ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 червня 2024 року (09:50)Справа № 280/3438/24 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді КалашникЮ.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Борисенка Олександра, буд. 7, код ЄДРПОУ 21084076); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
16.04.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі третя особа), в якій позивач просить:
визнати протиправним рішення відповідача від 23.02.2024 №050130002213 про відмову у призначені пенсії ОСОБА_1 ;
зобов`язати відповідача призначити та виплачувати з 15 лютого 2024 року позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як працівнику провідних професій па відповідних роботах, який має право на пенсію незалежно від віку, та який був зайнятий па таких роботах не менше 20 років;
зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача навчання у Професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки Донецької області в період з 01 вересня 1997 року по 30 червня 2000 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.02.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області для призначення пенсії на підставі частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Проте, рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області від 23.02.2024 № 050130002213 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком па пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу на підземних роботах. Також не було зараховано до страхового стажу позивача навчання у професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки у період з 01 вересня 1997 року по 30 червня 2000 року. Позивач вважає таке рішення незаконним та протиправним, оскільки стаж позивача за Списком №1 відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - 20 років, а за ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (необхідний 20 років), складає 20 років 1 місяць 29 днів. Отже, з огляду на викладене, позивач має право на призначення йому пенсії незалежно від віку за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме «як працівнику провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники па відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років». Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 30.04.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Від представника відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.
10.05.2024 до суду від представника третьої особи надійшли письмові пояснення (вх.№22334), в яких зазначає, що відповідно наданих до заяви документів про стаж, до пільгового стажу зараховано всі періоди роботи. Однак, у позивача відсутній необхідний 25-річний пільговий стаж на підземних роботах. Отже, враховуючи вищезазначене відсутні підстави для призначення пенсії на пільгових умовах. Окрім того зазначає, що на підтвердження навчання в період з 01.09.1997 по 30.06.2000 позивачем надано диплом НОМЕР_2 від 30.06.2000, в якому прізвище заявника не відповідає паспортним даним. Оскільки, дані щодо ім`я позивача різняться в дипломі та паспорті, отже є сумніви, що диплом від 30.06.2000 НОМЕР_2 належить саме позивачу. Отже, період навчання в Професійному-технічному училищі № 43 м. Авдіївки Донецької області з 01.09.1997 по 30.06.2000 не зарахований до страхового стажу, оскільки прізвище ( ОСОБА_2 ) не відповідає паспортним даним ( ОСОБА_2 ). Враховуючи вищевикладене, дії ГУ ПФУ в Рівненській області не суперечать чинному законодавству України, тому, підстави для задоволення вимог позивача повністю відсутні.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
15.02.2024 позивач звернувся до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області від 23.02.2024 №050130002213 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах (а.с.44).
У рішенні зазначено, що дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 15.02.2024. Відповідно до пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Відповідно до пункту 6 постанови Верховної Ради України від 5 грудня 1991 р. «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та і металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виймальних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці. Вік заявника 41 рік 9 місяців 14 днів. Страховий стаж особи з урахуванням кратності становить 42 роки 3 місяці 9 днів (в т.ч. додаткові роки за Списком №1-20 років 1 місяць 29 днів.) Пільговий стаж особи становить 20 років 1 місяць 29 днів, з них: роботи відкриті гірничі металургія пост.202 (25) - 19 років 10 місяців 25 днів; робота за Списком №1 -3 місяці 4 дні. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1997 по 30.06.2000 згідно диплому НОМЕР_2 від 30.06.2000, оскільки прізвище ( ОСОБА_2 ) не відповідав паспортним даним ( ОСОБА_2 ). До пільгового стажу зараховано всі періоди роботи.
Вважаючи рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправним, позивач звернувся до суду із вимогами про його скасування.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду є Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі - Закон №1058), яким визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону №1058, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058).
Частиною 3 статті 114 Закону №1058 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
В силу приписів частини першої статті 48 Кодексу законів про працю України, статті 62 Закону №1788-XII, пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок № 637), основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до частини 1статті 56 Закону №1788-XII, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
В пункті 1 Порядку № 637 також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Отже, для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку у відповідності до положень частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» обов`язковими є такі умови: безпосередня зайнятість повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії; стаж роботи не менше 25 років за професією, яка передбачена Списком робіт і професій, затверджуваним Постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994; стаж роботи не менше 20 років за провідною професією на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень); довідка, уточнююча пільговий характер роботи.
З трудової книжки НОМЕР_3 судом встановлено, що позивач працював:
з 21.08.2003 по 24.11.2003 у спеціалізованому цеху з ремонту коксохімічного обладнання № 3 на посаді монтажника устаткування коксохімічних виробництв у ВАТ«Авдіївський коксохімічний завод» (запис №2);
з 25.11.2003 по 20.09.2012 у пекококсовому цеху на посаді дверевого ВАТ«Авдіївський коксохімічний завод» (запис №3);
з 21.09.2012 по 19.08.2013 у коксовому цеху на посаді дверевого ПАТ «Авдіївський коксохімічний завод» (записи № №4-6);
з 20.08.2013 по 06.10.2022 у коксовому цеху на посаді машиніста коксових машин (дверезнімальної машини) ПрАТ «Авдіївський коксохімічний завод» (записи №№7-9);
з 07.10.2022 по теперішній на посаді машиніста коксових машин (ДМ) 6-го розряду КБ №5,6 видачі печей служби експлуатації коксового цеху у АТ «Запоріжкокс» (запис №10).
Довідками, уточнюючі пільговий характер роботи №05-1/20/84 від 13.02.2021, №6 від 0510.01.2024, виданих на підставі особових карток, наказів по підприємству, підтверджена робота позивача на вищезазначених роботах повний робочий день.
Так, в оскаржуваному рішення стаж позивача розподіляється таким чином:
пільговий стаж становить 20 років 1 місяць 29 днів, з них:
робота за Списком №1 3 місяці 4 дні;
роботи відкриті гірничі, металургія, що передбачені Списком робіт і професій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994, та дає право на призначення пенсії незалежно від віку в порядку частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», при зайнятості на цих роботах не менше 25 років 19 років 10 місяців 25 днів.
Таким чином, стаж позивача складає: 3 місяці 4 дні - Список №1; 19 років 10 місяців 25 днів - професії по Списку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 (ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - зайнятість на роботах не менше 25 років).
Отже, станом на дату звернення позивача за призначенням пенсії загальний стаж позивача становив 42 роки 03 місяці 09 днів, у тому числі, пільговий стаж на умовах частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 19 років 10 місяць 25 днів.
З приводу посилання позивача на те, що пільговий стаж позивача за Списком №1 становить 20 років 1 місяць 29 днів, а відтак він має право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058, суд зазначає, що стаж роботи позивача, що врахований відповідачем за Списком №1 - не може бути зарахований до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки умови призначення пенсій на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону (за Списком № 1 після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах) не являються ні аналогічними ні більш пільговими, порівняно з умовами призначення пенсій у відповідності до положень ч. 3 ст. 114 Закону №1058.
Щодо посилання позивача на те, що він має право на призначення йому пенсії у відповідності до ч.3 ст. 114 Закону №1058, як працівнику провідних професій на відповідних роботах, який має право незалежно від віку та який був зайнятий на таких роботах не менше 20 років, суд зазначає, що таке право має працівник провідних професій, який працював таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень).
У трудовій книжці позивача відсутні записи про те, що він працював на вищезазначених роботах, а відтак право на призначення пенсії підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а відтак пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії на підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у позивача має становити 25 років.
Роботи, які виконував позивач відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 відносяться до Списку робіт та професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994.
Оскільки, позивач не працював на роботах, визначених у ч.3 ст.114 Закону №1058, що дають право на призначення пенсії за умови наявності стажу роботи на таких роботах не менше 20 років, право на призначення пенсії у відповідності до ч.3 ст. 114 Закону №1058, як працівнику провідних професій на відповідних роботах, який має право незалежно від віку та який був зайнятий на таких роботах не менше 20 років у позивача відсутнє.
З урахуванням наведеного, оскільки для призначення пенсії у відповідності до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», незалежно від віку (позивачу на момент звернення до пенсійного органу за призначенням пенсії було повних 41 рік) зайнятість позивача на підземних і відкритих гірничих роботах повинна становити не менше 25 років, суд погоджується з позицією відповідача, що права на пенсію на день подання заяви (15.02.2024) позивач не мав, у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.
Таким чином, оскаржуване рішення про відмову у призначені пенсії від 23.02.2024 №050130002213 є правомірним, а підстави для його скасування, відсутні.
Разом з цим, судом встановлено, що при розгляді заяви позивача від 15.02.2024, ГУ ПФУ у Рівненській області до загального страхового стажу не враховано період навчання з 01.09.1997 по 30.06.2000 згідно диплому НОМЕР_2 від 30.06.2000, оскільки прізвище ( ОСОБА_2 ) не відповідав паспортним даним ( ОСОБА_2 ).
З таким твердженнями відповідача суд не погоджується та зазначає наступне.
У період з 01 вересня 1997 року по 30 червня 2000 року, позивач навчався у Професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки Донецької області (код ЄДРПОУ 02542024, на цей час перейменовано у Авдіївське професійно-технічне училище), де здобув повну загально-середню освіту та кваліфікованого робітника за кваліфікацію столяра, будівельного, тесляра, паркетника.
Так, дійсно в дипломі НОМЕР_2 від 30 червня 2000 року допущено помилку у прізвищі позивача, однак, факт навчання ОСОБА_1 , у період з 01 вересня 1997 року по 30 червня 2000 року у Професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки Донецької області підтверджується записом №1 у трудовій книжці серії НОМЕР_3 .
При цьому, у трудовій книжці є посилання на номер та дату диплому та наявна печатка навчального закладу.
Також, довідкою Авдіївського професійно-технічного училища від 20.03.2024 №36 підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно навчався в професійно-технічному училищі №43 м. Авдіївка Донецької області в період з 01.09.1997 по 30.06.2000 на стаціонарній формі навчання де здобув повну загально-середню освіту та кваліфікованого робітника за кваліфікацією столяра, будівельного, тесляра, паркетника. На теперішній час училище іменується Авдіївське професійно-технічне училище м. Авдіївка код ЄДРПОУ 02542024 згідно наказу Міністерства освіти і науки України №67 від 31.01.2006 «Про перейменування професійно-технічних навчальних закладів Донецької області» (а.с.34).
Так, згідно з пунктом д частини 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Пунктами 1, 2 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 8 Порядку №637 визначено, що період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
За приписами підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Отже, період навчання у професійно-технічному училищі підлягає до зарахування до страхового стажу і такий період має бути підтверджено дипломом, посвідченням, свідоцтвом, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Як встановлено судом, на підтвердження навчання надано відповідний диплом, довідку навчального закладу, а також трудову книжку, у якій міститься запис про навчання.
На думку суду, вказаними доказами достовірно підтверджено період навчання позивача у Професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки Донецької області у період з 01 вересня 1997 року по 30 червня 2000 року.
Таким чином, відмова у врахуванні зазначеного періоду навчання позивача у Професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки Донецької області до страхового стажу суперечить нормам законодавства України.
Відтак на думку суду, період навчання позивача у Професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки Донецької області у період з 01 вересня 1997 року по 30 червня 2000 року має бути зарахований до страхового стажу останнього.
Разом з цим, суд зауважує, що не зарахування відповідачем періоду навчання у Професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки Донецької області не впливає на суть оскаржуваного рішення, а відтак не зарахування відповідачем зазначеного періоду не є самостійною підставою для скасування оскаржуваного рішення.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
У зв`язку із викладеним, судові витрати у розмірі 605,60 грн. на оплату судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Рівненській області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Борисенка Олександра, буд. 7, код ЄДРПОУ 21084076); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання у Професійному-технічному училищі №43 м. Авдіївки Донецької області з 01 вересня 1997 року по 30 червня 2000 року.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.06.2024.
Суддя Ю.В. Калашник
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.06.2024 |
Оприлюднено | 01.07.2024 |
Номер документу | 120061078 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Калашник Юлія Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Калашник Юлія Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Калашник Юлія Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні