Рішення
від 26.06.2024 по справі 609/760/24
ШУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 609/760/24

2-о/609/51/2024

26 червня 2024 року Шумський районний суд Тернопільської області

в складі головуючого судді Катерняк О.М.

за участю секретаря судового засідання Семенюк О.І.,

заявника ОСОБА_1 , представника заявника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шумськ цивільну справу за заявою: ОСОБА_1

заінтересована особа: Західне міжрегіональне управління міністерства юстиції України в особі Шумської державної нотаріальної контори

вимоги заявника: про встановлення факту родинних відносин,

В С Т А Н О В И В:

І. Стислий виклад позиції сторін.

1. 06 червня 2024 року на адресу Шумського районного суду Тернопільської області надійшла заява ОСОБА_1 (далі - заявник), де заінтересованою особою є: Західне міжрегіональне управління міністерства юстиції України в особі Шумської державної нотаріальної контори про встановлення факту родинних відносин.

2. Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявника ОСОБА_3 і після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок. 01 лютого 2008 року спадкодавець склав заповіт, яким заповідав усе своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б не складалось заявнику. При зверненні до Шумської державної нотаріальної контори для оформлення спадкових прав було виявлено розбіжність в написанні імені батька заявника. Так, у свідоцтві про народження заявника ім`я батька вказано « ОСОБА_4 », а в свідоцтві про смерть « ОСОБА_4 ». Тому заявнику було рекомендовано звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, оскільки документально підтвердити факт того, що померлий ОСОБА_3 є батьком заявника не має можливості. Інших спадкоємців, які мали б право на спадщину після смерті ОСОБА_3 немає. З цих підстав просить встановити факт родинних відносин, а саме те, що померлий ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 .

3. В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали вимоги заяви та просили встановити факт родинних відносин між заявником та померлим ОСОБА_3 .

Також заявник пояснив, що йому не відомо чому виникли такі розбіжності в написанні імені батька у правовстановлюючих документах.

4. В судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пояснили, що є близькими сусідами заявника і підтвердили, що померлий ОСОБА_3 є рідним батьком заявника ОСОБА_1 , які все життя проживали разом.

ІІ. Процесуальні дії у справі.

5. Ухвалою суду від 07 червня 2024 року відкрито провадження у даній цивільній справі за правилами окремого провадження, справу призначено до судового розгляду на 26 червня 2024 року.

6. Заінтересована особа Західне міжрегіональне управління міністерства юстиції України в особі Шумської державної нотаріальної контори явку свого представника в судове засідання не забезпечили, хоча судом повідомлялись про місце, дату та час розгляду справи. Клопотань чи заяв про розгляд справи у відсутності або про відкладення розгляду справи на адресу суду не скеровували.

Частиною 1статті 223ЦПК Українирегламентовано,що неявкау судовезасідання будь-якогоучасника справиза умови,що йогоналежним чиномповідомлено продату,час імісце цьогозасідання,не перешкоджаєрозгляду справипо суті,крім випадків,визначених цієюстаттею.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

7. Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , викладеним російською мовою підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Підгайці Великодедеркальського району Тернопільської області народився « ОСОБА_1 » (так у документі), його батьком є « ОСОБА_3 » (так у документі).

8. 07 жовтня 1998 року Шумським РВ УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_1 видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .

9. Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Підгаєцькою сільською радою Шумського району Тернопільської області підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Підгайці Шумського району Тернопільської області помер ОСОБА_3 .

10. 01 лютого 2008 року секретарем Підгаєцької сільської ради Шумського району Тернопільської області було посвідчено заповіт, яким ОСОБА_3 все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що буде належати йому на день смерті і на що за законом він матиме право, заповів ОСОБА_1 . Заповіт зареєстровано в реєстрі за №4-11.

11. Відповідно до свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок від 24.04.1990, виданого виконавчим комітетом Шумської районної Ради народних депутатів Тернопільської області вбачається, що жилий будинок з приналежними до нього будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 дійсно належить колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_3 .

12. Рішенням сьомого скликання шостої позачергової сесії Підгаєцької сільської ради Шумського району Тернопільської області №52 від 09.06.2016 АДРЕСА_1 перейменовано на вулицю Центральна.

ІV. Оцінка Суду.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи по суті, суд приходить до висновку про те, що заявлені вимоги підлягають задоволенню із наступних підстав.

13. Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом прав, свобод чи законних інтересів.

14. Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

15. Згідно з п. 5 ч. 2 ст.293ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

16. Згідно з роз`ясненнями п. 7 Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

17. Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ст. 1220 ЦК України).

18. Згідност. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

19. Відповідно до ч. 5ст. 1268 ЦК Українинезалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Відповідно до ч. 1ст. 1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

20. Згідност. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

21. Відповідно до п.п. 5.16 п. 5 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 №196/5, якщо в заповіті зазначені родинні відносини спадкоємця зі спадкодавцем, нотаріус перевіряє документи, що підтверджують факт родинних відносин, та за бажанням спадкоємця зазначає про родинні відносини у свідоцтві про право на спадщину за заповітом.

22. Відповідно до п.п. 4.2 п. 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актовогозапису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

23. Відповідно до п.п. 4.12, 4.2 пункту 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України,свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

24. Відповідно до пп. 4.18 п.4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Таким чином, від встановлення факту родинних відносин заявника зі спадкодавцем залежить виникнення та зміна його майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 .

25. Відповідно до п.2Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 тощо.

26. У відповідності до п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в тому числі - встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

У судовому засіданні доведено, що встановлення факту родинних відносин має для ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки від цього залежить виникнення та зміна майнових та немайнових прав останнього, так як у нього виникне можливість підтвердження свого походження, а отже і родинних відносин. Однак заявник для реалізації свого права на спадкування не може підтвердити факт родинних відносин зі спадкодавцем, оскільки у свідоцтві про смерть батька його ім`я вказано як « ОСОБА_4 », а в свідоцтві про народження заявника « ОСОБА_7 » (мовою оригіналу).

Досліджені докази повністю узгоджуються із заявою ОСОБА_1 , його поясненнями в судовому засіданні, поясненнями свідків і є такими, що дозволяють встановити факт родинних відносин.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 263-265, 293, 352, 354, 315, 316, 318, 319 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

1.Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) про встановлення факту родинних відносин, де заінтересованою особою є: Західне міжрегіональнеуправління міністерстваюстиції Українив особіШумської державноїнотаріальної контори(кодЄДРПОУ 02900601,місце знаходження:вул.Шевченка,3,м.Шумськ,Кременецького районуТернопільської області) - задовольнити.

2.Встановити факт родинних відносин, а саме : що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст рішення складено 28 червня 2024 року.

Суддя: Оксана КАТЕРНЯК

СудШумський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення26.06.2024
Оприлюднено01.07.2024
Номер документу120043644
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —609/760/24

Рішення від 26.06.2024

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Катерняк О. М.

Рішення від 26.06.2024

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Катерняк О. М.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Катерняк О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні