Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/844/24
Провадження № 2-о/376/108/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" квітня 2024 р. Сквирський районний суд Київської області в складі:
Головуючого судді - Коваленка О.М.,
за участю секретаря - Щур Л.А.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сквира Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сквирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), Сквирське управління Пенсійного фонду України про встановлення факту визнання батьківства -,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з вищевказаною заявою.
В обґрунтування своїх вимог заявник вказує, що вона ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є опікуном неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно рішення Сквирської міської Ради № 51/5 від 05 березня 2024 року.
Мати підопічної ОСОБА_2 , рідна сестра ОСОБА_1 - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , а батько ОСОБА_2 - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
ОСОБА_1 як опікун дитини звернулась до Сквирського управління Пенсійного фонду України з приводу оформлення пенсії для своєї підопічної ОСОБА_5 після смерті її батька ОСОБА_4 по втраті годувальника.
Однак ОСОБА_1 пояснили, що для оформлення даної пенсії необхідно встановити факт визнання батьківства, так як в Свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька.
З ОСОБА_4 рідна сестра заявниці - ОСОБА_3 проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2008 року.
ІНФОРМАЦІЯ_5 у них народилася дочка - ОСОБА_5 , оскільки з ОСОБА_4 сестра заявниці не перебувала в зареєстрованому шлюбі і не повідомляла, що саме заявник є батьком дитини тому у актовому записі про народження дочки відомості про батька внесено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
12 січня 2010 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб в виконкомі Рогізнянської сільської Ради, Сквирського району, Київської області, актовий запис №1
ІНФОРМАЦІЯ_6 у них народилася дочка ОСОБА_6 , в якої в Свідоцтві про народження батьком вже вказаний ОСОБА_4 .
З дня народження ОСОБА_7 , визнавав своє батьківство відносно неї, жодного разу не заперечував цього факту, допомагав в утриманні дочки, спілкувався з нею, приймав участь у її вихованні.
Наразі виникла необхідність в оформлені пенсії у зв`язку з втратою годувальника, а тому на підставі викладено та відповідно до поданої уточнюючої заяви ОСОБА_1 просить суд:
Встановити факт того, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від 17 липня 2009 року, складений виконкомом Рогізнянської сільської Ради Сквирського району та вказати батьком дитини - ОСОБА_4 .
Змінити прізвище та по-батькові ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на « ІНФОРМАЦІЯ_11 ».
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою заяву про встановлення факту батьківства підтримала та просила суд вимоги заяви задовольнити в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області Борисенко К. в судове засідання не з`явилась, надала до суду заяву, в якій просила провести розгляд справи у відсутність представника ПФУ (а.с.26).
Представник заінтересованої особи Сквирського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення заявника, свідків, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Згідно ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення;
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є піклувальником неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією Рішення Сквирської міської Ради № 51/5 від 05 березня 2024 року про встановлення піклування та призначення піклувальника над неповнолітньою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , дитиною-сиротою (а.с.9-10).
Мати підопічної ОСОБА_2 , рідна сестра ОСОБА_1 - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 видане Сквирським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 4 (а.с.11).
Батько ОСОБА_2 - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_2 , видане Сквирським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № (а.с.15).
ОСОБА_1 як піклувальник дитини звернулась до Сквирського управління Пенсійного фонду України з приводу оформлення пенсії для своєї підопічної ОСОБА_5 після смерті її батька ОСОБА_4 по втраті годувальника.
Однак ОСОБА_1 пояснили, що для оформлення даної пенсії необхідно встановити факт визнання батьківства, так як в Свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька.
З ОСОБА_4 рідна сестра заявниці - ОСОБА_3 проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2008 року.
ІНФОРМАЦІЯ_5 у них народилася дочка - ОСОБА_5 . Оскільки з ОСОБА_4 сестра заявниці не перебувала в зареєстрованому шлюбі і не повідомляла, що саме заявник є батьком дитини, тому у актовому записі про народження дочки відомості про батька внесено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, що підтверджується копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00020162991, дата формування 17.05.2018 року (а.с.7 зворотня сторона).
12 січня 2010 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб в виконкомі Рогізнянської сільської Ради, Сквирського району, Київської області, актовий запис №1, що підтверджується копією Свідоцтва про шлюб Серія НОМЕР_3 (а.с.14).
ІНФОРМАЦІЯ_6 у них народилася дочка ОСОБА_6 , в якої в свідоцтві про народження батьком вже вказаний ОСОБА_4 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження Серія НОМЕР_4 (а.с.16).
З дня народження ОСОБА_7 , визнавав своє батьківство відносно неї, жодного разу не заперечував цього факту, допомагав в утриманні дочки, спілкувався з нею, приймав участь у її вихованні, що також не викликає сумнівів у учасників процесу.
ОСОБА_4 приймав участь у житті дитини ОСОБА_2 , відвідував школу, приймав участь у батьківських зборах, спілкувався з класним керівником доньки, цікавився успішністю своєї дитини, що підтверджується Довідкою про участь батька у шкільному житті дитини №32 видана 22.04.2024 року Буківським навчально -виховним комплексом «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти» (а.с.34).
Також, те що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проживали разом та останній був зареєстрований до дня смерть за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Довідкою Сквирської міської ради №233 від 13.09.2023 року (а.с.17).
Наразі у ОСОБА_1 виникла необхідність в оформлені пенсії у зв`язку з втратою годувальника, оскільки після смерті ОСОБА_4 , відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» неповнолітня ОСОБА_2 має право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Статтею 7 Конвенції про права дитини гарантовано, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Частиною 1 статті 7 СК України визначено, що сімейні відносини регулюються цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами.
Зі змісту норм ст. 121 СК України випливає, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу. Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя (згідно ст. 122 СК України).
Відповідно до вимог п. 3 ч.2 ст. 125 СК України, якщо мати і батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Згідно з вимогами ч. ч. 1,2 ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільно процесуального кодексу України.
Частиною 1 ст. 130 СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Пленум Верховного Суду України в п.15 Постанови №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказав, що заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини (наприклад , запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній) і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Суд також враховує, що у пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм СК України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що відповідно до статей 213, 215 ЦПК України 2004 року, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Відповідно до абз. 9 п. 20 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 р., при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно із п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011р., (далі - Правила) підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п. 2.16.4. Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
В судовому засіданні також було допитано свідка ОСОБА_9 , яка показала, що мешкає в АДРЕСА_2 та є сусідкою заявниці ОСОБА_10 , а раніше в будинку мешкали ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які померли, а також їх діти ОСОБА_11 та ОСОБА_12 . Померлий ОСОБА_4 був батьком для своїх доньок, виховував їх, піклувався та дуже любив.
В судовому засіданні було допитано свідка ОСОБА_13 , яка повідомила, що мешкає в АДРЕСА_3 є її сусідкою, яка мешкає по АДРЕСА_1 . Раніше в будинку 10 мешкали ОСОБА_14 з ОСОБА_15 та їх спільні діти ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . ОСОБА_14 виховував своїх доньок.
Суд враховує, покази свідків, а також те, що ніхто з учасників процесу не заперечує факту батьківства ОСОБА_4 відносно дочки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що в сукупності з фактичними обставинами справи та процесуальною поведінкою її учасників, а також досліджених судом доказів дає підстави дійти висновку, що ОСОБА_4 дійсно є рідним батьком ОСОБА_2 .
Приймаючи рішення суд діє виключно в інтересах майбутніх прав та обов`язків дитини.
В ч. 1 ст. 134 СК України наголошується на тому, що на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2,4,12,13,76,77,81, 258,259,293,294, 263-265, 351,352,354 ЦПК України, ст. ст. 7,121,122,125,128,130,134 Сімейного кодексу України, ст. 7 Конвенції про права дитини, п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм СК України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сквирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), Сквирське управління Пенсійного фонду України про встановлення факту визнання батьківства - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт того, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести зміни до актового запису №2 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17 липня 2009 року, складеного Виконкомом Рогізянської сільської ради Сквирського району Київської області та вказати батьком дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянина України, уродженця с. Малий Вистороп Лебединського району Сумської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Змінити прізвище дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_11 " на " ІНФОРМАЦІЯ_11 ".
Змінити по батькові дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_11 " на " ІНФОРМАЦІЯ_11 " .
З текстом рішення можливо ознайомитися за адресою: court.gov.ua
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення справи) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя: О.М. Коваленко
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 04.07.2024 |
Номер документу | 120105348 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Коваленко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні