ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" травня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/16/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Сулімовської М.Б., за участю секретаря судового засідання Фатеєвої Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника керівника Одеської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03528552, 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд. 3) в інтересах держави в особі
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, 67500, Одеська обл., Лиманський р-н, смт. Доброслав, просп. 40-Річчя Визволення, буд. 2Б)
про розірвання договорів, зобов`язання повернути земельні ділянки та стягнення
за участю представників учасників справи:
прокурор: Максим Капустін
від позивача: Володимир Солов`ян
від відповідача: не з`явився
Заступник керівника Одеської обласної прокуратури звернувся до Господарського суду Одеської області із позовом в інтересах держави в особі позивача Балтської міської ради Одеської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" про розірвання договорів, зобов`язання повернути земельні ділянки та стягнення.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договорів оренди землі в частині сплати орендної плати.
Ухвалою від 22.01.2024 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, запропоновано сторонам надати заяви по суті справи, вирішено інші процесуальні питання.
Ухвалою суду від 29.02.2024 відкладено підготовче засідання на 21.03.2024.
Ухвалою від 21.03.2024 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів до 22.04.2024; закрито підготовче провадження у справі №916/16/24; призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні на 17.04.2024.
У зв`язку з перебуванням судді Cулімовської М.Б. у відпустці (за сімейними обставинами) судове засідання, призначене на 17.04.2024, не відбулося.
Ухвалою від 25.04.2024 постановлено провести підготовче провадження у справі №916/16/24 впродовж розумного строку, призначено судове засідання на 22.05.2024.
В судове засідання з`явились прокурор та представник позивача, які підтримали позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив. Ухвали суду, направлені відповідачу за адресою, відомості щодо якої містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отримані уповноваженою особою відповідача, що підтверджено повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Разом з тим, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із ч.2 ст.178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
З урахуванням наведеного, розгляд справи проводився за наявними матеріалами.
Відповідно до ст.233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
В судовому засіданні 22.05.2024, на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши прокурора та представника позивача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
в с т а н о в и в:
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює, серед іншого, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99, прокурори та їх заступники подають до господарського суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і чи заява є підставою для порушення справи в господарському суді.
Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до вимог ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади вирішувати питання місцевого управління в межах Конституції і законів України, спільного майна територіальних громад. Кожне порушення закону та незаконне користування об`єктами комунальної власності є порушенням законних інтересів територіальної громади, що, в свою чергу, завдає суттєвої шкоди інтересам держави, спричиняє підрив основ фінансово-економічної діяльності міста, селища, села та держави в цілому.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до вимог ст.ст. 16, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Повноваження органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади, у сфері регулювання земельних відносин визначені у ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема, до відання виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, такі як справляння плати за землю, та делеговані повноваження, а саме здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, у тому числі щодо своєчасності надходження в місцевий бюджет коштів за користування землями територіальної громади.
Балтська міська рада відповідно до п.п. 3, 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" та ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника щодо розпорядження спірними земельними ділянками, а ділянки площею 13,2484 га та 19,0924 га зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за міською радою на праві комунальної власності .
Таким чином, Балтська міська рада як власник орендованих земельних ділянок, орендодавець за договором оренди землі та орган, що є отримувачем орендної плати, є в даному випадку органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Як слідує з матеріалів справи, з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді у даній справі, Одеською обласною прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" на адресу Балтської міської ради Подільського району Одеської області направлялися листи від 24.07.2023 за № 15/1/1-1267ВИХ-23, від 04.09.2023 за №15/1/1-1485ВИХ-23 щодо виявлених порушень вимог земельного законодавства.
Разом з тим, як зазначає прокурор, Балтська міська рада фактично самоусунулась від захисту майнових інтересів держави у сфері земельних відносин, надавши відповідь на вищезазначені листи - інформації від 17.08.2023 за № 04-19/1483, від 25.09.2023 за № 04-25/1813, зміст яких зводиться лише до підтвердження факту наявності у ТОВ "Білине-Солар" заборгованості з орендної плати за землю.
Окрім того, міською радою повідомлено прокурора, що з метою погашення заборгованості з орендної плати остання неодноразово зверталась в телефонному режимі та листами до товариства та ГУ ДПС в Одеській області. З позовом до суду міська рада не зверталась, оскільки відповідно до вимог Податкового кодексу України контроль за нарахуванням та сплатою податкових зобов`язань, а також стягнення податкового боргу здійснюють органи Державної податкової служби України.
Також, міською радою надано до відповіді на запит копію листа ТОВ "Білине-Солар" від 17.08.2023 за № 2023/2, згідно якого товариством підтверджено факт не сплати орендної плати за землю через військову агресію російської федерації та перерахунку грошових коштів (інвестицій) на користь інвестора по проекту будівництва сонячної електростанції.
Станом на день пред`явлення позовної заяви Балтська міська рада до суду із позовною заявою до ТОВ "Білине-Солар" про стягнення заборгованості з орендної плати не зверталась, про що свідчить інформація з Єдиного державного реєстру судових рішень.
Таким чином, Балтською міською радою упродовж тривалого часу (з квітня 2021 року) ефективні заходи щодо пред`явлення позовної заяви до суду про стягнення з ТОВ "Білине-Солар" заборгованості з орендної плати, розірвання договорів оренди землі та зобов`язання орендаря повернути земельні ділянки, не вживаються.
Викладене свідчить, що Балтська міська рада, як компетентний орган на здійснення представництва в суді законних інтересів держави, які порушуються, захист цих інтересів не здійснює, що є достатнім аргументом для підтвердження підстав представництва інтересів держави, у даному випадку Одеською обласною прокуратурою.
У постанові від 15.10.2019 у справі №903/129/18 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, відповідно до якого сам факт не звернення до суду ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси територіальної громади, свідчить про те, що зазначений орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини. Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених розмірах шляхом їх вірного правового (в тому числі договірного) врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст.23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.
Отже, оскільки Балтською міською радою, як уповноваженим органом у спірних правовідносинах, протягом розумного строку не вжито ефективних заходів щодо захисту порушених інтересів територіальної громади за фактом користування ТОВ "Білине-Солар" орендованими земельними ділянками без сплати орендних платежів, то суд констатує, що у даному випадку прокурор правомірно звернувся з позовом на захист прав та інтересів територіальної громади.
Як слідує з матеріалів справи та встановлено судом, 24.01.2019 між Балтською міською радою Одеської області (орендодавець) та ТОВ "Білине-Солар" (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого Балтська міська рада на підставі рішення сесії № 1079-VІІ від 05.12.2018 передає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельні ділянки із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення комунальної власності загальною площею 32,3408 га, з них: 19,0924 га (кадастровий номер 5120685700:01:001:0398) та 13,2484 га (кадастровий номер 5120685700:01:001:0384) для будівництва та обслуговування об`єктів енергетичної інфраструктури, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, розташованих на території Балтського району Одеської області (за межами населеного пункту).
Відповідно до п. 2.1. договору, в оренду передається земельна ділянка із земель транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення комунальної власності для будівництва та обслуговування об`єктів енергетичної інфраструктури, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, розташованих на території Балтського району Одеської області (за межами населеного пункту) загальною площею 32,3408 га, з них: 19,0924 га (кадастровий номер 5120685700:01:001:0398) та 13,2484 га (кадастровий номер 5120685700:01:001:0384).
Згідно п. 2.2. договору, категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до п.2.4. договору, нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить:
-17740438,95 грн. - відносно земельної ділянки площею 13,2484 га (кадастровий номер 5120685700:01:001:0384) згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель району, виданого Відділом у Балтському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 18.01.2019 № 33 та підлягає щорічній індексації;
-25565921,67 грн. - відносно земельної ділянки площею 19,0924 га (кадастровий номер 5120685700:01:001:0398) згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель району, виданого Відділом у Балтському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 18.01.2019 №32 та підлягає щорічній індексації.
Згідно п.п. 3.1-3.2. договору, останній укладено строком на 49 років. Право оренди земельних ділянок виникає у орендаря з моменту державної реєстрації права оренди відповідно до закону.
Відповідно до п.п. 4.1.-4.3. договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Балтської міської ради у УДКСУ у Балтському районі Одеської області у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, визначеної у пункті 2.4. договору, за 1 (один) рік.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Орендна плата вноситься рівними частинами за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 (тридцяти) календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, якщо інше не встановлено законом. Сплата орендної плати розпочинається з дня виникнення права оренди земельної ділянки.
Згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право оренди ТОВ "Білине-Солар" зазначених земельних ділянок зареєстровано в реєстрі наступним чином:
- право оренди земельної ділянки площею 19,0924 га, запис №30175545 від 04.02.2019, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1659972051206;
- право оренди земельної ділянки площею 13,2484 га, запис №30175373 від 04.02.2019, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1659951751206.
Також, наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 30.01.2019 №15-458/13-19-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення в оренду ТОВ "Білине-Солар" строком на 49 років земельної ділянки площею 1,6430 га, в тому числі: пасовищ - 1,6430 га (кадастровий номер 5120685700:01:001:0426) із земель сільськогосподарського призначення державної власності зі зміною цільового призначення для будівництва та обслуговування об`єктів енергетичної інфраструктури, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення), розташованої на території Балтського району Одеської області (за межами населеного пункту).
На підставі вказаного наказу між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ "Білине-Солар" 06.02.2019 укладено договір оренди землі № 125/57-19-ДО.
Відповідно до п. 2.1. договору від 06.02.2019, в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності із зміною цільового призначення для будівництва та обслуговування об`єктів енергетичної інфраструктури, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) загальною площею 1,6430 га, в тому числі: пасовищ - 1,6430 га.
Згідно п.2.2. договору, кадастровий номер земельної ділянки - 5120685700:01:001:0426.
Відповідно до п.2.6. договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 01.01.2019 року, становить 2200080,01 грн., згідно із витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Відділом у Балтському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 01.02.2019 № 277, та підлягає щорічній індексації.
Згідно п. 3.1.-3.2. договору, останній укладено строком на 49 років. Право оренди земельних ділянок виникає у орендаря з моменту державної реєстрації права оренди відповідно до закону.
Відповідно до п.4.1.-4.3. договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Пасицелівської сільської ради в УДКСУ у Балтському районі Одеської області у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2019, а саме 110004,00 грн. за 1 (один) рік, що складає 9167,00 грн. за один місяць.
Річна орендна плата протягом дії договору без внесення до нього змін самостійно визначається орендарем із діючої нормативної грошової оцінки, яка кумулятивно індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт індексації Кі.
Орендна плата вноситься орендарем не пізніше 28-го числа кожного місяця, наступного за звітним, у розмірі, встановленому пунктом 4.1. договору, за кожен місяць.
Згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право оренди земельної ділянки площею 1,6430 га (кадастровий номер 5120685700:01:001:0426) зареєстровано за ТОВ "Білине-Солар" за №30192446 від 06.02.2019, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1760261951206.
Так, земельні ділянки кадастровий номер 5120685700:01:001:0398 та 5120685700:01:001:0384 перебувають у комунальній власності Балтської міської ради Подільського району Одеської області, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1659972051206, номер запису про право власності 28297097, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1659951751206, номер запису про право власності 28300616).
Земельна ділянка площею 1,6430 га з кадастровим номером 5120685700:01:001:0426, згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, зареєстрована на праві власності за державою в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.
Разом з тим, відповідно до п.24 Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (в редакції Закону від 28.04.2021 №1423-ІХ) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Тобто, Балтська міська рада є також власником (розпорядником) земельної ділянки площею 1,6430 га з кадастровим номером 5120685700:01:001:0426 в силу положень п. 24 Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (в редакції Закону від 28.04.2021 №1423-ІХ), проте свої права в установленому законом порядку не зареєструвала.
Крім того, за змістом ст. 14.1.147, ст. 265.1.3, ст. 10.1.1 Податкового кодексу України, плата за землю є місцевим податком, який відповідно до приписів ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до відповідного місцевого бюджету за місцем розташування земельних ділянок. Землі, надані у користування ТОВ "Білине-Солар" за вищевказаними договорами оренди, перебувають на адміністративній території Балтської міської ради, а тому остання, як власник земельної ділянки та орендодавець за договором оренди землі, а також з огляду на вищезазначені вимоги податкового законодавства, є отримувачем коштів за її використання.
Як зазначає прокурор, відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" свої зобов`язання за договорами оренди щодо сплати орендної плати належним чином не виконує, у зв`язку з чим за ним обліковується заборгованість в розмірі 3978038,48 грн.
Такі обставини порушують інтереси територіальної громади, як складової держави, оскільки бюджет недоотримує значні кошти, однак вищезазначене залишилось поза увагою органу місцевого самоврядування - Балтської міської ради, яка є представницьким органом та повинна вживати ефективних заходів до забезпечення захисту інтересів громади, що і зумовило звернення прокурора до суду із даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, керуючись принципом верховенства права та права на судовий захист, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.
За загальними положеннями цивільного законодавства, зобов`язання виникають з підстав, зазначених у ст.11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї ж статті, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до ч.1 ст.173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За змістом ч.1 ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з ч.1 ст.175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Зобов`язана сторона має право відмовитися від виконання зобов`язання у разі неналежного виконання другою стороною обов`язків, що є необхідною умовою виконання.
Статтями 525, 526 і 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами, а зобов`язання за ним має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
У відповідності до положень статей 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Укладені між сторонами договори, з огляду на встановлений статтею 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, є належною підставою, у розумінні статті 11 Цивільного кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків, та за своєю правовою природою є договорами оренди.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення 3978038,48 грн. заборгованості з орендної плати за землю, суд зазначає наступне.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому - одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України "Про оренду землі").
Орендна плата за землю, як визначено ст.21 Закону України "Про оренду землі", це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з п. 14.1.136 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з ч.1 ст.96 ЗК України, землекористувачі зобов`язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1ст.530 ЦК України).
Відповідно дост.193 ГК України та ст.526 ЦК України, зобов`язання мають виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається (ст.525 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов`язання.
Відповідно до листа ГУ ДПС в Одеській області №12952/5/15-32-04-10-05 від 15.08.2023, наданого на запит обласної прокуратури від 24.07.2023 №15/1/1-1267ВИХ-23, згідно даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС (далі - ІКС ДПС) ТОВ "Білине-Солар" перебуває на податковому обліку як платник податків за неосновним місцем обліку (стан 17) та є платником орендної плати.
ТОВ "Білине-Солар" за 2020 рік самостійно подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) та задекларовано користування земельними ділянками (14.01 - для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій) площею 19,0924 га за кадастровим номером 5120685700:01:001:0398, згідно договору від 24.01.2019 № б/н, площею 13,2484 га за кадастровим номером 5120685700:01:001:0384, згідно договору оренди від 24.01.2019 № б/н, площею 1,6430 га за кадастровим номером 5120685700:01:001:0426, згідно договору оренди від 06.02.2019 № 125/57-19-ДО.
Останній платіж з орендної плати з юридичних осіб платником здійснено 29.12.2021 у сумі 125000,00 грн., яким погашено податковий борг, який виник 18.10.2021 згідно податкового повідомлення-рішення від 24.09.2021 № 23816/15- 32-04-07-20.
За 2021-2023 роки звітність з плати за землю ТОВ "Білине-Солар" не подавало, відповідну орендну плату не сплачувало.
У зв`язку з неподанням звітності підприємству надіслано лист від 07.03.2023 №32716/КПР/15-32-04-10-06 щодо необхідності подання податкових декларацій з плати за землю за 2021-2023 роки. Зазначений лист повернутий до ГУ ДПС в Одеській області без вручення через відсутність адресата за вказаною адресою.
Станом на 01.01.2023 згідно ІКС ДПС по ТОВ "Білине-Солар" рахувалась переплата у сумі 233,30 грн. 05.01.2023 платнику нараховано штрафні санкції відповідно до пункту 120.1 статті 120 ПКУ за неподання звітності з плати за землю за 2021-2022 роки в загальній сумі 680,00 грн., які частково погашені за рахунок наявної переплати.
Відповідно до ІКС, станом на 14.08.2023 за ТОВ "Білине-Солар" обліковується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб (КБК 18010600) у сумі 446,70 грн.
Заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов`язків у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 "Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення ПКУ" від ТОВ "Білине-Солар" до контролюючого органу не надходила.
Як зазначає прокурор, вивченням даних Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.11.2020 у справі № 420/6552/20 задоволено позовну заяву ГУ ДПС в Одеській області до ТОВ "Білине-Солар" про стягнення податкового боргу по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 1158120,81 грн.
Обласною прокуратурою листом від 17.11.2023 за № 15/1/1-1896ВИХ-23 направлено на адресу Балтської міської ради складений прокурором розрахунок заборгованості ТОВ "Білине-Солар" з орендної плати за землю для його перевірки на предмет охоплення всієї суми заборгованості товариства.
Листом Балтської міської ради від 28.11.2023 за № 04-09/2264 надано детальний розрахунок боргу ТОВ "Білине-Солар" з орендної плати за землю. Окрім того, у листі зазначено, що існуюча заборгованість товариства виникла за період з березня 2021 року (нарахована 30.04.2021) по вересень 2023 року (нарахована 30.10.2023).
Відповідно до наданого розрахунку Балтської міської ради, щомісячна орендна плата у 2019 році по 2-м договорам оренди землі від 24.01.2019 складала 108265,91 грн.; по договору оренди від 02.02.2019 - 9167,00 грн. Всього нараховано за звітний період товариству 1318002,19 грн. орендної плати, сплачено 57402 8,92 грн., заборгованість становила 743973,27 грн.
У 2020 році щомісячна орендна плата по 2-м договорам оренди землі від 24.01.2019 складала 108265,91 грн.; по договору оренди від 02.02.2019 - 9167,00 грн. Всього нараховано за звітний період товариству 1409194,92 грн. орендної плати, сплачено 0 грн., заборгованість становила 2153168,19 грн.
У 2021 році щомісячна орендна плата по 2-м договорам оренди землі від 24.01.2019 складала 108265,91 грн.; по договору оренди від 02.02.2019 - 9167,00 грн. Всього нараховано за звітний період товариству 1409194,92 грн. орендної плати, сплачено 2471412,7 грн., заборгованість становила 1090950,41 грн.
У 2022 році щомісячна орендна плата по 2-м договорам оренди землі від 24.01.2019 складала 119092,5 грн.; по договору оренди від 02.02.2019 - 10083,7 грн. Всього нараховано за звітний період товариству 1550114,4 грн. орендної плати, сплачено 0 грн., заборгованість становила 2641064,81 грн.
У 2023 році щомісячна орендна плата по 2-м договорам оренди землі від 24.01.2019 складала 136956,37 грн.; по договору оренди від 02.02.2019 - 11596,26 грн.
Всього товариству нараховано за період з лютого по вересень 2023 року 1336973,67 грн. орендної плати, сплачено 0 грн., заборгованість становить 3978038,48 грн.
Таким чином, заборгованість з орендної плати, яка заявлена до стягнення, складає 3978038,48 грн., що утворена товариством з березня 2021 року по вересень 2023 року, носить систематичний характер, тобто понад 3 місяці підряд.
Отже, прокурор довів суду факт невиконання відповідачем своїх зобов`язань за договорами оренди щодо внесення орендної плати, а наявність заборгованості в сумі 3978038,48 грн. підтверджується наявними у справі доказами.
Суд враховує, що відповідач доводів позивача не спростував та доказів сплати заборгованості з орендної плати за землю за договорами у розмірі 3978038,48 грн. до суду не надав.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 3978038,48 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Стосовно позовних вимог про розірвання договорів оренди землі, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.651 ЦК України, розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За умовами п.11.5 договорів від 24.01.2019, п.11.3 договору від 06.02.2019, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати.
За ч.1 ст.32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату.
Відповідно до абз.7 ч.2 ст.25 Закону України "Про оренду землі", орендар земельної ділянки зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
За п."д" ч.1 ст.141 Земельного кодексу України, підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Аналіз вище вказаних норм права дає можливість зробити висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).
При цьому, систематична несплата орендної плати, визначеної договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Тобто систематична (два і більше разів) несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов`язання), є підставою для розірвання такого договору.
Подібні правові висновки викладено в постанові Верховного Суду від 02.05.2018 у справі №925/549/17, від 06.03.2019 у справі №183/262/17, від 31.07.2020 у справі №479/1073/18, від 07.10.2020 у справі №313/780/19, від 10.02.2021 у справі №923/1001/19.
Так у постанові від 23.03.2021 у справі № 922/2754/19 Верховний Суд зазначив, що сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість в подальшому (після звернення з позовом про розірвання договору).
Верховний Суд у постанові від 10.11.2021 у справі №175/642/19 зазначив, що тлумачення пункту "д" частини першої статті 141 Земельного кодексу України, частини другої статті 651 Цивільного кодексу України свідчить, що несплата орендної плати охоплює випадки як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплата у розмірі меншому, ніж визначеному договором (без урахування індексації, індексу інфляції тощо). Такий правовий висновок викладено також у постанові Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 549/178/17.
У постанові Верховного Суду у складі Касаційного Господарського суду від 11.08.2021 у справі №923/840/20 суд зазначив, що "вирішуючи спір про розірвання договору земельних ділянок та зобов`язання повернути земельні ділянки, суди мали достеменно встановити обставини як щодо наявності/відсутності факту порушення відповідачем умов договорів оренди землі у виді систематичного невнесення орендної плати (у тому числі дослідити питання щодо існування заборгованості з орендної плати, її розмір, період, за який вона виникла/упродовж якого не сплачувалась), так і щодо наявності/відсутності критерію істотності цього порушення договорів у розумінні частини другої статті 651 ЦК України."
Суд встановив, що відповідач систематично у період з березня 2021 по вересень 2023 порушує взяті на себе за договорами оренди землі зобов`язання щодо внесення орендної плати за землю, та таке порушення є істотним, оскільки позбавляє позивача надходження коштів з орендної плати до бюджету Балтської міської ради.
Отже, істотне порушення такої умови договорів оренди землі як своєчасна та у повному обсязі сплата орендної плати за землю, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання спірних договорів в судовому порядку.
Зважаючи на викладені вище норми чинного законодавства та систематичні порушення відповідачем взятих на себе за цими договорами зобов`язань щодо сплати орендної плати за землю, суд вважає, що позовні вимоги в частині розірвання договорів оренди землі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" повернути Балтській міській раді Подільського району Одеської області спірні земельні ділянки, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
За умовами п.6.1 договорів від 24.01.2019 та 06.02.2019, після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
З аналізу правових норм вбачається, що вимога про повернення земельної ділянки є похідною від вимоги про розірвання договору оренди землі.
Так, правовим наслідком розірвання договору оренди землі є обов`язок орендаря повернути земельну ділянку.
Отже, з урахуванням наведеного вище, з метою забезпечення відновлення прав та законних інтересів позивача як розпорядника земельних ділянок, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача повернути спірні земельні ділянкі підлягають задоволенню.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно зі ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У зв`язку із задоволенням позову судові витрати, в порядку ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, проспект 40-Річчя Визволення, буд.2-Б, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) на користь Балтської міської ради Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04056954, вул. Любомирська, 193, м.Балта, Подільський район, Одеська область, 66100) заборгованість з орендної плати за землю за договорами оренди землі від 24.01.2019 та від 06.02.2019 у розмірі 3978038 (три мільйони дев`ятсот сімдесят вісім тисяч тридцять вісім) грн. 48 коп.
3. Розірвати договір оренди землі від 24.01.2019, укладений між Балтською міською радою Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04056954, вул. Любомирська, 193, м.Балта, Подільський район, Одеська область, 66100) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, проспект 40-Річчя Визволення, буд.2-Б, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) щодо земельної ділянки площею 13,2484 га, кадастровий номер 5120685700:01:001:0384, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №30175373 від 04.02.2019, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1659951751206.
4. Розірвати договір оренди землі від 24.01.2019, укладений між Балтською міською радою Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04056954, вул. Любомирська, 193, м.Балта, Подільський район, Одеська область, 66100) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, проспект 40-Річчя Визволення, буд.2-Б, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) щодо земельної ділянки площею 19,0924 га, кадастровий номер 5120685700:01:001:0398, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №30175545 від 04.02.2019, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1659972051206.
5. Розірвати договір оренди землі №125/57-19-ДО від 02.02.2019, укладений між Головним управлінням Держгеокадстру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, проспект 40-Річчя Визволення, буд.2-Б, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500), зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №30192446 від 06.02.2019, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1760261951206.
6. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, проспект 40-Річчя Визволення, буд. 2-Б, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) повернути Балтській міській раді Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04056954, вул. Любомирська, 193, м.Балта, Подільський район, Одеська область, 66100) земельну ділянку площею 19,0924 га з кадастровим номером 5120685700:01:001:0398, що розташована на території Балтської міської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту).
7. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, проспект 40-Річчя Визволення, буд. 2-Б, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) повернути Балтській міській раді Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04056954, вул. Любомирська, 193, м.Балта, Подільський район, Одеська область, 66100) земельну ділянку площею 13,2484 га з кадастровим номером 5120685700:01:001:0384, що розташована на території Балтської міської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту).
8. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, проспект 40-Річчя Визволення, буд. 2-Б, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) повернути Балтській міській раді Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04056954, вул. Любомирська, 193, м.Балта, Подільський район, Одеська область, 66100) земельну ділянку площею 1,6430 га з кадастровим номером 5120685700:01:001:0426, що розташована на території Балтської міської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту).
9. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Білине-Солар" (код ЄДРПОУ 42408128, проспект 40-Річчя Визволення, буд. 2-Б, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552) - 75774 (сімдесят п`ять тисяч сімсот сімдесят чотири) грн. 58 коп. судового збору.
10. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
Суддя М.Б. Сулімовська
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому ст.257 ГПК України.
Внаслідок періодичного відключення електроенергії в будівлі суду повний текст рішення складено і підписано 28 червня 2024 р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 03.07.2024 |
Номер документу | 120087775 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Сулімовська М.Б.