РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 495/12820/23
Номер провадження 2/495/6018/2023
15 грудня 2023 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючої судді Анісімової Н.Д.,
при секретарі судового засідання Коліниченко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білгород-Дністровьский цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шабівської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом , суд
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом Шабівської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області про про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом в якому він просить визнати за ним - ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку № НОМЕР_1 , масив № НОМЕР_2 , розташовану на території Бритівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5120881200:01:005:0404 відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 043905.
В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 . Спадкове майно, яке залишилось після смерті спадкодавця, складається з земельної ділянки № НОМЕР_1 , масив № НОМЕР_2 , розташовану на території Бритівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5120881200:01:005:0404.
Земельна ділянка, загальною площею 5,71 гектарів в межах згідно з планом розташована на території Бритівської сільської ради, Білгород-Дністровського району, Одеської області, масив № НОМЕР_2 , ділянка № НОМЕР_1 , землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серія ОД № 043905, виданий Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією від 01 грудня 2004 року.
У 2016 році позивач звертався з заявою до суду про встановлення факту родинних відносин, а саме: встановити факт того, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 є бабусею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що мається в матеріалах справи відповідне рішення суду від 30 січня 2017 року, що має вагоме значення для звернення до нотаріуса для прийняття спадщини.
Так, позивач звернувся з заявою про прийняття спадщини до державного нотаріуса Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори Одеської області Кушнір І.В.
Згідно листа державного нотаріуса Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори Одеської області Кушнір І.В. № 3048/01-16 від 18.12.2017 року позивачу було відмовлено та рекомендовано звернутися до суду.
Від спадщини позивач не відмовлявся. Зважаючи на необізнаність в законах, перебування за кордоном, запровадження в Україні карантинних обмежень COVID-19, вжиття самостійних заходів самоізоляції, збройна агресія Росії проти України, прошу визначити додатковий строк в 2 місяці для прийняття спадщини. Позивач вважає, що строк прийняття спадщини пропущений ним з поважних причин, тому звертається до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач у судове засідання не з`явився подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача Шабівської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся, причина неявки суду невідома, відзиву не надіслано. Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, враховуючи неявку в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 03.01.2006 року Відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Білгород-Дністровський Білгород-Дністровського управління юстиції Одеської області, судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельної ділянки № НОМЕР_1 , масив № НОМЕР_2 , розташована на території Бритівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5120881200:01:005:0404. Вказане підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 064469 від 17.09.2004 року.
Земельна ділянка, загальною площею 5,71 гектарів в межах згідно з планом, розташована на території Бритівської сільської ради, Білгород-Дністровського району, Одеської області, масив № НОМЕР_2 , ділянка № НОМЕР_1 , землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серія ОД № 043905, виданий Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією від 01 грудня 2004 року, що доданий до матеріалів справи.
Згідно з довідкою виданою 29.04.2018 року виконкомом Шабівської сільської ради, ОСОБА_2 з 2000 року проживала по день смерті разом з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265цього Кодексу.
Так, за змістом 1261-1265ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька,так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. У п`яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім`ї.
Як вбачаєтьсязі зміступозову,позивач якспадкоємець зазаконом увстановлений закономстрок незвернувся донотаріальної конториіз заявоюпро прийняттяспадщини.Строк дляподання заявипро прийняттяспадщини пропустивз поважнихпричин,оскільки перебував за кордоном, надалі в Україні були запроваджені карантинні обмежень COVID-19, а потім і збройна агресія Росії проти України.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220,1222,1270 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Так, як вказувалось вище, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки № НОМЕР_1 , масив № НОМЕР_2 , розташовану на території Бритівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5120881200:01:005:0404.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно із положеннями ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 п. «г» ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки,в тому числі, на підставі прийняття спадщини.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що спадкодавець була власником земельної ділянки та позивач має право на її спадкування, як спадкоємець за законом, однак в позасудовому порядку позбавлений можливості її оформити, тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 211, 259, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Шабівської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання права на спадкове майнно в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 , масив № НОМЕР_2 , загальною площею 5,71 га, що розташована на території Бритівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5120881200:01:005:0404 відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 043905.
Заочне рішення може бути переглянуте Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування сторін:
Позивач ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Білгород-Дністровським РВ УМВС в Одеській області від 22 лютого 1996 року, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ).
Відповідач Шабівська сільськарада ОТГБілгород-Дністровськогорайону Одеськоїобласті (адреса: 67700, Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н, с. Шабо, вул. Центральна, буд.63, код ЄДРПОУ: 04378043)
Повний текст судового рішення складено 15.12.2023 року.
Суддя Н.Д. Анісімова
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2024 |
Номер документу | 120099293 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні