Справа № 129/881/24
Провадження у справі № 2/129/568/2024
У Х В А Л А
"25" червня 2024 р. Гайсинський районний суд Вінницької області
головуючої судді Бондар О.В.,
з участю секретаря Чаленко А.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
його представника ОСОБА_2
розглянув у підготовчому судовому засіданні в м. Гайсині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 треті особи без самостійних вимог служба у справах дітей Соболівської сільської ради, Служба у справах дітей Гайсинської міської ради про позбавлення батьківських прав, -
установив:
06.03.2024 р. до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_3 треті особи без самостійних вимог Служба у справах дітей Соболівської сільської ради, Служба у справах дітей Гайсинської районної військової адміністрації про позбавлення батьківських прав. Ухвалою суду від 01 квітня 2024 року провадження у справі відкрито, запропоновано відповідачу та третім особам протягом 15 днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
08.05.2024 р. позивач подав до суду позовну заяву, в якій збільшив позовні вимоги, заявив вимоги про визначення місця проживання дітей біля батька та залишення дітей на самостійному вихованні та утриманні батька. 07.06.2024 р. надійшла позовна заява (уточнена) ОСОБА_1 до ОСОБА_3 треті особи без самостійних вимог служба у справах дітей Соболівської сільської ради, Служба у справах дітей Гайсинської міської ради про позбавлення батьківських прав, визначення місця проживання дітей біля батька та залишення дітей на самостійному вихованні та утриманні батька.
Відзив до суду не надійшов. 07.06.2024 р. відповідач заявила клопотання про продовження строків підготовчого судового засідання та встановлення для неї строків для подання нею відзиву на позовну заяву, оскільки вона з поважних причин: перебування на лікуванні не подала у встановлений строк відзив.
Крім того, відповідач подала до суду 14.06.2024 р. заяву про залишення позовної заяви про позбавлення батьківських прав без розгляду через те, що позивач у останній позовній заяві зі збільшеними позовними вимогами звернувся до суду уже з трьома позовними вимогами, таким чином неправомірно під виглядом збільшення розміру позовних вимог висунув нові вимоги, які не були зазначені у тексті первісної позовної заяви.
В судовому засіданні позивач та його представник просили прийняти їх позов (збільшений) до розгляду, не заперечували щодо надання відповідачу додаткового строку для подання відзиву, у задоволенні заяви відповідача про залишення позову про позбавлення батьківських прав без розгляду просили відмовити, вважали цілком правомірним збільшення позовних вимог про позбавлення батьківських прав відповідача ще й позовними вимогами про визначення місця проживання неповнолітніх дітей біля батька, задля захисту інтересів дітей, оскільки з цього приводу між сторонами також існує спір, обставини позбавлення відповідача батьківських прав, тобто підстави первісного позову, такі самі, як і підстави для збільшених позовних вимог, тобто позивачем не порушено норми процесуального права на подання збільшених позовних вимог, які стосуються їх з відповідачем спільних неповнолітніх дітей, їх виховання, утримання та визначення місця проживання.
Відповідач у судове засідання не прибула, в поданій до суду заяві просить розглянути її заяву у її відсутність.
Представники третіх осіб у судове засідання не прибули.
Ознайомившись з позовною заявою зі збільшеними позовними вимогами, заявами відповідача, з`ясувавши позицію сторін, суд дійшов наступних висновків.
Позовна заява від 07.06.2024 р. відповідає вимогам ст. ст. 175, 177 ЦПК України.
Підстав, передбачених ст. 185 ЦПК України для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви судом не вбачається.
Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу (постанова Великої Палати Верховного Суду від 12 червня 2019 року у справі № 487/10128/14-ц, провадження № 14-473цс18).
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає в позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно дост. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. До закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі. З огляду на викладене, суд вбачає підстави прийняти до розгляду позовну заяву зі збільшеними позовними вимогами, яка подана до закінчення підготовчого засідання, обставини, викладені в позовній заяві (збільшеній), як і в первісній позовній заяві, стосуються їх з відповідачем спільних неповнолітніх дітей, їх виховання, утримання та визначення їх місця проживання.
Оскільки предмет позову кореспондує зі способами захисту права, які визначені, зокрема, статтею 16 ЦК України, то зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, що може полягати в обранні позивачем іншого, на відміну від первісно обраного, способу захисту порушеного права в межах спірних правовідносин, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки в разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
Згідно із частиною першою статті 188 ЦПК України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Оскільки,у первісному та збільшеному позові обставини позбавлення відповідача батьківських прав, тобто підстави первісного позову, такі самі, як і підстави для збільшених позовних вимог, тобто позивачем не порушено норми процесуального права на подання збільшених позовних вимог, які стосуються їх з відповідачем спільних неповнолітніх дітей, їх виховання, утримання та визначення місця проживання, то суд визнає за необхідне прийняти до розгляду позовну заяву про збільшення позовних вимог від 07.06.2024 р., визначити відповідачу строк для подання відзиву тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання цієї ухвали, позивачу такий самий строк для подання відповіді на відзив з дня отримання відзиву.
За таких обставин клопотання про визначення строку для подання відзиву відповідачу задовільнити, у задоволенні заяви про залишення позову без розгляду відмовити за викладених вище законних підстав.
Керуючись ст. ст. 49,50,258,279 ЦПК України, суд, -
постановив:
Прийняти до розгляду позовну заяву (збільшену) ОСОБА_1 до ОСОБА_3 треті особи без самостійних вимог служба у справах дітей Соболівської сільської ради, Служба у справах дітей Гайсинської міської ради про позбавлення батьківських прав, визначення місця проживання дітей біля батька та залишення дітей на самостійному вихованні та утриманні батька.
Визначити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали, протягом якого відповідач має право надіслати: суду - відзив на позовну заяву, який повинний відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів.
Позивачу визначити п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали протягом якого позивач має право надіслати: суду відповідь на відзив на позовну заяву, яка має відповідати вимогам ст. 179 ЦПК України.
Відповідачу встановити десятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив на подання до суду заперечень за правилами ст. 180 ЦПК України.
Треті особи мають право подати пояснення щодо позову або відзиву, за правилами ст. 181 ЦПК України, у десятиденний строк з дня їх отримання.
Повідомити відповідача, що у разі ненадання ними відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Ухвала може бути оскаржена у п`ятнадцятиденний строк до Вінницького апеляційного суду.
Суддя:
Суд | Гайсинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2024 |
Оприлюднено | 01.07.2024 |
Номер документу | 120038610 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Гайсинський районний суд Вінницької області
Бондар О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні