Справа № 932/2331/24
Провадження № 1-кс/932/787/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в приміщенні суду в м. Дніпрі скаргу Арбітражного керуючого ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліко-Енерго» ОСОБА_3 , на бездіяльність уповноважених осіб СВ Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська надійшла скарга Арбітражного керуючого ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліко-Енерго» ОСОБА_3 , в якій останній просить зобов`язати уповноважених осіб СВ ГУНП в Дніпропетровській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості по заяві ліквідатора ТОВ «Ліко-Енерго» арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 06.03.2024 року № 02-38/1496 про вчинення кримінального правопорушення..
В обґрунтування скарги зазначає наступне, 06 березня 2024 року арбітражним керуючим, ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліко-Енерго» на адресу Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області направлено заяву про вчинення кримінального правопорушення №02-38/1496.
Шляхом пошуку за штрихкодовим ідентифікатором № НОМЕР_1 на офіційному сайті АТ «Укрпошта» вбачається, що заява була вручена 14.03.2024 року.
Бездіяльність Слідчого управління ГУ НП у Дніпропетровській області була допущена фактично з 16.03.2024 року, після спливу 24-годинного строку на виконання вимог ст. 214 КПК України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Станом на сьогоднішній день, від Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області не надійшло жодної письмової інформації щодо повідомлення про внесення на підставі заяви ліквідатора відомостей до ЄРДР, зокрема і витяг з ЄРДР.
Вважаю, що є всі підстави вважати, що бездіяльність щодо невнесення повідомлення про скоєння злочину до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліко-Енерго» арбітражного керуючого ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення є неправомірною.
Скаржник у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд скарги без участі представника скаржника.
СВ ГУНП в Дніпропетровській області явку свого представника у судове засідання не забезпечили, про час та дату судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України, неявка суб`єкта оскарження не перешкоджає розгляду провадження, з урахуванням строків розгляду таких скарг, вважає за можливе, у даному конкретному випадку, перейти до розгляду скарги по суті у їх відсутність.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, зокрема, рішень у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, «Олександр Шевченко проти України» від 26.04.2007, «Трух проти України» від 14.10.2003, особа у розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
З огляду на те, що при повідомленні судом про місце та час розгляду справи, вжито всіх заходів щодо забезпечення процесуальних прав особи, яка подала скаргу, будучи обізнаним про наявність в провадженні суду скарги, не дивлячись на достатність часу для того, щоб з`явитися до суду та дізнатися про рух справ, враховуючи принцип судочинства, зазначений у практиці Європейського суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, беручи до уваги суспільну увагу до розгляду такої категорії справ, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка подала скаргу.
У зв`язку з цим та у відповідності до ч. 4ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду скарги слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Дослідивши матеріали скарги, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, надавши оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Стаття 2 КПК України встановлює, щозавданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтями 8,9 КПК України передбачено -кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають змісті спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Згідно ч. 1, 2 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора:
1) бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогамистатті 169цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;
Чинне кримінальне процесуальне законодавство України, зокрема ст. 214 КПК України передбачає, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
При цьому вказаний обов`язок прокурора, слідчого не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Тобто, нормиКПК Українине передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
На відміну від раніше діючого порядку порушення кримінальної справи, коли уповноважена особа (слідчий, дізнавач) до прийняття відповідного процесуального рішення порушення кримінальної справи, повинні були оцінити наявність ознак злочину, чинний КПК України таких положень (вимог) не містить.
Порядок формування та ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - Реєстр), а також надання відомостей з нього визначає Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, яке затверджене наказом Генерального прокурора № 298 від 30.06.2020 р. (Далі Положення).
Згідно вказаного вище Положення реєстраторами Реєстру, зокрема, є керівники органів досудового розслідування, керівники органів дізнання, слідчі та дізнавачі органів поліції (п. 8 розділу 1).
Внесення відомостей до реєстру здійснюється з дотриманням таких строків (про): заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений ч. 1ст. 214 КПК України( п. 1 глави 3 розділу І).
Заява про вчинене кримінальне правопорушення відповідає вимогам ч. 5ст. 214 КПК Українита п. 1.2 розділу ІІ Положення.
Згідно розділу ІІ глави 3 ч. 1 Положення облік кримінальних проваджень здійснюється шляхом внесення відомостей до Реєстру відомостей щодо руху кримінальних проваджень, в тому числі передачу кримінального провадження за підслідністю (ч. 7 ст.214, ст.216 КПК) або за місцем проведення досудового розслідування (ст. 218 КПК).
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають інтереси (див. зазначені вище рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), п. 128, та «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), п. 119) сторін цих відносин, відповідно.
Результатом запровадження таких процедур є встановлення імперативного обов`язку після отримання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення унесення за нею відомостей до ЄРДР, оскільки відповідно до ч. 1ст. 25 КПК України, прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Відповідно до п. 18 ст. 3 КПК Українидо повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченомуКПК Українисудового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК Українина досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Слідчим суддею встановлено, що 06.03.2024 року за вих. № 02-38/1496 на адресу Слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області Арбітражний керуючий ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліко-Енерго» ОСОБА_3 засобами АТ «Укрпошта» надіслав заяву про вчинене кримінальне правопорушення та просив внести відомості до ЄРДР за обставинами, викладеними в заяві.
Факт прийняття вказаної заяви органом досудового розслідування підтверджується витягом зі штрихкодовим ідентифікатором № 1801605599865 з офіційного сайту АТ «Укрпошта» з якого вбачається, що відправлення вручено особисто уповноваженому співробітнику 14.03.2024 рроку.
Однак, станом на дату звернення скаржника до слідчого судді зі скаргою відомості про кримінальне правопорушення не внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а розслідування не розпочато.
Слідчому судді на момент розгляду скарги не надано даних про те, що відомості про вчинене кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та досудове розслідування розпочато.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення вищевказаної скарги на бездіяльність уповноважених осіб Слідчого відділу ГУНП в Дніпропетровській області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за результатами розгляду заяви про вчинення кримінального правопорушення від 06.03.2024 року вих.№ 02-38/1496.
Відповідно до ч. 1ст. 307 КПК України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цьогоКодексу.
З урахуванням вимог ст. ст.214,303КПК України слідчий суддя вважає за необхідне зобов`язати уповноважену особу Слідчого відділу ГУНП в Дніпропетровській області невідкладно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за заявою Арбітражного керуючого ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліко-Енерго» ОСОБА_3 .
Керуючись ст. ст. 214,303-307,369-372,376 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Скаргу Арбітражного керуючого ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліко-Енерго» ОСОБА_3 , на бездіяльність уповноважених осіб СВ Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити.
Зобов`язати уповноважених осіб СВ ГУНП в Дніпропетровській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості по заяві ліквідатора ТОВ «Ліко-Енерго» арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 06.03.2024 року № 02-38/1496 про вчинення кримінального правопорушення.
Ухвала слідчого судді є обов`язковою для виконання. У разі невиконання без поважних причин ухвали слідчого судді службові особи несуть відповідальність, встановлену законом.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_4
Суд | Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 120016485 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Кондрашов І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні