справа № 619/2704/24
провадження № 2-о/619/85/24
РІШЕННЯ
іменем України
26 червня 2024 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Калиновської Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Булах С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дергачі матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа в.о. завідувача Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина Вікторія Володимирівна, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник, ОСОБА_1 , звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянка України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її матір`ю.
В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_1 звернулась до Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, яке належить ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 . 23.01.2024 року за вих. 24/02-14 в.о. завідувача Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина В. згідно листа повідомила, що «.... відповідно до п.5.16 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, якщо в заповіті зазначені родинні відносини спадкоємця зі спадкодавцем, нотаріус перевіряє документи, що підтверджують факт родинних відносин, та за бажанням спадкоємців зазначає про родинні відносини у свідоцтві про право на спадщину за Заповітом. Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин. Вами надано свідоцтво про народження НОМЕР_1 , видане Слонімським міськвиконкомом гродненської області від 17 грудня 1984 року на ім`я ОСОБА_4 , де мати зазначена ОСОБА_5 , а також свідоцтво про смерть спадкодавця, де призвище померлої зазначено ОСОБА_3 . Вказані дані не дають можливості підтвердити родинний зв`язок спадкоємця зі спадкодавцем. Отже, вказати родинний зв`язок при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, яке належить ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 , не можливо.» Цим же листом, було роз`яснено про право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Факт родинних відносин між заявником та ОСОБА_3 , а саме те, що остання є матір`ю заявника підтверджується наступними документами: свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_2 виданим 17 грудня 1964 року, в якому матір`ю зазначена - ОСОБА_5 , де ім`я та по батькові співпадають з « ОСОБА_3 ».
Як вказує заявник, до 10.02.2010 ОСОБА_3 мешкала в селі Степок Барвінківського району Харківської області та 10.02.2010 року заявник забрала її до себе у зв`язку з тим, що мати захворіла та потребувала постійного догляду. По день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 мешкала разом з заявником та сином заявника, ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 . Цей факт підтверджується довідкою №42 від 06.03.2024 року Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області про те, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично без реєстрації із 10.02.2010 року до дня своєї смерті проживала у своєї дочки - ОСОБА_1 , 1964 р.н. за адресою: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , померла за місцем свого мешкання в сел. Вільшани, про що свідоцтво про смерть видане виконавчим комітетом Вільшанської селищної ради Дергачівського (Харківський) району Харківської області. Згідно довідки виданої Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «РОЛЬ-ПОЛЬ», орендна плата за земельну ділянку пай ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , виплачувалась з січня 2010 року по грудень 2019 року згідно договору оренди земельної ділянки поштовим переводом через відділення Укрпошта на адресу: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 в наданій заяві просив справу розглядати за її відсутності та задовольнити заяву в повному обсязі.
Заінтересованою особою, завідувачем Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербиною В.В. надано суду заяву про розгляд справи за її відсутності, проти задоволення заяви не заперечує.
Вивчивши матеріали справи суд приходить висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як передбачено ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1, ч.5, ч.6ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 74 років померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Про смерть ОСОБА_3 виконавчим комітетом Вільшанської селищної ради Дергачівського району Харківської області було зроблено відповідний актовий запис №09 від 08 січня 2020 року
Заявник в поданій заяві вказує, що ОСОБА_3 є її рідною матір`ю.
Згідно заповіту посвідченого приватним нотаріусом Дергачівського районного нотаріального округу Пугачовою І.В. від 03.02.2017 ОСОБА_3 все своє майно заповіла ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 звернулась до Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, яке належить ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 .
23.01.2024 року за вих. 24/02-14 в.о. завідувача Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина В. згідно листа повідомила, що «.... відповідно до п.5.16 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, якщо в заповіті зазначені родинні відносини спадкоємця зі спадкодавцем, нотаріус перевіряє документи, що підтверджують факт родинних відносин, та за бажанням спадкоємців зазначає про родинні відносини у свідоцтві про право на спадщину за Заповітом. Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин. Вами надано свідоцтво про народження НОМЕР_1 , видане Слонімським міськвиконкомом гродненської області від 17 грудня 1984 року на ім`я ОСОБА_4 , де мати зазначена ОСОБА_5 , а також свідоцтво про смерть спадкодавця, де призвище померлої зазначено ОСОБА_3 . Вказані дані не дають можливості підтвердити родинний зв`язок спадкоємця зі спадкодавцем. Отже, вказати родинний зв`язок при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, яке належить ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 , не можливо.»
Корім того ОСОБА_1 листом, було роз`яснено про право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Так, факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , а саме те, що остання є матір`ю заявника підтверджується наступними документами: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданим 17 грудня 1964 року, в якому матір`ю ОСОБА_4 зазначена ОСОБА_5 .
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 ОСОБА_4 уклала шлюб з ОСОБА_7 , після укладення шлюбу прізвище ОСОБА_8 змінено на ОСОБА_9 .
ОСОБА_3 по день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 мешкала разом з заявником, ОСОБА_1 , та сином заявника, ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 . Цей факт підтверджується довідкою №42 від 06.03.2024 року Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області про те, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично без реєстрації із 10.02.2010 року до дня своєї смерті проживала у своєї дочки - ОСОБА_1 , 1964 р.н. за адресою: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , померла за місцем свого мешкання в сел. Вільшани, про що свідоцтво про смерть видане виконавчим комітетом Вільшанської селищної ради Дергачівського (Харківський) району Харківської області.
Згідно довідки виданої Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «РОЛЬ-ПОЛЬ», орендна плата за земельну ділянку пай ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , виплачувалась з січня 2010 року по грудень 2019 року згідно договору оренди земельної ділянки поштовим переводом через відділення Укрпошта на адресу: АДРЕСА_1 .
При вирішенні спору суд виходить з того, що спірні правовідносини врегульовані нормамиКонституції України,Цивільного кодексу України,Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно дост.55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннямист.124 Конституції Україниюрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч.1ст.15 ЦКкожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Згідност.293 ЦПК України: окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 2Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 рокупередбачено, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Згідно п.1 ч.1ст.315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до листа Верховного Суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що маючих юридичне значення» зазначено, що перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у ст.315ЦПК і не є вичерпним. У судовому порядку можуть бути встановлені й інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення, зокрема встановлення факту родинних відносин тощо.
Відповідно достатті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до пункту 4 частини 2статті 43 ЦПК Україниучасники справи зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
У ч.ч. 1, 2, 8статті 83 ЦПК Українивизначено, що сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач повинний подати докази разом з поданням позовної заяви. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
У відповідності до частини 1статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідностатті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
У відповідності із п.7Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»суд вправі розглядати справи про встановлення фактів родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.77-81,89,258,259,263-265,293,294,315,354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа в.о. завідувача Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області Щербина Вікторія Володимирівна - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянка України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня складання повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Суддя Л. В. Калиновська
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 120014203 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Калиновська Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні