Справа № 548/1185/24
Провадження № 2/548/417/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.06.2024 Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Старокожка В.П.,
за участю секретаря судового засідання - Безносик Д. Ю.,
розглянувши увідкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорола в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представник позивача ОСОБА_3 , до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) сіножаті в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Позиція позивачів, відповідача, процесуальні дії, вчинені по справі.
Представник позивачів ОСОБА_3 , діючи в інтересах своїх довірителів, звернулася до Хорольського районного суду Полтавської області з позовною заявою до відповідача про визнання права на земельну частку (пай) сіножаті в порядку спадкування за законом.
На обґрунтування позову зазначила, що позивачі є спадкоємцями за законом майна покійної ОСОБА_4 , 1939 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті останньої відкрилася спадщина на її спадкове майно.
22.07.2014 приватним нотаріусом Хорольського районного нотаріального округу Полтавської області Вовк А.М. видано свідоцтво про право на спадщину позивачем, а саме на земельну ділянку площею 2,3501 га, кадастровий номер: 5324886200:00:014:0026, розташованої на території Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області, цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства, що належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 522561.
Оскільки відповідно до «Технічної документації з паювання земель, переданих у колективну власність КСП ім. Калініна Хорольського району Полтавської області» на території Трубайцівської сільської ради, підлягали паюванню сільськогосподарські угіддя - рілля та сіножаті, позивачі звернулися до приватного нотаріуса з заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) сіножаті.
Оскільки у позивачів відсутній оригінал правовстановлюючого документа, що посвідчує право власності на земельну частку (пай) сіножаті, нотаріус відмовила останнім у видачі свідоцтва про право на спадщину, а саме на земельну частку (пай) сіножаті, площею 0,35 га, яка розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (колишньої Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області), у зв`язку із чим рекомендувала звернутися до суду.
У позовній заяві позивачі прохали визнати за ними право на вказану земельну частку (пай) сіножаті в порядку спадкування за законом померлої ОСОБА_4 по 1/2 частці майна кожному.
20.05.2024 у справі було відкрито провадження та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження.
У визначений судом строк представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що не заперечує проти задоволення позовних вимог.
В підготовче судове засідання сторони не з`явилися, належним чином були повідомлені про час та місце його проведення, надали до суду клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд вважає, що за результатами підготовчого судового провадження має бути ухвалене рішення, яким вимоги позивачки підлягають задоволенню з таких підстав.
Фактичні обставини, встановлені судом.
З наданих до суду доказів встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідними онуками та спадкоємцями за законом майна ОСОБА_4 , 1939 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копіями: свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області 13.01.2014, актовий запис № 01; сторінок паспортів позивачів серії НОМЕР_2 та НОМЕР_3 ; свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 22.07.2014.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на її спадкове майно, а саме: земельну ділянку площею 2,3501 га, кадастровий номер 5324886200:00:014:0026, яка розташована на території Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області. 22.07.2014 приватним нотаріусом Вовк А.М. позивачам видано свідоцтва про право на спадщину за законом на це нерухоме майно на 1/2 частку майна кожному.
Відповідно до ''Технічної документації з паювання земель, переданих у колективну власність КСП ім. Калініна Хорольського району Полтавської області'' на території Трубайцівської сільської ради підлягали паюванню сільськогосподарські угіддя - рілля та сіножаті, державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_4 , серія НОМЕР_4 , загальною площею 2,3501 га (ріллі) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5324886200:00:014:0026, що розташована на території Трубайцівської сільської ради колишнього Хорольського району Полтавської області виготовлено на підставі розпорядження Хорольської районної державної адміністрації № 406 від 09.12.2009 взамін державного акта на право приватної власності на землю серія ІУ- ПЛ № 039226 загальною площею 2,8100 га (ріллі та кормових угідь).
Уточнений розмір земельної ділянки (сіножатей), затверджений розпорядженням Хорольської районної державної адміністрації № 5 від 20.05.2017 становить 0,35 га, уточнена вартість земельної ділянки станом на 01.01.2024 з урахуванням коефіцієнтів індексації становить 5146,78 грн, що підтверджується копією відповіді з Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 31.01.2024 №29-16-0.163-401/15-24.
Відповідно до відповідей приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області Вовк А.М. від 16.04.2024 № 54/01-16 та № 53/02-16, спадкоємцями, що прийняли спадщину після померлої ОСОБА_4 по 1/2 частці кожен, є позивачі, у цій нотаріальній конторі відкрита спадкова справа № 27/2014 від 21.02.2014 до майна померлої ОСОБА_4 на підставі заяв позивачів. Інші спадкоємці за законом відмовилися від прийняття цієї спадщини.
Оскільки у позивачів відсутній оригінал правовстановлюючого документа, що посвідчує право власності на земельну частку (пай) сіножаті, нотаріус не має можливості видати їм свідоцтва про право на спадщину, а саме на земельну частку (пай) сіножаті, площею 0,35 га, яка розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (колишньої Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області), у зв`язку із чим позивачам рекомендовано звернутися до суду.
Норми права, застосовані судом.
Відповідно до ст.4ЦПКУкраїни кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст. 13 ЦПК України).
Статтею 12ЦПКУкраїни передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до положень статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1219 Цивільного кодексу України передбачено, що не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Статтями 1268, 1269 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно положень статті 1-ї Першого протоколу до Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Європейський Суд з прав людини у рішенні у справі «Ятрідіс проти Греції» зазначив, що володіння майном повинно бути законним.
З листа Міністерства юстиції від 21.02.2005 року за № 19-32/319 у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлювальний документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного власника(спадкоємця) повинно вирішуватись у судовому порядку.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Мотивована оцінка аргументів сторін.
Як встановленосудом,згідно ст.1261Цивільного кодексуУкраїни позивачіє спадкоємцямиза законом, які прийняли спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 своєї рідної баби ОСОБА_4 по 1/2 частці кожен, тому мають право на її спадкове майно в порядку спадкування за законом.
Незважаючи нате,що упозивачів відсутніправовстановлюючі документина спадковемайно,а саме на земельну частку (пай) сіножаті площею 0,35 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (колишньої Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області), яка належала останній на підставі державного акта на право приватної власності на землю серія ІУ-ПЛ № 039226, за позивачами, як спадкоємцями останньої, має бути визнано право власності на це нерухоме майно в порядку спадкування за законом по 1/2 частці майна за кожним.
Отже,з оглядуна наведене,беручи доуваги неможливістьоформлення спадковихправ увстановленому закономпорядку,враховуючи визнаннявідповідачем позову,що несуперечить закону,не порушуєзаконних правчи інтересівінших осіб,суд вважає,що позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підлягає задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 1218, 1261 ЦК України, ст.ст.3,4,12,13,76 - 81, 200, 206,259,263-265,268,273 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представник позивача ОСОБА_3 , до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) сіножаті в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом на 1/2 (одну другу) частку майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , право на земельну частку (пай) сіножаті площею 0,35 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (колишньої Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області), що належала останній на підставі державного акта на право приватної власності на землю серія ІУ-ПЛ № 039226.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_6 , в порядку спадкування за законом на 1/2 (одну другу) частку майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , право на земельну частку (пай) сіножаті площею 0,35 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (колишньої Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області), що належала останній на підставі державного акта на право приватної власності на землю серія ІУ-ПЛ № 039226.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення шляхом подачі відповідної заяви до Полтавського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 .
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_2 .
Представник позивача: адвокат Савченко Тетяна Іванівна, адреса: м. Полтава, вул. Старий Поділ, 4, каб. 407, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 25.02.2021 № 6011.
Відповідач: Хорольська міська рада Лубенського району Полтавської області, м. Хорол, вул. 1 Травня, 4 Лубенського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 22528612.
Головуючий
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 120013748 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Старокожко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні