Рішення
від 28.06.2024 по справі 911/2596/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" червня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2596/23

Розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-Виробниче підприємство Уран

до Товариства з обмеженою відповідальністю Монтажно-будівельна компанія Будмонтаж

про стягнення 180 034,44 грн.

Суддя Карпечкін Т.П.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-Виробниче підприємство Уран до Товариства з обмеженою відповідальністю Монтажно-будівельна компанія Будмонтаж про стягнення 180 034,44 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань з оплати за Договором оренди нежитлових приміщень

Ухвалою Господарського суду Київської області від 29.08.2023 відкрито провадження у справі № 911/2596/23, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч.ч. 1-2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч. 4 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України за клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться (ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Оскільки відповідач, належним чином повідомлений про розгляд даної справи, у встановлений судом строк, відзиву на позов та клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надіслав, доказів повної або часткової сплати ним заборгованості, яка є предметом даного спору, не надав, клопотань про відкладення розгляду справи з метою надання додаткового часу для подання відзиву від відповідача не надходило, суд вважає, що, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, справа може бути розглянута по суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для винесення рішення.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

У ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з викладених у позові обставин, 15.02.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-Виробниче підприємство Уран (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Монтажно-будівельна компанія Будмонтаж (орендар) укладено Договір оренди нежитлових приміщень № 03/15-02-19 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору орендодавець зобов`язується передати, а орендар прийняти у строкове платне користування нежитлове приміщення № 6 загальною площею 19,84 м, що знаходиться на другому поверсі будівлі, розташованої за адресою вул. Зв`язку, 1, м. Українка, Обухівський район, Київська область (далі - приміщення).

Пунктами 2.1. 2.3 Договору унормовано, що передача орендареві приміщення в користування здійснюється одночасно з підписанням повноважними представниками сторін акту приймання-передачі цього приміщення.

Передача приміщення в оренду не обумовлює будь-якого переходу права власності орендаря на них. Орендар користується приміщенням протягом терміну дії Договору.

В разі припинення дії Договору внаслідок дострокового розірвання, закінчення терміну дії з відмовою про продовження або з інших причин Орендар зобов`язаний протягом не пізніше останнього дня строку дії Договору звільнити та повернути приміщення, а Орендодавець зобов`язаний прийняти приміщення в порядку, що є аналогічним викладеному в п. 2.1 Договору.

Згідно з п. 3.1 Договору за користування приміщенням орендар сплачує орендодавцю орендну плату щомісяця в сумі 3310 гри, крім того ПДВ 662 грн., всього з ПДВ 3972,00 грн. за все приміщення в місяць. В разі потреби визначення розміру орендної плати за частину місяця або за певну кількість днів, розмір орендної плати за один місяць може бути розділений на кількість календарних днів у відповідному місяці.

Розмір орендної плати може бути змінено в разі зміни розмірів податків (земельного, податку на прибуток, податку на нерухомість, тощо), підвищення цін, тарифів, унаслідок інфляції шляхом укладання між сторонами додаткової угоди до Договору. Уникнення перегляду розміру орендної плати є підставою для дострокового розірвання Договору та відшкодування збитків (п. 3.2 Договору).

Орендна плата сплачується Орендарем щомісяця попередньою оплатою у строк не пізніше 20 (двадцятого) числа місяця, що передує оплачуваному місяцю (п. 3.3 Договору).

Відповідно до п. п. 3.5.- 3.7. Договору оплата комунальних, експлуатаційних послуг та інших послуг провадиться орендарем окремо на підставі рахунків орендаря. Тарифи зазначені у Додатку № 1 до даного Договору.

До складу комунальних послуг відносяться: центральне опалення, вентиляція, водопостачання і каналізація, електропостачання приміщення І загальних площ будівлі. До складу витрат по наданню експлуатаційних послуг відносяться; адміністративно-господарські витрати, включаючи утримання персоналу по обслуговуванню будівлі; витрати на обслуговування протипожежної сигналізації, домофону; витрата на технічне обслуговування та ремонт загальних інженерних систем; витрати на прибирання загальних площ будівлі; витрати на впорядкування території, прилеглої до будівлі; витрати на зовнішнє освітлення будівлі; витрати на мийку та утримання фасаду будівлі в належному стані; інші витрати, пов`язані з утриманням будівлі в належному стані.

Плата за комунальні, експлуатаційні послуги та інші платежі, передбачені цим Договором, сплачується орендарем щомісяця у строк не пізніше 10 (десятого) числа місяця наступного за звітним.

Відповідно до п. 6.1. Договору набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2019 року включно. Пролонгація Договору здійснюється шляхом підписання сторонами додаткової угоди.

В разі несвоєчасного звільнення та повернення приміщення Орендодавцю Орендар сплачує орендну плату протягом всього строку затримання повернення приміщення (п. 7.3 Договору).

Також сторонами підписано Додаток № 1 до Договору від 15.02.2019 року (Тарифи). Яким орендар зобов`язався щомісячно сплачувати орендодавцеві: - 100 грн. за прибирання місць загального користування, - 80 грн. витрат на утримання будівлі, - 40 грн. витрат на обслуговування домофонної системи (разом - 220 грн).

Крім того, орендар зобов`язався щомісячно сплачувати орендодавцеві 10% експлуатаційних витрат по централізованому опаленню, електроенергії, водопостачанню і каналізації, телекомунікаційних послуг.

Також сторонами підписано Додаткову угоду № 1 від 27.12.2019 року до Договору, якою сторони погодили викласти пункти 3.1. та 6.1. Договору в наступній редакції:

- п. 3.1. За користування приміщенням Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату щомісяця в розмірі 3500 грн. 00 коп., крім того ПДВ 700 грн. 00 коп., разом 4200,00 грн.В разі потреби визначення розміру орендної плати за частину місяця або за певну кількість днів, розмір орендної плати за один місяць може бути розділений на кількість календарних днів у відповідному місяці;

- п. 6.1. Даний договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами та діє до 31.12.2020 року включно. Пролонгація Договору здійснюється шляхом підписання сторонами додаткової угоди".

Копії означеного Договору, додатку та Додаткової угоди наявні в матеріалах справи.

Судом враховується, що надані первинні документи оформлені належним чином та скріпленні підписом та печатками сторін.

На виконання умов Договору, орендодавець за Актом № 1 прийому-передачі нежитлових приміщень від 15.02.2019 року передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове відокремлене приміщення № 6 загальною площею 19,84 м, що знаходиться на другому поверсі будівлі, розташованої за адресою вул. Зв`язку, 1, м. Українка, Обухівський район, Київська область.

За домовленістю сторін щомісячно останніми підписувалися Акти здачі - прийняття робіт (надання послуг), у яких вказувалася сума орендної плати та супутніх послуг, що підлягала сплаті орендарем.

Зокрема: ОУ-0000026 від 28.02.2019 на загальну суму 2161,36 грн; ОУ-0000042 від 31.03.2019 на загальну суму 4 747,74 грн; ОУ-0000058 від 30.04.2019 на загальну суму 4 713,71 грн; ОУ-0000073 від 31.05.2019 на загальну суму 4 386,64 грн; ОУ-0000087 від 30.06.2019 на загальну суму 4 325,65 грн; ОУ-0000102 від 31.07.2019 на загальну суму 4 346,64 грн; ОУ-0000117 від 31,08.2019 на загальну суму 4 323,04 грн; ОУ-0000132 від 30.09.2019 на загальну суму 4 341,19 грн; ОУ-0000148 від 31.10.2019 на загальну суму 4 388,56 грн; ОУ-0000162 від 30.11.2019 на загальну суму 4 372,00 грн; ОУ-0000178 від 31.12.2019 на загальну суму 4 928,83 грн; ОУ-0000011 від 31.01.2020 на загальну суму 5 126,31 грн; ОУ-0000027 від 29.02.2020 на загальну суму 5 320,66 грн; ОУ-0000041 від 31.03.2020 на загальну суму 5 225,40 грн; ОУ-0000056 від 30.04.2020 на загальну суму 5 225,40 грн; ОУ-0000071 від 31.05.2020 на загальну суму 4 598,89 грн; ОУ-0000086 від 30.06.2020 на загальну суму 4 603,24 грн; ОУ-0000101 від 31.07.2020 на загальну суму 4 608,16 грн; ОУ-0000117 від 31.08.2020 на загальну суму 4 323,04 грн (копії наявні в матеріалах справи).

Як зазначає позивач, з лютого 2019 року по серпень 2020 року останнім були виставлені Акти здачі - прийняття робіт (надання послуг) на загальну суму 86 066,46 грн.

Однак, відповідач своїх зобов`язань зі сплати орендних платежів та супутніх послуг за Договором, своєчасно і в повному обсязі не виконав, розрахувався частково на загальну суму 49 833,78 грн. (копії банківських виписок наявні в матеріалах справи).

Відповідно до акту звірки взаємних розрахунків від 10.06.2020 року за Договором, що підписаний обома сторонами, станом на 10.06.2020 року загальна заборгованість орендаря перед орендодавцем становить 22 600,78 грн.

Також позивач зазначає, що після 10.06.2020 року і до моменту звернення до суду з цим позовом, орендар не здійснював жодного платежу на виконання своїх зобов`язань за Договором.

У зв`язку з чим, за ним утворилась заборгованість на загальну суму 180 034,44 грн. з яких: 22 600,78 грн. за період з лютого 2019 року по 10.06.2020 року (недоплата); 13 534,44 грн. за період з 10.06.2020 року по 01.09.2020 року (за актами ОУ-0000086 від 30.06.2020 на загальну суму 4 603,24 грн; ОУ-0000101 від 31.07.2020 на загальну суму 4 608,16 грн; ОУ-0000117 від 31.08.2020 на загальну суму 4 323,04 грн); 13 700,00 грн. за період з 01.09.2020 року по 31.12.2020 року (орендні платежі відповідно до Додаткової угоди за Договором та супутні платежі за Договором) та 130 200,00 грн. за період з 01.01.2021 року по 31.06.2023 року (на підставі п. 7.3 Договору у зв`язку з неповерненням орендованого приміщення), що відповідачем не заперечено та не спростовано.

Позивач з метою досудового врегулювання спору, 04.12.2020 року звернувся до відповідача з вимогою № 10 від 30.11.2020 року про звільнення орендованого приміщення у зв`язку з закінченням дії Договору оренди та відсутністю волевиявлення орендодавця на пролонгацію договору.

Як вбачається з відстеження даного поштового відправлення № 0421018478310, відповідач не отримав вищезазначену вимогу.

Орендар приміщення орендодавцеві за Актом приймання-передачі так і не повернув, заборгованість за Договором не сплатив, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Вході розгляду спору відповідач відзив на позов не надав, позовні вимоги не заперечив та не спростував.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Укладений між сторонами Договір за правовою природою є договором найму (оренди), за яким, згідно ст. 759 Цивільного кодексу України, наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. ч 1 2 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі; якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Згідно з ч 1 та ч. 4 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом; прострочення боржника не настає, якщо зобов`язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора;

Зі змісту ч. 4 ст. 291 ГК України вбачається, що правові наслідки припинення договору оренди визначаються відповідно до умов регулювання договору найму Цивільним кодексом України.

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

З положень ст. ст. 759 та 785 Цивільного кодексу України вбачається, що договір найму (оренди) зумовлює право наймача (орендаря) користуватися орендованим майном впродовж строку дії договору із сплатою наймодавцю (орендодавцю) орендної плати, погодженої умовами договору оренди; припинення договору найму зумовлює обов`язок наймача негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Невиконання наймачем обов`язку щодо поверненні речі є підставою для виникнення права наймодавця на застосування до наймача особливого виду майнової відповідальності у сфері орендних правовідносин, який полягає у сплаті наймачем, який прострочив виконання обов`язку щодо повернення речі, неустойки у вигляді подвійної плати за користування річчю за час прострочення відповідно до частини другої статті 785 Цивільного кодексу України .

Особливий статус зазначеної неустойки обумовлений тим, що зобов`язання наймача (орендаря) з повернення об`єкта оренди виникає після закінчення дії договору оренди, і наймодавець (орендодавець) в цьому випадку позбавлений можливості застосовувати щодо недобросовісного наймача інші засоби стимулювання до виконання, окрім використання права на стягнення неустойки в розмірі подвійної плати за користування орендованим майном. При здійсненні оцінки правомірності заявлених вимог про стягнення неустойки в порядку частини другої Цивільного кодексу України обов`язковим для суду є врахування обставин невиконання орендарем зобов`язання щодо неповернення майна в контексті його добросовісної поведінки як контрагента за договором оренди, та її впливу на обставини неповернення майна орендодавцеві зі спливом строку дії орендних правовідносин.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.10.2019 у справі № 904/3315/18, Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 13.12.2019 у справі № 910/20370/17.

Зі змісту ст. ст. 610, 611, 612 Цивільного кодексу України та полежень п. 7.3 Договору вбачається, що невиконання зобов`язання у погоджений сторонами в договорі строк є порушенням зобов`язання, що зумовлює застосування до боржника наслідків, встановлених Договором або законом, зокрема, неустойки згідно з частиною другою статті 785 Цивільного кодексу України .

Оскільки, доказів виконання вказаного обов`язку щодо сплати орендних платежів та повернення орендованого приміщення відповідач суду не надав, доказів вчинення орендодавцем дій, спрямованих на ухилення від прийняття об`єкта оренди від орендаря після закінчення строку дії Договору, або ухилення орендодавця від підписання акта приймання-передачі майна матеріали справи також не містять, і відповідачем такі докази не подавалися, суд дійшов висновку про доведеність факту існування боргу відповідача перед позивачем на загальну суму 180 034,44 грн. з яких: 22 600,78 грн. за період з лютого 2019 року по 10.06.2020 року (недоплата); 13 534,44 грн. за період з 10.06.2020 року по 01.09.2020 року (за актами ОУ-0000086 від 30.06.2020 на загальну суму 4 603,24 грн; ОУ-0000101 від 31.07.2020 на загальну суму 4 608,16 грн; ОУ-0000117 від 31.08.2020 на загальну суму 4 323,04 грн); 13 700,00 грн. за період з 01.09.2020 року по 31.12.2020 року (орендні платежі відповідно до Додаткової угоди за Договором та супутні платежі за Договором) та 130 200,00 грн. за період з 01.01.2021 року по 31.06.2023 року (на підставі п. 7.3 Договору у зв`язку з неповерненням орендованого приміщення), що відповідачем не заперечено та не спростовано, позивачем обґрунтовано належними доказами, тому вимога про стягнення суми заборгованості за Договором підлягає задоволенню в повному обсязі.

Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства України, повно та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та обгрунтовані, відповідачем не заперечені та не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до статей 123, 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, 233, 236-241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Монтажно-будівельна компанія Будмонтаж (04080, м. Київ, вул. Олексія Терьохіна, буд. 8, офіс 21) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-Виробниче підприємство Уран (08720, Київська обл., Обухівський р-н, м. Українка, вул. Зв`язку, буд. 1 ) 180 034 (сто вісімдесят тисяч тридцять чотири) грн. 44 коп. та 2 700 (дві тисячі сімсот) грн. 52 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Т.П. Карпечкін

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення28.06.2024
Оприлюднено03.07.2024
Номер документу120087237
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —911/2596/23

Рішення від 28.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Карпечкін Т.П.

Ухвала від 29.08.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Карпечкін Т.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні