РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 495/1044/24
Номер провадження 2/495/958/2024
29 травня 2024 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючої судді - Анісімової Н.Д.,
при секретарі судового засідання - Червинській І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору дійсним та визнання права власності на земельну ділянку, суд
ВСТАНОВИВ:
06.02.2024 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору дійсним та визнання права власності на земельну ділянку, у якому позивач просить суд:
- визнати дійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 15.03.2023 року, укладений між ОСОБА_1 у простій письмовій формі з ОСОБА_2 , загальною площею 10,6132 га, кадастровий номер 5120882000:01:002:0325, що розташована на території Випасненської сільської ради, Білгород-Дністровського району Одеської області, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; та
- визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , масив № НОМЕР_3 , загальною площею 10,6132 га, кадастровий номер 5120882000:01:002:0325, що розташована на території Випасненської сільської ради, Білгород-Дністровського району Одеської області, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю IV-ОД № 037273 від 20 грудня 2002 року, виданого на підставі розпорядження Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 08 липня 2002 року №393/2002, яка раніше належала ОСОБА_2 .
Обґрунтовує позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 15.03.2023 року уклала у простій письмовій формі з ОСОБА_2 договір купівлі-продажу земельної ділянки, ділянка № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , масив № НОМЕР_3 на території Випасненської сільської ради, Білгород-Дністровського району Одеської області, цільове призначення земельної ділянки ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю IV-ОД №037273 від 20 грудня 2002 року, виданого на підставі розпорядження Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 08 липня 2002 року №393/2002.
Земельнуділянку АДРЕСА_1 ,цільове призначеннядля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,позивач придбалау ОСОБА_2 за дев`яновсто вісім тисяч гривень 00 копійок, які ОСОБА_2 отримала після підписання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Відповідно до п. 7 Договору, після його підписання, сторони зобов`язалися у п`ятиденний строк звернутися до нотаріуса, для його посвідчення. Однак, через погане самопочуття ОСОБА_2 в обумовлений період, а саме з 16 березня 2023 року по 21 березня 2023 року для підписання та посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки до нотаріальної контори так і не з`явилася. На сьогоднішній день позивач має намір розпоряджатися належною їй на підставі договору купівлі-продажу, земельною ділянкою, однак їй в силу ст. ст. 203, 657 Цивільного кодексу України стало відомо, що договір має бути посвідчений нотаріально, недодержання нотаріальної форми такого договору у відповідності до ст. 215 Цивільного кодексу України є підставою для визнання його недійсним.
Між позивачем та відповідачем досягнуто згоди щодо всіх істотних умов даного договору, були передані та сплачені грошові кошти в повному обсязі, договір був підписаний сторонами, спірна земельна ділянка передана у власність ОСОБА_1 з моменту укладання договору.
Ухилення від вирішення питання про укладення у нотаріальному порядку договору купівлі-продажу позбавляє позивача можливості належним чином укласти правочин. Згідно домовленості сторони не тільки домовились між собою щодо усіх істотних умов договору купівлі-продажу земельної ділянки, а й повністю виконали всі умови, пов`язані з купівлею-продажем вказаного нерухомого майна, однак, договір купівлі-продажу до цього часу нотаріально не посвідчений.
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 19.02.2024 року відкрито провадження по справі.
Позивач у судове засідання не з`явилася, у позові міститься заява про розгляд справи за її відсутності, не заперечувала проти заочного вирішення справи.
Відповідач у судове засідання не з`явився, у матеріалах справи міститься заява ОСОБА_2 про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги позивача визнав та не заперечував проти їх задоволення.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
За змістом ч. 1 ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Положенням ч. 3 та ч. 4 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст. 206 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
15.03.2023 року між ОСОБА_2 (продавець) з однієї сторони, та ОСОБА_1 (покупець) було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки.
Відповідно до п. 1 вказаного Договору Продавець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі, передати у власність Покупця, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі прийняти у власність вищевказані в даному договорі земельні ділянки, що належали Продавцю на праві приватної власності,
Продавець зобов`язується передати Покупцеві одночасно з переданням майна усі документи, що стосуються майна та підлягають переданню разом із нею згідно із чинним законодавством України та вимогами, що звичайно ставляться. Договірна ціна майна, що продається за цим Договором складає 98 000,00 тисяч гривень. Сплата договірної ціни нерухомого майна Продавцю здійснюється Покупцем під час підписання цього Договору шляхом передачі Покупцем Продавцю грошових коштів у розмірі, що визначений у п. 4 цього Договору (пункти 3, 4, 5 Договору).
Згідно з п. 7 Договору сторони зобов`язуються звернутись в п`ятиденний строк, після підписання даного договору до нотаріальної контори для його державної реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору купівлі-продажу земельної ділянки від 15.03.2023 року, щодо земельної ділянки № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , масив № НОМЕР_3 , загальною площею 10,6132 га, кадастровий номер 5120882000:01:002:0325, що розташована на території Випасненської сільської ради, Білгород-Дністровського району Одеської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю IV-ОД № 037273 від 20 грудня 2002 року, виданого на підставі розпорядження Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 08 липня 2002 року №393/2002.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Положеннями ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 209 ЦК України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 657 ЦК договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Статтею 220 ЦК України визначено, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Зважаючи на те, що відповідач ухиляється від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки та всі істотні умови договору купівлі-продажу погоджені та виконані сторонами в повному обсязі, є підстави для визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки ділянка № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , масив № НОМЕР_3 на території Випасненської сільської ради, Білгород-Дністровського району Одеської області, цільове призначення земельної ділянки ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю IV-ОД №037273 від 20 грудня 2002 року, виданого на підставі розпорядження Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 08 липня 2002 року №393/2002 дійсним, оскільки сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне виконання договору, але одна із сторін (продавець) ухилилася від його нотаріального посвідчення.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно з ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно з ст. 328 ЦК України право власності вважається придбаним правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність придбання права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ніш документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позов підлягає задоволенню відповідно до ст.ст. 328, 392, 657 ЦК України, так як право власності вважається придбаним правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність придбання права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ніш документа, який засвідчує його право власності.
На підставі викладеного, беручи до уваги вищевказані факти, обставини справи та визнання позову відповідачем, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, визнавши договір купівлі-продажу дійсним та право власності на земельну ділянку за позивачем.
Керуючись ст. 4, 12-13, 211, 247, 258, 259, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору дійсним та визнання права власності на земельну ділянку задовольнити.
Визнатидійсним договіркупівлі-продажуземельної ділянкивід 15.03.2023року,укладений між ОСОБА_1 упростій письмовійформі з ОСОБА_2 , договір купівлі-продажу земельної ділянки, загальною площею 10,6132 га, що розташована на території Випасненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
Визнати за ОСОБА_1 , право власності на земельну загальною площею 10,6132 га, кадастровий номер 5120882000:01:002:0325, що розташована на території Випасненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін:
Позивач ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Білгород-Дністровським РВ ГУДМС України в Одеській області від 02 вересня 2015, РНОКПП: НОМЕР_5 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ).
Відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_6 виданий Білгород-Дністровським МВ УМВС України в Одеській області від 04 лютого 2000 року, РНОКПП: НОМЕР_7 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , ).
Суддя Н.Д. Анісімова
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2024 |
Оприлюднено | 03.07.2024 |
Номер документу | 120099291 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів купівлі-продажу |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні