Рішення
від 28.06.2024 по справі 925/594/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 червня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/594/24

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Ріальто"</a>,

до відповідача - Дочірнього підприємства "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" Приватного акціонерного товариства "Сівач",

про стягнення 59 014,12 грн,

До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Ріальто"</a> (далі - ТОВ " ФК "Ріальто") з вимогою: стягнути з відповідача Дочірнього підприємства "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" Приватного акціонерного товариства "Сівач" (далі - ДП "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" ПрАТ "Сівач") на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Ріальто"</a> 59 014,12 грн, що складається з: 37 995,88 грн - інфляційних втрат, 21 018,24 - 3% річних.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем прострочено виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 27.02.2023 в частині сплати заборгованості. Внаслідок цього позивач на підставі ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України має право на стягнення інфляційних втрат та 3% річних з відповідача, оскільки таке право виникає з моменту порушення грошового зобов`язання до моменту його усунення.

Ухвалою від 15.05.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/594/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Постановив розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін 13.06.2024. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

Позивач отримав ухвалу суду в своєму електронному кабінеті 15.05.2024 о 17:52, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Господарський суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана судом на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з відміткою "судова повістка" повернута суду 28.05.2024 з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

У зв`язку з викладеним 28.05.2024 господарський суд постановив окрему ухвалу, якою з метою усунення порушень законності та недоліків в організації роботи АТ "Укрпошта" зобов`язав вжити заходи, спрямовані на вдосконалення зазначеної роботи щодо недопущення в майбутньому вказаних в ухвалі порушень та недоліків, а саме: належним чином, відповідно до норм чинного законодавства України, та в строк здійснювати вручення поштових відправлень, повернення та заповнення рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень у визначеному Правилами надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою КМУ №270 від 05.03.2009 та Порядку пересилання поштових відправлень, затвердженого Наказом ПАТ "Укрпошта" №211 від 12.05.2006, порядку. Зобов`язав АТ "Укрпошта" забезпечити належне виконання вимог ухвал суду по справі.

Також 28.05.2024 господарський суд повторно надіслав ухвалу про відкриття провадження у справі відповідачу, яку 06.06.2024 повернуто до суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі 03.06.2024.

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, копія ухвали про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу 03.06.2024.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 ГПК України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Отже, строк для подання відзиву відповідачем сплив 18.06.2024, проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)

Крім того, відповідач додатково повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Господарського суду Черкаської області. Таке оголошення суд розмістив 28.05.2024.

За ч. 4 ст. 122 ГПК України, відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу.

Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку про те, що сторони належно повідомлені про розгляд справи.

13.06.2024 господарський суд розпочав розгляд справи по суті.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, господарський суд встановив таке.

Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У рішенні від 27.02.2023 у справі № 925/1303/22 за позовом ТОВ "ФК "Ріальто" до ДП "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" ПрАТ "Сівач" про стягнення 620 301,37 грн Господарський суд Черкаської області встановив такі обставини, які не підлягають доказуванню у цій справі:

"...16.09.2022 ТОВ "ФК "Ріальто" (Кредитодавець) та ДП "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" ПрАТ "Сівач" (Позичальник) підписано Договір про надання фінансового кредиту за рахунок власних коштів. (далі - Договір)

За умовами Договору, Кредитодавець надає Позичальникові в тимчасове користування на умовах забезпеченості, зворотності, терміновості, платності Кредитні ресурси в сумі 600 000,00 (шістсот тисяч) гривень 00 копійок, з оплатою по фіксованій процентній ставці 17,5% (сімнадцять цілих п`ять десятих) відсотків річних, з врахуванням вимог п. 3.1. даного договору. (п. 1.1. Договору)

Кредитні ресурси, отримані Позичальником за даним Договором, використовуються за цільовим призначенням: на поповнення обігових коштів. (п. 1.2. Договору)

Видача Кредитних ресурсів за цим Договором проводиться на підставі письмової заяви Позичальника, за узгодженням з Кредитором. (п. 2.1. Договору)

Позичальник зобов`язується повністю повернути Кредитні ресурси, отримані за даним Договором. Погашення проводиться шляхом зарахування відповідної суми на банківський рахунок Кредитодавця. (п. 2.2. Договору)

Позичальник зобов`язується у строк до 01 листопада 2022 року (включно) здійснити повне погашення заборгованості по кредиту. (п. 2.3. Договору)

Позичальник сплачує Кредитодавцю відсотки за користування Кредитними ресурсами у валюті кредиту, по фіксованій процентній ставці 17,5% (сімнадцять цілих п`ять десятих) відсотків річних, яка є незмінною протягом усього строку кредитного договору, сторони погодили, що у випадку несвоєчасного повернення Кредитних ресурсів (їхньої частини) фіксована процентна ставка становить 25% (двадцять п`ять) відсотків річних, яка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. (п. 3.1. Договору)

Сплата відсотків проводиться шляхом перерахування на поточний рахунок Кредитодавця щомісячно до 10 числа кожного місяця. (п. 3.2. Договору)

Нарахування відсотків провадиться за період з моменту списання кредитних ресурсів з поточного рахунку Кредитодавця до моменту повернення кредитних ресурсів на поточний рахунок Кредитодавця. (п. 3.3. Договору)

Нарахування відсотків за день видачі Кредитних ресурсів провадиться як за повний день, а за день повернення - не провадиться. (п. 3.4. Договору)

Нарахування відсотків провадиться на залишок заборгованості Позичальника за період з дня отримання кредитних ресурсів та по день їх повернення Кредитодавцю (не включая день повернення). (п. 3.5. Договору)

Позичальник зобов`язується в строк до 01 жовтня 2022 року надати в забезпечення виконання зобов`язань за Даним договором нерухоме або рухоме майно оціночною вартістю не нижче 1 200 000,00 (один мільйон двісті тисяч) гривень 00 копійок, або фінансову поруку Громадянина України ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Ватутінським РУ ГУ МВС України в м. Києві, 14.06.2000 року. (п. 4.1. Договору)

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність відповідно до діючого законодавства України. (п. 5.4. Договору)

У п. 6.1.1. та 6.1.2. Договору передбачено право Кредитодавця, зокрема на отримання процентів за цим Договором; вимагати повернення суми кредиту у формі фінансового активу.

У п. 6.2.1. Договору встановлено обов`язок Кредитодавця передати Позичальнику у строки та розмірі передбаченому цим Договором фінансові активи.

За п. 6.4.1., 6.4.2. Договору Позичальник зобов`язаний: повернути фінансові активи у строки та у розмірі, передбачені цим Договором; сплатити проценти за цим Договором.

Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та його скріплення печатками Сторін. (п. 7.1. Договору)

Строк дії цього Договору складає сорок шість днів, починає свій перебіг у момент, визначений у п. 7.1. цього Договору, та закінчується "01" листопада 2022 р. (п. 7.2. Договору)

Даний договір набуває чинності з моменту підписання його Сторонами та діє до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань. (п. 8.3. Договору)

Даний Договір може бути змінений або доповнений за взаємною згодою Сторін. Такі зміни та доповнення до даного договору повинні бути зроблені в письмовій формі й підписані Сторонами. Такі зміни та доповнення додаються до даного договору і є його невід`ємною частиною. (п. 8.4. Договору)

Даний договір може бути продовжений за взаємною згодою Сторін, при цьому Сторони підписують відповідну додаткову угоду. (п. 8.5. Договору)

До справи додано Лист від 15.09.2022 Вих. № 29 адресований Директору ТОВ "Фінансова компанія "Ріальто" Картамишеву С.О., в якому Дочірнє підприємство "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" Приватного акціонерного товариства "Сівач", код ЄДРПОУ 31440826 просить надати кредит строком до 01.11.2022р. в сумі 600 000,00 (шістсот тисяч) гривень 00 копійок грн. на поповнення обігових коштів, а також Лист від 16.09.2022 Вих. № 30, в якому Дочірнє підприємство "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" Приватного акціонерного товариства "Сівач", код ЄДРПОУ 31440826 в рамках Договору №16/09/22-1 від 16.09.2022 р просить видати грошові кошти в розмірі 600 000,00 грн. для поповнення обігових коштів підприємства на рахунок ДП "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач", ідентифікаційний номер 31440826 № НОМЕР_3 Філія Черкаське ОУ АТ "Ощадбанк", МФО 354507, повернення кредитних коштів гарантує.

Відповідно до платіжного доручення від 19.09.2022 № 65 ТОВ "ФК "Ріальто" перерахувало на рахунок відповідача 600 000 грн з призначенням платежу: надання позики згідно Договору № 16/09/22-1 про надання фін. кредиту від 16.09.2022 р. та заяви вих. № 30 від 16.09.2022 р. Без ПДВ.

До справи також додано Повідомлення відповідача про порушення основного зобов`язання від 18.11.2022 Вих. № 18/11/2022-1, в якому позивач вимагає негайно, але не пізніше 30-ти днів з дати направлення цієї вимоги, погасити Кредитодавцю всю наявну заборгованість за Кредитним договором, в іншому випадку Кредитодавець буде змушений звернутись до суду за захистом порушених своїх прав..."

27.02.2023 господарський суд ухвалив рішення у справі № 925/1303/22, яким позов задовольнив частково. Стягнув з ДП "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" ПрАТ "Сівач" на користь ТОВ "ФК "Ріальто" заборгованість за Договором № 16/09/22-1 про надання фінансового кредиту за рахунок власних коштів від 16.09.2022 року, яка складається із суми заборгованості по тілу кредиту - 600 000 грн, суми заборгованості по відсоткам - 9 205,48 грн, 9 138,08 грн судового збору, а також 15 026,32 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Отже, всього за рішенням суду з відповідача стягнуто 609 205,48 грн заборгованості за Договором № 16/09/22-1 про надання фінансового кредиту за рахунок власних коштів від 16.09.2022.

Відповідач частково оплатив заборгованість, що підтверджується платіжними інструкціями від 22.12.2022 № 1708 на суму 5 000 грн та від 19.12.2023 на суму 101 181,55 грн.

Отже, рішення господарського суду відповідачем у повній мірі не виконано, заборгованість відповідача перед позивачем за Договором № 16/09/22-1 про надання фінансового кредиту за рахунок власних коштів від 16.09.2022 становить 503 023,93 грн (609 205,48 - 101 181,55 - 5 000).

Викладене стало підставою для звернення позивачем до суду з цим позовом про стягнення з відповідача 37 995,88 грн інфляційних втрат та 21 018,24 3% річних.

Розглядаючи спір господарський суд враховує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як уже встановлено судом, 27.02.2023 господарський суд ухвалив рішення у справі № 925/1303/22, яким стягнув з ДП "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" ПрАТ "Сівач" на користь ТОВ "ФК "Ріальто" заборгованість за Договором № 16/09/22-1 про надання фінансового кредиту за рахунок власних коштів від 16.09.2022 року, яка складається із суми заборгованості по тілу кредиту - 600 000 грн, суми заборгованості по відсоткам - 9 205,48 грн.

Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Преюдиційні факти є обов`язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв`язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акту, який набрав законної сили.

Отже, оскільки рішення господарського суду від 27.02.2023 у справі № 925/1303/22 набрало законної сили, то встановлені в ньому факти, зокрема, щодо наявності заборгованості відповідача перед позивачем не підлягають повторному доведенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник на вимогу кредитора у випадку прострочення грошового зобов`язання повинен сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та три проценти річних з простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

24.02.2022 в Україні введено воєнний стан Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", що затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.05.2024 № 271/2024, що затверджений Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 3684-IX від 08.05.2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України 2120-IX від 15.03.2022 доповнено Розділ "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України пунктом 18:

"18. У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем)."

Рішення суду про стягнення заборгованості не змінює змісту відповідного правовідношення - характер та обсяг прав і обов`язків сторін залишаються незмінними, додається лише ознака безпосередньої можливості примусового виконання. (див. mutatis mutandis висновок у пункті 51 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц).

Суд встановив, що заборгованість, на яку позивач нараховує 3% річних та інфляційні втрати є грошовим зобов`язанням за договором, за яким відповідачеві надано кредит кредитодавцем (позивачем), тому на підставі п. 18 Розділу "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України у період дії воєнного стану, який розпочався 24.02.2022 та діє на час ухвалення рішення, відповідач звільняється від відповідальності, визначеною ст. 625 ЦК України.

На підставі викладеного у позивача відсутнє право на стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат, що нараховані на підставі ст. 625 ЦК України у період дії в Україні воєнного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування.

У зв`язку з відсутністю порушеного права позивача господарський суд відмовляє у задоволенні позову.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 247, 251-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".

Повне рішення складено та підписано 28.06.2024.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення28.06.2024
Оприлюднено01.07.2024
Номер документу120065226
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —925/594/24

Рішення від 28.06.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 28.05.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 15.05.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 10.05.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні