Справа № 462/4888/24
провадження 2/462/1492/24
У Х В А Л А
25 червня 2024 року,суддя Залізничногорайонного судум.Львова ЛіушА.І.,розглянувши матеріалипозовної заяви ОСОБА_1 доТовариства зобмеженою відповідальністю "Фірма "Ратуша", Акціонерне товариство "Комерційний інвестиційний банк", за участі заінтересованих осіб приватного нотаріуса Кодлубай Наталії Павлівни, органу місцевого самоврядуванням "Юридичний департамент Львівської міської ради" про визнання недійсним договору іпотеки, скасування запису про державну реєстрацію іпотеки
ВСТАНОВИВ:
до Залізничного районного суду м. Львова надійшла зазначена позовна заява про визнання недійсним договору іпотеки, скасування запису про державну реєстрацію іпотеки. Дослідивши позовну заяву, суд прийшов до наступного висновку.
Як вбачається з позовних вимог, позивач просить суд: визнати недійсним договір іпотеки від 22 жовтня 2019 року, який було укладено між товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Ратуша» як іпотекодавцем та акціонерним товариством «Комерційний інвестиційний банк» як іпотекодержателем нерухомого майна; скасувати запис про державну реєстрацію іпотеки за №33806633, який було внесено на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним №49310526; скасувати запис про державну реєстрацію обтяження за №33806161, який було внесено на підставі Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним №49309910. В той же час, позивач в своїй позовній заяві зазначив, що вказаний спір є немайновим, та відповідно до цього сплачено судовий збір за 3 вимоги немайнового характеру.
При цьому, позивачем також здійснюється посилання на ч. 1 ст. 30 ЦПК України, згідно якої позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Відповідно до п. 42 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 N 3 "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями ст. 181 ЦК України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (ст. 358 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364,367 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності, та виділ частки із цього майна (статті370,372 ЦК України); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
До цього ж зводяться і роз`яснення, що містяться у п. 2 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у постанові N 5 від 7 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав згідно яких, до позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про визнання правочину недійсним (незалежно від заявлення вимоги про застосування наслідків недійсності правочину) тощо.
Відтак, спір з яким звернувся позивач виник з приводу нерухомого майна та підлягає розгляду судом з врахуванням виключної підсудності, що підтверджено й самим позивачем, який посилається на ч. 1 ст. 30 ЦПК України. Отже, оскільки предметом позову є нерухоме майно, - таке підлягає грошовій оцінці.
Так, у Постанові від 21 грудня 2020 року у справі № №905/98/20 Верховний суд зазначив, що майновий позов (позовна вимога майнового характеру) це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.Тобто, будь-який майновий спір має ціну.
Отже, звертаючись до суду з позовною заявою про визнання недійсним договору іпотеки, скасування запису про державну реєстрацію іпотеки, та зазначаючи про виключну підсудність спору Залізничному районному суду м. Львова, який на переконання позивача виник із приводу нерухомого майна, - позивачем не здійснено оплату судового збору за вартістю такого нерухомого майна, як вимоги майнового характеру.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 176 ЦПК України, встановлено, що ціна позову визначається: у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір за подання до суду позовної заяви майнового характеру фізичною особою сплачується в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Постановою Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права власності» № 20 від 22.12.1995 р. зі змінами та доповненнями від 25.05.1998 р. визначено, що вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору. Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (пункт 8.12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2019 року у справі № 907/9/17, провадження № 12-76гс18).
Позивачем було заявлено 2 вимоги немайнового характеру та 1 вимогу майнового характеру. Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2907 грн. Відтак, йому слід доплатити судовий збір вимогу майнового характеру, з урахуванням дійсної вартості предмету позов, - нерухомого майна за договором іпотеки.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 177 ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї в електронній формі, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів. Як вбачається з матеріалів цивільної справи, позивачем подано позовну заяву через «Електронний суд».
В той же час, матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження направлення позивачем позовної заяви разом з додатками на адресу приватного нотаріуса Кодлубай Н.П.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 185 ЦПК України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.185, 260, 294, 318 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
позовну заяву, - залишити без руху, надавши позивачам строк п`ять днів з дня отримання копії даної ухвали, для виправлення недоліків позовної заяви, а саме:
-надати квитанцію про сплату судового збору за вимогу майнового характеру, врахувавши вартість нерухомого майна, у відповідності до статті 4 Закону України «Про судовий збір», в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
-надання підтвердження направлення позовної заяви разом з додатками приватному нотаріусу Кодлубай Наталії Павлівні.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовна заява вважається неподаною та повертається позивачеві зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: А.І. Ліуш
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 120009537 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них іпотечного кредиту |
Цивільне
Залізничний районний суд м.Львова
Ліуш А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні