Рішення
від 02.07.2024 по справі 570/821/24
ГОЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/557/194/2024

Справа № 570/821/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

02 липня 2024 року селище Гоща

Гощанський районний суд Рівненської області в складі

головуючого судді Тишкуна П.В.

за участі секретаря судового засідання Гуменюк Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гоща в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики

ВСТАНОВИВ :

1. Суть спору.

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення боргу за договором позики посилаючись на те, що 05.08.2011 року між ним та ОСОБА_2 , від імені якої та в інтересах якої на підставі довіреності, що була посвідчена 04.04.2011 року приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Сохацькою О.В., номер у реєстрі 656, діяв ОСОБА_3 , був укладений договір позики грошових коштів в розмірі 40000 доларів США.

На підитвердження отрим ання коштів за договором позичальник особисто 05.08.20211 написала розписку, у якій підтвердила отримання коштів в сумі 40000 доларів США від позикодавця та вказала строк їх повернення до 05.08.2021 року. Проте, відповідач не виконала взятих на себе зобов`язань за договором щодо повернення отриманої суми позики.

Враховуючи викладене, позивач просить стягнути з відповідача на його корисить грощшові кошти в сумі 40000 доларів США, що по курсу НБУ станом на 20.02.2024 року становить 1531388, 00 грн., а також витрати по сплаті судового збору в сумі 15140 грн.

2. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Рівненського районного суду від 01.03.2024 справу було передано для розгляду за підсудністю до Гощанського районного суду Рівненської області.

Ухвалою Гощанського районного суду від 24.04.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду за правиламизагального позовного провадження та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Гощанського районного суду від 21.05.2024 частково задоволено заяву про забезпечення позову.Накладено арешт на об`єкт нерухомого майна - будівлю кафе загальною площею 250,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою Гощанського районного суду від 22.05.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті 26.06.2024.

Ухвалою Гощанського районного суду від 21.06.2024 задоволено заяву позивача про забезпечення позову.Накладено арешт на об`єкт нерухомого майна- земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5610100000:01:014:0051.

Ухвалою від 26.06.2024 вирішено здійснювати заочний розгляд справи.

Інші процесуальні дії по справі судом не здійснювалися.

Позивач та його представник -адвокат СтасюкО.П. в судове засідання не з`явилися. Представник позивача подала до суду клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце судового розгляду повідомлена належним чином. Своїм правом надати суду заяву про розгляд справи за її відсутності не скористалася та не повідомив суд про причини неявки у засідання. Відзив на позовну заяву не подала.

Суд, виконуючи вимоги ст. 280 ЦПК, враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин та без повідомлення причин, не подав відзив та позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, ухвалив провести заочний розгляд справи.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 2 ст.191 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

3. Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.

Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1 ст.4 ЦПК України).

Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 1 ст.13 ЦПК України).

Судом встанволено, що 05 серпня 20111 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від імені якої та в інтересах якої на підставі довіреності, що була посвідчена 04.04.2011 року приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Сохацькою О.В., номер у реєстрі 656, діяв ОСОБА_3 був укладений договір позики грошових коштів в розмірі 40000 доларів США.За умовами договору Позичальник зобов`язався повернути Позикодавцеві таку ж суму грошових коштів у термін до 05.08.2021 в порядку та умовах передбачених договором.

Виконання позикодавцемсвоїх зобов`язаньпідтверджується розпискоюдо договорупозики від05.08.2011про отриманняпозичальником грошовихкоштів у сумі 40000 доларів США, саме у борг. Такж розпискою встановлено обов`язок відповідача повернути грошові кошти позивачу у визначений строк до 05.08.2021

Відповідно до ст.1046Цивільного кодексуУкраїни (надалі -ЦК України) за договором позики позикодавець передає позичальникові у власність гроші або речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів або таку ж кількість речей того ж роду і якості. Договір позики вважається укладеним у момент передачі грошей або речей.

Статтею 1047ЦК України передбачено, що договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

За своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який видається боржником кредитору за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи отримання боржником від кредитора певної грошової суми.

Письмова форма договору позики внаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, а й передачі грошової суми позичальнику.

Статтею 204 ЦК України визначено принцип презумпції правомірності правочину - правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відповідно до частин першої, другої статті 207ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Згідно статей 526, 527, 530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За змістом ст. ст. 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 1049ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Як роз`яснив Верховний суд України у постанові від 13 грудня 2017 року у справі №309/3458/14-ц від 13 грудня 2017 року, за своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який боржник видає кредитору за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи отримання від кредитора певної грошової суми або речей.

Відповідач грошові кошти не повернув. Про неналежне виконання відповідачем свого обов`язку щодо повернення грошових коштів свідчить наявність боргового документа (розписки) саме у кредитора, який долучив її для огляду.

Статтею 524 ЦК України визначено, що зобов`язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті.

Статтею 533 ЦК України встановлено, що грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Гривня як національна валюта є єдиним законним платіжним засобом на території України. Сторони, якими можуть бути як резиденти, так і нерезиденти - фізичні особи, які перебувають на території України, у разі укладення цивільно-правових угод, які виконуються на території України, можуть визначити в грошовому зобов`язанні грошовий еквівалент в іноземній валюті. Відсутня заборона на укладення цивільних правочинів, предметом яких є іноземна валюта, крім використання іноземної валюти на території України як засобу платежу або як застави, за винятком оплати в іноземній валюті за товари, роботи, послуги, а також оплати праці, на тимчасово окупованій території України. У разі отримання у позику іноземної валюти позичальник зобов`язаний, якщо інше не передбачене законом чи договором, повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики), тобто таку ж суму коштів у іноземній валюті, яка отримана у позику.

Тому як укладення, так і виконання договірних зобов`язань в іноземній валюті, зокрема позики, не суперечить чинному законодавству.

У постанові від 13 липня 2022 року у справі № 363/1834/17 (провадження № 14-53цс21) Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на такі особливості виконання грошового зобов`язання: «Грошовою одиницею України є гривня (частина перша статті 99 Конституції України). Але Основний Закон не встановлює заборони використання в Україні грошових одиниць іноземних держав. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом (частина друга статті 192 ЦК України). Тобто гривня має статус універсального платіжного засобу, який без обмежень приймається на території України за номінальною вартістю (частина перша статті 192 ЦК України), тоді як обіг іноземної валюти регламентований законами України.

Приписи чинного законодавства, хоч і визначають національну валюту України як єдиний законний платіжний засіб на території України, у якому має бути виражене та виконане зобов`язання (частина перша статті 192, частина перша статті 524, частина перша статті 533 ЦК України), однак не забороняють вираження у договорі грошового зобов`язання в іноземній валюті, визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті, а також на перерахунок грошового зобов`язання у випадку зміни НБУ курсу національної валюти України щодо іноземної валюти.

Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті (частина друга статі 524 ЦК України). Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом (частина друга статті 533 ЦК України).

Як укладення, так і виконання договірних зобов`язань, зокрема позики, виражених через іноземну валюту, не суперечить законодавству України. У разі отримання у позику іноземної валюти позичальник зобов`язаний, якщо інше не передбачене законом чи договором, повернути позикодавцеві таку ж суму грошей (суму позики), тобто таку ж суму грошових коштів в іноземній валюті, яку він отримав у позику (частина перша статті 1046, частина перша статті 1049 ЦК України; див. також постанову Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 373/2054/16)».

Відповідно до укладеного договору позики сторонами визначено валюту договору долари США.

За таких обставин суд вважає за необхідне стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 40000,00 доларів США без зазначення еквіваленту в гривні за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, оскільки сторони не визначали його у договорі, натомість, визначили валютою зобов`язання саме долар США. Крім того, непрогнозованою є дата платежу, який має відбутися в майбутньому.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 15140,00 грн.

Керуючись ст. 16, 526, 527, 530, 1050, 1054 ЦК України, ст. 4, 10, 76, 133, 141, 247, 259, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованостіза договоромпозикизадовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 борг за договором позики від 05 серпня 2011 року в сумі 40000 (сорок тисяч) доларів США.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 15140 (п`ятнадцять тисяч сто сорок) грн. 00 коп.

Заходи забезпечення позову по справі продовжують дію в порядку, передбаченому ч. 7-8 ст. 158 ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем до Рівненського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .

С у д д я П.В.Тишкун

СудГощанський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення02.07.2024
Оприлюднено03.07.2024
Номер документу120106302
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —570/821/24

Ухвала від 26.06.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Рішення від 02.07.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 23.05.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 24.04.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 25.03.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Рівненський районний суд Рівненської області

Гнатущенко Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні