між позивачем та відповідачем-1 господарських правовідносин зі спірних питань, зокрема доказів використання позивачем спірного майна у підприємницькій діяльності;
- письмових пояснень із зазначенням ціни позову, з урахуванням вартості спірного майна станом на час звернення позивача з позовом до суду, а також вказанням і доданням доказів, які підтверджують цю вартість спірного майна. У випадку зміни ціни позову, позивачу надати докази сплати судового збору у повному розмірі відповідно до вимог ст. 163 ГПК України та Закону України «Про судовий збір»;
- письмових пояснень щодо змісту позовних вимог до відповідача-2.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили 24.06.2024 року та оскарженню не підлягає.
Суддя Д.О. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 119993318 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні