Провадження №2/760/745/24
Справа №760/25948/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2024 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Усатової І. А.
за участю секретаря Омелько Г.Т.
розглянувши цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Богема Компані» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за надані комунальні послуги,
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2023 року ТОВ «Богема Компані» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги та штрафних санкцій за порушення строків їх виплати.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ТОВ «Богема Компані» на підставі Договору від 05.10.2020, укладеного з ТОВ «Укрпромметторг» в якості Управителя прийняло новозбудований будинок за адресою: АДРЕСА_1 (корпус 1 та корпус 2) в управління з метою забезпечення належних умов проживання та задоволення господарсько-побутових потреб мешканців шляхом утримання та ремонту спільного майна будинку та прибудинкової території.
Як стверджує позивач, відповідач є власницею квартири АДРЕСА_2 вказаного будинку.
24 березня 2021 року між позивачем та відповідачем було укладено Договір № Д56 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, згідно з яким відповідачка зобов`язалася оплачувати управителю послуги з управління будинком за тарифом 11,87 гривень за 1 кв.м від загальної площі приміщення (квартири).
Крім того, згідно з договором, як вказує позивач, відповідач має компенсовувати витрати Управителя за інші комунальні послуги (постачання та розподіл електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води), які надаються ТОВ «Київтеплоенерго», централізованого водопостачання, водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Позивач стверджує, що внаслідок несумлінного ставлення відповідача до своїх обов`язків щодо своєчасної та в повному обсязі оплати за надані позивачем житлово-комунальні послуги, у них за період з 01.07.2020 по 31.08.2023 утворилась заборгованість в розмірі 19844,31 гривень.
У зв`язку із несвоєчасним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань, позивач додатково розрахував інфляційні втрати в розмірі 2444,47 грн. та 3 % річних в розмірі 836,40 грн.
Крім цього, як зазначає позивач, відповідно до п. 5.9. Договору за несвоєчасне внесення оплат визначених цим Договором Інвестор сплачує на користь Управителя пеню в розмірі 0,1 % від суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення. На підставі цієї норми позивач нарахував відповідачам пеню в розмірі 10176,18 грн.
З огляду на викладене позивач просить стягнути з відповідачки в рівних частинах нараховану заборгованість у сумі :
- основний борг - 19844,31 грн.;
- інфляційні втрати - 2444,47 грн.;
- 3 % річних - 836,40 грн.;
- пеню - 10176,18 грн.
3 листопада 2023 року автоматизованим розподілом судової справи між суддями головуючим у справі визначено суддю Усатову І.А.
Ухвалою судді Солом`янського районного суду м. Києва від 07.11.2023 у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідачка письмового відзиву на позов не подала.
Представником позивача 14.06.2024 подано заяву про зменшення позовних вимог, згідно якої просив стягнути 8301,36 грн. основного боргу за оплату житлово-комунальних послуг та судові витрати.
Вказав, що згідно з положеннями у разі недостатності суми проведеного платежу для виконання грошового зобов`язання у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитора у такій черговості, якщо інше не встановлено договором або законом: 1) у першу чергу відшкодовуються витрати кредитора, пов`язані з одержанням виконання; 2) у другу чергу сплачуються проценти і неустойка; 3) у третю чергу сплачується основна сума боргу.
Зазначив, що станом на день подання цієї заяви про зменшення розміру позовних вимог, заборгованість відповідача перед позивачем за надані житлово-комунальні послуги становить 8 301, 36 грн. - основний борг. Інфляційне збільшення суми боргу, три проценти річних та пеня погашені повністю.
17.06.2024 представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі.
З`ясувавши обставини справи, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступні обставини.
05 жовтня 2020 року між ТОВ «Укрпромметторг» (Забудовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БОГЕМА КОМПАНІ» (надалі - позивач, ТОВ «Богема Компані», Управитель) складено Акт приймання-передачі, відповідно до якого Забудовник передав, а Управитель прийняв новозбудований багатоквартирний житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (корпус 1 та корпус 2) в управління, з метою забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку (співвласників/користувачів), шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 345590255 від 07.09.2023 квартира АДРЕСА_3 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 151 Житлового кодексу України громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.
Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 322 Цивільного кодексу України).
Згідно з п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою КМУ від 08 жовтня 1992 року №572 (із змінами і доповненнями), власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг відносяться: житлова послуга (послуга з управління багатоквартирним будинком) та комунальна послуга (послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами).
При цьому, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга з управління багатоквартирним будинком включає:
- забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
- інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Крім цього, відповідно до п. 5.2. Правил благоустрою м. Києва, затверджених Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 року №1051/1051 обов`язками власників (балансоутримувачів), орендарів житлових будинків та прибудинкових територій, серед іншого, є вжиття заходів з охорони під`їздів житлових будинків та організація служби консьєржів.
Комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»),
24 березня 2021 року між позивачем та відповідачем було укладено Договір №Д56 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, згідно з яким відповідачка зобов`язалася оплачувати управителю послуги з управління будинком за тарифом 11,87 гривень за 1 кв.м від загальної площі приміщення (квартири).
Відповідно до п. 1.6. Договору до прийняття співвласниками рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем/цями комунальної послуги (укладення індивідуального га/або колективного договору про надання комунальної послуги), в порядку, визначеному законодавством України, співвласники компенсують Управителю вартість комунальних послуг (постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії постачання гарячої води здійснює ТОВ «Київтеплоенерго» (код ЄДРПОУ 40453893), з яким Інвестор зобов`язаний укласти окремий договір, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) щодо забезпечення користування, утримання, обслуговування та експлуатації приміщення, яке перебуває у користуванні співвласника/ів, що розташоване у будинку за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до наданого позивачем розрахунку в період з 01.07.2020 по 31.08.2023 позивачем нараховано загальну вартість наданих комунальних послуг в розмірі 19844,31 гривень, зокрема за надання послуг з утримання будинку, опалення, електропостачання, холодного водопостачання, гарячого водопостачання, послуги конс`єржів, інші нарахування.
Так, пунктом 3.5. Договору компенсація комунальних послуг здійснюється власником за діючими на час сплати тарифами на відповідні послуги (постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії постачання гарячої води з яким Інвестор зобов`язаний укласти окремий договір, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами), затвердженими та\або погодженими уповноваженими органами. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. При цьому на момент укладання даного договору діють (встановлено) наступні тарифи на комунальні послуги:
- електрична енергія -2,43 грн. за 1 кВт;
- водопостачання та водовідведення - 21,76 грн. за 1 куб.м.
При цьому другим абзацем вказаного пункту сторони погодили, що в разі зміни тарифів на комунальні послуги зазначені в даному пункті, Управитель автоматично, без внесення змін до даного Договору, здійснює нарахування за новими (діючими) тарифами.
Таким чином, вимога позивача про компенсацію йому витрат за актуальними тарифами є цілком обгрунтованою.
Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідачки заборгованості з оплати вартості комунальних послуг в розмірі 19844,31 гривень є обґрунтованою.
Як встановлено, відповідач платіжними інструкціями від 18.04.2024 N@2PL572847, від 10.05.2024 N@2PL108846, від 09.06.2024 року N@2PL735421 частково погасив заборгованість на загальну суму 25000 грн.
Як вбачається з вказаних платіжних інструкцій від 18.04.2024 N@2PL572847, від 10.05.2024 N@2PL108846, від 09.06.2024 року N@2PL735421 призначеннями платежу є: внески на утримання будинку та сплата за житлово-комунальні послуги.
Позивач зазначає, що згідно з положеннями у разі недостатності суми проведеного платежу для виконання грошового зобов`язання у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитора у такій черговості, якщо інше не встановлено договором або законом: 1) у першу чергу відшкодовуються витрати кредитора, пов`язані з одержанням виконання; 2) у другу чергу сплачуються проценти і неустойка; 3) у третю чергу сплачується основна сума боргу, вказуючи, що станом на день подання цієї заяви про зменшення розміру позовних вимог, заборгованість відповідача перед позивачем за надані житлово-комунальні послуги становить 8 301, 36 грн. - основний борг. Інфляційне збільшення суми боргу, три проценти річних та пеня погашені повністю.
Вирішуючи вимоги про стягнення з відповідачки компенсаційних виплат за прострочення сплати вартості комунальних послуг на підстав ч. 2 ст. 625 ЦК України, суд керується наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Водночас, згідно з постановою Кабінету міністрів України від 5 березня 2022 р. № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги щодо стягнення з відповідачів інфляційних нарахувань та 3% річних з урахуванням заборони, визначеної постановою КМУ №206, підлягають задоволенню за період з 01.07.2020 (зазначена позивачем дата початку розрахунку) по 23 лютого 2022 року включно, що становить:
-Інфляційні втрати в розмірі 431,7 гривень;
-3% річних в розмірі 115,53 гривень.
Що стосується вимог про стягнення з відповідачки пені за прострочення сплати комунальних послуг, то в цій частині позов не підлягає задоволенню з огляду на положення зазначеної вище Постанови Кабінету міністрів України, а також положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», згідно з п. 3 Прикінцевих положень якого на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Тобто нарахування пені є забороненим протягом усього періоду, а відтак зарахування коштів, що сплачені відповідачкою в рахунок пені є неправомірним.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Відповідно до частин 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У ст. 77 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
За нормами ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 89 ЦПК України).
Заборгованість - основний борг - 19844,31 грн.; інфляційні втрати - 431,7 грн.; 3 % річних - 115,53 грн., загальною сумою 20391,53 грн. сплачені відповідачем після відкриття провадження у справі.
Таким чином, станом на день ухвалення рішення суду у позивача відсутнє порушене, невизнане або оспорюване право, свобода чи законний інтерес з боку відповідача.
З врахуванням вищевикладеного у позові слід відмовити.
Керуючись статтями 64, 67, 68, 179 ЖК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76-81, 223, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: І. А. Усатова
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 02.07.2024 |
Номер документу | 120077821 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Усатова І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні