Рішення
від 22.05.2024 по справі 361/10422/23
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2/361/1982/24, cправа № 361/10422/23

22.05.2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

«22» травня 2024 року м.Бровари Київської області

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Василишина В.О.,

за участю секретаря судових засідань - Бас Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Виконавчий комітет Калитянської селищної ради Броварського району Київської області як орган опіки та піклування про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

в с т а но в и в:

У листопаді 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому просить позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав стосовно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; встановити опіку над малолітньою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та призначити позивача її опікуном; стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь позивача аліменти на утримання неповнолітньої дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі частини заробітку (доходу), але не менше

50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дня звернення до суду і до досягнення дитиною повноліття.

В обґрунтування вимог зазначається, що малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є онукою позивача. Батько дитини, ОСОБА_4 , та одночасно син позивача, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Мати дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вихованням доньки не займається, веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями та часто зникає у невідомому напрямку.

Впродовж тривалого часу ОСОБА_2 свідомо та умисно ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню дочки, не піклується про її фізичний і духовний розвиток, не забезпечує повноцінним харчуванням, не формує у дитини культурно-гігієнічних навичок, не спілкується та не навідує дочку, а також не вітає зі святами, у тому числі з днем народження.

Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно її малолітньої доньки.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 15 грудня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 26 березня 2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, 23 квітня 2024 року подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, в якій також вказала, що позовні вимоги підтримує, проти постановлення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася у визначеному цивільним процесуальним законодавством порядку. Причини неявки суду неповідомлені. Будучи належним чином повідомленою про розгляд справи, відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористалася.

Третя особа Виконавчий комітет Калитянської селищної ради Броварського району Київської області як орган опіки та піклування у судове засідання представника не направив.

23 квітня 2024 року до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи та прийняти рішення за наявними в матеріалах справи документами.

Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З урахуванням викладеного, а також за згодою позивача суд розглядає справу у відсутності відповідача та згідно з частиною четвертою статті 223 ЦПК України постановляє заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням статті 280 ЦПК України.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Бровари Київської області народилася ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва про народження серії

НОМЕР_1 , виданого Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області. Батько - ОСОБА_4 . Мати - ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_4 Мати - ОСОБА_5 , батько - ОСОБА_6

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого повторно 10 вересня 2021 року Броварським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).

Позивач у справі є матір`ю померлого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та відповідно бабою малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до довідки, виданої Калитянською селищною радою Броварського району Київської області, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та має такий склад сім`ї: син, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , син, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , невістка, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , онука ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до актів обстеження житлово-побутових умов проживання від 17 травня

2023 року та від 04 листопада 2023 року, складених депутатом Калитянської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_1 на даний час і від народження виховує свою онуку, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дитина постійно проживає з нею,

ОСОБА_1 піклується про неї, виховує, навчає та забезпечує всім необхідним для розвитку дитини. ОСОБА_3 має окреме ліжко, шафу для одягу, у холодильнику наявні необхідні продукти харчування. ОСОБА_2 за вказаною адресою не проживає з 2021 року та вихованням дочки не займається.

Згідно з довідкою-характеристикою, виданою Мокрецьким ліцеєм Калитянської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_1 з 12 жовтня 2021 року опікується онукою ОСОБА_3 . У садочок дитину постійно приводить та забирає бабуся. Оплату за харчування дитини в садочку теж здійснює бабуся. Мати, ОСОБА_2 , дитиною жодного разу не цікавилася.

Відповідно до довідки-характеристики, виданої Виконавчим комітетом Калитянської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, не виконує своїх материнських обов`язків, житлово-будівельні умови проживання незадовільні. Мати не займається вихованням та утримання своєї дочки, часто не перебуває вдома, або зникає у невідомому напрямку.

Згідно з довідкою, виданою Мокрецьким фельдшерським пунктом 02 листопада

2023 року, ОСОБА_1 з червня 2018 року опікується онукою ОСОБА_3 , систематично приводить на профщеплення та профогляд. Мати, ОСОБА_2 дитиною не цікавиться та разом не проживає з 2018 року.

Зібраними у справі доказами підтверджено, що позивач у справі має задовільний стан здоров`я. На території України станом на 31 травня 2023 року до кримінальної відповідальності не притягувалася, незнятої чи непогашеної судимості не має та у розшуку не перебуває. За місцем проживання позивач ОСОБА_1 зарекомендувала себе як зразкова громадянка, що підтримує добрі стосунки як у сім`ї, так і у спілкуванні з сусідами.

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Калитянської селищної ради Броварського району Київської області № 23 від 23 травня 2023 року тимчасово влаштовано малолітню

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка залишилася без батьківського піклування до рідної бабусі, яка бажає залишити її на виховання у своїй сім`ї, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом від 13 листопада 2023 року, виданим Другою броварською державною нотаріальною конторою, зареєстрованим у реєстрі

№ 1-2436 ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності належить 1/2 частина будинку АДРЕСА_1 .

Згідно з висновком орган опіки та піклування Калитянської селищної ради Броварського району Київської області, затвердженим рішенням Калитянської селищної ради Броварського району Київської області від 18 липня 2023 року № 101, вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно її малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з частиною першою статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Згідно з частинами першою, другою, шостою статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів.

Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

Статтею 164 Сімейного кодексу України (далі - СК України) передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.

Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).

Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Отже, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 Постанови визначено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ передбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Європейський суд з прав людини у справі «Савіни проти України» (заява від

18 грудня 2008 року № 39948/06) вказує, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції.

У рішенні від 07 грудня 2006 року у справі «Хант проти України» (заява

№ 31111/04) суд наголосив, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

При розгляді даної справи по суті встановлено, що відповідач свідомо та умисно впродовж тривалого часу ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню дочки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто не піклується про її фізичний і духовний розвиток, не забезпечує необхідним харчуванням, медичним доглядом та взагалі не цікавиться та не спілкується з дочкою, в тому числі не приймає жодної матеріальної участі в утримання дитини. У свою чергу, висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав є достатньо обґрунтованим, а тому суд погоджується з ним.

Щодо вимоги про стягнення аліментів, то суд керується наступним.

Згідно зі статтею 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно статей 180, 181 СК України обов`язок утримувати дитину шляхом виплати аліментів покладено на батьків, які проживають окремо від дитини.

Згідно з частиною другою статті 166 СК України, особа позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Згідно з частиною третьою статті 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

За правилами статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини, стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина та інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Позивач просить суд стягувати з відповідача на свою користь аліменти на утримання дочки відповідно до статті 183 СК України, у розмірі 1/4 заробітку (доходу) щомісячно.

Враховуючи вимоги чинного законодавства України, обставини справи, суд дійшов до переконання про обґрунтованість вимог про стягнення аліментів.

Щодо позовної вимоги про встановлення опіки та призначення позивача опікуном малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , то питання про призначення опікуна дитині, позбавленої батьківського піклування, вирішується у позасудовому порядку відповідною Службою у справах дітей чи органом опіки та піклування за його наявності.

З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість даного позову та його часткове задоволення.

При зверненні до суду з даним позовом позивач ОСОБА_1 сплатила судовий збір у розмірі - 2 147 грн. 20 коп.

Відповідно до статті 141 ЦПК України стягненню з відповідача по користь позивача підлягає судовий збір у розмірі - 1 073 грн 60 коп. з підстав часткового задоволення вимог та на користь держави за вимогу про стягнення аліментів у розмірі - 1 073 грн. 60 коп.

Керуючись статтями 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд Київської області,

в и р і ш и в:

Позов - задовольнити частково.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо її малолітньої дочки, ОСОБА_3 ,

ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , аліменти на утримання дочки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частки усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дитиною повноліття.

В іншій частині позову - відмовити.

Аліменти на дитину підлягають стягненню починаючи з - 22 листопада 2023 року.

Рішення суду в частині стягнення аліментів на дитину за один місяць підлягає негайному виконанню.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , судовий збір у розмірі

- 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. та на користь держави судовий збір у розмірі

- 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Роз`яснити ОСОБА_2 положення статті 169 Сімейного кодексу України про те, що він має право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав після усунення умов, які стали підставою для позбавлення його батьківських прав й за умови, що дитина за той час не буде усиновлена, а також якщо на час вирішення питання судом про поновлення батьківських прав дитина не досягне повноліття.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя В.О.Василишин

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення22.05.2024
Оприлюднено03.07.2024
Номер документу120084790
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —361/10422/23

Рішення від 22.05.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 15.12.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні