Справа № 729/427/24
1-кп/729/92/24 р.
В И Р О К
і м е н е м У к р а ї н и
25.06.2024 Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі :
судді ОСОБА_1 ,
за участю секретарки ОСОБА_2 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Бобровиця кримінальнепровадження,внесене 16.01.2024до Єдиногореєстру досудовихрозслідувань за №12024270400000017за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця м.Носівка,Носівського району,Чернігівської області,громадянина України,українця,з повноюсередньою освітою,який непрацює,без зареєстрованого місцяпроживання, фактично проживаєв АДРЕСА_1 ,раніше судимий02.01.2024Бобровицьким районнийсудом зач.1ст.309КК Українидо 3(трьох)місяців арешту, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 246 КК України
за участю:
прокурорів ОСОБА_4 , ОСОБА_5
обвинуваченого ОСОБА_3
представника потерпілого ОСОБА_6 ,
захисника ОСОБА_7 ,
У С Т А Н О В И В :
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Згідно ч. 1 ст. 1 Лісового кодексу України, ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав`яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов`язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.
Відповідно до ч. 4 ст. 1 Лісового кодексу України, лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі.
Відповідно пп.2п.7Порядку поділулісів накатегорії тавиділення особливозахисних лісовихділянок,затвердженої ПостановоюКабінету МіністрівУкраїни №733від 16травня 2007року,до категоріїзахисних лісіввідносяться лісовіділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища та інженерних об`єктів від негативного впливу природних та антропогенних факторів, зокрема: лісові ділянки (смуги лісів), розташовані у смугах відведення каналів.
Згідно пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов`язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 67 Лісового кодексу України У порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Згідно п.2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, згідно якого лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Пунктом 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, передбачено, що лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки, п. 8 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, згідно якого лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем.
ОСОБА_3 16.01.2024 року, близько 11.00 години, з метою вчинення незаконної порубки дерев, прибув до лісового масиву кварталу №22 виділу №8 обходу №2 Коляжинського лісництва філії «Ніжинське лісове господарство» ДП «Ліси України», за географічнимикоординатами 50.850074,31.459835, що розташована за межами населеного пункту поблизу с. Кобижча Ніжинського району Чернігівської області.
ОСОБА_3 близько о 11:10 год. 16.01.2024 року, перебуваючи на вищевказаній території лісової ділянки, яка відповідно до п. 2 п. 7 Порядку поділулісів накатегорії тавиділення особливозахисних лісовихділянок,затвердженої ПостановоюКабінету МіністрівУкраїни №733від 16травня 2007року відноситься до категорії захисних лісів, реалізуючи свій злочинний умисел до кінця, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання і відтворення лісу, як важливого елемента навколишнього природного середовища, діючи умисно, з особистого мотиву, з метою подальшого використання для власних потреб, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, без спеціального дозволу (лісорубного квитка, ордера), за допомогою бензопили марки «Минск» МТЗ МБП-4300, вчинив незаконну порубку п`яти сироростучих дерев породи сосна звичайна в лісі.
Внаслідок незаконної порубки дерев ОСОБА_3 заподіяв істотну шкоду навколишньому природному середовищу, державі в особі Чернігівської обласної державної адміністрації (ДП «Ліси України») на загальну суму 43695, 47 грн
Обвинувачений ОСОБА_3 в судовому засіданні вину у вчиненні кримінального правопорушення визнав повністю за пред`явленим обвинуваченням та пояснив, що в будинку в якому він проживав на час вчинення правопорушення відсутнє газове, електричне опалення. Тому щоб зігрітися та приготувати собі їжу на грубці, яка знаходиться в будинку він пішов до лісу та бензопилою спиляв п`ять сосен. З сумою заподіяної шкоди погоджується. В скоєному розкаявся, просить суворо не карати.
На підставі ч.3 ст.349КПК України зазгодою учасників судового провадження, судом визнано недоцільним дослідження доказів, стосовно тих обставин, які ніким з учасників судового провадження не оспорюються. Зміст цих обставин учасники судового провадження розуміють правильно, підтверджують добровільність їх позиції та усвідомлюють, що у такому випадку будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.
Враховуючи те, що обставини кримінального провадження ніким не оспорюються, суд вважає доведеною винуватість ОСОБА_3 і його дії вірно кваліфікованими за ч.1 ст.246 КК України,якнезаконна порубка дерев у лісі, що заподіяло істотну шкоду.
Обставиною, яка пом`якшує покарання обвинуваченого відповідно до ст. 66 КК України є щире каяття.
Обставиною, яка обтяжуює покарання обвинуваченого відповідно до ст. 67 КК України рецидив злочину.
З досудової доповіді, наданої Ніжинськом районном сектором №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області слідує, що виправлення ОСОБА_3 можливе без ізоляції від суспільства.
Визначаючи покарання обвинуваченому ОСОБА_3 , суд у відповідності до ст. 65 КК України враховує характер і ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, розмір заподіяної шкоди, яка не відшкодована, особу винного, його вік, скрутний матеріальний стан, не працює, його відношення до вчиненого, обставини вчинення кримінального провопорушення, без зареєстрованого місця проживання, стан здоров`я, на обліку у лікаря психіатра та нарколога не перебуває, обставини, які пом`якшують та обтяжують покарання, думку потерпілого, досудову доповідь, раніше притягувався до кримінальної відповідальності і приходить до висновку про призначення останньому покарання в межах санкції ч.1 ст.246 КК України у виді позбавлення волі.
Відповідно до вимог ст. 71 КК України за сукупністю вироків ОСОБА_3 до покарання призначеного за новим вироком слід частково приєднати невідбуту частину покарання за попереднім вироком Бобровицького районного суду Чернігівської області від 02 січня 2024 року з урахуванням положень ч.1ст.72КК України, відповіднодо якоїодному днюпозбавлення волівідповідає один деньарештуі остаточно призначити покарання у виді позбавлення волі на певний строк.
Відповідно до ст.75КК України суд також вважає за можливе звільнити ОСОБА_3 , від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком враховуючи тяжкість кримінального правопорушення, особу винного, обставини кримінального провадження, з покладенням обов`язків передбачених ст. 76 КК України.
Запобіжний захід не обирати.
Цивільний позов не заявлений.
Відповідно до вимог ч.2 ст.124 КПК України процесуальні витрати, пов`язані з залученням експертів підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави.
Питання про речові докази слід вирішити, відповідно до вимог ст.100 КПК України.
Арешт накладений ухвалою слідчого судді Бобровицького районного суду Чернігівської області від 19 січня 2024 року на майно підлягає скасуванню.
В силу вимог п. 1 ч. 9 ст. 100 КПК України, майно пристосоване чи використане як засіб чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення, конфіскуються, за виключенням випадків, коли власник чи їх законний володілець не знав і не міг значити про його незаконне використання.
За обставин, встановлених судом, незаконну порубку дерев обвинувачений здійснив за допомогою заздалегідь приготовленої бензопили марки «Минск» МТЗ МБП-4300, яка з 2019 року перебувала у його володінні, а тому суд визнає вищезазначену річ знаряддям злочину.
Приймаючи до уваги вищевикладене і відповідно до п.4 ч.1 ст. 96-2 КК України, слід застосувати спеціальну конфіскацію знаряддя злочину: бензопилу - звернути в дохід держави.
На підставі викладеного такеруючись ст.ст. 368, 370, 373,374КПК України, суд -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_3 визнати винуватимза ч.1ст.246 ККУкраїни іпризначити йомупокарання у виді 1(одного)року позбавлення волі.
Відповідно до вимог ст. 71 КК України за сукупністю вироків ОСОБА_3 до покарання призначеного за новим вироком частково приєднати невідбуту частину покарання за попереднім вироком Бобровицького районного суду Чернігівської області від 02 січня 2024 року з урахуванням положень ч.1ст.72КК Україниі остаточно призначити покарання у виді 1 ( одного) року 1 ( одного) місяця позбавлення волі.
На підставіст.75КК УкраїнизвільнитиОСОБА_3 від відбування призначеного покарання з випробуванням, встановивши йому іспитовий строк тривалістю в 1 (один) рік, якщо він протягом визначеного іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов`язки.
На підставіст.76КК Українипокласти на ОСОБА_3 обов`язки періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Запобіжний захід не обирати.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави за проведення експертиз 7572 (сім тисяч п`ятсот сімдесят дві) грн. 80 коп.
Скасувати арешт, накладений на майно ухвалою слідчого судді Бобровицького районного суду Чернігівської області від 19 січня 2024 року.
Речові докази:
зрізи з п`яти пнів та п`яти стовбурів спиляних дерев роду сосна звичайна (сироростуча) які зберігаються в кімнаті збереження речових доказів ВП № 2 ( м. Бобровиця) Ніжинського РУП ГУНП в Чернгівській області після набрання вироком законної сили повернути до Коляжинського лісництва філії «Ніжинське лісове господарство» ДП «Ліси України»;
п`ять спиляних дерев роду сосна звичайна (сироростуча), які зберігаються на територї Коляжинського лісництва філії «Ніжинське лісове господарство» ДП «Ліси України» - залишити в розпорядженні власника - Коляжинського лісництва філії «Ніжинське лісове господарство» ДП «Ліси України».
бензопилу марки«Минск» МТЗМБП-4300,яка зберігаєтьсяв кімнатізбереження речовихдоказів ВП№2(м.Бобровиця)Ніжинського РУПГУНП вЧернігівській області-конфіскувати вдохід держави як знаряддя злочину.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги - після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, якщо вирок суду не скасований.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Бобровицькийрайонний судпротягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Бобровицький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2024 |
Оприлюднено | 01.07.2024 |
Номер документу | 120041720 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Бобровицький районний суд Чернігівської області
Демченко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні